Bičiulių susitarimai po politine antklode

2019-07-05, Sergėjus GVILDYS
V. Pozingis išmintingai sužaidė politinių šachmatų partiją kaip ir dera senam politikos vilkui.
V. Pozingis išmintingai sužaidė politinių šachmatų partiją kaip ir dera senam politikos vilkui.

Ruošdamiesi rinkimų kampanijai, politinės partijos į sąrašų viršūnes deleguoja tuos kandidatus, kurie yra lyderiai ir gali daugiausiai surinkti balsų savo partijoms. Bet ar gali rinkėjas tikėtis išvysti svarbiame poste tą kandidatą, kuriam skyrė daugiausia balsų?

Kas veda partijos sąrašus rinkimuose?

Logiška - partijos sąrašus į rinkimus patikima vesti politinės organizacijos pripažintam lyderiui, užimančiam pirmininko postą. Bet būna ir išimčių. Tai gali būti partietis, užimantis aukštą politinį postą. Bet yra ir išimčių, lydimų vidinių nesutarimų, kuomet organizacijoje atsiranda stipresnių asmenybių nei formaliai pripažįstamas vadovas. Tai yra politinės visuomenės demokratiškumo požymiai. Dar kartą prisiminkime pastaruosius rajono savivaldos rinkimus. Įdomumo dėlei pažvelkime iš naujo į sąrašus ir kaip po rinkimų politikai pasidalino įtakingus rajono valdžios postus. Iš tikrųjų nieko naujo ir nuostabaus lyg ir nėra. Dauguma politinių partijų, visuomeninių rinkimų komitetų vadovai ir pripažinti lyderiai, kaip ir dera, puikavosi rinkimų sąrašų avangarde. Išimtimis buvo tik trys partijos – Lietuvos socialdemokratų, Lietuvos socialdemokratų darbo ir Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga. Socdemai lyderiu rinkimuose pasirinko verslininką Antaną Martinkų. Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Saulius Stankevičius užleido sąrašo pirmąją vietą veržliam politikui Arūnui Pupšiui. Valstiečių lyderis Virgilijus Pozingis, prieš rinkimus gavęs nurodymą iš centrinės partijos vadovybės, paliko pirmininko postą ir rinkimų sąrašo pirmąją vietą.

Valstiečių stratego gambitas

Išties įdomiausia situacija valstiečių gretose. Sudėliojus visą turimą informaciją apie šios partijos priešrinkiminę vidinę kovą Šilutėje, matome, kad batalijų dėl pareigų ir postų būta rimtų. Valstiečių vedliui Ramūnui Karbauskiui pareikalavus pasitraukti iš skyriaus pirmininko posto ilgamečiui vietiniam lyderiui V. Pozingiui, pastarasis nenoriai vykdė šį reikalavimą. Mūsų žiniomis, R. Karbauskis pageidavo, kad rinkimų sąraše pirmuoju smuiku grotų ir kandidatu į merus būtų Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. Tačiau su tuo nesutiko Šilutės valstiečių senoji gvardija. Skyriaus pirmininko rinkimų ir kandidato į merus iškėlimo metu V. Pozingis sužaidė šią politinių šachmatų partiją kaip ir dera senam politikos vilkui. Skyriaus pirmininke buvo išrinkta Genovaitė Kimbrienė. Ji ne vienerius metus koja kojon žengusi su V. Pozingiu pirmuoju pavaduotoju pasirinko būtent jį. Taip de facto atiduodama skyriaus vadeles šiam politikui. O parankiu kandidatu į merus tapo lojalus V. Pozingiui politikos naujokas Sigitas Majus.

