Ar padarys meras tvarką Slaugos skyriuje?

2019-07-14
Kreiptasi į Pagėgių savivaldybės merą V. Bendaravičių.
Kreiptasi į Pagėgių savivaldybės merą V. Bendaravičių.

„Slaugos ligoninėje darbuotojai dirba pamainomis, todėl pacientų priežiūra užtikrinama visą parą, o artimieji nėra priversti pergyventi dėl savo ligonių“, – taip, cituodama teisės aktą, kalba pagėgiškė Birutė Zakarauskienė, kuri nutarė paviešinti Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų netinkamą vadovų, gydytojų ir personalo darbą bei prastą ligonių priežiūrą.

Paskirta globėja

Moteris guodėsi Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų (toliau - įstaiga) vadovų, gydytojų ir personalo abejingumu sunkaus ligonio sveikatai, jo būklei ir, apskritai, prigimtinei žmogaus teisei – senti oriai.

Į įstaigos Slaugos skyrių Birutės mama paguldyta dar 2011 metais. Ji teismo sprendimu yra savo motinos globėja ir turto administratorė. Pasak moters, į įstaigą paguldyti mamą teko visiškai pablogėjus jos sveikatai. Birutė pripažįsta, kad jos mama – sunkus, komplikuotas ligonis – nuolat šaukdavo, plėšė sauskelnes, prarasdavo orientaciją, net keletą kartų išlipo pro palatos langą ir pan.

Tačiau, pasak dukters, žmogus - juk ne gyvulys, jis turi teisę į normalią humanišką priežiūrą tų žmonių, kurie dirba šį darbą, pasirinko jį jau žinodami, koks jis sunkus, kokių ligonių galima sulaukti ir ko tikėtis.

Netinkama priežiūra

Moteris pateikia daugybę faktų apie įstaigos Slaugos skyriaus pacientų netinkamą priežiūrą ir sunkią jų kasdienybę. Įstaigos rūbai, skirti pacientams, ypatingai prasti ir apskurę, prie lovos prikaustyti ligoniai į lauką neišvežami, vakarienei ligoniai dažniausiai pamaitinami dar prieš 16 valandą ir kt. Kartą netikėtai užsukusi pas mamą Birutė pamatė, kaip du ligoniai maitinami tuo pačiu šaukštu iš to paties dubenėlio. Slaugos skyriuje mama buvo apkrėsta utėlėmis. Švenčių, savaitgalių metu rūpinimasis ligoniais itin minimalus. Birutė pasakoja, kad nors pinigai už slaugą atskaitomi iš paciento pensijos, tačiau reikalaujama parūpinti higienos priemonių, pirkti vaistus ir vitaminus.

Sunkią ligonę pasibaigus įstatymu leistinam laikotarpiui Birutė parsivežė į savo namus. Slauga – sunkus kasdienis darbas, kuriam reikia patirties ir žinių.

Slaugant mamą sutriko ir pačios Birutės sveikata – plyšo rankos raumuo, o dar laukė planinė kelio sąnario operacija. Teko vėl prašytis į Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų Slaugos skyrių. Deja, valstybės dotuojamų 120 dienų neužteko. Pokalbis su įstaigos direktore R. Narušiene nebuvo sklandus, ji paprašė 20 proc. mamos pensijos palikti įstaigai. Sutrikusi Birutė nuėjo į Savivaldybės Socialinės paramos skyrių, kur jai buvo paduotas sąrašas panašių įstaigų, iš kurių į vieną bet kada Birutė galinti pervežti savo motiną. Teko kreiptis į Savivaldybės merą.

Pagaliau šių metų kovo 4 dieną sunkiai serganti Birutės motina buvo perkelta į tos pačios įstaigos Senelių namų korpusą. Čia prasidėjo kitos bėdos. Pasak Birutės, įstatymu nustatytos pensijos dalies neužteko, direktorė reikalavo už savo pinigus pirkti stiprius nuskausminamuosius, pateikdavo čekius už neaiškias paslaugas ir medikamentus. Apmokėti juos buvo būtina grynais pinigais.

Sudaryta komisija

Pasiuntus ligonę į stacionarią gydyklą, nė vienas įstaigos darbuotojas ligonės nelydėjo, o Birutė spėja, kad galbūt buvo gėdijamasi apskurusių valdiškų rūbų, kuriais įstaigoje rengiami visi pacientai.

