Metas ruošti namų darbus: papunkčiui tai, ką privalu pamatyti pamario krašte

2019-06-29
V.Ščiavinsko nuotr.
V.Ščiavinsko nuotr.

Nusprendus keliauti pajūrio link, neverta skubėti išsitiesti smėlėtame paplūdimyje. Keliaujant į šį Lietuvos kraštą daugelis pravažiuoja išskirtines vietas, kurias jau spėjo įvertinti keliautojai iš viso pasaulio. Tai – pamarys, kuriame įsikūrę gausybė lankytinų vietų, tikriems gamtos mylėtojams. Čia galima patirti aibę nepamirštamų nuotykių ir pajusti harmoniją su aplinka. 

Apie lankytinas vietas pasakoja keleivių vežėjo „Kautra“ atstovas Mindaugas Sakalauskas, kuris pataria, kaip susikurti įspūdžių kupiną savaitgalį lankant pamario gamtinius takus. „Pirmas kelionės taškas – Klaipėda, kurią iš visos Lietuvos patogiai galima pasiekti autobusais ir toliau kelionę pratęsti dviračiu“, – patarė Mindaugas.

Kliošių kraštovaizdžio draustinis, Tyrai 

Ši teritorija pasižymi savo biologine bei ekosistemų įvairove. Tyruose įsikūrusios įvairių paukščių perimvietės. Kliošių kraštovaizdžio draustinyje paukčių giesmėmis galima mėgautis ištisus metus. Šioje teritorijoje galima keliauti patogia 6 km ilgio trasa. Trasoje praeinama pro pelkes, užliejamas pamario pievas, Karaliaus Vilhelmo kanalą, Sengirę, kurioje gausu laukinių gyvūnų. Prieinamas tiltelis, kuriuo saugiai galima pasiekti pelkės vidurį bei išvysti šioms vietoms būdingą ekosistemą. Toliau keliaujant taku patenkama ant pylimo, kurio abejose pusėse telkšo užliejamos pamario pievos. Čia įsikūrusi dar viena paukščių perimvietė. Tako pabaigoje įrengtas apžvalgos bokštelis, į kurį užlipus galima apžvelgti visas apylinkes. Iš čia atsiveria ir įspūdingos Kuršių nerijos kopos. 

Mingės kaimas 

Šilutės krašte – Lietuvos Venecija vadinamame Minijos kaime pagrindinę gatvę atstoja upė. Čia, norint aplankyti kaimynus, gali tekti valtimi keltis per upę. Tiltas, šiame vandens kelių nuklotame krašte, neegzistuoja. Minijos kaimas išskirtinis ne tik dėl savo unikalaus susisiekimo, bet ir dėl vokiečių architektūros bei nuostabios gamtos. Čia galima susipažinti su Mažajai Lietuvai būdingais mūriniais ir mediniais pastatais, prie kurių įrengtos prieplaukos valtims. 

Aukštumalos pelkė 

Viena didžiausių pelkių Lietuvoje – Aukštumalos pelkė telkšo taip pat Šilutės rajone. Čia, kaip ir Kliošių draustinyje, galima rasti plačią gamtinę įvairovę: ežerai, aukštapelkės, lapuočių miškai. Perėti čia užsuka gausybė paukščių rūšių, tokių kaip jūriniai ereliai, gervės. 

Pamario draustiniai 

Lankantis Kintų botaniniame draustinyje galima išvysti pelkėtų pamario pievų platybes. Pačiame Kintų miestelyje auga rekordinė 17 metrų aukščio tuja, kuri laikoma antra pagal aukštį tuja Europoje. Keliaujant toliau, pasiekiama Svencelės pelkė, kurioje telkšo apie 100 mažų ežerokšnių. Netoliese plyti dar viena išskirtinė vietovė – Kniaupo botaninis – zoologinis draustinis. Jame galima išvysti seklią marių įlanką, kurią perėjimui renkasi paukščiai. Šalia įlankos įsikūrusi Ventės rago ornitologinė stotis, kurioje kasmet sužieduojama iki 100 tūkst. paukščių. Čia užsukančiais paukščiais galima gėrėtis iš stebėjimo bokštelio. Miškais apaugęs Minijos ichtiologinis draustinis ypatingas tuo, jog čia į Minijos upę įteka 12 upelių. Šiuose vandenyse saugomos žuvų nerštavietės. Čia galima rasti itin retų augalų. 

