Susitaikymas – teistumo išvengimo galimybė

2019-06-14

Daugelį šokiravo Jurbarke sužalotos paauglės istorija, kuomet  vakarėlyje buvo žiauriai sumušta septyniolikmetė. Sunkiais nusikaltimais įtariamas jaunuolis paleistas į laisvę – šiuo metu jam skirta švelnesnė kardomoji priemonė. Jis – vietos politikų sūnus. Istorija baigsis šalių susitarimu? Tai nenustebintų. Šilutėje tokių pavyzdžių turime irgi ne vieną.

Sužalojo, bandė išprievartauti

Merginai smarkiai pažeista trachėja, išmušti keli dantys, sutrupintas žandikaulis bei nustatyta stipri kaklo trauma.

Klaipėdos prokurorė Edita Mikalainienė sakė, kad nepilnamečiui šiuo metu yra pareikšti įtarimai tik dėl pasikėsinimo išžaginti, o tyrimas pagal šį Baudžiamojo kodekso straipsnį apima ir sveikatos sutrikdymą. Įtariamasis savo kaltės nepripažįsta, nors jį ir remia prie sienos svarūs įkalčiai, liudininkų parodymai.

Anot merginos artimųjų, smurtavęs jaunuolis yra kovų menų prizininkas, lanko sporto klubą „Pantera“. Abu įtariamojo jaunuolio tėvai yra vietiniai politikai – jaunuolio tėvas buvo įtariamas balsų pirkimu 2015 metų savivaldybių rinkimuose, 2016 metais išteisintas, 2019 metų savivaldybių rinkimuose dalyvavo su Darbo partijos sąrašu, o mama – 2015 metais taip pat dalyvavo rinkimuose su Darbo partija.

Lietuvos generalinis policijos komisaras Linas Pernavas, komentuodamas žiaurų sumušimą savo socialinių tinklų paskyroje, linkęs bandyti suprasti skriaudiką:  „Galiu tik pakartoti tai, ką sakiau bendrąja prasme apie asmenis, įvykdžiusius nusikaltimą. Tik sakyti, kad jis yra nusikaltėlis ir jį reikia bausti, mes negalime. Tam tikru požiūriu jis irgi yra auka, pasekmė tokio gyvenimo, kurį gyveno. O ką mes padarėme, kad jis augo tokioje šeimoje? Kodėl leidome užaugti tokioje šeimoje, galbūt, kodėl mes nepaėmėme jo iš tokios šeimos. Mums visiems reikia atsakyti į tokį klausimą. Iš praktikos esu matęs, kad paauglys padaro dešimtis nusikaltimų, bet negi mes manome, kad tokį vaiką, pasiuntę į įkalinimo įstaigą, jis po jos bus švarus, gražus ir nedarys nusikaltimų. Įpročiai, kuriuos jis turi, niekur nedings. Reikia galvoti ir apie tą vaiką, kuris daro nusikaltimus, kaip jam padėti, nes ir jam reikia pagalbos. Aš nesakau, kad reikia toleruoti, nes to daryti jokiu būdu negalima, tačiau pagalba reikalinga ne tik aukai, bet ir kaltinamajam, nes mes visi esame atsakingi.“

Taigi, auka ir jos skriaudėjas tiesiog susitaikys? Viskas bus užglaistyta? Kuo baigsis ši istorija, pamatysime.

Sulaužė ranką

Politiko sūnus siautėjo ir Šilutėje. Praėjusių metų gruodžio pradžioje buvusio mero Arvydo Jako atžala sulaužė Gluosnių gatvėje dirbusiam darbininkui ranką. Skaitytojas tada pasakojo, kad  politiko sūnus sustojo prie statomos žiedinės sankryžos Gluosnių gatvėje, Šilutėje, ir užpuolė ten besidarbuojantį vyrą. „Nepatiko eismo tvarka, užsipuolė traktorininką, ėmė jį koneveikti. Tas jam - atgal. Abu apsižodžiavo. Traktorininkas paėmė kastuvą  ir pagrasino, kad skels per ausį, bet užkliuvo ir parvirto. A. Jako sūnus tuo metu atėmė kastuvą ir juo sulaužė ranką darbuotojui“,- trumpai paaiškino įvykį matęs vyras.

