Nuo liepos – savarankiškumo klausimyną senjorams pildys savivaldybių darbuotojai

2019-07-02, socmin.lrv.lt

Senyvo amžiaus neįgaliesiems nuo šių metų liepos 1 dienos specialiųjų poreikių nustatymas taps paprastesnis, nes klausimyną, pagal kurį nustatomas asmens savarankiškumas, pildys nebe Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT), o vietos savivaldybės darbuotojai.

Tai numato atnaujinamas socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio bei sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas.

„Tik įvertinus asmens savarankiškumą galima skirti neįgaliesiems būtiną pagalbą ir socialines paslaugas. Taip geriau sudaromos sąlygos žmonėms integruotis į bendruomenės gyvenimą, palaikyti socialinius ryšius. Savivaldybių darbuotojai, vertindami asmens savarankiškumą, turės galimybes iš karto nustatyti, kokios tiksliai pagalbos reikia žmogui ar jo šeimos nariams – socialinių, slaugos paslaugų, piniginės paramos ar panašiai“, - sako ministras L. Kukuraitis.

Specialiųjų poreikių vertinimas visiems neįgaliesiems susideda iš dviejų dalių: pirmoji – bazinis funkcionavimo lygmuo, išreikštas medicininiais kriterijais, antroji – asmens savarankiškumas, kuris įvertinamas atsižvelgus į individualias žmogaus galimybes judėti, maitintis, rūpintis savo higiena, bendrauti, palaikyti socialinius ryšius.

Asmens savarankiškumas nustatomas pildant Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyną, kuriuo nustatoma, kokiose veiklose žmogui sunku dalyvauti ir kokia pagalba padėtų didinti bendravimo, savarankiškumo, žinių taikymo galimybes. Toks klausimynas pildomas tiek darbingo amžiaus, tiek senyvo amžiaus žmonėms, kuriems nustatomi specialieji nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai.

Paprastai šis klausimynas pildomas pokalbio metu su žmogumi, kurio specialieji poreikiai vertinami. Tai reiškia, kad asmuo turi atvykti į NDNT . Iki šiol išimtys buvo daromos, kai specialieji gyventojo poreikiai buvo vertinami pakartotinai ir dėl  organizmo funkcijų sutrikimų žmogus negalėdavo atvykti bei nekildavo abejonių, jog funkcionavimo lygmuo nėra pakitęs. Atvykti nebuvo reikalaujama ir tais atvejais, kai asmuo gyvena užsienyje ir dėl jo į NDNT kreipiasi pensiją ar išmoką mokanti institucija.

Tačiau nuo 2019 m. liepos 1 d. senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms taip pat nustatoma išimtis, todėl jeigu dėl jų nekils papildomų abejonių, vertinant specialiuosius poreikius jie galės nedalyvauti. Tokia išimtis palengvins senjorų situaciją, sutaupys laiko, o savivaldybės įgis galimybes iš karto nustatyti, kokia pagalba reikalinga asmeniui ar jo šeimos nariams.

Siekiant užtikrinti sklandų pasirengimą vertinti asmenų savarankiškumą šių metų gegužės ir birželio mėnesiais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo mokymus savivaldybių darbuotojams.

Įvertinus žmogaus specialiuosius poreikius, savivaldybės šiems žmonėms moka tikslines kompensacijas.

„Sodra“ neįgaliesiems taip pat moka arba netekto darbingumo pensijas, arba šalpos pensijas. Netekto darbingumo pensijos mokamos turintiems bent minimalų socialinio draudimo stažą. Šalpos pensijos mokamos neįgaliems vaikams, taip pat darbingo ar pensinio amžiaus žmonėms, kurie dėl negalios negalėjo „užsidirbti“ stažo.


