Prieš atostogas – svarbi žinia moksleiviams apie mokesčius

2019-06-06, sodra.lt

Mokslo metų pabaiga daliai moksleivių ir studentų gali pateikti staigmeną rudenį, kai baigsis jų privalomasis sveikatos draudimas (PSD) valstybės lėšomis. Todėl mokyklą ar universitetą pabaigusiems jaunuoliams svarbu žinoti keletą dalykų apie sveikatos draudimą ir laiku pasirūpinti dokumentais.

Universiteto studijas ar mokyklą šiuo metu galutinai baigiantys jaunuoliai gali būti ramūs iki rugpjūčio pabaigos. Būtent tą mėnesį nutrūksta privalomasis sveikatos draudimas, tad už rugsėjį minimalias įmokas daliai jų gali tekti mokėti patiems.

„Norime jaunuoliams apie prievolę priminti šiandien, kad nesusidarytų jokių skolų ir nebūtų  papildomų rūpesčių, o kartu jie turėtų pakankamai laiko pasirūpinti reikalingais dokumentais, pavyzdžiui, išvykdami studijuoti į užsienį, keliaudami aplink pasaulį ar ieškodami darbo“,  sako „Sodros“ Įmokų administravimo skyriaus vedėjas Laimonas Rudys.

„Prasidėjus vasarai ligonių kasų specialistai bene kasdien sulaukia moksleivių ir studentų klausimų apie PSD įmokų mokėjimą pabaigus mokslus. Informacijos, kurią vertėtų žinoti yra nemažai, todėl norime priminti svarbiausias taisykles, kad nekiltų nepageidaujamų nesklandumų ir jaunuoliams nenutrūktų sveikatos draudimas“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vyriausioji specialistė Rolanda Jonuškienė.

„Sodra“ kartu VLK jaunuoliams primena keletą svarbių dalykų:

Kam ir kada gali tekti mokėti PSD įmokas?

Jei baigę mokyklą ar universitetą jaunuoliai rudenį nebetęsia mokslų, neįsidarbina ar nepradeda savarankiškos ekonominės veiklos bei nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir neįgyja bedarbio statuso, jie jau rugsėjį turėtų mokėti minimalią PSD įmoką – 38,74 euro.

Beje, svarbu žinoti, kad studijos kai kuriose užsienio aukštosiose mokyklose prasideda tik spalį. Tokiu atveju įmoką už rugsėjį taip pat reikia sumokėti savarankiškai.

Įsidarbinus Lietuvoje rūpintis privalomuoju sveikatos draudimu dirbančiajam nebereikia – už jį įmokas moka darbdavys. Pirmosios įmokos skaičiuojamos jau už tą mėnesį, kurį žmogus pradėjo dirbti.Pavyzdžiui, jeigu jaunuolis įsidarbins rugsėjo 18 dieną, už rugsėjį įmokų mokėti pačiam nereikės.

Tačiau įsidarbinus spalį, už rugsėjį įmoką susimokėti reikėtų, jeigu žmogus nebuvo registravęsis Užimtumo tarnyboje ir jam nebuvo suteiktas bedarbio statusas.

Įmokos bus priskaičiuojamos ir išvykus iš Lietuvos, pavyzdžiui, keliauti ar dirbti užsienyje, jeigu gyventojas nedeklaravo išvykimo. Daugiau apie išvykimo deklaravimą rasite čia:  https://www.epaslaugos.lt/portal/content/1246

Kada jaunuoliai privalomuoju sveikatos draudimu apdraudžiami valstybės lėšomis?

Mokyklą ar studijas baigę jaunuoliai valstybės lėšomis draudžiami iki rugpjūčio 31 d., jeigu jų mokslo metai baigėsi vasarą.

Jeigu moksleivis nuo rugsėjo pradeda studijuoti Lietuvos ar užsienio aukštosios mokykloje pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą ar studentas tęsia nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje bei užsienyje, jie yra draudžiami valstybės lėšomis.

Valstybės lėšomis draudžiami ir tie gyventojai, kurie aktyviai ieško darbo – registruojasi Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą. Susiradus darbą įmokas moka darbdavys.

Įmokos nepriskaičiuojamos ir išvykus bei deklaravus išvykimą iš šalies.

Kokius dokumentus ir kam reikia pateikti?

Jei Lietuvoje mokslus baigę jaunuoliai išvyksta studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas, teritorinei ligonių kasai (TLK) jie turi pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą.

Tik tada bus patvirtintas jų sveikatos draudimas Lietuvoje. Studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl tęsiant studijas tokią pažymą reikia pateikti kasmet.

TLK pateikiama oficiali akademinė pažyma turi patvirtinti, kad asmuo šioje mokykloje studijuoja. Jaunuolių gaunami kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu – tokie kvietimai neįrodo, kad pakviestas studijuoti asmuo iš tiesų ten studijuos.

Studentų draudimas taip pat patvirtinamas, kai pati aukštoji mokykla TLK atsiunčia pažymą, kad jaunuolis joje studijuoja.

Svarbu žinoti, kad jeigu užsienyje mokslo metai prasidės vėliau, pavyzdžiui, spalio mėnesį, tai rugsėjo mėnesį PSD įmoką jaunuoliams reikės susimokėti savarankiškai. Kitaip draudimas nutrūks.

