A. Veryga: „Neatidėliokite profilaktinės vaikų patikros paskutinei minutei“

2019-07-28, sam.lrv.lt

Artėjant naujiems mokslo metams, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar kartą primena apie būtinybę atlikti vaikų profilaktinį sveikatos tyrimą. Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas atliekamas nemokamai vieną kartą per metus gydymo įstaigoje, kurioje yra prirašytas vaikas.

Laikinai einančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tėvai ar globėjai turėtų kuo anksčiau susiplanuoti vizitą su vaiku pas šeimos gydytoją.

„Profilaktiškai atlikti vaiko sveikatos patikrinimą yra tėvų atsakomybė. Vasara pralekia greitai, rudeniop rūpesčių tik daugės, o laiko mažės. Ypač jei profilaktinės patikros metu paaiškėtų, kad esama ir tam tikrų vaiko sveikatos rizikos veiksnių, kaip nutukimas, lėtinės ligos ir pan. Be to, norint gauti pažymą, reiktų apsilankyti ir pas odontologą, o juk dažnai odontologinis gydymas užtrunka“, – sako A. Veryga.

Laikinai einantis pareigas sveikatos apsaugos ministras taip pat primena atkreipti dėmesį ir į pagal amžių priklausančius skiepus.

„Būtina įsitikinti, ar gauti visi skiepai pagal patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei kurį nors skiepą praleidote, nerimauti neverta, nes gydytojas sudarys individualų skiepų kalendorių“, – teigia jis.

SAM raginimui antrina ir medikai. Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė sako jau daug metų stebinti ydingą „uždelstų“ patikrų tendenciją, dėl ko susidaro eilės.

„Didžiąją vasaros dalį didelio vaikų srauto nestebime. Kai vaikai ateina kartu su tėvais kaip lydintys asmenys, primenu apie profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą ir pažymą. Beje, profilaktinę sveikatos patikrą tikrai galima atlikti anksčiau, pavyzdžiui, dar vasaros pradžioje. Rezultatai „galioja“ visus metus“, – sako medikė, prisipažindama, kad pati savo trijų vaikų sveikatą profilaktiškai atlieka dar pavasario pabaigoje.

Pasak šeimos gydytojos T. Kundrotės, kad metų eigoje vaikai gerokai paauga, greitai keičiasi ir vystosi jų fizinė būklė, stiprėja ir tvirtėja raumenys, auga kaulai, keičiasi ūgis ir kūno masė.

„Visus šiuos pokyčius svarbu įvertinti. Be to, vasara palankus metas tokiems reikalams, nes šiuo laikotarpiu mažiau sergančių užkrečiamomis ligomis pacientų, todėl pasigauti virusinės kilmės susirgimą už gydytojo kabineto durų yra gerokai mažesnė tikimybė“, – sako medikė.

Vaikui, norinčiam pradėti lankyti ar lankančiam darželį, yra pamatuojamas ir įvertinamas ūgis, svoris, kraujospūdis, patikrinama ir įvertinama klausa, rega, atramos judamasis aparatas. Taip pat gydytojas, atlikdamas patikrinimą, stengiasi įvertinti visas organizmo sistemas ir bendrą vaiko sveikatos būklę, bei išsiaiškinti galimas ligas. Prireikus gali būti paskirti papildomi tyrimai arba vaikas nukreiptas atitinkamos srities specialisto konsultacijai.

Mokyklas lankančių vaikų profilaktinio sveikatos patikrinimo metu atliekami tyrimai iš esmės nesiskiria.

Šiek tiek daugiau tyrimų turi būti atliekama 6–7 metų vaikui, prieš pradedant lankyti mokyklą. Be jau išvardytų tyrimų, papildomai privalo būti atliktas ir įvertintas bendras kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, tyrimas dėl helmintozių (kirmėlių sukeliamų ligų), elektrokardiograma, tuberkulino mėginys (patikrinimas dėl tuberkuliozės).

Taip pat profilaktinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas odontologas įvertina vaiko dantų būklę, sąkandį, prireikus skiria gydymą. Pagal šalyje vykdomą prevencinę programą 6–14 metų amžiaus vaikams krūminiai dantys nemokamai dengiami silantinėmis medžiagomis – specialia apsauga nuo karieso.

Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkės T. Kundrotės teigimu, profilaktinės vaiko apžiūros metu būtinas abipusis pasitikėjimas tarp tėvų ir medikų.

„Su vaiką apžiūrinčiu gydytoju tėveliai turėtų būti atviri, neslėpti vaiko sveikatos būklių ir nežiūrėti į tą patikrą, kaip į biurokratinį veiksmą, nes jos metu galime teikti realias rekomendacijas ir pastabas ugdymo įstaigoms. Taip pat turime daugiau laiko atkreipti dėmesį į visas mažojo paciento problemas“, – pasakoja T. Kundrotė.