Straipsnio komentarai

..2019-07-03
nebūna nei politinių kalinių, nebūna ir politinių ligonių. Taip kaip iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti drąsaus pasaulio kelėnų politika ir yra daktarų grupuotės veikla, kur viskas sukasi aplink sirgimus, sirgalius, palaikymus, rėmimus, ramstymus, rankiojimus, rinkimus, tt. Kažkas panašaus į krepšinį kur krepšinio ligoniai serga tam kad sirgtų. Nu jie serga ne už žaidimą, bet už savo komandos žaidimą. Bet čia iš tiesų labai sudėtinga. Nu įsivaizduokit hipodromą, kur irgi labai sergama, nes statomi pinigai už bėgančius arklius, kur tie arkliai patys nebėgtų jeigu ant jų nesėdėtų kažkoks mažas buožė su bizūnu. Tas arklys dešimt kartų didesnis už tuos miniatiūrinius buožes, jeigu įspirtų tas buožė nulėktų į mėnulį, bet arklys negali priešintis smurtiškai - tiek nulobotomizuotas nuo vaikystės kad vis tiek nieko negali niekam padaryti, nesvarbu kaip baisiai su juo elgiasi. Turi bėgti, be jokių morkų prieš nosį. Nu pas mus yra legalizuoti azartiniai žaidimai, tad bet koks sportas gali būti naudojamas netiesiogiai kaip hipodromo takelis. Kad ir tas olimpinis sportas kur kiemsargiai lenktyniauja kas geriau šluoja ledą. Link kur aš čia lenkiu? Link to paminėto sudėtingumo - tai tik mažas "sudėtingumo" aspektas. Nu įsivaizduokit ascot hipodromą, kur susirenka į paradus visokie šlykštus karališki buožės, kurie nebenuogi dėka visokių grybauskaičių ir guogų. Jie ten irgi serga ir stato, kriuksi ir geria kaip kiaulės, tt. Įsivaizduokit ateisit jūs iš gatvės ir jums nepaaiškins kad jie serga todėl nes jie turi kažką "investavę" ir bando išlošti pinigus. Ten labiau irgi dėl vaizdo, tiems buožėms čia labiau kaip religinės raganų apeigos, bet tokia mintis. Jūms gal bus nepatogu ir kad neatrodytumėte kaip balta varna paimsite ir pradėsite "sirgti" išsirinkęs kažkokį arklį kuris jums prie širdies. Va čia jau ir yra išalchemintas tokios demokratijos "rinkėjas", kuriam suteikta laisva valia ir rinkimo teisė, kur jie įsprausti į kampą priversti rinktis kažkokias blogybes šaudydami sau į kojas. Sistemos požiūriu visi rinkėjai lygūs jie nieko nesiskiria nuo buožių rinkėjų. Nu laisva valia - anglų kalboje yra dvigubos kalbos piratų vikingų plėšikų alibabų sąvoka. Tai verčiasi ir kaip "nemokamas testamentas". Nu čia kaip užuomina kad tokiame režime laisvė yra tik žodis, kur visada yra kažkokios sąlygos ar išlygos. pvz arbeit macht frei. Ad astra. Paimkite anglių karalystės labdarinio šilko kelių organizaciją "good will". Tai irgi "gerų testamentų" medžiotojai. Tad kai sovietų sąjungoje suorganizavo "good will games" tai ir buvo jau bado žaidynių pradžia, kur brexitiniai padugnės pradėjo medžioti "grateful dead" testamentus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
yra2019-07-02
politnių kalinių, yra ir politinių ligonių Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ įdomu2019-07-02
matot va čia ir yra lygie tie patys klausimai iš lygiai to pačio klausimyno šalies kurioje nėra vietos senukams, tik pateikiami kitaip. Nu jeigu kažkas klausiama apie kažką vadinasi tas kažkas yra kažkoks neaiškus kažkam kas turi įgaliojimus klausinėti. CŽV gestapas pateikė žmonėms ultimatumą prieš ketvirtį amžiaus kai panaikino žodžio laisvę ir uždraudė klausinėti ir atsakinėti. Tik jiems patiems galima klausinėti ir atsakinėti į klausimus. Jus tai akli, jums nieko nesimato. Jie tupi vaivorykštėse ir drebia smalas ant galvų visiems kurie tik bando maištauti prieš jų pilių ir pilaičių akmenligės sienas. Nu kai jie tą ultimatumą atšaukė tai smaluotų kryžiuočių klausyklų džiaugsmai nepasibaigė. Atvirkščiai iškrypėliatas tik pradėjo masiškai tiesti drąsos kelius, diegti vaivorykštines perėjas, aiškinti kad naujas moteriškumo idealas yra barzdotos moterys, taituruotės gražina jūsų kūnus, tt.
