Kodėl lempos įrenginėjamos „iš lempos

2020-06-18, S.O.S Šilutės medžiai
Šviestuvų viršūnės atsidūrė medžių lajoje. Autorių nuotr.
Šviestuvų viršūnės atsidūrė medžių lajoje. Autorių nuotr.

Šilutės centrinėse Tilžės ir Lietuvininkų gatvėse suskaičiavome mažiausiai 27 naujus LED gatvės šviestuvus, paslėptus medžių lajoje.

Piliečiams gali pasirodyti, kad šviestuvai įrenginėjami bet kur ir bet kaip, liaudiškai tariant, iš lempos. Galbūt, taip atsitinka dėl projektuotojų klaidų arba rangovų darbo broko? Juk regis, centrinės gatvės kelkraštyje yra pakankamai laisvų erdvių, ir nebūtina šviestuvą statyt prie pat medžio.

Pasirodo, Pėsčiųjų ir dviračių takų Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse rekonstrukcijos projektas, pagal kurį ir įrenginėjami nauji šviestuvai, buvo ruošiamas atsižvelgiant į kitą, Kraštovaizdžio tvarkymo projektą, kuriuo centrinėje gatvėje turėjo būti pašalinti 263 medžiai. Daugumos jų vietoje buvo numatyta atsodinti jaunus 3-4 metrų aukščio sodinukus.

Naujo projekto brėžinyje šie medžiai pažymėti mėlyna spalva su paaiškinimu: „Šalinami esami ir į jų vietą atsodinami nauji medžiai pagal „Šilutės miesto istorinės dalies  kraštovaizdžio (želdinių) tvarkymo projektą“.

Tad, šalia naujai numatytų įrengti gatvės šviestuvų medžių išvis turėjo nelikti, arba atsirasti žemaūgiai medeliai, kurie nebūtų trukdę 9-9,5 m aukščio stulpams. Šviestuvų skaičius bei įrengimo vietos buvo suprojektuotos taip, lyg senų, aukštųjų medžių pakeitimas - jau įvykęs faktas.

Ir iš tiesų, vykdant Kraštovaizdžio tvarkymo projektą, dalis brandžių medžių buvo iškirsta, ir jų vieton pasodinti jauni, žemi medeliai.

Tačiau atsitiko nenumatytas dalykas: įsikišus visuomenei, iš 263-jų pasmerktųjų, pasistiebusių į keliolikos metrų aukštį, apie 110 išliko stovėti savo vietose.

Pavasarį, pradėjus žymėti preliminarias naujų šviestuvų vietas (turbūt daug kas pastebėjo oranžinius kryžius ant šaligatvio), išryškėjo problema: kai kurie šviestuvai išdygs visai šalia senųjų medžių. Šviestuvų viršūnės atsidurs medžių lajoje. O kasant duobes naujų šviestuvų pamatams, bus pažeistos medžių šaknys.

Deja, koreguoti projekto Šilutės savivaldybė nepanoro. Gal dėl to, kad keičiant šviestuvų įrengimo vietas, būtų tekę iš naujo derinti jau patvirtintą projektą? O atsisakius dalies šviestuvų, sumažėtų projekto sąmata? Vienaip ar kitaip, bet buvo nuspręsta nieko nekeisti ir šviestuvus statyti tiksliai į vietas, numatytas techninio projekto brėžinyje. Kad ir tiesiai į medžio lają.

Tad dėl broko, matyt, kalti ne tiek projektuotojai ir darbų vykdytojai, kiek pats užsakovas - Šilutės savivaldybė, nekoregavusi projekto, nors pasikeitusios aplinkybės to reikalavo.

Kai kas pasakys: anoks čia brokas! Juk netgi gražiau ir romantiškiau, kai šviestuvai prisiglaudę prie medžių šakelių ir lapų!

Tačiau kas paneigs galimybę, kad ups! staiga bus pastebėta, kad medžiai užstoja arba riboja LED šviesos srautą? Arba pakilus vėjui savo pavojingai siūbuojančiomis šakomis šviestuvams kelia grėsmę ir gali padaryti realią turtinę žalą?

Beliks šią opią problemą tik aštriai nušviesti per tinkamą žiniasklaidą.

Užsakyti nedidelį tyrimą, už kuklius 3-4 tūkstančius eurų.