Šeimos gydytoja siūlo atkreipti dėmesį medikų rekomendacijas asmens higienos, miego ir budrumo rėžimo, racionalios mitybos, traumų prevencijos, žalingų sveikatai įpročių prevencijos ir kitais klausimais.

„Sveikas vaikas užaugs tik sveikoje aplinkoje“, – pabrėžia šeimos gydytojus atstovaujanti T. Kundrotė.


Straipsnio komentarai

.. @ Eik tu2019-07-29
nu ir nuo ko aš nusirašinėju? ar tu gal pažymius rašai? aš gi nieko nežinau, niekur nebuvau, nieko nemačiau, tt. Tik dalinuosi kažkuom išreikšdamas tai žodžiais. Kadangi tai kažkas kas verčiama į žodžius tai kaip bet kokie kiti žodžiai visada ir yra melagystė (lost in translation). Nu jeigu jūs nesuprantate prasmės apie ką kalbama jūs automatiškai pasimetęs. Turit kibtis į kažką pvz ieškoti rastų kitų aklose akyse kad dar būtų aklesni, griebtis už šiaudinių kaliausių kad gasdintis su drąsos kelėnais, tt. Aš nieko nerašau. Tai tik vektorių krūva ir tie galioja labai trumpą laiko tarpą. Kaip galvoji jeigu po šituo straipsniu tokie nusišnekantys komentarai bet jų neištrynė, bet kur rašiau apie geneologinių medžių erkių tručinimą kažkaip kažkam nebesuėjo kažkokie galai. Bet tame ir esmė kad ištrynė tai kai praėjo visa para. Labai neoperatyviai operatyvininkai dirba. Gal tik vaidina šlangas bando apsimesti neoperatyvininkais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eik tu2019-07-28
Rašytojau, visai nusirasei. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
bet turit susiprasti kokia prasme aš panaudojau žodį "invaziniai". Nu įsivaizduokit invazija kai pas gyvulį tvarte į jos privatų gardą (taip tik gyvuliui atrodo) atsituristauja kažkokie kas tame garde negyvena ir save vadina žmonėmis (YMCA village people). Tai yra invazija į kiaulės privačią erdvę, jeigu jinai prie to dar nepripratus kaip tie kariami šunys. Kiaulė gyvena į skolą rūpintojėliams, kurie rūpinasi viskuom kad tai kiaulei nieko netruktu. Tą skolą kiaulė atiduoda kai tą kiaulę paskerdžia. Nu kaip kad tos istorijos apie jėzų, kurį kryžiuočiai nukryžiavo ir atseit tas aiškino kad valgykit mano kūną ir gerkit mano kraują. Tad čia irgi įdomu. Nuo kada kiaulės beria perlus kiaulėms? Lietuvoje neįmanoma išgyventi žmonėms be maitinančių raudonų buožių rankų, šilkinių kelių, šilkinės labdaros kelių, tt. Čia nieko nėra. Tai tik vienas iš daugelio virtualių objektų skaitmeninėje visuomenėje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
aišku žiūrint iš invazinių išeivijos ateivių ateitininkų pusės tai MV irgi neatsirado iš niekur. Nu lietuvoje prieš MV buvo jau agurkinių žalieji žmogeliukai marsiečiai - dievų miško sanitarai sanitex. Nu MV turbūt ir yra tiesioginė ar netiesioginė atšaka. Tais laikais sukdavo Jim Beam viskio reklamą per televizorių nuo ryto iki vakaro. Niekas negalėjo net pasvajoti kad nusipirkti tą viskio butelį. Buvo tik įdomi reklama iš kurios mes irgi tyčiodavomės. Įsivaizduokit jeigu rodytų šiais laikais per visus lietuvos kanalus vien Maybach limuzino reklamą. Nu iš rinkos ekonomikos pusės žiūrint tai buvo pinigų metimas į balą. Nu atseit durniams kažkas kažką pasakė ir durniams kažkas atrodė ir jie bandė pasiekti auditoriją kurios nėra. Kas ravi šieną? Kitas reikalas kad bet koks reklaminis ar intelektualinis produktas tai savotiška kriptovaliuta, kazino žetonai, kad susimokėti sau į kišenę madmenams iš MAD is ON avenue. Jie nors ir nusikaltėliai tiekiami į koloniją kažkokios brexit imperijos, bet jeigu nėra reikalo jie nenori turėti problemų su teisėsauga. Tad pradžioje gal ir pasikinkydavo net ir "savų" kol nenušaudavo. Bet to verslo tai čia nebuvo iš viso nieko. Buvo keistenybės. ale vilniaus birža, makleriai, valiutčikai, sekundantiniai bankai, EBSW, laukiniai vakarai, tt.. Spauda kasdien spausdindavo vilniaus biržos