Siūloma, kad parduotuvėse tabako gaminiai nebebūtų matomi

2019-06-26, sam.lrv.lt

Siekiant mažinti priklausomybę nuo tabako ir jo sukeliamą žalą sveikatai, sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga įregistravo siūlymą, kad nuo kitų metų gegužės apie galimybę įsigyti tabako gaminius prekybos vietose bylotų tik specialūs užrašai, o patys gaminiai nebebūtų matomi. Tie patys reikalavimai galiotų ir su tabako gaminiais susijusiems gaminiams, pavyzdžiui, elektroninėms cigaretėms, bei įrenginiams, skirtiems šiems gaminiams vartoti.

Tai numatyta registruotose Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisose.

Dažnai tabako sukeltos ligos pasireiškia tik po kelių dešimtmečių, tačiau pastebima tendencija, kad susirgusiųjų dėl rūkymo amžius jaunėja, pradeda rūkyti vis jaunesni žmonės.

Ministro A. Verygos teigimu, tikimasi, kad siūlomos naujovės prisidėtų mažinant mažmeninės prekybos vietose tabako gaminių prieinamumą ir rūkymo patrauklumą tarp jaunimo. 

„Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aštuoni iš dešimties rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką būdami paaugliais. Europos šalių kontekste Lietuva pirmauja pagal mokinių, kurie būdami 13 metų ir jaunesni surūkė pirmąją cigaretę, skaičių. Taikant ikišiolines prevencijos ir kontrolės priemones mums pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių Lietuvoje, tačiau rūkančių vyrų ir 15 metų berniukų skaičius vis dar daug didesnis už Europos Sąjungos vidurkį. Taip pat siekiame kuo labiau palaikyti norinčius mesti ir metusius rūkyti“, – sako ministras A. Veryga.

Planuojama, jei šiems siūlymams būtų pritarta, tabako gaminių mažmeninės prekybos vietose bus leidžiama tik skelbti žodžius „Prekiaujame“ arba „Parduodame“, pateikti gamintojo bei parduodamų tabako gaminių pavadinimus ir prekių kainas.

Reikalavimas dėl tabako gaminių pardavimo tiesiogiai neprieinamu būdu paremtas gerąja kitų šalių praktika, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės, Islandijos, Airijos, Norvegijos, Suomijos. Tokiu pat keliu žengia ir Baltijos šalys: Estijoje šis reikalavimas įsigalios jau visai netrukus – nuo 2019 metų liepos 1 dienos, Latvijoje – nuo 2020 metų spalio 1 dienos.

Siūloma, kad Lietuvoje ši naujovė įsigaliotų nuo 2020 m. gegužės 1d.  

Tokių pokyčių svarbą supranta ir visuomenė: remiantis Eurobarometro „Europiečių požiūris į tabako gaminius ir el. cigaretes“ tyrimo rezultatais, net 61 proc. lietuvių pasisakė, kad pritaria, jog pardavimo vietose tabako gaminiai nebebūtų matomi. Pagal šį rodiklį, Lietuva yra aštunta valstybė tarp 28 Europos Sąjungos valstybių narių.

Be to, je, ši naujovė nebūtų taikoma tabako gaminiams, parduodamiems tabako gaminių parduotuvėse ir tabako gaminių skyriuose, tačiau su sąlyga, kad prekės nebus eksponuojamos ar matomos šių parduotuvių ar skyrių išorinėse vitrinose, taip pat pro kitus išorinius prekybos vietos įrenginius. Taip pat atvirai demonstruoti tabako gaminius bus leidžiama tarptautiniame jūrų ar oro uoste ar Lietuvos valstybės sienos su trečiosiomis šalimis perėjimo punkte įsteigtose prekybos vietose, kuriose prekės parduodamos tik iš Lietuvos išvykstantiems keleiviams. Tai negalios ir laivuose, orlaiviuose, traukiniuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais.

Tabako vartojimas yra viena didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių pasaulyje. Kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta apie 7 mln. žmonių.


Straipsnio komentarai

..2019-06-26
nu patys pagalvokit apie smaluotų kryžiuočių vaivorykštines drąsumo kelėnų įdomybes. Jiems reikalinga "nuodėmės" sanprata kad galėtų "nemėluoti" kai kalba, nes viską ką jie kalba ir yra nuodėmė, kuri jiems automatiškai atleidžiama, nes jie tik dalis kažkio aparato ir jie tik mažas varžtelis kuris stebuklingai iš anksto vykdo jūsų atseit dar nepanorėtus bet jau užprogramuotus norus. Todėl ir sumenkinama kalba - "talk is cheap", nors viskas ir sukasi tik apie pigius tauškalus ir vien tik tam kad rūpintis kažkuom kas irgi yra ant tiek pigu - neįkainojama tai yra jūsų sveikata ir gerbūviu. Problemos prasideda kai kažkaip apibrėžiamas žmogus ir tada viskas tam žmogui gali būti suskaičuota ir numatyta. Nu tada prasideda gegučių lizdų skaitliukai, vis brendama į tą pačią upę, kertami rubikoninių pamazgų kirtimai, tt..
Link kur eina kalba? Čia visų pirma reikalinga atkreipti dėmesį kad nors JAV yra valstijų sąjunga, bet tabako karalienė virginia yra taip vadinama commonwealth. Tai yra vieta kuri buvo marketinama kad yra dėl kažkokių tikros meilės meilužių (i love you philip moris). Tai yra vienu metu ir valstija ir ne valstija. Ir yra sąjungoje ir nėra sąjungoje. Kitas svarbus dalykas tai kad nors siličio slėnis san francisco tuo pačiu tarnauja kaip kažkoks iškrypėliato sostinė, bet virginijoje vis tiek yra daugiau taip vadinamų technarių ir IT specialistų, nes ten yra ir CŽV, kariniai visokie reikalai. Tad vis tiek prie tabako reikalinga grupuoti ir kryžiuočius, nes jie lygiagrečiai amerikoje prieš porą dešimtmečių laimėjo dvi didžiules milijardines bylas, kurias greičiausiai dar ir tebeplauna lietuvoje. Čia kalba eina ir apie tabaką ir apie kryžiuočių pedofiliją. Nu apie verygą.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-26
oj kas čia per rūpintojėliai. Nu jie taip rūpinasi skriaudžiamaisiais, kuriuos jie patys ir skriaudžia. Va čia ir yra įdomus momentas, kad vis tiek nors balansuojama ant kažkokios labai plonos linijos, vistiek sudaromas kažkoks įspūdis. Jiems neįdomu kai nerėkia, kai jie muša. Kodėl nerėkia? Čia yra jau ostapininkų išmintis paremta: Pinigai protingame ryte, kėdės ir kedžiai kvailame vakare. Nu kai susiprasit tai bus proto šaukštai po pietų, nei bėgt nei rėkt. tiek to svetimo skausmo aplinkui ir kaip tas veryga viską taip mato. kažkaip visi geri ketinimai paremti tuo kad į viską žiūri per vaikučių akytes, tarsi tas akytes iš tų vaikučių būtų išlupę. jis gi niekur neišeina. kada jis buvo paskutinį sykį kokioje nors parduotuvėje? Čia tokia pati logika jeigu šitas bukas cžvistėlis su zeimeriu nusipjautų rankas kad nesimatytų kad kruvinos. Bet jis ant tiek bukas raitelis be galvos kad kiek bepjautu vis tiek kraujas bėga. Tad kaip nuraminti raitelį be galvos, kuris atseit dėl to ir gali visiems galvas tvarkyti, nes žino kad pas jį nieko lobotimizuotoje makaulėje ir nerasit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka