Seime pradedami svarstyti siūlymai reglamentuoti alternatyviąją mediciną

2019-06-27, sam.lrv.lt

Šiandien po pateikimo Seimo nariai pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymams reglamentuoti papildomąją ir alternatyviąją mediciną aiškiai apibrėžiant praktikas, nustatant joms kokybės ir saugumo kriterijus, šias paslaugas licencijuoti, nustatyti atitinkamus jų teikimo reikalavimus, o paslaugų teikėjams – reikalavimus profesinei kvalifikacijai.

Tai numatyta SAM parengtuose įstatymų projektuose, kuriems pritarė Ministrų kabinetas, tad toliau jie bus svarstomi Seimo komitetuose.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, jei siūlomoms naujovėms bus pritarta, žmonės galės lengviau pasirinkti paslaugas ir praktikas, geriau suvokti, kas yra gydymas, o kas – sveikatinimas. Be to, srities reglamentavimas sumažins galimybes žmonėms patirti žalą sveikatai, o jei taip atsitiktų – leis reikalauti kompensacijų iš tokių paslaugų teikėjų.

„Būtina reglamentuoti tas papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, kurios gali sukelti galimai didelę ir vidutinę riziką žmogaus sveikatai. Taip sumažinsime grėsmę atvejų, kad dėl nekokybiškai teikiamų, nesaugių sveikatinimo paslaugų žmonės dar labiau pakenkia savo sveikatai, o valstybė patiria papildomų išlaidų jų gydymui“, – sako ministras A. Veryga.

Tad pirmiausia siekiama, kad paslaugos vartotojas, kuris dėl savo sveikatos negalavimų nori padėti sau, nevartojant tablečių, ieškant papildomų alternatyvių savo sveikatos stiprinimo, gerinimo ar atstatymo metodų ar būdų, gautų saugias ir kokybiškas paslaugas. Ir kiekvienam žmogui būtų aišku, kurios paslaugos priskirtinos sveikatinimo paslaugoms, o kurios – ne.

Be to, siekiama, kad papildomajai ir alternatyviajai sveikatos priežiūros veiklai priskirtinas paslaugas teiktų kompetentingi specialistai, įgiję tam būtiną kvalifikaciją.

„Taip pat labai svarbu, kad paslaugos teikėjai laikytųsi visų šiai veiklai plėtoti planuojamų nustatyti paslaugų teikimo ir visuomenės sveikatos saugos, t. y. higienos normų, reikalavimų. Taip siekiama užtikrinti, kad vartotojus pasiektų teisinga, neklaidinanti, aiški ir išsami informacija apie papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugų reikšmę žmogaus sveikatai“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Taip pat ateityje papildomosios ir alternatyvios sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys asmenys turės įgyti tam reikiamą išsilavinimą.

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis daugiau reprezentuojamas teigiamas šios veiklos paslaugų poveikis žmogaus sveikatai, tai skatina visuomenės didesnį domėjimąsi ir naudojimąsi papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugomis. Todėl už visuomenės sveikatos priežiūrą atsakingoms valstybės institucijoms, siekiant išvengti didėjančios užkrečiamų ligų, infekcijų bei nepageidaujamų psichologinės savijautos, emocinės sveikatos pasikeitimų rizikos, svarbiu uždaviniu tampa parengti priemones, padedančias užtikrinti ne tik šios veiklos paslaugų kokybę, bet ir saugumą. Tad šiuo klausimu visi sprendimai turi būti pagrįsti mokslu ir racionaliu protu.

Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugos nebus finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Už jas, kaip ir iki šiol, žmonės turėtų susimokėti patys.