Tad jeigu tau kažkas neaišku apie kažką kodėl tu galvoji kad apie tave viskas aišku? Negalvok kad šiais laikais tikima landed gentry peroxidais papudruotomis alibabų fizionomijomis, jų suokimais ar jų suklastotais "ihre papiere bitte" popieriais. Pasaulis vis dar tebekovoja pasaulinį karą su terorizmu. Prisimink bušo doktriną: Jūs esate su mumis arba jūs esate su teroristais. Niekas yra su mumis. Vadinasi čia nieko nereikia ir klausinėti apie tave. Viskas ir taip aišku. Tu kaip ir visi likę yra su vaivorykštiniais smaluotų biudžetų teroristais.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
įdomu2019-07-02
kuo užsiima neetatinis politinis apžvalgininkas, recenzentas, filosofas... laisvu nuo komentarų rašymo laiku, jeigu tokio turi...apie darbą tikriausiai beviltiška klausti... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-02
va čia tai irgi labai labai akivaizdus kardas su kuriuo sklaidosi cžv gestapas. Saugios kaimynystės, žydinčios bendruomenės, turistaujantys kaimiečiai YMCA, tt. Jeigu nebendrauji su cžv gestapo kalėjimo bendruomene vadinasi esi asocialus ir todėl esi dar nepakankamai integruotas į krematoriumų krosnis. Čia kaip ta daina kur gražulio kelnininkai aiškina kad jeigu nešokinėsi į vaivorykštes tu esi vaivorykštė. Tame ir esmė kad aklųjų baimės akys didelės. Jie tai vaivorykštiniai iš tikrųjų, bet jie negyvena aklųjų pasaulyje, kur reikia žinoti žodį kad žinoti kelią. Jie drąsūs ne todėl, kad nebijo žodžių, net žodžio baimė. Yra didelis skirtumas tarp baimės ir žodžio baimė. Žodis baimė visada yra melagystė, nes tame žodyje baimės nėra. Nu yra savų mūsiškių bendruomenė, kuri ir veikia kaip kardas, nes šaudo į savus, tam kad tiems saviems atrodytų kad jie nepakankamai savi. Nu kaip kad dabar su šitais DADT klausimynais šitie padugnės dabar klojasi trinkelemis drąsius kelius tam kad vėliau galėtų tiem senukams tas trinkeles pardavinėti tamsiuose užkaboriuose. Tad šitas fašizmas kuris sukonstruotas pagal lotynišką žodį "fasces" ir yra visada bus nesugaunamas demokratijoje. Jie yra jūsų išrinktieji ir vykdo jūsų valią. Jūs esate trojos arklys. Tamsoje. Jie praneša kažką kai jau būna šaukštai po pietų. Visa kaltė krenta ant jūsų pečių. Ir šiuo atveju tai ką jie šneka viskas vyksta jau ant tiek senai, kad tų senukų ir nebėra išskyrus "išrinktuosius". Kada lanzbėriui ar adamsėliams bus užduoti kažkokie nepatogūs klausimai? Nu įsivaizduokit jeigu jūs gausite darbą vilniuje ir kaip tarnybinį būstą duos butą romų tabore, kur jeigu tikėti geltonosios spaudos priespaudos pamazgomis voliojasi lawonai grioviuose, narkotikai, prostitucija, švirkštai, tt. Jums turbūt nelabai abejosis kad su jumis kažkaip žaidžiama ir netgi jeigu tie taboro bendruomenė prieš jus nebus nusiteikę labai priešiškai. Bet jeigu jūs nesiintegruosite ir nepradėsite megzti socialinių ryšių su savo taboro bendruomene, narkomanais, suteneriais, tt. jūs ir būsite asocialius. Taboras čia tik kaip "vaizdinė" priemonės. Pas kryžiuočius lygiai tokie pat taborai, tik jie visokios priklausomybės suorganizuotos kitaip. Jų taborai spindi auksu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?