Nauja gatvė brukama dėl finansavimo šaltinio reikalavimo!

2019-10-13, Sergėjus GVILDYS
Architektas E. Vidrinskas su dokumentų pagalba įrodė administracijos direktoriaus klaidingas istorijos žinias.
Architektas E. Vidrinskas su dokumentų pagalba įrodė administracijos direktoriaus klaidingas istorijos žinias.

K. Kalinausko gatvės rekonstrukcijos projekto viešinimas susilaukė didelio visuomenės dėmesio. Susirinkę Žibų pradinės mokyklos, visuomeninių organizacijų atstovai ir miestiečiai siunčia vietos valdžiai aiškų signalą. Nauja gatvė neturi būti tiesiama, o siūloma pagalvoti apie dviračių ir pėsčiųjų taką per visą miestą, išsaugant žaliąsias zonas.

Šilutiškiai nėra abejingi gatvių tvarkymo projektams

Šilutės visuomenei buvo pristatytas K. Kalinausko gatvės rekonstrukcijos projektas. Projektavimo įmonės atstovai, matomai nesitikėjo didelio šilutiškių susidomėjimo šiuo projektu. Apie tai galime spręsti iš to, kad neužteko paruoštų dalyvių registracijos lapų.

Spalio 3 dieną, 17.30 val., Šilutės seniūnijos salėje susirinko daugiau nei 80 situacija besidominančių gyventojų. Tarp jų buvo ir Žibų pradinės mokyklos mokytojai bei tėveliai, K. Kalinausko g. ir aplinkinių gatvelių gyventojai, muziejininkai bei architektai, Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai Audrius Endzinas, Sandra Tamašauskienė, Lijana Jagintavičienė.

Susitikime projekto užsakovą – Šilutės rajono savivaldybę - atstovavo mero pavaduotojas Sigitas Šeputis, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus. Taip pat susirinkime dalyvavo Šilutės rajono savivaldybės vyriausioji specialistė-savivaldybės vyriausioji architektė Gintautė Sandarienė. Tai savivaldybėje asmuo, kuriam privalu saugoti miesto kraštovaizdį ir jį apginti nuo sudarkymo.

Klausimai dabar, o atsakymai vėliau

Projekto rengėjo atstovė perskaitė pagrindinius projekto aspektus. Kiek įsigilinę projektuotojai į Šilutės miesto ypatumus, galima spręsti iš vienos frazės. Atstovė, vardindama aplinkines gatves, miesto mecenato garbei pavadintą gatvę įvardino Herkaus Šojaus gatve. Gal todėl, užduodant klausimus, svarbiausia sąlyga iškilo dėl registracijos susirinkime, kad rengėjai nebuvo pasiruošę galimiems aštriems klausimams. Ir iš tikrųjų, atsakymų į savo iškeltus klausimus susirinkusieji taip ir neišgirdo. „Visi atsakymai bus Šilutės r. savivaldybės tinklapyje po trijų dienų“, – nuskambėjo toks atsakymas.

Užsakovui istorinis grindinys nerūpi?

Tačiau Tarybos nario A. Endzino klausimas labai jau buvo netikėtas ir tuo pačiu pažintinis projekto atstovams. „K. Kalinausko gatvėje, po asfalto danga, yra grindinys, koks to grindinio tolesnis likimas?“, – klausė Tarybos narys A. Endzinas.

Panašu, kad tokia aplinkybė projektuotojams nebuvo žinoma. Taip, tai klausimas, greičiau varantis į kampą projekto užsakovą – Šilutės r. savivaldybės administraciją. Susidarė toks įspūdis, kad valdininkai, priėmę sprendimus dėl gatvės rekonstrukcijos, net nežinojo apie „paslėptą“ po asfaltu istorinį grindinį.

Tai ko tuomet verti paistalai apie istorinę gatvę? Mat susirinkusiems administracijos direktorius V. Pozingis tvirtino: „Taip pat gatvė čia buvo istoriškai, jei turite kitokius planus – parodykite“. Šis pasakymas taip ir kelia šypsnį. Visiems, kas nors truputį žino Šilutės istoriją, aišku, jog dabartinės K. Kalinausko gatvės atkarpa istoriškai ir baigėsi ties siauruoju geležinkeliu. O dar šios gatvės istorinis pavadinimas – Vilų gatvė. O dabartinė Vilų gatvė turėjo Herderio gatvės pavadinimą. Gal prieš darant projektus vis dėlto reikėtų atidžiau pasidomėti istorija dėl savo paties autoriteto?

