Geresnės sąlygos – mamoms, budintiems globotojams ir žmonėms, kurie stengiasi pasveikti nuo priklausomybių

2019-07-16, socmin.lt

Vyriausybė trečiadienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui motinystės išmokas mokėti moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė sportinę veiklą ir tapo neapdraustos. Iki šiol ši spraga užkirsdavo kelią kai kurioms moterims gauti motinystės išmoką, kuri įprastai mokama būsimai mamai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų.

Pritarus Vyriausybei, Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai bus svarstomi Seime. Pataisos įsigalios, jeigu joms pritars Lietuvos parlamentas.  

Ministrų kabinetas taip pat sutarė, kad budintys globotojai, kaip ir tėvai, įtėviai ar nuolatiniai globėjai, galės gauti ligos išmokas slaugydami sergantį globojamą vaiką. Sąlygos gauti ligos išmokas palengvinamos ir žmonėms, kurie kenčia nuo įvairių priklausomybių, bet gydosi ir stengiasi pasveikti.

Moterys, kurios nėštumo metu tapo neapdraustos. Šiuo metu motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai.

Motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą.

Daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turi reikiamą socialinio draudimo stažą. Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštarauja konstituciniam teisingumo principui, todėl Vyriausybė pritarė pakeitimams, kurie sudarys sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, kurios yra įgijusios reikiamą stažą.

Šis pataisymas įsigalios iškart, kai tik Seimas pritars teisės aktų pakeitimams.

Budintys globotojai. Šiuo metu tėvai, įtėviai ir nuolatiniai globėjai, kurie yra apdrausti ligos socialiniu draudimu, turi galimybę gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką už 14 kalendorinių dienų, jeigu slaugo susirgusį vaiką. Tačiau budintys globotojai tokios teisės neturi, nors susirgus globojamam vaikui turi pareigą jį slaugyti ir juo rūpintis.

Kadangi pasitaiko atvejų, kai budintys globotojai ne tik prižiūri globojamus vaikus, bet ir dirba, Vyriausybė nutarė suvienodinti tėvų, įtėvių, nuolatinių globėjų ir budinčių globotojų teises, kai slaugomas vaikas. Jeigu pritars Seimas, ši nuostata įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d.

Žmonės, besigydantys nuo potraukio lošimams. Šiuo metu dėl potraukio lošimams ligoninėje besigydantys žmonės neturi galimybių gauti ligos išmokų, nors kitiems psichikos sutrikimų turintiems žmonėms tokia teisė garantuojama. Tai ypač aktualu dirbantiems žmonėms.

Norint užtikrinti visapusišką pagalbą dėl potraukio azartiniams žaidimams besigydantiems žmonėms, jiems bus užtikrinamos tokios pat teisės kaip ir kitiems nuo priklausomybių besigydantiems asmenims. Parlamentui pritarus, nuostata įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d.

Žmonės, besigydantys nuo įvairių priklausomybių. Šiuo metu ligos išmokos dėl priklausomybių ligoninėje besigydantiems žmonėms mokamos už 14 kalendorinių dienų, nors gydymo kursas kartais tęsiasi ir ilgiau. Pavyzdžiui, Minesotos programa trunka iki 28 dienų. Dėl šios priežasties siūloma ligos išmokas nuo alkoholizmo, psichoaktyvių medžiagų naudojimo ar potraukio lošimams besigydantiems asmenims mokėti už 28 kalendorines dienas – išmokos bus mokamos, jei toks asmuo gydysis ligoninėje. Ši dalis taip pat turėtų įsigalioti nuo kitų metų.

Planuojama, kad siūlymo įgyvendinimui reikėtų apie 0,7 mln. eurų „Sodros“ biudžeto lėšų. Teisę gauti išmokas įgis apie 50 motinų, 130 budinčių globotojų, 600 besigydančių patologinių lošėjų, 860 žmonių, besigydančių nuo alkoholizmo.