Kuršių nerija 

Kuršių nerijos nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO ir išsiskiria savo kraštovaizdžiu. Tai – bene vertingiausia Lietuvos saugoma teritorija, kuri driekiasi tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių. Dėl unikalaus kraštovaizdžio Kuršių nerijos niekada neapleidžia paukščiai. Čia peri gausybė paukščių rūšių. Kuršių nerija – labai patraukli paukščių stebėtojams. Žvelgiant iš paukščių stebėjimo bokštelių, čia galima stebėti milijonus migruojančių, įvairių rūšių paukščių. Tokių bokštelių Kuršių nerijoje yra šeši: pirmasis stūgso šalia Pervalkos. Kitus galima rasti teritorijoje iki Nidos. Norint stebėti paukščius į kelionę verta pasiimti žiūronus, teleskopus bei fotoaparatus. Sparnuočius patogu stebėti ir nuo aukštų kalvų ar kopų. Per visą Kuršių neriją driekiasi dviračių takas. „Informaciją apie tai, kokius paukščius čia galima stebėti, patogu susirinkti ir kelionės autobusu metu, prisijungus prie čia veikiančio nemokamo bevielio interneto“, – pasakojo „Kautra“ atstovas. 

Kuršių nerijos nacionaliniame parke tarp Juodkrantės ir Pervalkos įsteigtas Naglių gamtinis rezervatas, kuriame galima pasigrožėti Pilkosiomis kopomis. Mirusiose kopose galima rasti 4 buvusių kaimų vietas. Dėl stiprių vėjų šiose kopose susidaro įspūdingų daubų ir išgraužų, kai kur smėlio paviršių dengia augalai. Rezervato teritorijoje draudžiama bet kokia žmogaus veikla, rengiami tik moksliniai stebėjimai. Vienintelė vieta, iš kurios galima apžvelgti rezervatą, – Naglių rezervato pažintinis takas. Susipažinti su sengirės kraštovaizdžiu Juodkrantės apylinkėse galima keliaujant pažintiniu taku. Takas prasideda prie Juodkrantės automobilių stovėjimo aikštelės ir baigiasi prie gyvenvietės kapinaičių. 

„Nusprendus aplankyti šias vietas, kiekvienas pasisems ne tik naujų įspūdžių, tačiau ir atras ryšį su išskirtine mūsų šalies gamta, savyje slepiančia gausybę grožio, kurį atskleidžia tik atkakliausiems ir kantriausiems“, – gražių akimirkų linkėjo M. Sakalauskas ir priminė, jog lankyti šį kraštą smagiausia keliaujant dviračiu, kurį saugiai iki Klaipėdos galima transportuoti autobusu. 

