Respublikinės reikšmės projektas trypia žmonių buitį

2019-10-20, Sergėjus GVILDYS
A. Balčiūnas mano, kad Savivaldybėje esančios institucijos gali įveikti dokumentų prieštaravimus.
A. Balčiūnas mano, kad Savivaldybėje esančios institucijos gali įveikti dokumentų prieštaravimus.

Remontuojama respublikinės reikšmės kelio atkarpa nuo Žemaičių Naumiesčio iki Šilutės vargina nepatogumais ne tik vairuotojus. Jau beveik pusę metų Kulėšų kaimo žmonės, gyvenantys šalia remontuojamo kelio, beldžiasi į valdžios duris dėl atsiradusių nepatogumų.

Aiškinosi ministro patarėjas...

Nesulaukdama dėmesio ir realios pagalbos iš rajono valdžios grupė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos gyventojų kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo narį Alfredą Stasį Nausėdą. Žmonės nesupranta, kodėl rekonstruojamame kelio projekte nėra numatyta kelio nuovaža į suformuotus 23 žemės sklypus. Į tuos sklypus, kur važinėdavo ūkininkai dirbti savo laukų, jiems nebelieka jokio kito įvažiavimo.

Šios problemos sprendimas yra atsidūręs beveik aklavietėje, tad Seimo nariui teko kreiptis net į Susisiekimo ministeriją. Trečiadienį, spalio 9 d., Žemaičių Naumiestyje apsilankė susisiekimo ministro patarėjas Jaroslav Kaminski. Patarėjas susitiko su gyventojais ir išklausė keliamus klausimus.

J.Kaminski, žinodamas situaciją iš institucijų dokumentų ir susirašinėjimo, suprato, kad apie problemą jis nieko nežino.

Sukelia naujų rūpesčių

Keista situacija gaunasi dėl kelio nuovažos. Pasirodo, Nacionalinės žemės tarnybos Šilutės skyrius jau nuo pavasario ieško sprendimo būdų. Mat sklypai padalinti ir numatytas kelias pro sklypus su nuovaža nuo pagrindinio kelio buvo seniai,  dar iki atsirandant pagrindinio kelio remonto projektui.

Tačiau viena iš esminių problemos atsiradimo priežasčių, kad projektuotojai nevyksta į vietą ir nesusipažįsta su realia situacija. Kita problema - kai kurių Savivaldybės institucijų nesusikalbėjimas tarpusavyje. Mat Žemėtvarkos skyriuje keliai ir sklypai yra formuojami nuo 2000 metų ir paskutinis planas patvirtintas 2010 metais, kuriame numatytas privažiavimo kelias prie sklypų su nuovaža nuo pagrindinio.

2013 metų Savivaldybės detaliajame plane šito kelio nėra. Taigi projektuotojas, neatvykęs į vietą, negalėjo žinoti apie egzistuojantį lauko kelią, vienintelį privažiavimą prie šių sklypų. O ir Architektūros ir urbanistikos skyriaus darbuotojų atsainus požiūris į šį reikalą tik pagilina kelių žmonių didžiulę problemą. Mat liepos mėnesio rašte, kurį pasirašė Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis teigiama, kad paruoštas ir vykdomas projektas atitinka rajono detalųjį planą.

Sprendimas yra sudėtingas

Sprendimo būdas - paprastas ir sudėtingas. Paprastas tuo, kad reikia pakoreguoti projektą ir kol senoji nuovaža neatkirsta pėsčiųjų ir dviračių taku, ją tiesiog įrengti. Tai praktiškai įgyvendinti pakankamai nesudėtinga.

Tačiau sudėtingas tuo, kad reikia įveikti biurokratijos barjerą. Pirmiausia reikia įveikti Žemėtvarkos ir Savivaldybės detaliųjų planų prieštaravimus. Nacionalinės mokėjimo agentūros Šilutės skyriaus vedėjas Algirdas Balčiūnas šiame procese iš savo pusės nemato jokios problemos. Didžiausia problema, kokia gali kilti, tai įrengtų nuovažų skaičius ir atstumas tarp jų. Mat respublikinės reikšmės keliams yra atitinkami reikalavimai šiuo klausimu. Bet tada kyla klausimas, ar nepažeisti šie reikalavimai ir kokiu būdu atsirado dvi tokios nuovažos į vieną kiemą. Ir nors gyventojai prisidėtų savo pinigėliais dėl nuovažos naudojimo privačioje žemėje, bet problema neišsprendžiama, mat toliau kelią pastoja kanalas – reikės tilto. Šioje vietoje ministro patarėjas ir įvardino didžiausią biurokratijos užkardą. Jis pažadėjo pasirūpinti teigiamu šios problemos sprendimu, nors galutiniu rezultatu nebuvo tikras.

Pasekmės verčia nerimauti

Kita problema, kurią įvardijo vieno namo gyventojas, tai vandens kaupimasis prie namo. Mat kelininkai, vykdydami projektą, įrengė vandens nutekėjimą nuo kelio.

O kad šis vanduo kaupiasi prie namo, plauna seno vokiško namo pamatus, jiems jau nerūpi.

Tai juk projekte nenumatyta. Tai vėlgi projektuotojo darbo brokas – vietoje nesiaiškinta, kokia esama padėtis ir ar tokie sprendiniai nesukels pasekmių. Ir naujus langus turės ne visi. Kulėšų kaimo Siauruko gatvės gyventojams, kurių buto langai yra gatvės pusėje, ne visiems keičiami langai. Mat pagal reikalavimus, projekte turi būti numatyti senų, medinių langų pakeitimas į naujus, mažinančius triukšmą gyventojams. Tačiau vienas šalia kito stovinčiuose namuose, viename name keičiami langai, o kitame ne. Kitas stebėjosi, kodėl dviračių ir pėsčiųju takas suprojektuotas vos pusmetrio atstumu nuo namo. Žmogus pagrįstai baiminasi, dėl galimų nepatogumų ateityje.  Akivaizdu, kad projekto sprendiniai kai kuriose vietose yra tiesiog sveiku protu sunkiai suvokiami. Todėl gyventojams ir kyla pagrysti klausimai bei atitinkami prašymai. Susisiekimo ministro patarėjas J.Kaminski užsirašė visas problemas ir pažadėjo jas spręsti.

 


Straipsnio komentarai

o2019-10-22
o kada valdžiai rūpėjo paprastas žmogus?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
m2019-10-21
o nuotraukoje tik pora Kulėšiškiu, reiškia kad reikalas išpūstas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2019-10-21
Ir vėl,ir vėl.ir vėl. NUSIBODO. Komentaras patinka Komentaras nepatinka