asortimentą. Tais laikais tai buvo ne akcijos, bet visokios šmutkės. Pvz dešimt milijonų skarbonkių kažkokio alaus. Po nepriklausomybės iki akropolio atidarymo visą lietuvą nebuvo nei vieno veikiančio kino teatro. Nu jie irgi nedurni visada ir važiuoja kažkokiais uber alles bėgiais. Jeigu prikibsi prie kažko tai bus tik įdomu jiems ką čia išknisai ko jie nesugebėjo numatyti. Ir greičiausiai liksit durniaus vietoje nes nesuprantai kažkokios prasmės ar niuansų. Tad iš tos pusės žiūrint mockus yra tik dar vienas išdrožtas rolei buratinas neaišku iš kur atsibastęs. Toks snukis ir tokia ševeliūra kokių čia nebūdavo. Nu tarsi giminė mūsų krašto jaunos kartos seimūnui. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
nu viskas kas liečia kaukazo belaisvius tai ir yra kažkoks įkalinimas su pasakomis, kur turite tikėti tai kas jums sakoma. Negalit pamiršti kad anglų kalboje kaukazietis verčiasi kaip dviprasmybė "caucasian", kuri automatiškai užsišifruoja. Nu alibabos atseit europiečiai ir balti žmonės. Paimkite pvz dabartinę padėtį apie tai kaip galingos plunksnos staiga iš lietuvos sovietinio laikotarpio pradėjo daryti kažkokį rojaus kampelį, kur virte virė kultūrinis, mokslinis ir visoks kitoks inteligentų gyvenimas. Tiek čia tų didžiavyrių apie kuriuos niekada nebuvo girdėjęs nieko. Paryžius tavo vaiko vaizduotei. Nu tarsi suėjo kažkokie kgb archyvų saulėlydžio senaties terminai ir patekėjo nauja saulė iš tekančios saulės pasaulio. Nu jeigu sako "new world order" tai nereiškia kad kalba eina apie tvarką, gali būti kad kalbama apie naujus įsakymus, arba pertvarką reorganizaciją perestroika. Perstumdoma kažkas. Gali būti kad yra keli pasauliai. Gal "keli" tai ta prasme kad išgalvota kaip lazda. Nu gi čia visi tarybinės diktatūros nomenklatūrininkai, žinybininkai, kgbistai, galvažudžiai, operatyvininkai, nkvdistai, tt. Jugi čia viskas buvo buvo viskas pilka pilka, žymiai pilkiau negu šiuolaikinė šiaurės korėja. Ir tebebuvo pilka, kol jie nepradėjo asfaltuoti drąsių kelių prieš panašiai 10 metų. Niekas sau negalėjo leisti net pasvajoti apie MV stumdomą produkciją pirmomis keliomis piatiletkomis. Koks nors snickers batonėlis ar Winston cigarečių pakelis skaitėsi prabangos prekė. Tik kažkokie tie patys komunistinės buožės, kurie ir prie tarybinės valdžios labai gerai gyveno. pvz turėjau draugą kurio tėvas buvo partijoje tai pas juos buvo ir rūsys kuriame būdavo visokio importinio alaus dėžės. Tokio dalyko per visą šilutės egzistavimo istoriją nebuvo parduotuvėse. Kai jie išsikraustė gyventi į vilnių jau sąjūdžio laikais gyveno geriau negu kad kokie vidutinės klasės amerikiečiai. Nu ten jau tada irgi buvo judama į vilnių kažkaip nes jau tada buvo gravitacinis centras (čia karinis terminas). Kita mano klasiokė irgi pajudėjo. Tai dabar dirba kažkokia didele viršininke nutylėtos nacijos nacionalinėje mokėjimų agentūroje. Nu tarsi sesamai atsiverk alibabų administratorius. Tad MV pradžioje tarnavo tik kaip stogas, kad vystyti visokias trojos arklininkystes ir skraidančių olandų atrakcionus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
kas čia per "kundrotė"? Tai negaliojanti tapatybė. O dar dirba oficialiose medicinos struktūrose. Tai kariniai veterinarijos etatai. Gydo ne žmones, bet gydo šeimomis. Tarsi gyvulių fermas. Tame ir esmė su "mineraliniais vandenimis". Tai irgi tik pavadinimas. Nu yra kaukazo teritorijoje toksai miestas ir dar kurortų grupė taip pavadinta. Bendrai tai nėra maža teritorija. Vos ne kaip pusė lietuvos gyventojų. Yra net atskira medicinos šaka kur gydoma mineraliniu vandeniu. Balneoterapija. Arba kitaip tariant vonių, pirčių, saunų terapija. Nu čia kalba eina apie gydymą su žydrųjų žibintų kvartalų švytėjimu. Tik vienas iš gydymo būdų skirtų negaluojantiems indėnams kad kai išgytų būtų geri indėnai.