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

pakanka2019-06-30
žvyrkelį retkarčiais pragreideriuoti, kad duobių nebūtų...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @patiko2019-06-30
oj buožėms raudono kilimo nepatiesė. oj iškrypėliato karališkiems žydrabarzdžiams nepatogu kruštis malūnuose kai po čiužiniais žirniai. ar labai pridulkėjo lakuotos basanoškės?
Va tame ir esmė su tokiais turistais, kad jie ne turistai. Jie neatvažiuoja kad pažiūrėti. Jie net neprisigėria viską teisia pagal kažkokius "standartus". Jie kažkokie tai revizoriai, kuriems čia viską reikia išasfaltuoti, išbetonuoti, išvasiukinti, sudeginti, iškirsti, tt.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
patiko2019-06-29
kaip vienas iš akcentų per giminės susitikimą plaukimas laiveliu iš Mingės iki Nidos ir atgal...pabaliavojant, padainuojant...jokio stebuklo... Privažiavimo kelias - duobėtas žvyrkelis...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-29
Ką reiškia "may the best man win"? nu svarbu susiprasti kad tas posakis turi omenyje tik žmones ir nutylima visokius uber alles mūsiškius specnazinius antžmogius, kurie dėl užgavėnių spektaklio ramybės tik dedasi žmonėmis kad žmonėms į kuriuos jie šaudo atrodytų kažkas apie juos pačius. Tad visi specnaziniai superherojai automatiškai iš anksto yra pralaimėję, nesvarbu iš kur, kaip, kada, nes jie nesugebėjo nesusiprasti kad svarbu neišsiduoti karinių paslapčių (kad jie sukčiauja). Jie ir nenori atrodyti kažkaip kitaip negu turi atrodyti ty taip kaip reikalauja spektaklio rolė arba jūsų dėmesys, jie ir nieko bendro nenori turėti su jokiais karais. Įdomiau laimėti nešaudant kulkų. Kulkos ir ginklai tai tik balastas kuris reikalingas tik garbėtroškiniams paradams. Vienas dalykas kad viskas kas vyksta yra atrakcija, kitas dalykas kad tai tuo pačiu ir yra nuobodus renginys. Tarnystė, kur jie turi vaidinti kad tarnauja visokiems idiotams. Nu ale žiūrovai koridoje dėmesiu apipila jautį, ar brexitiniai lapių medžioklių dalyviai labai domisi lapėmis, ar tie kiti brexitiniai kiaulės kur prašmatniai apsirengę kriuksi ascot hipodromuose sirgdami už arklius, žuvėjų krašto maitvanaginiai žvejai, hobių ar sporto psichiniai ligoniai ale sirgaliai, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. 2019-06-29
@.... Nu čia irgi negalima kažkaip susiprasti kad jeigu sako kažką čia ir dabar kad tai nereiškia kad turima omenyje kažką neaišku kur ir kada. Nu nėra svarbu kaip ir kodėl mūsiškiai šaudo į savus. Nes vis tiek neis suprasti kol nebus per vėlu, nes neteisiama paslaptingų nugalėtojų kurie rašo ir laužia iš piršto istorijas apie nugalėtuosius. Paimkit pavyzdžiui las vegasą. Prieš tuos malūnus kovojo daug turistaujančių don kichotų, bet kaip drugeliai į laužą. Jeigu nori laimėti kazino turi organizuoti plėšimą ale sunumeruotą "ocean". Tai irgi bendra kasa, bendras katilas. Kuris veliau paskirstomas tarp mūsiškių ir savų taip kaip reikalinga katilinei.
Aišku reikalinga atkreipti dėmesį kad čia yra lietuva, čia lietus lyja. Nu svarbus ingridientas kad susikonstruotų nepasiekiamos vaivorykštės debesuotame danguje. Kitas ingridientas yra saulė. Smaluoti biudžetininkai matyt susigalvojo kad jie kažkokie visagaliai gali bet kada susintetinti vaivorykštes. Tereikia lašelio mazuto, tepalo, žibalo, tt ir jūsų balos ir perėjos spindės vaivorykštėmis. Tad čia tik vienas aspektas kur nebūtina atskyrinėti pelų nuo grūdų, nes ir taip aišku kad boratinas ir yra raguotas vienaragis trojos arklys. Tad čia tik tiek kas liečia simbolizmą. Todėl vienybėje žydima tik kai nebereikalinga vienytis nes karinio vienijimosi taikinys nukomadiruojamas ilsėtis taikoje. Nu pats žodis vienybė ir kalbama apie laimėtoją kažkokiose kryžiuočių taborų romėnų koliziejaus kovose iki mirties. Kur už gyvybę ar mirtį prabalsuodavo auditorija panašiai kaip šiais laikais facebooke ar youtube - su nykščiais į viršų ar apačią. ir yra kalba apie kažką vieną ale išlieka stipriausi (May the best man win).
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
....2019-06-29
Atsibodo jau visiems tas idiotas su savo idiotiskais isvedziojimais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-06-29
atsibodo jau visiems tas jūsų kryžiuojančių kaimiečių turizmas (užgavėniniai YMCA village people). Visų pirma kad viskas kas čia šnekama apie tai kaip parduoti pamarį ar lietuvą kaip turizmo objektą yra kažkokios išorvelintos garbėtroškinių paradų pamazgomis permirkusios nesamonės. Tame ir esmė kad turizmo industrijai ir nereikalinga kažkokie turistiniai objektai. Jie gali ir ant plyno lauko labai greitai pasistatyti vasiukus ale las vegasą, burning man raganų suvažiavimą, bet kokį festivalį, tt. Tad čia reikalinga atskirti kad esama infrastruktūra visiškai nesvarbu. Pasidarys "remontą" pagal save. Reikalinga kad būtų kažkoks ale kino studijos fasadas na dar loviai ir gultai. Aišku svarbiausia tai tubūt yra saugumas, bent jau tais keliais ir takeliais kur piligrimai ropoja savo drąsiais kelėnais. Susisiekimas tai kitas reikalas, nes čia yra kelios stichijos: vanduo, oras, žemė, požemiai, tt.. Tie loviai ir lovos turistams tai nieko nesiskiria nuo lovių tokijuje, niujorke, londone ar sydnėjuje. Nu okupavo lietuvą susivieniję kgb-cžvistėliai, pasidarė euro remontą ir gyvena gulėdami apsikabinę vienas kitą ant krematoriumų krosnių trindami pelenais pilvus iš vis darydami naujus šindlerinius sąrašus. Dar kodėl atsibodo? Nu visų pirma kad tai viskas kas liečia turizmą yra karinės operacijos ir tai nėra turizmas, nes yra žaidžiama į vienus vartus. Čia irgi kriptologija kur buožės atseit daro gerą darbą kad ėda visokius skanėstus, kad jums nereikėtų. Čia jie išleidžia pinigus jūsų labui į savo iš anksto pasistatytas kiaulių taupykles. Kodėl man negalima pas tuos turistus nuvažiuoti ir pažiurėti ar tikrai ir kaip jie tenais gyvena iš kur jie čia "turistaujasi"? Nu jeigu pažiūrėti socialiniuose tinkluose kaip tie visi turistai turistauja tai jiems nei šilta nei šalta. Kažkokia rutina. Tarsi vykdytų įsakymus, pareigas, užduotis, tt.. Tarsi ir turistauja dėl to kad galėtų ataskaitas priduoti per socialinius tinklus. Nu sunku pasakyti iš tiesų kaip čia visos tos kryžiuočių piligrimystės yra suorganizuotos, bet kažkas panašaus kaip kad alibabos, boratai cielais taborais irgi keliauja į Mecca ar Uman miestelį ukrainoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka