Natkiškiuose – sodybų tuštėjimo metas ir grįžimas į praeitį

2015-02-01, Stasys BIELSKIS
Natkiškietis V. Sudeikis: „Jeigu neliks mokyklos, čia bus tikras užkampis“.
Natkiškietis V. Sudeikis: „Jeigu neliks mokyklos, čia bus tikras užkampis“.

Keletą kadencijų Pagėgių savivaldybės tarybos nariu buvęs Natkiškių kaimo gyventojas Vincas Sudeikis ir dabar, būdamas pensinio amžiaus, mato bei viešai kalba apie tai, ko trūksta Pagėgių krašte. Jis apgailestauja, kad jau prasidėjo grįžimas į praeitį.

V. Sudeikis gimė 1940 metais, užaugo Vainuto seniūnijos Krauleidiškės kaime. Baigė Lietuvos žemės ūkio akademiją, įgijo agronomo profesiją. Dirbo įvairius darbus – statybose, fermose, laukininkystėje.

„Dirbti pradėjau būdamas dvylikos metų, - „Šilokarčemai“ pasakojo V. Sudeikis. - Ir visą gyvenimą mokiausi – turiu kranininko, vagonininko, elektromonterio, vairuotojo ir kitokias specialybes patvirtinančius dokumentus. Paskutinė mano „profesija“ buvo Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas, iš ten ir į pensiją išėjau“.

Pasidomėjus, kokios problemos pastaruoju metu labiausiai neramina, V. Sudeikis atsakė, kad tai valdžios sukelti konfliktai, nuskriaudę Lietuvos žemdirbius. „Štai ir vienas Natkiškių seniūnijos jaunas ūkininkas, auginantis du vaikučius, jau likviduoja savo ūkį ir ruošiasi išvažiuoti į Vokietiją, - teigė V. Sudeikis. – Yra ir daugiau tokių, kaip mano giminaičiai, gyvenę Šiaulių rajone. Išliks gal tik stambieji ūkininkai, o tie mažieji ieškos darbo užsienyje. Ir viena, ir kita partija, patekusi į valdžią, reklamavo, kad provincijai bus padedama, o išėjo atvirkščiai. Masiškai nyksta kaimai, ten vis daugiau atsiranda tuščių sodybų. Seniūnijos centre gyvena beveik vien tik senjorai, o jaunų šeimų nedaug. Kokia ateitis laukia Natkiškių, kai nebeliks mokyklos? Juk ir šių mokslo metų pradžioje tik trys ar keturi vaikai į pradines klases teatėjo. Jeigu neliks mokyklos, čia bus tikras užkampis. Mokykla – tai mūsų inteligentija, juk, pavyzdžiui, dešimtokai – jau šaunus jaunimas. Natkiškiai perspektyvos neturi – verslų nėra. Už gautas europines lėšas tik gatves patvarkome, o ekonominės naudos iš to – jokios“.

Dar V. Sudeikis paminėjo, kad Natkiškiuose reikia nuotekų valymo įrenginių. Dabar vieni gyventojai nuotekas leidžia į specialiai tam išsikastus šulinius, o kiti – tiesiai į melioracijos griovį. Jo manymu, tik nutiesus kanalizacijos trasas atsirastų galimybė sutvarkyti gatves, įrengti šaligatvius, nes dabar kai kur natkiškiečiai vaikšto tik asfaltu.

„Manau, kad Savivaldybės vadovai daug ką galėtų padaryti be pinigų, be didelio kapitalo – tai yra panaikinti piktžolynus, kontroliuoti, kad kiekvienas gyventojas susitvarkytų savo teritoriją... Dabar viskas daroma tik ten, kur yra dideli pinigai, o kur jų nėra – tegul padūksta... Prie Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų riogso sukiužusios pašiūrėlės, jokios vertės neturinčios ir gadinančios miesto vaizdą. Argi daug pinigų reikia jų nugriovimui?“, - kalbėjo V. Sudeikis.

„Šilokarčemos“ pašnekovas piktinosi ir tuo, kad 2014-aisiais Natkiškiuose nesurengta pavyzdingai tvarkomų sodybų apžiūra – matyt, kažkam neatsirado laiko ir galimybių. Panašu, kad grįžtama atgal.

Pasak V. Sudeikio, gerai tik tiek, kad Natkiškiuose yra bendruomenės namai, seniūnija, o tai gyventojams labai gerai ir kad ji kuo ilgiau išliktų. Mat seniūnija gali būti ir panaikinta – gyventojų skaičius tai juk mažėja. V. Sudeikio teigimu, galima pasidžiaugti ir tuo, kad Pagėgių krašte žymiai sumažėjo nusikaltimų, masinių girtavimų. Gal dėl to, jog geriau pradėjo dirbti policijos pareigūnai, o gal todėl, kad daug nusikalsti linkusių jaunuolių išvažiavo į užsienį...


Straipsnio komentarai

savas2015-02-05
nu tas buvusios bolševikinės Lietuvos patriotas(variotas) iš didžiosios B jau visai šniokščia vėjus visur ir visada. Jau 10 metu,o gal ir daugiau ravi šieną po savivaldybės teritorją ir niekaip negali nuravėti. Vincą pabaik skleisti savo komunistinę idiologiją ir eik ,kaip Valinskis sakė "Nu ir nafig: Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tame ir reikalas......2015-02-03
kad tos ,,profesijos,, tik kabutese, realybeje .... pilstymas is tuscio i kiaura. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
bp2015-02-02
Ech tas SUdeikis, vel tie jo paistalai. pailsek Vincai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?