Šiuo metu ligonė, pasak dukters, skaičiuoja paskutines gyvenimo dienas, bet noras viešinti įstaigos negeroves nenuslopo, nes, kaip sako Birutė, – galbūt bus susivokta, gal po viešumo gerės situacija ir kitiems ligoniams, ypač prikaustytiems prie patalo, nebereikės kentėti to, ką tenka išgyventi jai ir jos motinai. „Ar šie žmonės gyvens amžinai, ar jie neturi savo šeimose senų žmonių, kurie niekada nesusirgs?“, – retoriškai klausia Birutė.

Pagėgių savivaldybės mero Vaido Bendaravičiaus birželio 17 dienos potvarkiu M-29 sudaryta komisija susidariusiai situacijai Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namuose tirti. Apie rezultatus informuosime ateityje.


Straipsnio komentarai

Prūsė2019-07-19
Nu žinote ponia Birute Zakarauskiene, Jums netinka visas personalas. Taip negali būti. Pagal visus Jūsų mamos ligos simptomus, ji serga Alzheimeriu, ir šituo atveju Pagėgių palaikomojo slaugymo įstaiga net negalėjo jos priimti, nes reikalinga spec. slauga. Dėl rūbų, pampersų, medikamentų. Taip išeina,kad darbuotojai patys turėjo už viską sumokėti.Jūs gavote mamos pensiją, už slaugą, tai jūs už viską turėjote ir mokėti. Man yra žema, kad jūs dar skaičiuojat pinigus, ir dar rašot, mama skaičiuoja paskutines dienas...Visur visko trūksta, ir ten skaičiuojami centai, bet kaip dirba slaugytojos, ir už kiek dirba,joms reikėtų ačiū pasakyti, o ne paskutinę sveikatą ėsti... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ALGINA 2019-07-17
Noriu tiesiog paneigti siuos faktus kadangi slaugos ligonines darbuotojai kartu si DIREKTORE N,NARUSIENE nera kalti it tikrai nieko deti , kad sitaip juos juodintu . Pati esu susidurusi su seis slaugos namais teko guldyt kaimyne begalo esu dekinga slaugos personalui ir Direktorei kurie rupinosi se moterimi ji megdavo pabekt is slaugos tiesiog buvo vis stebima visad paskambinus ar atvykus sulaukdavau maloniu zodiu .Raso del maisto tiuesiog pati nekart maitinau ir maistas visad sviezus ir siltas ,,,,,,isiskaicius i ponios BIRUTES ZAKARAUSKIENES straipsni net paeme juokas zmones ar jus matete kada , kad saltibarsciai butu karsti ,,,na taip ir prasideda melas nepasitenkinimas ,,,nieko netruksta siem slaugos namam ,darbuotojos visad linksmos sypsosi bendrauja ,,,,,,,uzejus visur svaru kvepe tiesiog ,matyt neesate mate tikrai kur yra kritine padetis ,,,,,,,,tad palaikau visa kolektyva ir direktore mergaites neliudekite tiesiog zmones nevertina jusu darbo ir net neturi supratimo ,,,,,,,,jei mano mamai butu taip blogai kaip si pone teige jau senai ji butu su manimi namuose ,,,,,,,,,tad pamastykime kur kas yra blogai
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Judita 2019-07-14
Jus rasot gerbiamoji apie rubus tai ne cia svarbiausia jei jus labai mylinti dukrele atneskit mamai rubus puoskit turejau savo namiski silutes slaugos ligonineje lankiau kiekviena diena tai taip pat rengdavo ligonines rubais bet visada svarus patalyne taip pat kas norejo galejo ir savo turet suzinojau kad rubelius atnesa net darbuotojos savo o namiskiai bijo net pampersa pakeist net arciau prieit darbas tenais sunkus palatos perpildytos idomu ar silutes vadovai mato kokius svorius ten moterys kilnojs kiek moterei galima kelt o kur namiskiu ituziai prisiziurejau visko brangieji tik paslauge patys suprasite nes pati slaugiusi namuose ir atsidurusi silutes slaugos sk supratau ten dirbaypatingi zmones jei kas puola nulenkia galvas ir tyli pavargusiais veidais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Judita 2019-07-14
Judita Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-14
žiurėk dar vienas karalius kuris jaučiasi nuogas be medalio. Kas čia tuos medalius sugalvojo? Matot niekas neaišku ateiviams su visomis problemomis gyvuliniai vagonščikai tvarkosi su tyrimais, kur tiriami tie savi kurie skundžiami ar skundžiasi į tyrę. Tame ir esmė su cžv gestapu kad nesvarbu ar skųsitės ar nesiskųsite. Galvoate nacių konclateriuose žmonės nesiskųsdavo ir neaimanuodavo? Čia lygiai tokie patys dievų miškai tik mastelis žymiai didesnis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?