Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio: ką reikia žinoti?

2019-09-09, Pranešimas spaudai

Asmenys dirbantys užsienyje visada moka mokesčius tai valstybei. Tačiau kai kuriuos mokesčius galima susigrąžinti ir taip atgauti dalį savo pinigų. Baimindamiesi mokesčių susigrąžinimo niuansų, kai kurie žmonės šia proga taip ir nepasinaudoja, arba imasi tai padaryti patys, bet stokodami žinių rizikuoja apsunkinti grąžinimo procesą.

Mokesčių susigrąžinimas: kas, kada ir kaip?

Išgirdus frazę mokesčių susigrąžinimas norisi manyti, kad galima susigrąžinti visus sumokėtus mokesčius. Visgi tame tiesos yra, jeigu mokesčių sumokėjote mažiau, nei tais metais nustatytas neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) minimumas. Taip paprastai nutinka dirbant sezoninius ar trumpalaikius darbus, kai tiesiog nespėjama pasiekti minimumo ribos. Kitu atveju grąžinama mokesčių permoka.

Mokesčių susigrąžinimo procesą galite pradėti iš karto, kai baigiate dirbti ir grįžtate namo, arba finansinių metų pabaigoje. Kada baigiasi finansiniai metai ir ateina laikas teikti deklaracijas užsienio valstybinėms mokesčių institucijoms, priklauso nuo šalies ir jos mokesčių sistemos. Įprastai tai sutampa su kalendoriniais metais, bet reikia atsižvelgti į konkrečios valstybės mokesčių tvarką, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje finansiniai metai prasideda balandžio 6 d., o baigiasi kitų metų balandžio 5 d.

Kaip ilgai reikės laukti permokos išmokėjimo, priklauso nuo mokesčių institucijų. Įtakos turi ir tai, ar pateikėte visus reikalingus dokumentus, ar teisingai užpildėte deklaraciją ir pan. Vis dėlto, paprastai mokesčių susigrąžinimas iš užsienio gali trukti 2–6 mėnesius, o susigrąžinama suma skaičiuojama už praėjusius 4–5 metus.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad atgauti permokėtus mokesčius galima ne iš visų šalių, o tik iš tų, su kuriomis Latvija pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Ši sutartis yra pasirašyta su daugeliu Europos valstybių, į kurias dažniausiai kraštiečiai ir vyksta padirbėti.

Kokią pinigų sumą galite susigrąžinti?

Paskaičiuota, kad šalyje vidutiniškai susigrąžina apie 800 Eur mokesčių permokų. Ši suma priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, uždirbtų pajamų dydžio, kiek laiko ir kokioje šalyje dirbote ir t. t. Galite pasinaudoti internete esančiomis skaičiuoklėmis, kurios padės išsiaiškinti, kokią maždaug sumą galite susigrąžinti.

Ką daryti, jeigu neturite visų reikiamų dokumentų?

Kreipiantis į užsienio valstybines mokesčių institucijas reikia pateikti įvairių dokumentų. Kiekviena valstybė turi savo privalomų dokumentų sąrašą, kurie būtini norint susigrąžinti mokesčius. Tačiau ką daryti, jeigu ne visus reikalingus dokumentus turite?

Visada galite bandyti viską atlikti patys, pvz., kreiptis į buvusius darbdavius, bendrauti su užsienio šalies mokesčių inspekcija dėl reikiamų dokumentų. Mokesčių susigrąžinimas Lietuvoje gali būti atliktas ir daug paprasčiau, jei nuspręstumėte pasinaudoti tarpininkų paslaugomis. Kreipdamiesi į įmones, kurios užsiima mokesčių sugrąžinimu, jūs išvengsite komunikacinių, kompetencinių ir procedūrinių rūpesčių. Bendrauti patiems su užsienio šalių mokesčių inspektoriais ar pildyti reikiamus dokumentus gali būti keblu dėl kalbos barjero, mokesčių tvarkos neišmanymo ir pan., todėl šią užduotį kartais kur kas paprasčiau pavesti specialistams.

Svarbiausia nenumoti ranka ir nepamiršti, jog, grįžus iš darbo užsienyje, jums priklauso mokestinė dovanėlė, todėl nebijokite imtis mokesčių susigrąžinimo proceso. Ir nesvarbu, kokį susigrąžinimo kelią bepasirinktumėte, žinokite, kad už susigrąžintus mokesčius papildomi mokestiniai įsipareigojimai nebetaikomi.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?