Gauti savivaldybės Želdinių komisijos leidimą.

Ir vėl užvesti benzininius pjūklus.

Juk piliečių teisės į led‘us ir liumenus riboti nevalia.


Straipsnio komentarai

2019-09-19
Prie Melioratorių alėjos 4 namo žadėjo nugenėti liepas, nes užstoja šviestuvus. Jau ir ruduo atėjo, reiks laukt kol lapai nukris bus šviesiau ......
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vitalijus Žvirblis2019-09-16
Tilžės gatvė nuo Naumiesčio sankryžos tamsu nei šviestuvų nei šaligatvių! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vaiduxui mielo soske jungintam Jungenų acapela:2019-09-16
Čia dabar, kaip sakakim muso bėkai, taip yr beabėjai juzbėkai.........
(neverčiamas visuomenės sveikatos pataisymo labui...) V. Lavrickis

Dašnadašnutės rimtairibotu marbudnxblu poXmeloŽ09/Ž06 ritmu:

Raikėja Vaiduxui mėlynėj dangaus-
Tvarkos Teisingume MBalo pigaus

Duokgi dar Dieve atsiriekti laimės-
Patūpus poderėve apsišibibaimės.

Blyn, seninezdoroviligotai, valdzia-
Nikadosnikogda nivažos į Golgotą.

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2019-09-16
Eilinį kartą valdininkai pasirodė ,kad tingi galvą pasukti ar supratimo neturi .Kaip atrodo tie šviestuvai medžiuose ,toli eiti nereikia pasižiūrėkite prie perėjos Lietuvininkų ir Taikos gatvės sankryžoje ,prie šviesoforo.Totali nesąmonė ,kiekvienam praeinančiam kyla klausimas ,kodėl ,kas toks nemokša savivaldybėje.Ar sužinosime ,ar bus įvardinta konkretūs asmenys ,kas tokį parėdymą davė ir kas leido taip lėšas švaistyti .Medžiai yra puošmena ,išskirtinis Šilutės bruožas ,visi ,kas atvyksta iš kitur labai džiaugiasi žaliu miestu ,tik juos reikia prižiūrėti,o ne pjauti.Man prisimena seni laikai ,kai mes grupelė persikėlėm per Nemuną ties Šilininkais vyšnių į vieną sodybą nusipirkti ,tai vyšnios aukštos ,sunku pasiekti .Atėjo "šeimininkas "ir su pjūklu nupjovė ir sako skinkite .O kodėl taip pasielgė ,už tai ,kad nei jis sodino ,nei jis augino.Taip ir mūsų klerkai tik pjauti ir naikinti . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
S.O.S medis2019-09-15
ir vėl tau negerai. " Jiesli tup kak dierevo, to radilsa baobabom.......(jei durnas kaip medis, tai gimei baobabu......) V. Visockis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vaidas2019-09-14
Kaip sakoma nuo vilko bėgsiu ant meškos užbegsi. Tai va mielieji medžio saugotojai. Raikejo senus ir ligotus medžius išpjauti ir pasodinti naujus. Būtų buvę gražu ir tvarkingai. Mielieji ne duok dieve atsitiktų nelaimė, ar jūs esat prisiimti atsakomybę. Manau ne, bus kalta valdžia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ar taip galima2019-09-14
palikit ramybėje tuos medžius. Tik pjaustyti ir visur trinkeles dėti, nieko daugiau nesugeba Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tomis2019-09-14
Jau tas miesto apšvietimas tai juokina visus gyventojus ir miesto svečius. Kaip kokia mozaika spalvota. Gal dar kiekvieną lemputę skirtinga spalva nudažykim. Nors koks miesto šeimininkas, toks ir miestas... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis2019-09-14
Nesuprantu kam tuos medzius pjauti ,cia tik musu liurbiu valdininku besmegiskumas, Norvegijoj mačiau daug senu medziu graziai nugenetu ir niekam netrukdančiu . Galečiau pasidalinti foto kaip atrodo žiema pavasari vasara i rudeni Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis2019-09-14
Nesuprantu kam tuos medzius pjauti ,cia tik musu liurbiu valdininku besmegiskumas, Norvegijoj mačiau daug senu medziu graziai nugenetu ir niekam netrukdančiu . Galečiau pasidalinti foto kaip atrodo žiema pavasari vasara i rudeni Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?