Įžvelgia interesų konfliktą

Projekto viešinimo klausantiems miesto bendruomenės atstovams kilo klausimų dėl kai kurių atliktų tyrimų. Viena dalyvė klausė, ar nėra interesų konflikto, kai esminį tyrimą, nuo kurio priklauso projekto likimas, triukšmo ir taršos vertinimo tyrimą, atliko ta pati įmonė UAB „Sweco Lietuva“. Juk ji ir projektuoja gatvę?

Taip pat pastebėta  daug klaidinančios ir netikslios informacijos pačiame tyrime. Buvo klausiama, ir kiek netikslūs triukšmo bei taršos duomenys turi įtakos projektui? Tačiau projektuotojo atstovai interesų konflikto neįžvelgia ir mano, kad šis klausimas yra nesusijęs su projekto viešinimu.

Kokią problemą išspręs nauja gatvės atkarpa?

Toks klausimas buvo pakartotas bent keletą kartų. Tiesaus, konkretaus ir dalykiško atsakymo negauta. Situaciją bandė gelbėti Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius V. Pozingis. Jo nuomone, naujoji kelio atkarpa išspręs judėjimą, vaikų atvežimą ir transporto infrastruktūrą mieste.

„2015 metais buvo sudaryta darbo grupė, kuri priėmė tokį sprendimą. Taip buvo atsižvelgta į mokyklą lankančių vaikų tėvų pageidavimą, kad būtų privažiavimas prie mokyklos. Iš tikrųjų gatvė čia reikalinga susisiekimo infrastruktūrai gerinti. Nes jei pažiūrėtume kitaip - saugumo, tai turėtume visas Šilutės mokyklas, darželius uždaryti, iškelti ten, kur nėra gatvių“, – kalbėjo V. Pozingis.

Tačiau Žibų mokyklos bendruomenei, regis, tai naujiena. Vaikų tėvelių atstovė, kurios vaikai lanko šią mokyklą jau keliolika metų ir yra aktyvi mokyklos bendruomenės narė, kalbėjo kitaip: „Galiu tikrai pasakyti, kad nebuvo nė vieno pasiūlymo ar prašymo įrengti gatvę. Buvo prašymų įrengti stovėjimo aikštelę, mat prie Pirmosios gimnazijos susidaro kamščiai“. Taigi, paneigus vaikų privežimo iki mokyklą reikalingumo klausimą ir jau anksčiau minėtą tyrimą dėl netikslių matavimo rezultatų, darytina išvada, kad ši gatvės atkarpa jokios problemos neišspręs. Nes kitokių problemų nėra.

Nėra gatvės, nebus ir finansavimo?

O gal čia ir slypi visa problema. Šilutės bendruomenės narys Marius Jatkonis uždavė klausimą V. Pozingiui: „Ar tiesa, kad jei nedarote gatvės, negaunate finansavimo?“, – tiesiogiai paklausė žinomas medžių gynėjas. Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius paaiškino, kad yra finansuojamas vienas projektas, apimantis Lietuvininkų, Tilžės, K. Kalinausko gatvių rekonstrukciją. Šis projektas apima visų gatvių rekonstrukciją ir nėra atskiro finansavimo šaltinio K. Kalinausko gatvei. Tačiau šiam projektui yra atitinkami reikalavimai.

„Taip, kad pilnai įvykdytume projektą, yra ir reikalavimas nutiesti naujos gatvės atkarpą, – sakė V. Pozingis. - Jeigu čia prieš, tuomet ieškosime, kur kitur nutiesti. Tas lėšas turime įsisavinti, niekur nedingsi, tai reikės ir šį reikalavimą įvykdyti. Turėsime daryti korektūras, o tai vėl nusitolina darbai, nes reikia atlikti visas reikiamas procedūras – tai atima daug laiko.“

Bet ar ne šią problemą, ar ne finansavimo galvos skausmą sprendžia ši naujos gatvės atkarpa? Ne jokią infrastruktūrą, pavėžėjimą ar istorinį dalyką? Bet kam tada meluoti, juokinti žmones istorijos žiniomis? Baimė, matomai baimė, kad visuomenė nesutiks, kaip kad buvo su gatve ir Laisvės alėjoje. Ten visuomenė pasipriešino, dabar bandoma „prakišti“ K. Kalinausko gatvę.