Nuvykus į įvykio vietą, darbininkai tvirtino tą patį. „Mes juk matėme. Pylėme skaldą. Leisti važiuoti niekam negalėjome. Jakas atvažiavo ir supyko, kad negali pravažiuoti. Pasiuto. Trenkė kolegai kastuvo kotu į ranką ir ją sulaužė“, - sakė kelininkai.

Pats A. Jakas tvirtino, kad jo vaikas tik paklausė, kaip pravažiuoti ir tikrai jokios rankos nelaužė. „Suprantu, kad tie darbininkai nervuoti, bet turi pasirūpinti, kad būtų galima pravažiuoti. Sūnus pasakė: „Tėti, aš gyniausi“.

Išties darbuotojui prireikė net operacijos, nedarbingumą turėjo tris mėnesius. Ir kaip viskas baigėsi, klausėme jo pačio. O jis buvo nekalbus: „Seniai juk viskas aišku, kaip baigėsi. Viskas išsisprendė. <>Juk turite numatyti, kaip baigėsi...Juk žinote, kaip baigėsi“, - kartojo pašnekovas, bet atvirai nieko nekalbėjo.

Kaip viskas baigėsi, klausėme ir Tauragės AVPK Komunikacijos poskyrio vyresn. specialistės Gretos Kęsminaitės. Jos duomenimis, šalys susitaikė. Ikiteisminis tyrimas baigtas šių metų sausio 24 dieną.

Skandino žmogų

Šilutės krašte gerai žinomas politinis veikėjas, verslininkas Saulius Stankevičius taip pat buvo įsipainiojęs į didelius nemalonumus, kurie baigėsi taip pat susitaikymu. 2014 metų pavasarį jis susilaukė nemalonių kaltinimų iš žinomo futbolo teisėjo Dariaus Mieželio. Šis tada pasakojo, kad su politiku ir jo sėbrais susidūrė tuomet, kai nusprendė sudrausminti naktį į uosto akvatoriją iš Šyšos upės kateriu didžiuliu greičiu įplaukusio laivo su kompanija, kurioje buvo vos bepastovinčių ant kojų. Pasak futbolo teisėjo, geruoju pasikalbėti nepavyko, o jis galiausiai patyrė smūgį į nugarą ir nugarmėjo į šaltą akvatorijos vandenį, lauko temperatūra tą naktį buvo nulinė. Vyras sako, kad gyvybei kilo realus pavojus, o jei ne triukšmą pakėlusi ir pagalbos išlėkusi ieškoti jo draugė, vyras galėjo ir nuskęsti, nes įpykę šilutiškiai neleido jam užsliuogti ant tiltelio. Galiausiai atbėgo uosto apsaugos darbuotojas, atvyko medikai. Toliau prasidėjo ikiteisminis tyrimas. Tačiau... Šalys susitaikė, ikiteisminis tyrimas nutrauktas, teismų nebuvo. Nors teisėsaugai jis prasprūdo pro akis, tačiau rinkėjai jį „įvertino“ – iš antros Sosialdemokratų darbo partijos Šilutės skyriaus sąrašo vietos jį  nureitingavo į ketvirtą.

Šilutės Vyriausiojo policijos komisariato vadovas Artūras Mikalauskas sako, kad įstatymai numato galimybę susitaikyti ir nutraukti ikiteisminį tyrimą. „Supaprastintas procesas – su kuo mažesnėmis sąnaudom pabaigti tyrimą.  Yra straipsnis ir taip yra padaryta“, - kalbėjo pareigūnas.

Ikiteisminis tyrimas nutraukiamas jei šalys susitaiko, žalos atlyginamos, pateikti prašymai.  „Susitaikymas – valia nukentėjusiojo. Abipusis susitarimas“, - sakė A. Mikalauskas.