Mandatas su įtarimų šleifu

Tokiu būdu opozicionieriai, remiami paties R. Karbauskio, liko it musę kandę. Negana to, rinkimų kampanijos metu, pasinaudodomi neva valstiečius žeminančiomis publikacijomis ir sukurtu mitu apie Seimo nario A. S. Nausėdos lojalumą kitoms partijoms, Šilutės skyriaus valstiečių vadovybė iš valdymo organų pašalino ir Seimo narį, ir jo padėjėją, tarybos narę Lijaną Jagintavičienę. Taip V. Pozingis, išsaugojęs valdžią ir įtaką partijoje, galutinai susidorojo su opozicionieriais. Tačiau grįžkime prie rinkimų. Dabar jau žinome, kad šioje partijoje V. Pozingis iš trečiosios vietos sąraše nukrito į ketvirtąją. Ir jei Vyriausios rinkimų komisijos nariai būtų pasielgę principingai dėl grubių pažeidimų Saugų rinkiminėje apylinkėje („Šilokarčema“ Nr.19, 2019-03-08), šis politikas galėjo likti visai be mandato. Mat iki rezultatų suvedimo iš Saugų apylinkės, jis atsiliko  keliais balsais ir balansavo ant nepatekimo į Tarybą ribos. Tai rodo, kad valstiečių elektorato pasitikėjimas šiam politikui blėsta.

Sustyguotas demokratinis centralizmas - vartai į aukštas pareigas

Bet neblėsta V. Pozingio viltys užimti aukšas pareigas Savivaldybėje. Juolab, kad jo statytinis kandidatu į merus S.Majus pateisino lūkesčius su kaupu. Nedaug trūko šiam kandidatui patekti ir į antrąjį turą. Jam paramą išreiškė daugiau nei du tūkstančiai rinkėjų, o tai 13,69 proc. nuo visų balsų, užtikrinę tvirtą trečiąją vietą mero rinkimuose. Įsitvirtinęs sąrašo pirmoje vietoje ir ženkliai padėjęs partijai gauti net keturis mandatus, S.Majus parodė, kas ko yra vertas ir kas šiandien yra tikrasis lyderis. Bet šiam politikui, neturiančiam politinių žaidimų patirties, neatsirado aukštų pareigų. Taigi, šis energingas politikas rajono valdyme dalyvauja ne daugiau nei Tarybos narys. Tačiau per plauką patekęs į Tarybą V. Pozingis – kone svarbiausias rajono valdytojas. Jis užima Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.

Buvusio kandidato į merus S. Majaus paklausėme, kaip jis tai vertina - surenka daugiausia balsų atstovaujamam politiniam dariniui, tačiau nedalyvauja politinėse derybose. Tarybos narys iš to problemos nedaro, kadangi administracijos pareigoms jis netinkamas - neatitinka reikalavimų dėl išsilavinimo. Dėl V. Pozingios delegavimo į politinio pasitikėjimo pareigas priėmė sprendimą partijos valdyba. Sakysite, demokratija. Nieko panašaus – demokratinio centralizmo principas, kuomet mažuma paklūsta daugumai, o daugumą kažkas „tampo už virvučių“. Panašaus likimo sulaukė ir socialdemokratų kandidatas į merus Antanas Martinkus. Surinkęs partijai daugiausia pirmumo balsų, jis taip pat neturi jokių pareigų. Tačiau partijos pirmininkas Sigitas Šeputis šiandien puikuojasi vicemero kėdėje. A. Martinkus taip pat linkęs nedramatizuoti padėties. Matyt, jau susitaikė su ta mintimi, kad ne jam „rožėm nuklotas kelias“. Atsakydamas į „Šilokarčemos“ klausimą, jis porino, kad dar yra jaunas ir jam reikia semtis patirties, o į vicemerus deleguojamas asmuo – tai yra partijos daugumos sprendimas.

Rinkėjo valios paistoma tiek, kiek leidžia išrinktieji

Žvelgiant į abu šiuos atvejus, akivaizdu, kad rinkėjas realiai renka tik rajono merą. Kiti svarbūs postai, kuriuos užimantys asmenys sprendžia, kaip turi piliečiai gyventi, yra uzurpuojami prisidengiant partijos viršūnėlių sprendimu. Taip jau yra, kad politinio žaidimo taisyklės yra nustatomos tų, kuriuos renkame mes. Jie jomis ir vadovaujasi. Bet nė gramo neatsižvelgiama į rinkėjų valią. Gal esama rinkimų sistema jau savo atgyveno ir reikia pokyčių? Tokių pokyčių, kad rinkėjas spręstų, kas valdys ir kurs rajono gerovę, o ne bičiulių susitarimai po politine antklode.