Bendruomenė nenori naujos gatvės

Susirinkę į viešą K. Kalinausko gatvės rekonstrukcijos projekto pristatymą Žibų mokyklos bendruomenės nariai ir miestiečiai vieningai pasakė: „Naujos gatvės mums nereikia“. Į šią nuomonę Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius V. Pozingis atsakė: „Į nuomonę bus atsižvelgta, bet reikalingi ir argumentai. Kai medis nuvirto ir užmušė moterį, Savivaldybė turėjo atlyginti žalą iš mokesčių mokėtojų pinigų“. Čia pat bendruomenės nariai atkirto – Savivaldybė turėjo problemų todėl, kad šis medis nuvirto dėl netinkamos priežiūros.

„Priemonių bus imtasi, bus atsižvelgta į išsakytą nuomonę, bet pasakyti, kad šios gatvės nebus, negaliu. Tuos dalykus reikia sutvarkyti teisiškai“, – sakė V. Pozingis. Pasak jo, nėra taip paprasta atšaukti parengtą projektą, turi būti ir atitinkamas Tarybos sprendimas. Į šį pasakymą replikavo opozicijoje esanti Tarybos narė S. Tamašauskienė, kad tokie, prieštaringi sprendimai palaiminami ne visos Tarybos, o Tarybos narių dauguma. Taigi, vis dėlto bendruomenei sužibėjo viltis, jog šis projektas gali būti „padėtas į stalčių“.

Reikia bendrauti, o ne kariauti

Bendruomenės atstovė tiesiai šviesiai kreipėsi į administracijos direktorių V. Pozingį. Ji prašė, kad valdžios atstovai į bendruomenės dalį, nesutinkančia su pristatomu projektu, nežiūrėtų kaip į priešininkus. „Reikia kalbėtis, o ne kariauti, – sakė moteris. - Mes norėtume jumis (valdžia, - red.) pasitikėti. Bet mes čia gyvename ir norime, kad jūs rūpintumėtės mumis tam, kad mes čia norėtume ir toliau gyventi. Žinau, kad pinigai svarbūs, bet prašau atsižvelgti į mūsų nuomonę ir pageidavimus. Tačiau jūs negalite spręsti už bendruomenę.“

Kita atstovė klausė, kodėl Šilutėje gatvės planuojamos žaliosiose zonose. Planuota buvo per Laisvės kvartalą, ten žmonės sukilo, dabar čia – žaliojoje zonoje. Čia žaidžia vaikai, sėdi pensininkai ant suoliukų. Kodėl žaliojoje zonoje, čia taip amagu pasivaikščioti?“, – skambėjo dar viena nuomonė.

Siūloma įrengti pėsčiųjų ir dviračių taką

Susitikimo metu Šilutės rajono savivaldybės vadovams buvo išsakytas dar vienas pasiūlymas. Tai dviračių ir pėsčiųjų tako įrengimas per visą miestą, nuo geležinkelio stoties iki uosto. Šis takas galėtų būti įrengtas pėsčiųjų alėjos pagrindu, sujungtų Tilžės ir H. Šojaus gatves. Pasak A. Endzino, tai nebūtų lengvas darbas. Nes reikia pirmiausia numatyti finansavimo šaltinius, parengti projektus ir atlikti įvairias galimybių studijas. Tai nėra lengvai įgyvendinamas projektas. Tačiau jis kur kas artimesnis 2010 metais patvirtintiems Šilutės rajono savivaldybės bendrojo plano sprendiniams.