Susitaikymo institutas galioja nuo 2003-ųjų.


Straipsnio komentarai

.2019-06-16
Gera foto. Atitinkanti straipsni :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-14
kaip jums atrodo kodėl pernavas šneka lietuviškai ne visai sklandžiai. tarsi su kažkokiu keistu dialektu ar akcentu. Pas daugelį "lyderių" yra ta pati problema, ne tik pas adamsų šeimos galvytę. Kad ir pas tą pačią grybauskaitę jaučiasi kažkoks baltoslaviškas akcentas. čia jau nekalbant apie gražulio kelnių džentelminius aukštomis natomis suokiančius džentelmenų nukrypimus. aišku aš jums ne naom komskis aš ne kažkoks lingvistikos specialistas ir negalima taip sakyti kad va pernavas perėjo smaluotų kryžiuočiu sukryžiuotus drąsiuosiųjų kelių Pylimo/Rūdininkų g sankryžą ir pavirto į vaivorykštinį atpirkimo ožį ar būtigeidį. Negalima iš jo daryti kažkokio stabo, o tuoj mūsiškiai išsitrauks ir išsiveš paplaukioti į kokį seaorg laivą kaip kad buvo su bin ladeno pasakomis. Gal tas šveplavimas dėl prancūzų užsieniečių legionierizmų ar ghurka royal rifles brexitininkysčių specnazų. Jugi ir hindų ir prancūzų kalbos kažkaip natūraliai labai švelnios. Gal japonijos, gal korėjos, ar 200 kitų JT teritorijų valdomų mūsiškių. Aš nieko nežinau, nieko nemačiau, niekur nebuvau, niekas nesutepta, niekur nenuvažiuota, tt. Jūs gi visur važiavote, vaikščiojote po prabangius restoranus, vyną midų gėrėte, aš tai nieko net burnoje neturėjau. Nu tai ir srėbkit tą sviestą košei kuris jau akivaizdžiai lenda buožėms iš pasturgalio. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-14
cžv gestapo dievų miško vasiukistane pagal naujojo drąsių kelėnų pasaulio tvarką ir teisingumą susitaikymas nieko nereiškia nes susitaikymas ir nebūna reikalingas kai karas lygus taikai, vergovė lygi laisvei, tt.. Kaip neįmanoma sviestuoti sviestą taip neįmanoma ir susitaikyti. Yra tik įmanoma "išsirinkti" susitaikymą kaip vieną iš siūlomų variantų. Nu čia ta prasme kad yra demokratija apvilkti išgyvenimo azartiniai žaidimukai - jūs gi akmens amžiaus rankiotojai ir bado žaidynių medžiotojai, kur jums jeigu taip atsitiks bus duodama pažaisti su teismo rūmų buožių kortomis.
Tad jeigu "pernavas" (kas čia per pavardė?) šneka tarsi viešnamių ryšininkas bandydamas atlikti kažkokį akrobatinį cirko (fair and balanced) numerį tai jau čia reikalinga susiprasti kad greičiausiai turime reikalus su taip vadinamomis rezonansinėmis bylomis. Negalime net atmesti variantų kad niekas net nebuvo sužalotas. Nu gal čia taip kūrybiškai sugalvotas "changeling" scenarijus. Nu tai kuriai atseit ten snukis išmaltas reikėjo pasibrexinti. Į jos vietą atvažiavo ar pasodino kažką kam jau ir buvo taip snukis išmaltas. Nu o visa byla tada "rezonansinė" muilo opera, kuri važiuoja tiek kiek jūsų dėmesys valioja panešti pamestus ir pamestus brexitinių trojos arklių šerlokiniu, watsoninių ir agatinių kristaus daktarų grupuotės detektyvus. Nu tame ir esmė kad gali būti taip kad visi dalyviai yra visiškai nekalti. Viskas išlaužta iš piršto.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka