Pagėgiai kelia grėsmę Šilutei

2019-08-15
Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Asociatyvi pixabay.com nuotr.
Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Praėjusią savaitę  Pagėgių savivaldybėje, Pavilkių miške, sumedžiojus šerną ir atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad naujienos prastos - gautas teigiamas rezultatas.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Vytautas Jasaitis teigė, kad Pagėgiai kelia grėsmę Šilutei, nes yra visiškai greta. Pasak viršininko, pernai liepą šerno gaišena rasta Rusnės seniūnijoje, Skirvytės kaime. Atlikus tyrimus taip pat nustatytas afrikinis kiaulių maras.

Sumedžioti šernai tiriami nuo AKM ir trichineliozės nuo 2018 m. liepos. Skerdiena maistui naudojama tik tuomet, kai gaunami tyrimo rezultatai, patvirtinantys, kad mėsa yra sveika.

VMVT primena, kad AKM - ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui.

Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. VMVT užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Pastebėję susirgimo požymių turinčius gyvūnus apie tai praneškite Šilutės VMVT telefonu 8 441 62286, 8 441 62285 arba nemokamu visą parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403. Taip pat galima informuoti veterinarijos gydytoją.

 


Straipsnio komentarai

dėl pavadinimo ir straipsnio esmės2019-08-19
ką baigęs rašliavos autorius? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kas per straipsnio pavadinimas2019-08-18
virusas gali patekti iš kitų pusių...gal jau yra...tik problema su konstatavimu.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dziugu,2019-08-15
kuo daugiau zidiniu, tuo daugiau akciju skerdienai... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?