kas liečia vyriškas pavardes kurios baigiasi su "-a" ale nausėda tai turėtų skaitytis taip pat kaip ir tos suzvonkintos moteriškos pavardės. Irgi matyt taip palaipsniui kažkokios slaviškos mados įdiegtos per praėjusį smetonos diktatūros įvedimą. Apie vyriškas pavardes kurios baigiasi su "-ė" tai čia iš viso jau lietuvai kaput. Galit rinktis ar rope ar virvė?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
nu kas liečia tokius labasnegerbiamo verygos išsišokimus per geltonosios spaudos priespaudą tai reikalinga susiprasti kad čia irgi tik aktorius kuris atlieka vaidmenį. nu karalius lyras spektaklyje ant operos ir baleto teatro scenos nėra karalius, bet kas čia žino. Vis tiek yra šansų kad gali būti ir karalius. Nu mes nieko nežinom. Tai tik žodis. Aš galiu savo šunį pavadinti karaliumi. Aš kai mokinausi KTU tai gyvenau bendrabutyje gričiupio gatvėje. Tai mano bloko kaimyno pavardė buvo karalius.
Bet čia ne apie tai, bet apie verygos nukrypimus valkatauti gerų ketinimų patvoriais rūpinantis sveikata kišantis į kitų žmonių reikalus. Tai yra bandant perimti priklausomybes į savo rankas, nes pagal jo susikryžiavusią logiką tada jam tokie žmonės ir priklauso.
Nu jisai nėra durnas jis neina nemaištauja prie kazino ar alkoholio/tabako distributorių stiklinių bokštų ir pilių. Paimkime vieną įdomiausių "misionierių" organizacijų skirtų tam kad girdyti vietinius aborigenus su ugininių vandeniu ir rūkyti juos taip kad jie patys rūkytusi iš savo kūnų olų kaip lapes. Kalbu apie kompanija kuri pasivadinusi labai keistai. Tarsi baisus vilkas su ėriuko kailiu. Bet čia irgi negalima skubėti daryti išvadas, nes "mineraliniai vandenys" yra ir kaukazo teritorija. Nu čia ir ta pati uždaryta šilutės spirito gamykla. Tame ir esmė kad tai didžiuliai svertai kad erkėms ir buožėms formintis istoriją atbulomis. pvz mano nesenai atsikrausčiusi labai inteligentiškai bendruomeniška labai saldžiai kalbanti kaimynė atseit spiritinėje pradirbo visą gyvenimą. Nors neatrodo kad yra iš viso dirbusi kažką kitką negu kaip "madam" amplua kažkokių žibanzių raudonų rankų kvartaluose. Ir pensijos jai tik porą šimtų eurų teišėjo užsidirbti ten dirbant. Bet čia ne bėda. Paprašyk advokato tas parašys laišką kažkur ir pensija stebuklingai padidėja dvgubai. Tad apie ką eina kalba? Čia yra ne tik MG grupė.. Tai tik kažkoks krumpliaratis ant kurio dantys, kurie su`kasi sukdamiesi kartu su visomis likusiomis struktūromis. Aišku čia yra ir visos valstybinės įstaigos: sodra, VMI, FM, tt. ir tuo pačiu žinybinės, saugumo ir operatyvinės veiklos struktūros. Nu negalit nieko daryti jeigu jūs esate aklesni negu jie. Kas iš to kad jums atrodo kad jie durnesni negu durniai, jeigu jūs prikaustyti prie kėdės ir visiškai neveiksnūs. Pas juos lagaminai su pinigais kad raižyti žemės gaublį skersai ir išilgai. Jie jums parduos paukščiuką kur galva priklijuota su izoliacija. Tam kad nusiramintumėte. Jūs nieko nežinote nieko nesuprantate. Pas jus yra priklausomybė nuo žinių stygiaus. Nu yra vakumas kurį reikalinga kažkaip užpildyti. Tarsi puzzle į kurį neina surasti detalių. Tarsi praraja, kuri skiria nuo kitos pusės.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-28
kokia nerūpestinga vaikystė kai kraugeriai daktarų grupuotės buožės siurbia net vaikų kraują nuo pat mažens. ir aiškina kad tai "rūpinimasis". ta lietuva tarsi kokia baisi radiacinių ir cheminių atliekų pragaro duobė. dantys suges nebent padengsi kažkokiu gyvačių nuodų tepalu. Nu tarsi kosmonautas kai eina į kosmosą užsimauna kostiumą kad nenusprogtų. Neįmanoma žmonėms išgyventi be daktarų grupuotės lazdų su kuriomis jie muša rėkdami gindami visus į krematoriumus. . Komentaras patinka Komentaras nepatinka