Straipsnio komentarai

Viktoras Šneideraitis. Iš Šilutės.2020-11-13
Iš pirmo žvilgsnio, beveik viskas lyg ir protinga ir gražu. Noriu pakalbėti apie akupunktūrą. Siūlomame įstatyme yra teiginys ,, ... o paslaugu teikėjams - reikalavimus profesinei kvalifikacijai".
. . . Esu padaręs keturius atradimus iš akupunktūrinės diagnostikos, kuriu net kinai nėra padare. Viska galiu įrodyti. Padariau ir daugiau darbų. Kas šioje valstybėje gali nustatyti mano kvalifikaciją. Guldau galva NIEKAS. Nes daug mačiau YOUTUBE ir GOOGLE tokiu nieko neišmanančiu specu ir tai galiu įrodyti.
. . . Vagys iš seimo tepabando priimti nors vieną dora įstatymą PRASČIOKŲ labui.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
oo2019-07-01
SU TOMIS ADATĖLĖMIS TAI SADO MASO Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-27
nu seniau būdavo kitokie laikai. būdavo galima nuvažiuoti traukiniu iš šilutės į rygą. Ir atgal. Sėdi naktį į traukinį. Anksti ryte rygoje. Tai būdavo rygoje visokių leidyklų kuri leisdavo visokios literatūros kokios čia nebūdavo. Ne vien karate. Ir žurnalai iš vokietijos apie mezgimus, siuvimai, mados, tt. Lietuvoje cžvistėliai irgi atseit veikė, bet tik apsiforminę ant rakštisteinų stalčių popieriaus. pvz ta vokiečių burda kur toje įdomioje gatvėje apsiforminę atseit nuo kada lietuvoje, nors iš tikrųjų nieko jie čia nebuvo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to pasak klasiko Juozo2019-06-27
tame ir esmė kad jeigu visi keliai veda į romą jūs neturite nieko kad duoti tiems kryžiuočiams voliojantiems durnių kai šitie buožės jau iš jūsų pačių nugarų lupasi diržus kad tiestusi sau kažkokius nematomus drąsos kelius. Nebuvo sovietiniais laikais jokių karate. Nebuvo nei juodų diržų ar kitų vaivorykštės spalvų diržų. Aš prisimenu kai prasidėjo visokios perestroikos, kooperatyvai, tt aš irgi buvau knygnešys. Veždavau tokias brošiūrėles apie karate, nunčakus, tt spausdintas rygos ir pardavinėdavau ir per kioskus, knygynus ir tiesiogiai atsisėdęs klaipėdoje tiltų gatvėję prie sporto prekių parduotuvės ar knygyno.
Niekas dar į seimą savo kojomis nenuėjo. Tad seimas ir anksčiau buvo "įdomi" institucija kai dar nesvarstydavo ir nesiderėdavo su akivaizdžiomis terorizmo išraiškomis kaip kad čia dabar susiruošė daryti. Bet paimkime nepriklausomybės signatarų sąrašą. Tai irgi sąrašas kažkokių išgalvotų atgimėlių išropojusių iš kgb archyvų podvalų. Nu tuose archyvuose ir yra jų pagalvės sudėtos iš anksto kad jums atrodytų kad tie atgimėliai čia ir buvo.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pasak klasiko Juozo2019-06-27
duok durniui kelią, tai ir į seimą nueis... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Hadis2019-06-27
kaip tu gali kažką ko neturi gali palikti kažkam su kuo neturi nieko bendro? Nu įsivaizduok parašai testamentą kad kaip palikimą palieki deimantų ir aukso krūvą pakastą po šilutę tam kas pirmiau tą lobį išsikas. Gausis šaudymai į molines kanopas ir krokiančios lankos. Nu tame ir esmė kad viskas ką kalba daktarų grupuotė ir yra makaronai. Medicina yra nereikalinga kol kažkaip stebuklingai nepasidaro reikalinga, kur nereikalingasis eina ir pats prašo stebuklų kad priešais atsisėdę kruvini vilkai apsirėdę ėriukų tylėjimo chalatais užsiimtų kažkokiais svetimo skausmo reikalais taip tarsi tas skausmas būtų savas. Akivaizdus pavyzdys kai akmenys