Išvykstant studijuoti į ES šalis ir Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, rekomenduojama iš anksto užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Ji patvirtina teisę šiose šalyse gauti būtinąją medicinos pagalbą, kad sutrikus sveikatai nereikėtų nutraukti studijų ir grįžti į Lietuvą. Būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

ESDK išduodama nemokamai, pateikus prašymą TLK. Moksleiviams ir studentams ši kortelė galioja vienerius mokslo metus.

Atkreipiame dėmesį, kad jeigu išvykstama studijuoti toliau už Europos ribų, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, tokie studentai valstybės lėšomis nedraudžiami ir savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys (pvz., apsidrausti privačioje draudimo bendrovėje).

Kaip ir kada sumokėti įmokas?

Jeigu vis dėlto rugsėjį tektų mokėti PSD įmoką, svarbu žinoti, kad 38,74 eurų įmoką reikia sumokėti iki paskutinės einamojo mėnesio dienos. Tokiu atveju draudimas nenutrūksta – žmogus gauna nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Daugiau apie tai galite sužinoti čia.

Nesumokėjus įmokos nutrūksta privalomasis sveikatos draudimas ir jaunuolis turėtų pats mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, be to kaupiasi PSD skola, kurią vis tiek reikės padengti.

Pasitikrinti, ar neturite PSD skolos, galite „Sodros“ tinklapyje www.sodra.lt/pasitikrink. Pasitikrinti ar esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu galite VLK internetiniame puslapyje.


Straipsnio komentarai

..2019-06-06
nu viskas kas valstybėje yra administruojama kaip kažkas "privaloma" tai yra labai pavojinga saugumo teritorija, kuri jau yra ne atspindys kažkokios vergovinės ar baudžiavinės santvarkos bet pamatai ant kurių galima iš karto statyti bet kokią atgimėlių diktatūrą, monarchiją, tt. Nu jeigu kažkas padaroma "privaloma" tai iš karto patampa trojos arklys į kurį galima kišti ką tik nori ateityje. Nu kaip kad su privalomu mokslu, kur buvo privalomas pradinis, po to vidurinis, po to ir iki mokyklinis, tt. Tai kaip invertuotas nukryžiavimas. Nu pavyzdys kaip ostapininkai gali apeiti įstatymus kurie saugo nuo nukryžiavimo: kad nebūtų kažkas nukryžiuotas nukapojamos rankos ir kojos. Boxing Helena. Svarbu efektas. Nu kaip kad visokie kryžiuočių romėnų taborų gandžiai nukrematorina kokią jauną šeimą perimdami didžiausią turtą "įsivaikina" vaikus tam kad juos suluošintų į daržoves ir po to galėtų tuos auksiniams avinėliais krėsti protą nuo ryto iki vakaro "rūpintojėlintis" tiek kiek reikalinga kad tiems vaikams visaip ir atrodytų ir visą gyvenimą. Per sodrą ir eina visi kariniai biudžetai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-06
matot pats "sodra" pavadinimas iš karto signalizuoja kad jie užsiima ne lietuvos bet kažkokios nutylėtos valstybės valstybiniu socialiniu draudimu. patys panagrinėkit tuos pačius sodros kadrus, kurių panašiai kaip ir VMI yra ne tūkstantis ir ne du. Tik jie dar gudriau kaip tikri rakštisteinai išsiskaidę ir "susiskaldę" valdymo tikslais. Net turi atskirą padalinį administruoti karinį cžv gestapo talibano aparteidinį aparatą. Darbuotojų skaičius yra milžiniškas ir vidutinės algos jeigu litais paskaičiuoti tai jau perlipusios per 5000-6000lt kartelę priklausomai nuo poskyrio. Ir iš kur čia tas gyvenimo lygis toks nesvietiškas? Kas čia taip tą svietą sulygino su kažkokiais nagais į save riestais. Nu sodra tai tiesiogiai susisiekia su visais likusiais kryžiuočių daktarų grupuotės padaliniais. Tad nors jeigu pas juos žmonės ateina tai jie apsimeta akmens amžiaus išrašo ten korteles su rankytėmis ir dar nuotrauką įklijuoja su klijais panašiai kaip sovietiniais laikais, bet iš tikrųjų tai tik karinės apgaulės fasadas vietiniams aborigenams.
Tad pati sąvoka "privalomas draudimas" jau yra kažkoks panašus buožinis nesusipratimas ale privaloma karinė tarnyba. Tai kas yra privaloma yra savaime aišku. Dabar jie kažką neaiškaus aiškina kad yra kažkas aiškaus. Nu šiuo atveju čia yra sudurtinis žodis "pri" + "valoma", kažkas kas susieta su kryžiuočiais ir nuodėmingumu. Nu čia draudimasis nuo jų inkvizicijos, nes jie lupa tuos kurie vaikšto susitepę, bet nenusivalo. Tad jeigu apsidrausite nieko nebus, o kitaip gausite lupti. Kažkas panašaus į reketą mokyklos kieme. Duok pinigų tai nemušiu. Bet čia tik žodininkystė. Nes per sodrą vaikšto ir visi gandžių ir kalenbachų aparteido rūpybiniai dievų miško reikalai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka