Šilutės rajone – 10 metų neregėtas gaisras: keliami sraigtasparniai, ugniagesius kviečia iš visos Lietuvos

2019-06-28

Šilutės rajone penktadienio popietę kilo durpyno gaisras. Dega 12 hektarų durpyno, gaisro gesinimas vyksta itin sunkiai, į žvalgybą atskrido ir kariniai sraigtasparniai. Telkiama technika iš visos Lietuvos. 

Kaip BNS pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė, pranešimas apie gaisrą Šyšgirių kaimo durpyne gautas 13 val. 13 min. L.Valauskienė komentavo, kad durpyno gaisrą gali tekti gesinti net kelias paras, mat durpynai yra gesinami itin sunkiai. Liepsnų sukelti dūmai, liudininkų teigimu, matomi net iš Kuršių nerijos. Įvykio vietoje dirba dešimt ugniagesių autocisternų.

Gaisro gesinimas vyksta labai sudėtingai, nes iki artimiausio vandens telkinio yra vieno kilometro atstumas, telkiama technika iš visos Lietuvos, į žvalgybą atskrido ir kariniai sraigtasparniai. 

Kaip BNS sakė Kintų seniūnas Antanas Kližentis, durpynas tiesioginio pavojaus gyventojams nekelia, nes yra nuošalioje vietoje atokiai nuo gyvenviečių. Tačiau jeigu kita kryptimi pasisuktų vėjas, tiršti dūmai pasiektų arčiausiai durpyno esančius kaimus ir Šilutę. „Šilutę dabar aplenkia šonu. Šoniniai kaimai kažkiek gali gauti, o jeigu pasisuktų vakaris vėjas, Šilutės miestas būtų uždūmintas“, – sakė jis.

Pasak seniūno, gaisras šiame durpyne yra kilęs prieš daugiau kaip dešimtmetį. Tuomet ilgai trukusio gaisro metu vėjas keitė kryptį, todėl gyventojai būdavo įspėjami užsisandarinti namus. „Šleifas buvo labai sunkus, kvėpuoti, kai jis eina – praktiškai neįmanoma“, – sakė A.Kližentis. Ape 15 val. buvo gautas pranešimas, kad gaisro dūmai sklinda link Šilutės, žmonės pradėjo užsidarinėti namų langus. Baiminamasi dėl pagyvenusių žmonių, kurie gali miegoti savo namuose atsidarę langus - tokiu atveju jų gyvybei gresia pavojus. Gaisro metu jau sudegė du traktoriai.

Durpynas – unikalios Aukštumalos pelkės dalis 

Degantis durpynas yra eksploatuojamoji Aukštumalos pelkės dalis. Pasak Nemuno deltos regioninio parko vadovo Žilvino Čėsnos, jeigu ugnis pasiektų aukštapelkę, nuostolius patirtų tiek augmenija, tiek gyvūnija. „Tai viena didžiausių aukštapelkių Lietuvoje, garsi visame pasaulyje kaip pelkėtyros mokslo atsiradimo vieta. Pelkė išskirtinė savo rūšimis: čia yra į Raudonąją knygą įrašyta tyrulinė erika, patys kiminai (reti augalai) yra labai svarbus dalykas“, – BNS sakė Ž.Čėsna. Anot jo, kol kas grėsmės aukštapelkei nėra, nes gaisras yra rytiniame pakraštyje ir kol kas pučia priešingos krypties vėjas.

„Tikimės, kad ugnis nepasieks mūsų draustinio. Tikimės, kad nebus 2011 metų scenarijaus. Gaila, kad apskritai kilo gaisras, tikimės, kad žala nebus didelė“, – teigė parko vadovas.

Pasak Ž.Čėsnos, aukštapelkė kartu su eksploatuojama dalimi užima maždaug 2 tūkst. hektarų plotą. Aukštapelkėje ir apypelkio miškuose aptikta 175 aukštesniųjų augalų rūšys, iš kurių net penkios įtrauktos į Lietuvos Raudonąją knygą.

Pelkėje yra aptiktos 78 vabzdžių, šešios varliagyvių, penkios roplių faunos rūšys. Paukščių (veisimosi metu) stebėta 88 rūšys, iš jų 17 įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Taip pat 17 rūšių įtrauktos į ES Paukščių apsaugos direktyvą. Žinduolių – 26 rūšys. Į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktos keturios rūšys. Į ES Buveinių apsaugos direktyvos įvairius priedus įtraukta 10 rūšių.

Aukštumalos pelkė yra retai lankoma žmonių, todėl kai kuriems gyvūnams ji yra svarbi kaip poilsio bei maitinimosi vieta. Per 2011 metais Traksėdžių durpyne kilusį gaisrą buvo sunaikinta Aukštumalos pelkės ekosistema. Buvo nuniokotas kelių šimtų hektarų plotas.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

Romka2019-06-28
Prieik prie durpyno, visur lentelės"stebima vaizdo kameromis". O kad dega, nemato???? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vikis2019-06-28
Per toki veja dirbant to ir galima buvo tiketis,bet niekas i tai neatsizvelgia,net ir per svente pirmadieni matesi,kad technika laukuose darbuojasi.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
oi oi2019-06-28
Kasmet daugiau ar mažiau dega tas durpynas. Šį kartą didesnis plotas ir panikuoja žmonės, pučiat burbulą be reikalo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-28
nu su tais šyšgiriais čia ir yra labai įdomi yla išlindusi iš raguotų buratinų pilno maišo. Pažiūrėkit registrų centro žemėlapyje visas aukštumalės draustinis pasirodo stovi viduryje naujai iškepto kaimo. Kaip tas šilutės skveras su fontanu. Kas čia per fontankos yra susikraustę? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aaaa2019-06-28
Ir as gyvenu Traksedziuose ir dumui musu neaplenkia... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
štiš2019-06-28
Degant durpėm susidaro bitumo plėvelė, atstumianti vandenį. Pagal galimybes, dadėjus į vandenį skalbimo miltelių, toks mišinys ardo plėvele ir efektyviau gesina gilumoje rusenančias durpes.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kur jūs tuos dūmus jaučiat?2019-06-28
nu kur kas dūsta jums čia? Vaikštau Šilutės centre ir tik kartais užneša lengva dūmo kvapą ir tiek. O čia atsiranda komentatorių kuriems matai antras černobylis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tomas2019-06-28
Gyvenam Traksedziuose, nera dumu, aplenkia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dainora 2019-06-28
Nerasykit nesamoniu "aplenkia Silute" mes cia nuo dumu baigiam uzdusti ypac smelyno gatveje. Net namuose bunant jauciasi dumu kvapas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-28
o naujas kaimas išdygo "šyšgiriai". Nuo kada? Kas čia per turistaujantys kryžiuočių kaimiečiai (village people YMCA) kad su nieku nepasitarę visus mūsų laukus ir laukus kaimais išvadino? Tame ir esmė kad niekas su mūsiškiais nežydi jokiose vienybėse. Jie kaip vazonikai čia atsibastę degina viską. Jiems koncalgeriniai bokšteliai tai turistiniai objektai. Visur pristatė. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
AS2019-06-28
Uz miesto stadiono sodai paskende dumuose, o Silute tipo nepasiekia dumai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aleksandras2019-06-28
Nerašikite nesamoniu, pilna Šilutė dūmų, kviepot niera kuom Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Indrė2019-06-28
Yra ten gyvenančių žmonių kodėl rašote netiesą!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As2019-06-28
Ka jus nusisnekate, siaures vejas tiesiai nesa i silute dumus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?