Straipsnio komentarai

.. @ Citizen 2.02019-07-07
tavo teiginys galiotų tik kažkokioje uždaroje sistemoje kuri yra demokratija ir kur nereikia tvarkos ir teisingumo, nes jeigu kažkas pradėtų sviestuoti sviestą juos kažkaip tvarka ir teisingumas tuojau pat nusviestuotų nuo scenos, kad netrikdytų tvarkos ir teisingumo likusiems. Nu panagrinėk tas rinkimines anketas, ten beveik pas visus nieko nėra užpildyta. Ir kur VRK žiūrėjo ir kokius dievų miško medžius tos baltos pirštinės baltino su baltomis bangomis iš baltų šalmų? Tad viskas kas liečia rinkimus ir yra ta istorija kuri rašosi pati, nes niekas čia nieko nerenka. Nieko nesiskiria nuo hipodrome trojos arklių bėgimų. Hipodromas tai nėra namai, bet tai vis tiek yra namai kurie visada laimi. Bet tai tik aikštelė. Nu ale greiti ir pasiutę cžvistėliai gali bet kokį pasaulio užkampį panaudoti kad palenktyniauti su savo trandalietais prigrūstais arklių jėgų ir galių.
Nu su šitais kryžiuočiais negali susiprasti kažko tiesiogiai ir jeigu susiprasi kažką negali jiems kažką bandyti aiškinti. Nu jūs esate kažkokio kariamo šuns vietoje, kuris kariamas ne tam kad priprastų, bet kad nesuprastų. Jeigu jūs susiprasit ir pradėsit aiškinti jiems kažką tai būsit nepakarto šuns vietoje kuris dar nepriprato būti kariamas. A čia spaudžia? Nu va maladec kad pastebėjai. O už nugaros užverš dar stipriau.
Pagalvok apie tą posakį "kai romoje, daryk taip kaip romiečiai daro" (when in rome do as the romans do). Čia visiems aiškina kad tai kažkokia išmintis kaip neišsišokti ir saugiai elgtis nežinomoje vietoje. Tereikia pasekti vietinius žmones ir vaidinti užgavėnes ir viskas bus gerai. Bet pažvelkit į tą posakį kur jau kažkokia kitokia "išmintis" jeigu žodis "kai" (when) yra ne žodis apibudinantis laiką, bet kažkieno vardas ale "dr Who" ar kažkas vyksta romoje kas vadinama "kai". Tada tai tarsi įsakymas daryti kur bebūtum kažką ką tuo metu ar apskritai daro kažkokie romiečiai tuo metu kai kažkas vardu "kai" būna romoje. Nu mes nežinome ką daro romiečiai. Gal jie kryžiuoja žmones?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02019-07-07
Ką renkat, tą ir turit. Sveikinimai kas balsavot už žaliuosius. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2019-07-07
Dar tokio blogo seimo nario kaip A.Nausėda seime nesame turėję.Na aišku žmogelis prisidurs prie pensijos. Gerai atsimenu kai prieš rinkimus jo buvo paklausta dėl estakados į Rusnę , ką jūs nėra pinigų ir liepė pakentėti,o štai su S .Skverneliu ant estakados matėsi ir jo atvaizdas.Šilutėje labai jau įsigalėjo kulto klanas.Prieš rinkimus rinkėjas turėtų žinoti į kokį postą politikas taiko. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ caras š i l u t ė s2019-07-07
neskubėk kažkaip skubotai suprasti kažką apie "išrinktuosius" kurie tam ir pastatyti kad apie juos kažkaip kažkas galvotų. Turėk omenyje kad pagal brexit imperijos įstatymus jeigu kaltinamas nesijaučia kaltas tai jisai ir nėra kaltas, nesvarbu kas per įrodymai. Tad jeigu buožių kiaulės užsilipo ant tavo nugaros altoriaus, lupa diržus ir kriuksi apsipatenkinusios tai nereiškia kad jie vykdo karinius įsakymus. Jeigu jie dievų miško sanitarai ir jie valo mišką taip kad būtų galima užsiimti agronomija tai yra visai kiti reikalai. Tame ir esmė kad vis tie žemės ūkio