 


Straipsnio komentarai

tiesiog nuomonė....2019-10-20
asmeniškai be pretenzijų dėl tų panaikintų stovėjimo aikštelių, tai iš dalies gerai, miesto centrinė gatvė tvarkingesnė, saugesnė, nebankrutuos tas smulkus verslas, kam reikės, tas nauju šaligatviu pėsčias ateis į parduotuves. Neprošal būtų įrengti ir parkomatus, tada gal tų parduotuvių darbuotojai per dienas savo mašinų nelaikytų.
Kad valdžia neįrenginės naujos Kalinausko gatvės, va čia tai nesąmonė. Miestui reikia naujų gatvių, o čia būtų išvažiavimas į Klaipėdos g. Miesto centras, Gluosnių-Cintjoniškių g. dūsta nuo transporto, o tas laukas ir toliau bus šunų šikykla.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
lietuvė2019-10-17
Rajone kažkas turi "išsiblaivyti" ir pradėti dirbti ,taip ,kaip reikia žmonėms,o ne programoms .Jeigu jau tas programas neprotingai patys sudarinėjote ,tai prašome dabar užmokėkite iš savo kišenės projektuotojams ,kurių darbas bus šuniui ant uodegos keliasdešimt tūkstančių.Ar yra koks kontrolės komitetas ir ką jis veikia ,jeigu nieko nemato ,kas darosi Šilutėje .Dabar tos automobilių aikštelės ,jeigu jos ir savavališkai įrengtos ,tai gal reikėjo dėl jų skubos tvarka užsakyti projektus ir įteisinti .Dabar vyksta užsakomoji smulkiųjų parduotuvių naikinimo programa .Pavyzdžiui prie "Pieninukės" visada ten sodininkai apsipirkdavo važiuodami namie,pardavėjos kaip giminės jau buvo ,dabar policija stabdo ir baudžia ,prie parduotuvės mašinos nebestoja ,pardavėjos sakė vienas ,kitas žmogus iš keturaukščio kitoje gatvės pusėje ateina per dieną,nes nubrėžta ištisinė linija ant kelio ,kur mašinos NEGALI SUSTOTI.Tas pats su visais prekybos taškais ,kur panaikino stovėjimo aikšteles.Tegul tie protingieji padaro apklausas ,kokia vyko prekyba ir kaip dabr sekasi.Visi stengiasi ,kad miesteliuose vyktų judėjimas,pas mus atvirkščiai viskas privedama prie to ,kad bankrutuotų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romas2019-10-16
Petras...puikiai.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Petras2019-10-15
Piktinamės, keikiam tą Šilutės valdžią , bet vistiek renkam tuos senus nužmogėjusius politikus. Tik pažvelkit į POZINGIO veidą,tokio veido išraišką turi mano senelis - sergantis dauno liga ir visada nori į bet kokį šeimos klausymą atsakyti tik jis,o atsako nežinau , nemačiau,negirdėjau,o gal p. Pozingis ko nenori negirdi,o ką nori puikiai girdi........ Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2019-10-14
Nesuprantu ,kas toj savivaldybėje dirba ir kas užsiima tokių projektų prastūmimu.Šiandien einu miesto centru ir matau ,kur įrenginėja šeimų -vaikų aikštelę.Ten tiek betono trinkelių ,kad nespės vaikų vežti į traumotologinį. Trinkelės dedamos kelių spalvų ,tai galėjo iškart išdėlioti taip ,kad vaikai galėtų žaisti vadinamą "klasę" ar prie kitų žaidimų pritaikytas skirtingos spalvos trinkeles ir tik ne tokius plotus .Reikėjo gražią pievuką užsėti ir tik praeiti palikti trinkelėmis bei žaidimo aikšteles ošmėtyti vienoje ,kitoje pusėje.Dabar klaikus vaizdas.Ar yra architektas rajone ar čia viską sprendžia V.Pozingis ,kuri turi agronomo diplomą.Panaikino visas automobilių stovėjimo aikšteles žlugdo smulkiuosius verslininkus, kas darosi Šilutėje .Mariau ,organizuok kažką ,tokių savivalių negali būti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romas2019-10-14
Kas per valdžia...ir vėl pritriedė į kelnes Komentaras patinka Komentaras nepatinka
13-01-9102 saratinG 2019-10-14
aikier vestag ianituB... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Grįžta, jo2019-10-14
na...fizjot€rapija Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gintaras2019-10-13
Reikia gatves butinai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eina sau2019-10-13
Na ir fizionomija Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Jums kada nors buvo įsisiurbusi erkė?