Ką reikia žinoti apie NT mokestį: pasitikrinkite, ar esate šio mokesčio mokėtojas

2015-01-28, Gražina Radzvilavičiūtė, Visuomenės informavimo skyriaus specialistė
15min.lt nuotrauka
15min.lt nuotrauka
Nekilnojamojo turto mokesčio mokėtojų gretos plečiasi, tad pats laikas pasitikrinti, ar tik nesate vienas iš šio mokesčio mokėtojų, ir veikti, jeigu nesutinkate su nustatyta jūsų nekilnojamojo turto mokestine verte.

Pasitikrinti turimo turto mokestinę vertęgalite Registrų centro interneto svetainėje pasinaudojus mokestinės vertės pagal unikalų numerį paieška. Yra ir kitų būdų: informacija apie mokestines turto vertes, verčių zonas ir pažymėtus apleistos žemės plotus taip pat nemokamai teikiama regionų geoinformacinės aplinkos paslaugos REGIA interneto svetainėje.

Nemokamai savo turto mokestinę vertę kartą metuose galima sužinoti ir apsilankius artimiausiame Registrų centro klientų aptarnavimo padalinyje. O sumokėjus 2,90 eurų (10 Lt), Registrų centro savitarnos svetainėje galima užsisakyti savo nekilnojamojo turto mokestinės vertės išrašą.

Jeigu nesutinkate su Registrų centro apskaičiuota jūsų nekilnojamojo turto mokestine verte, būtent dabar yra pats laikas pasinaudoti galimybe ją koreguoti. Iki kovo 31 d. Registrų centrui galima teikti prašymą tikslinti mokestinę vertę kartu pateikiant ir individualaus nekilnojamojo turto vertinimo ataskaitą. Joje apskaičiuota nekilnojamojo daikto rinkos vertė nuo skundžiamos turi skirtis mažiausiai 20 proc.

Aukščiau aptartais būdais galite sužinoti masinio vertinimo būdu įvertinto turto mokestines vertes. Taip vertinamas komercinio naudojimo, gyvenamosios, sodų, garažų, pagalbinio ūkio paskirties nekilnojamasis turtas. Jei nė vienu iš išvardintų būdų kurio nors nekilnojamojo turto objekto mokestinės vertės neradote, reikėtų su prašymu nustatyti šią vertę kreiptis į artimiausią Registrų centro filialą.

Pasitikrinti mokestinę vertę turėtų kiekvienas šeimos narys, turintis nekilnojamojo turto, mat reikėtų sudėti  visų šeimos narių atskirai, dalinės ar bendros jungtinės nuosavybės teise valdomo ar įsigyjamo nekilnojamojo turto mokestines vertes. Jei jų suma viršija 220 tūkst. eurų (759,6 tūkst. Lt), nekilnojamojo turto mokestį mokėti teks.

Svarbu į šią sumą neįskaičiuoti to turto, už kurį skaičiuojamas komercinio naudojimo nekilnojamojo turto mokestis. Jo tarifą, siekiantį 0,3-3 proc., nustato savivaldybės.

Sumuojant mokestines vertes, šeimos nariais laikomi sutuoktiniai, asmenys, vieni auginantys vaikus ar įvaikius, ir su jais gyvenantys jų vaikai ar įvaikiai iki 18 metų.

Papildoma informacija

Nuo šių metų pradžios įsigaliojusios nekilnojamojo turto mokesčio pataisos numato, jog šį mokestį nuo šiol mokės tie, kurių šeimos narių turimo nekilnojamojo turto mokestinė vertė viršija 220 tūkst. eurų (759,6 tūkst. Lt). Tai yra nekilnojamojo turto vertės neapmokestinamasis dydis, tad 0,5 proc. tarifu apmokestinama tik šią ribą viršijanti nekilnojamojo turto vertės dalis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?