Pašyšiškė R. Gedrimienė daugiabučio namo kieme įkūrė grožio oazę

2013-09-17, Gerda BELOKOPYTOVA
Dešimtmetį Ramutės puoselėjama kiemo aplinka ne vienam namo gyventojui tapo poilsio zona.
Dešimtmetį Ramutės puoselėjama kiemo aplinka ne vienam namo gyventojui tapo poilsio zona.

Daugelis daugiabučių namų gyventojų jau priprato prie per langus matomo vaizdo – automobilių stovėjimo aikštelės ir mažyčio lopinėlio žolės. Kur pažvelgsi – nesvetingas asfaltas. Nemielas. Nekeliantis gerų emocijų. Tačiau Pašyšių kaime, Sodų g. 1 namo gyventojai gali didžiuotis savo kiemu – žalumos, gėlių oaze. Paskendęs kiemas įvairiaspalvių gėlių žieduose, maloniai džiugina pravažiuojančių akis.

Tikriausiai sakysite, kad nieko čia keisto, juk prie daugelio daugiabučių kaime galima rasti bent vieną kitą žydinčią gėlę ar kokį dekoratyvinį sodinuką. Bet šio daugiabučio namo kiemas lyg nuosavo namo. Kur bepažvelgsi – įvairios gėlių kompozicijos, vaismedžiai ir kitokie statiniai ne tik kuria grožį, bet ir pakelia nuotaiką.

Nors tądien, kai lankėmės šiame kieme lietaus lašai laistė žemę, nosį maloniai kuteno gėlių žiedų skleidžiamas aromatas. Ir ryškiaspalvės gėlės lyg ir nudažė niūrią dieną. Kieme mus pasitiko Ramutė Gedrimienė, šio namo gyventoja, kuri ir buvo iniciatorė tokio kiemo sukūrimo. Pakvietė prisėsti ji didžiulėje pavėsinėje, kurioje ramiai galima klausytis... tylos. Šalimais ir batutas vaikams, poilsiui hamakas. O kur dar jau minėtosios gėlių kompozicijos. Kas gi kuria šį grožį? Tokios poilsio ir gėlių zonos įkūrymo iniciatorė šiame daugiabutyje jau 27-erius metus gyvenanti, kaip jau minėta, Ramutė. ,,Kai atsikraustėme su vyru čia gyventi, aplinka buvo netvarkoma. Tokie tada laikai buvo. Pirmiausia pradėjau pjauti dalgiu čia augančias žoles“, - apie visa ko pradžią pasakojo pašyšiškė. O  kurti čia gėlių darželius pirmiausia pradėjo Ramutės dukros Eugenija, Edita ir Ieva su draugėmis. ,,Norėjome sau veiklos, taip sugalvojome pasidaryti gėlių darželius. Visai patiko juos prižiūrėti“, - sakė Edita, iš užsienio trumpam sugrįžusi paviešėti į gimtuosius namus.

Draugiški, kaimyniški yra Sodų g. 1-ojo namo gyventojai. Ir aplinka pradėjo rūpintis visi kartu, pasiskirstė ruoželiais. ,,Pirmiausia atsirado vaikų darželiai, vėliau – suoliukai, vienas, antras, trečias gėlynai, pavėsinė, vaismedžiai, vaiskrūmiai“, - vardijo Ramutė. Taip po truputėlį atsirado čia poilsio zona.

Paklausus Ramutės, kokia jos myliausia gėlė – ji ilgai galvojo. ,,Išskirtinės neturiu, man visos gėlės yra gražios. Aš negaliu praeiti pro prekeivių pardavinėjamas gėles, būtinai turiu kokią nusipirkti. Pamatysiu kokį gražų žiedą, ir tikrai jį pasodinsiu savo kieme. Jau mane ir vyras, ir vaikai tempia iš gėlių skyriaus“, - neslėpė Ramutė. Vienos paskutiniųjų, kuriomis papuošė jau ir taip išpuoselėtą kiemą – rožių krūmai. Įvairias gėlių kompozicijas Ramutė kuria pati. ,,Kai atsibosta vienaip, padarau kitaip. Kasmet vis kažkas naujo papildo kompozicijas“, - sakė Ramutė. Tiesa, gėlės, malonumas ne pigus. Ar negaila šitiek pinigėlių joms išleisti? ,,Gėlėms niekuomet negailiu pinigų, juk kaip gražu dabar čia sėdėti ir gėrėtis jomis“, - atviravo moteris. Gėlių atžalomis ji apdovanoja ir drauges, ir kaimynes. Ramutė perka gėlių atžalas ankstyvą pavasarį ir savo bute išaugina kol bus galima išnešti į lauką. ,,Jau ankstyvą pavasarį pas mane žydi gėlės“, - džiaugėsi Ramutė. Ji neslėpė:" Tai yra liga. Kai ja užsikreti, be to nebegali būti. Aš nuo pačio ryto čia kapstausi, - sakė Ramutė. - Jei nori, kad būtų gražu, turi nuolat ravėti, pjauti žolę, karpyti medelius. Tik tuomet bus tvarka". Kiemą šitaip Ramutė puoselėja apie 10 metų.

Moteris pastebėjo, kad ir kitų daugiabučių namų gyventojai pradėjo gražinti savo kiemus. Na, ne veltui tamas įsikūręs Sodų gatvėje. Ir dar – 1-ame name. Jau šis pavadinimas lėmė, jog šio namo gyventojai turi pradėti ir rodyti pavyzdį kitiems.

Apdovanojimai
 
Jau nuo 2008-ųjų metų Sodų g. 1-ojo namo gyventojai apdovanojami kaimo šventės metu už ypatingą tvarką savo kieme. Jie jau penkerius metus pelno gražiausiai besitvarkančio daugiabučio namo apdovanojimą. ,,Tai įpareigoja tvarkytis, neapleisti“, - sakė Ramutė. Ji taip pat yra gavusi ir asmenišką apdovanojimą už grožio puoselėjimą.
 
Naudojasi visi
 
Nors pavėsinė, batutas ir hamakas, vaiskrūmiai bei vaismedžiai – Ramutės, tačiau daugiabučio kiemas priklauso visiems jo gyventojams. Tai jie viskuo ir naudojasi. Bet Ramutė dėl to nepyksta. ,,Draugiškai mes čia gyvename, - sakė ji. – Man smagu, kai matau, kad ateina čia pasėdėti ir kiti gyventojai. Tuomet suprantu, kad mano darbas ne be reikalo“.
 
Net Ramutės bute puikuojasi įvairiausios gėlės. Jų pilna visur, ant palangių, baldų. Tikras gėlių kampelis. Pati Ramutė juokavo, kad greitai nebeturės kur jų padėti.

Dar viena moters svajonė – kieme pastatyti sūpynes. Greičiausiai šią svajonę įgyvendins neužilgo.

Žydėkit gėlės didelės ir mažos. Puoškite Pašyšius bei džiuginkite Sodo g. 1-ojo namo gyventojus!


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kurios veiklos pasiilgote labiausiai?