Straipsnio komentarai

..2019-07-16
čia negalima kažko susiprasti kai kalbu apie swastikų garbinimus ar zen budizmus. Nu kaip jūs galite kažką suprasti apie kažką jeigu jūs nieko apie tai nežinote išskyrus tai kad kažkur paskaitėte kažką. Nu geriausiu atveju buvot nuvažiavę ir aplankę kažką paspoksojote į kažką kaip ožys į naujoviškus vartus. Nu tame ir esmė kad japonijos vėliava vaizduoja tekančią saulę, bet tai tuo pačiu yra ir tas įdomus klounų raudonos nosies simbolis, kuris dabar labai "važiuoja". Čia ne tik kalba eina apie anonymous. Pamenate jau spielbergas važiavo prieš kelis metus su keistais filmais ir dar keistesnėmis "virusinėmis" reklaminėmis kompanijomis. Negalima ir nepamiršti ir mūsiškio cžvistėlio mockaus iš didžiausios pasaulio narkotikų valstybės kolumbijos, jisai tenais buvo sostinės sostininkas dvi kadencijas. Jisai atseit irgi kažkoks šilutiškis lygtais, ane? Nu jisai prieš 20 metų kai atėjo į valdžią tai panašiai kaip zuokas irgi darė visokias PR is ON kompanijas pagal madmenų iš MAD is ON avenue dudeles. Zuokas tai su tankais traiškė mašinas gedėjimo prospekte. O mockus kad pasisamdė tūkstančius klounų ir mimų kad diegti tvarką gatvėse reguliuojant eismą, keliant eismo dalyvių sąmoningumą ir panašiai. Kitas svarbus aspektas apie klounų nosis ar net grėsmę pasauliui nuo clownworld tai kad japonijoje taip kaip šnekama jie neskiria L raidės nuo R. Jiems nesigirdi skirtumo. Jie negali ištarti. Tai nėra kažkoks lokopedinė problema. Taip sukonstruota jų kalba phonetiškai. Tad jeigu japonas perskaitys "clownworld" jis gali tai perskaityti "crownworld. Ir jisai nebus suklydęs. Nu kalba eina apie kažkokias karūnas ir monarchijas kurios ir kėsinasi į visą pasaulį. Čia irgi labai sunku kažką susiprasti. Nu pažiūrėkit į obamos išleistuvių portretą. Jisai pasodintas ant tokios labai ne prezidentinės ir ne karališkos kėdės. Tokia kokios turbūt ir pas kedžius namuose nelabai rasi. O visas paveiklas užimtas chrizantemomis. Tas augalas ir yra japonijos imperijos ordino simbolis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-16
čia jau grynai aferų aferos. rakštisteininiai ostapininkai aiškina kažką apie geltonus lietus. matot ne tik tie kamuoliniai bet ir tie visi maratonų bėgiotojai turbūt dėl to ir bėgioja nes jie apsiforminę ir gauna pinigus už tai. Pamenate kritinę masę? Nu čia buvo irgi įdomi dviprasmybinė dvinystė kur kalba ėjo ne tik apie radioaktyvių visuomenei pavojingų branduolinių ginklų sąvokas, bet ir apie kažką panašaus ką jie čia išsidirbinėja žuvėjų krašte. Nu žinot kai būna masiniai kritimai gyvulių fermose. Tad viskas kas liečia budėjimus tai jau yra ZEN svastikų garbintojų operacijos, čia ne tik tie kurie smaugia pasiguldę kažką lovose, bet ir visi tie kuri budi prie telefonų anonimiškai ar 112, bet kokie citrinliemeniai, prie valstybinių sienų, patvoriniai prie kažkokių spygliuotomis vielomis apraizgytų tvorų, zonų kuriose uždarytos kažkokios jūsų laisvės, tt.. Kas liečia visas "priklausomybes" tai čia yra jau pati pačiausia kryžiuočių duona. Nu kažkiek jie parodė kaip tai vyksta tame filme "fight club". Matot tą pavadinimą išvertė kaip "kovos klubas", nors turėjo išversti kaip "lazda kad muštis". Jie kažkiek parodė kaip ta liuciferonų lazda veikia. Matot mūsų "anonimas" iš bažnyčios gatvės irgi matyt su drąsiais kelėnais nuropojęs klonio gatvėje labai aktyviai tylą trukdė kad atrodytų kad jisai ne su gražulio kelnėmis. Matot tas filmas buvo išleistas plačiai visuomenei 2 metus prieš 9/11, bet jie ten gale kaip tik ir parodė kaip sugriovė tuos dvynius dangoraižius. Nors ten tie du spoksojo į viską irgi iš kažkokio dangoraižio susikibę rankomis pro panoraminį langą, toje scenoje jie įterpė vieną nuotrauką labai trumpai 1/24 sekundės. Nuogo vyro apipjaustytus lytinius organus. Nu čia užuomina apie tai kas liečia iškrypėliato vaivorykštėliucionierių spalvotas perėjas, judėjimus, žydėjimus, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?