akademijos absolventai ir turėtų skaitytis kaip terbakrauskininkai pvz bodelių statytojas su didelių išmierų gražulio kelnėmis. Toje žemės ukio akademijoje nieko nemokino, ten įstodavo bet kas kas kitur neįstodavo. Beraščių pamazgų duobė. Nu politikai tai kažkas panašaus į kaliauses ir baidyklės kur būna pastatyta darže, kad į tą daržą nelįstų visokie laukiniai aborigenai ir kad jų už tai nereikėtų bausti. Bet šitos baidyklės tarsi invertuotos. Jos tarsi paaiškina vien blizgančia išvaizda ir išore kodėl jie išrinktieji, o jūs ne. Politika tai irgi panašus kažkuom į madų šou podiumus kur kažkokie dizaineriai demonstruoja visokias madas ir labai dažnai aprengia tuos modelius tokiais avangardiškais drabužiais kad nesiverčia liežuvis tas aprangas vadinti drabužiais - kad jūs net baisiausio priešo net sapnuose taip nerengtumėte. Tame ir esmė kad jeigu reikalas yra tai ir pats dizaineris gali būti modeliu, gali paimti bet kokį patvorinį iš gatvės - čia daug sugebėjimų nereikia svarbu kad mokėtų vaikščioti, bet modelis kad ir super modelis labai retai kada būna dizaineriu. Tad į visą politiką irgi reikalinga žiūrėti kaip į karinį užgavėnių spektaklį, kur kažkokie alibabos persirengia ir vaidina politikus, tik turbūt šitas vaidmuo skiriamas tiems kurie atrodo ar sugeba atrodyti kažkaip įtikinamai: solidžiai, patikimai, raminančiai, tt.. Kas liečia "dizainerius" tai čia nereikalinga vargti bandant suprasti kažką, nes jau kalba eina apie kažkokias raudonas rankas už užuolaidos, ty supermenų skraistes. Reikalinga turėti omenyje tarnybinį, specialų ir kitokius ryšius (ale Cyrano De Bergerac) naudojamus kad tuos politikus surišti ir supančioti. Ir čia labai sudėtinga atskirti kur politikas (teletubis) ir kur jau pats žmogus.
Tad šilutėje irgi veikia dešimtys visokių slaptų tarnybų kurios įdiegtos per visokius gerų ketinimų patyčias. pvz krumpliaratiniai, soros kruopų optimistės, lions (L jonizacija - L+ions), kryžiuočių, jehovos liudytojai, visokios gegučių lizdų ir daktarų grupuočių susivienijimai, profesinės sąjungos, amway, herbalife, oriflame, neolife, tt.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
caras š i l u t ė s 2019-07-07
tik nelieskit caro pozingio juk apie jį tik gerai arba nieko tik jis sprendžia visus juodus darbelius ir perkišenę Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis2019-07-06
Seniai supratau kad tie visi rinkimai tai tik demokratijos imitacija ir akiu dūmimas . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
arba juoda, arba balta2019-07-06
jokių šviesiai juodų ar tamsiai baltų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-05
nu stebuklingas straipnis. Čia kaip su tais gamtos mylėtojais kur jeigu labai ieškosi tai rasi gamtos ir miesto centre pasislėpusios tarp trinkelių tarpų. Nu nesiverčia liežuvis tuos terbakrauskius vadinti politikais. O jeigu tokia užduotis duodama kažkokiam žmogeliu kad jisai kaip politikos apžvalgininkas turi į tuos terbakrauskius žvelgti pro politinius akinius. Jeigu yra apžvalgos bokštelių trafaretai į kuriuos tik įrašomos terbakrauskių pavardės. Nu kaip tie rinkėjai kuriems nesunku prabalsuoti tik nueiti patiems yra problema. Jugi neveltui sakoma kad jeigu nori mušti lazdą visada rasi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka