Ministras A. Veryga: „Per karščius būtinos atsargumo priemonės“

2019-06-18, sam.lrv.lt

Į Lietuvą sugrįžus karščiams, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kokių atsargos priemonių imtis, norint apsaugoti save ir kitus.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, karštuoju metų laiku turi būti budrūs ir saugoti save visi šalies gyventojai, o ypač tie, kurie atsako už vaikų saugumą ir sveikatą.

„Karščiai gali kelti pavojų ne tik mokinių sveikatai, bet ir kitiems žmonėms, ypač vyresnio amžiaus, ligoniams, patiems mažiausiems ar dirbantiesiems atvirame lauke. Dėl to kviečiu būti dėmesingiems ir laikytis rekomendacijų, skirtų karščiui jautriems žmonėms, tokių kaip dažniau gerti vandens, dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius, ilgai nebūti saulės atokaitoje“, - sako ministras A. Veryga.

Ministrui pritaria ir medikai, vasarą susiduriantys su atvejais, kuomet žmonės per karščius pasijunta blogai. Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė ragina vasarą būti atsargiems ir saugoti save bei šeimos narius.

„Karščių metu svarbu dengti galvą šviesiais, kvėpuojančiais galvos dangalais, kūno ar veido vietas, kurių pridengti neįmanoma, teptis kremais nuo saulės ir taip išvengti nudegimų. Labai svarbu vartoti daug skysčių – visą dieną ir po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys“, – sako gydytoja T. Kundrotė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad vasarą gausiau prakaituojantys žmonės netenka ir elektrolitų – kalio, magnio, natrio. Šios druskos svarbios gerai raumenų, tarp jų ir širdies, veiklai palaikyti, todėl geriant reikėtų nepamiršti ir mineralais prisotinto vandens.

„Taip pat svarbu pažymėti, kad karšti orai daugumą žmonių pritraukia ir prie vandens telkinių, todėl rekomenduočiau prie vandens elgtis atsargiai – į šaltą vandenį nenerti, pirmiau apsipratinti kūną. Reiktų nevartoti ir alkoholinių gėrimų, nepalikti vaikų be priežiūros net ir trumpam laikui. Taip išvengsite skaudžių nelaimių, kurių vis dar pasitaiko kiekvieną vasarą“, – rekomenduoja T. Kundrotė.

Ryte, kol dar yra vėsiau ir aplinkos oro temperatūra nebūna labai pakilusi, rekomenduojama atverti langus ir gerai išvėdinti patalpas. Šylant orui, pravartu uždaryti langus, užtraukti užuolaidas arba žaliuzes. Langus geriau uždengti šviesios spalvos užuolaidomis, ritininėmis užuolaidomis ar medžiaga su aliuminio paviršiumi, kuri atspindėtų saulės spindulius. Karščių metu patalpose reikėtų naudoti kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos, nes tai sukuria papildomai šilumos.

Svarbu patalpose palaikyti ne tik optimalią oro temperatūrą, bet ir tinkamą oro drėgmę – 35–65 proc. šiltuoju metų laikotarpiu. Drėgmę patalpose palaikyti padeda dažnesnis drėgnas patalpų valymas, dulkių šluostymas, oro drėkintuvai. Normalizuoti oro drėgmę taip pat padeda kambariniai augalai.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjos Gražvydės Norkienės teigimu, būnant lauke, patartina riboti buvimo saulėkaitoje laiką, vengti tiesioginių saulės spindulių, dažniau būti medžių pavėsyje, po skėčiais ar kita priedanga, dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru. Taip pat rekomenduojama naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi, ne mažiau 15 SPF, lūpas tepti balzamu su SPF.

„Labai svarbu nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri. Kaitrią dieną kviečiama stengtis riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 15 valandos. Patariama vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų“, – sako G. Norkienė.

Sergant širdies-kraujagyslių sistemos ligomis, rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę. Pravartu pasitarti su savo šeimos gydytoju dėl nuolat vartojamų vaistų dozės koregavimo. Esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams), kūno temperatūrai pakilus virš 40 laipsnių, esant karštai ir šlapiai odai, radus sumišusį ar be sąmonės žmogų – skubiai kreiptis medicinos pagalbos.

Kalbant apie ugdymo įstaigas, SAM primena, kad higienos normos nustato, jog mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje temperatūra šiltuoju metų laiku turi būti ne aukštesnė kaip 28 laipsniai, sporto salėje – ne aukštesnė kaip 24 laipsniai. Turi būti užtikrinta natūralaus vėdinimo per atidaromus langus galimybė, o kur neįrengta mechaninio vėdinimo sistema – turi būti išvėdinami po kiekvienos pamokos.


Straipsnio komentarai

..2019-06-18
tu šneki šaudydamas sau į kojas, bet kažkodėl nejauti skausmo, matyt tas svetimas kurio nebūna. jeigu aš protestuočiau prieš visą pasaulį tada aš automatiškai būčiau jau ne iš šio tavo taip vadinamo "viso" pasaulio. Kitaip tai būtų kažkoks nesusipratimas ale psichiatriniai simptomai. Nu saugiai galima nurašyti. Tame ir esmė kad aš nežinau kas tas tavo "visas" pasaulis. Netepsi nevažiuosi. Aš ir neprotestavau ir neprotestuoju prieš nieką. Tad aš šneku tik tiek kiek reikalinga. Aš nieko nedarau ir nerašau šituose komentaruose kas būtų kažkas "nesuprantamo" žiūrint iš bet kokios pusės. Tad tavo reakcija tarsi čia kažkokie nesusipratimai tik parodo kas čia nevykėlis. Kam nuo to geriau? niekam. Bet ar tu supranti šitą atsakymą? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ..2019-06-18
ką Jūs čia veikiate užuot vedę laidas televizijoje?
Bandote vaidinti bedarbį, protestuojantį prieš visą pasaulį, pusiau nevykėlį?
Kam nuo to geriau?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-18
kas čia per pavardė "kundrotė"? čia gal iš latvijos daktariūkščiai atsidaktaravę daktaruotis? ir kam daktarų grupuotei reikalinga profsąjunga? Čia tas pats kas krokodilai okupavę vienintelį vandens lopinėlį kur nors sausros siaubiamoje afrikoje įsteigtų profsąjunga kad gintis nuo agresyvių stirnelių kanopėlių kurios ateina labai atsargiai atsigerti kad nenumirtų nuo troškulio. Aišku krokodilai irgi išduoda nurodymus stirnelėms kad jums reikalinga gerti daugiau vandens. Nu tie daktarai toks gėris, jie ten jokio gi darbo nedirba. Tik drabstosi putomis drimbančiomis iš nasrų. Nuo kada gydymas darbas? Va čia ir yra jau reketo teritorija. Šitas straipsnis irgi neblogas pavyzdys. Atseit lietuvoje ne žmonės gyvena, bet kažkokie kiborgai išlindę iš po žemių. Saulę pamatę puola mušius organizuoti kad gražinti į tamsius laikus.. Nežino kas yra troškulys, nes būdavo matyt prijungti per bambą prie kažkokio maitinimo kur viskuo automatiškai pasirūpinta. Matot su tokiais straipsniais turbūt skaitosi kad šitie kriuksiai atseit barsto tamsuoliams intelektualinės nuosavybės "perlus". Nu dabar jūs liekate skolingi kiekvieną kartą kai pasinaudojate tokiais "patarimais" kuriuos laikote kažkokiose ubagų terbų laikmenose. Komentaras patinka Komentaras nepatinka