mėtomos į jūsų neišbalansuotai pusiau tuščiai pilnai supiltas stiklines pilis. Kalbu apie akmenines sienas prieš kurias nepamaištausi, nes jos pastatytos ten kur jums atrodo kad yra jūsų vidiniai reikalai: inkstuose, tulžyje, šlapimo pūslėje, tt. Kodėl stiklinės pilys? Čia kalba eina ne tik apie jūsų namus kurie kaip stikliniai, bet ir jūsų mėsos ir kaulų namus, kurie irgi kaip stiklinės "tvirtovės". Jums tai atseikėta tik maža vaivorykščių spektro dalis. Nu jūs automatiškai iš karto ir esate autistas. Pas iškrypėliato smaluotus biudžetininkus kurie valdo visą vaivorykštės spektrą net perėjos žydi vaivorykštės spalvomis. Tad jūs jau kiekvienas esate kaip don kichotas, kur viduje jau yra malūnai malantys jus iš vidaus. Bet kadangi nejaučiate nieko tai ir kriuksite apsipatenkinę, bet kai pajausite tai bus per vėlu. Tad nėra ir nebuvo niekados iš viso jokios liaudies medicinos, nebent kalba eina apie kažkokią karo mediciną veikiančia kaip etniniems valymams, ale dievų miško sanitarija. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2019-06-27
palikim kinų liaudies mediciną kinams... Nereikia mums tos akupunktūros. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-27
Sveikatos apsaugos ministerija. Matot koks įdomus pavadinimas. Tarsi čia kažkoks gynybinė karinė įstaiga, kuri užsiima apsauga nuo šundaktarių ir sveikatintojų. Bet šiuo atveju tai šitas straipsnis signalizuoja, kad SAM įstaiga kapituliuoja, mojuoja baltą vėliava. kelintą kartą jau daktarų grupuotės šundaktariai brenda į tą pačią upę? Jeigu upė išdžiuvusi ir nesimato net upės vagos tai matyt ostapininkams tarsi iškrypėliato perėjos šviesoforo žalia šviesa kur galima kad ir driftais užsiimti. Vis tiek viską ką jie čia daro susiveda į gegučių lizdų operacijas, kur kryžiuočių kryžiaus žygiai veikia pagal logiką kad sveikame kūne sveika dvasia. Jeigu gyveni papildytoje tikrovėje tai esi psichinis ligonis. Jeigu gyveni alternatyvioje tikrovėje tai esi psichinis ligonis. Ką reiškia "gyveni"? Jeigu tiki kažkuo tai ir yra tavo tikrovė tavo gyvenimas. Jeigu tu tiki kažkuo ko nėra čia ir dabar vadinasi tu ir esi psichinis ligonis. Čia kalba eina apie kažkokį gydymą kai jie atseit gydo žodžiais. Nu čia ne vien kalba eina apie rakštisteinų stalčių aferas. Čia kalba eina ir apie užguitus skęstančius žmones kuriems bet koks švelniai suokiančio brexitinio atgimėlio išsuoktas garsas gali atrodyti kaip šiaudas. Dabar susigalvojo kad bet kas gali tarnauti kaip medicina, nes gydoma pagal tą logiką kad geras lietuvis tai nusveikatintas lietuvis į krematoriumus. Tad čia viskas žymiai sudėtingiau. Pažiūrėkit kiek šundaktarių štampuoja visokios beraščių mokslo daktarų irštvos pvz kamuolinių gaujos universitetas, sveikatos mokslų universitetas, visokios kolegijos, tt. Ką jau bekalbėti apie ligonines ir klinikas, kur dauguma personalo su kažkokie "sveikatintojai" su fiktyviomis tapatybėmis. Negalima atmesti kad santariškės yra dalis galingų plunksnų "paketo" kur santa galima grupuoti su brexitiniu dvigubu kryžiumi. Tame ir pavojus modernios medicinos, kad visur yra prietaisai su spalvotais mygtukais ir ekranais kuriuos gali spaudyti kad ir bomžas iš gatvės. Ostapininkai pasislėpę už mašinų. Nu kažkas panašaus kai raganos iš taborų buria iš kavos tirščių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų į karo tarnybą šaukti ir moteris?