Šilutės rajono gyventojai politinėms partijoms sunešė per 30 000 Lt

2015-01-28, Romas MALINAUSKAS
Šilutės rajono gyventojų aukos įvairioms politinėms partijoms 2014 m. Duomenys iš Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapio www.vmi.lt
Šilutės rajono gyventojų aukos įvairioms politinėms partijoms 2014 m. Duomenys iš Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapio www.vmi.lt
Praėjusių metų pabaigoje Valstybinė mokesčių inspekcija į politinių partijų banko sąskaitas baigė pervedinėti gyventojų pajamų mokesčio dalį (1%), mokesčių mokėtojo pasirinktai politinei partijai. Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapyje skelbiama, kad tokia teise pasinaudojo 56 965 Lietuvos gyventojai savo remiamoms politinėms partijoms skyrę daugiau kaip 2,5 mln. Lt. Detalioje VMI ataskaitoje galima pamatyti, kokias partijas rėmė Šilutės rajono gyventojai ir kiek savo „mylimoms partijoms“ skyrė pinigų.

Siekė finansavimo skaidrumo

2012 metais Seimas priėmė įstatymą, kuriuo uždraudė politinėms partijoms gauti aukas iš juridinių asmenų, t. y. įmonių ir organizacijų. Ne paslaptis, kad labai dažnai politines partijas „remdavo“ solidžius užsakymus gaunančios statybos ar kelių tiesimo įmonės. Siekiant daugiau skaidrumo buvo nuspręsta, kad kiekvienais metais Lietuvos piliečiai gali užpildyti specialią VMI formą (tą pačią, kuria aukoja 2% savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio nevyriausybinėms organizacijoms, kultūros, švietimo ar sporto įstaigoms), o VMI perves gyventojo sumokėto mokesčio dalį (iki 1%) nurodytai politinei partijai.

Svarbu pažymėti, kad auka politinei partijai yra anonimiška. Pavyzdžiui, verčiamas darbdavio, žmogus gali užpildyti popierinę aukojimo formą, tačiau vėliau gali anketą pataisyti elektroninėje erdvėje arba ją užpildyti dar kartą. Galios paskutinis įrašas, o paramos gavėjas niekaip negalės patikrinti, ar lėšos tikrai buvo pervestos. Partijos gauna tik labai apibendrintus duomenis.

Šilutėje – Lietuvos vidurkis

Duomenys apie savivaldybės gyventojų paramą politinėms partijoms gali būti nebloga sociologinė apklausa, kuri rodo, kokią viena ar kita politinė partija turi atramą rajone, o kurios partijos yra viso labo kelių žmonių „Uabai“ ar laisvalaikio klubai.

Iš VMI pateiktų duomenų matome, kad ryškiausiai rajone pagal surenkamas gyventojų aukas pirmauja socialdemokratai ir Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai. LSDP rajone surinko didžiausią aukotojų būrį (345 asmenis) ir gavo didžiausią pinigų sumą (12 084 Lt 84 ct). Pamario konservatorius parėmė kuklesnis skaičius žmonių, tačiau jų vidutinis aukotojas buvo labiau pasiturintis arba sąžiningiau mokėjo mokesčius. Vidutinė konservatoriams aukojama suma buvo 46 litai, o socialdemokratams vienas vidutinis aukotojas paskyrė 35 litus.

Bendras aukotojų skaičius Šilutės rajone (1,99 %) buvo šiek tiek aukštesnis už Lietuvos vidurkį (1.91%) ir puikiai simbolizuoja Šilutės padėtį visoje Lietuvoje. Labai dažnai, lyginant įvairius socialinius, ekonominius rodiklius Šilutė stovi lentelės viduryje, šiek tiek į aukštesnę pusę.

Neaukojo net jų darbuotojai

Šilutės aukas gavusių politinių partijų apačioje rikiuojasi „Drąsos kelio” ir „Demokratinės darbo ir vienybės partijos“ (populiariau žinomos kaip K. Brazauskienės partijos atstovai, - aut. pastaba). Jas iš viso parėmė 7 rajono gyventojai, paaukoję mažiau nei 150 litų.

Tokiais rezultatais per daug stebėtis nereikia – šios partijos Šilutėje neturi net savo skyrių.

Kur kas iškalbingesni yra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Darbo partijos rodikliai. Pirmuosius rajone parėmė tik 32 asmenys, paaukoję kiek daugiau nei vieną tūkstantį litų. Darbo partiją rėmė 55 rajono gyventojai. Tai gerokai mažesnis rėmėjų skaičius nei rajono Darbo partijos lyderio kontroliuojamose įmonėse dirba darbuotojų. Matyt, šiose įmonėse dirbantiems darbuotojams jų savininko politinė veikla nėra labai priimtina.

 

 

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

     

 

     

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?