Smurtautojai gavo šansą pasitaisyti

2019-11-10, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Asociatyvi pixabay.com iliustracija
Asociatyvi pixabay.com iliustracija

Kaime gyvenantis 34-erių V. S. ir pora metų jaunesnis šilutiškis A. S. jau anksčiau yra mynę teismo slenkstį ir bausti už įvairius kriminalinius nusikaltimus. Tačiau nepasimokė ir šiemet vėl stvėrėsi senos „tradicijos“ - pirmasis tyčia kumščiu trenkė nėščiai sugyventinei į veidą ir sulaužė nosį, antrasis tą patį padarė smogdamas kakta tėvui. Abu nusikalto būdami pakaušę, abu neneigė kaltės, gailėjosi, abu sėdo į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą ir pelnė laisvės atėmimo bausmes, kurių vykdymas atidėtas tikint, kad padarys reikiamas išvadas, pasitaisys.

Smurtas šeimose yra įgavęs mastą. Tą rodo policijos įvykių suvestinės. Dažniausiai jėgos grėbiasi neblaivūs, praradę realybės jausmą, pasidavę pykčio protrūkiui. Atsipeikėjama po laiko, praliejus kraują. Jei nukentėjusysis ar nukentėjusioji susitaiko su mušeika, o pastarasis vos ne dievagojasi, kad daugiau nieko panašaus nebus, į tai atsižvelgia ir teismas, žinoma, įvertinęs teisiamojo asmenybę įvairiais aspektais. Ar kaltinamojo gailestis tikras, nuoširdus, ar apsimestinis, parodys ateitis.

Tampė už plaukų sugyventinę, trenkė kumščiu į veidą...

V. S. nebe pirmą kartą smurtavo namuose. Už tai teistas net 4 kartus. Visais atvejais inkriminuota baudžiamojo kodekso 140 str. 2 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas artimajam giminaičiui ar šeimos nariui).

Už tai baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Pirmą kartą V. S. nubaustas Šilutės rajono apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu 2015-aisiais, lapkričio 12 dieną. Pelnė 4 mėnesius viešųjų darbų. 2016-ųjų pradžioje paskirta subendrinta bausmė - 8 mėnesiai viešųjų darbų. Deja, nepasimokė, šiemet gegužę Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai jam apribojo laisvę 8 mėnesiams, o birželio 21 dieną paskirta su ankstesniu nuosprendžiu subendrinta galutinė bausmė - areštas 80 parų. Bausmę atliko, teistumas neišnykęs.

Kaip sakoma, blogis įsimenamas, aną per laiką gali ištrinti tik geri darbai. V. S. kol kas neskubėjo tokių daryti. Šiemet, gegužės 13 dieną, apie 14.30 val., sugyventinės bute, žinodamas, kad jo moteris laukiasi, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio asmeninio konflikto metu tyčia paėmęs už plaukų ją tempė, trenkė kumščiu vieną smūgį į veidą. Nukentėjusioji patyrė nosies kaulų ir kriauklių lūžį bei muštinę nosies žaizdą, kas sukėlė nesunkų sveikatos sutrikdymą. Po įvykio V. S. buvo sulaikytas trims dienoms.

Šį kartą atgrasus V. S. elgesys užtraukė jam bausmę pagal BK 138 str. 2 d., 4 punktą (nesunkus sveikatos sutrikdymas šeimos nariui, nėščiai moteriai). Numatoma bausmė griežta - laisvės atėmimas iki penkerių metų.

V. S. į teisiamųjų suolą sėdo spalio 25 dieną. Baudžiamoji byla išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą. Kaltinamasis prisipažino kaltu, savo veiksmus vertino kritiškai, su sugyventine susitaikė, dirba, išlaiko mažametį vaiką, pradėjo gydytis nuo priklausomybės alkoholiui, charakterizuojamas patenkinamai, atlygino Klaipėdos teritorinės ligonių kasos civilinį ieškinį Tai teikia vilčių, kad bausmės tikslai gali būti pasiekti ją atidedant, be to, o tai leidžia įstatymas, bausmė sumažinta vienu trečdaliu.

Teisėja Daiva Jazbutienė kaltinamajam V. S. skyrė dvejus metus nelaisvės. Bausmę sumažinus vienu trečdaliu liko vieneri metai ir 4 mėnesiai nelaisvės. Jam skirti ir įpareigojimai. Bausmės vykdymas atidėtas dvejiems metams. Jei V. S. vėl ką nors neleistino iškrės, atsisveikins su laisve. 

Supyko ant tėvo dėl iš namų išvarytų draugų

32 metų šilutiškis A. S. turi profesinį išsilavinimą, dirba, nevedęs. Teisėsaugai žinomas nuo 2006-ųjų. Teistas už pasikėsinimą padaryti nusikalstamą veiką (BK 22 str. 1 d.), už atviras vagystes (BK 178 str. 2 d.), turto sunaikinimą ar sugadinimą (BK 187 str. 3 d.), nusikalstamu būdu nedidelės vertės gauto turto įgijimą arba realizavimą (BK 189 str. 3 d.). Griežčiausia pelnyta bausmė - 3 metai laisvės atėmimo.

Šiemet, balandžio mėnesį, išregistruotas iš probuojamųjų asmens duomenų registro. Bet liepos 27 dieną vėl susilaukė policijos dėmesio. Išgertas alkoholis nepadėjo vakare taikiai baigti konflikto su tėvu. Pykčio priežastis – tėvo priekaištai dėl namuose besilankančių pašalinių asmenų, kuriuos pastarasis išvarė.

Supykusiam sūnui tą kartą išvaryti draugai buvo svarbiau nei tėvas, namų ramybė. Apie 20 valandą koridoriuje A. S. ėmė stumdyti tėvą. To negana, kakta vieną kartą trinktelėjo tėvui į nosį. Smūgis, matyt, nusižiūrėtas iš primityvių veiksmo ar kriminalinių filmų, buvo netikėtas, skaudus ir fizine, ir moraline prasme.

Nukentėjusiajam nukrito akiniai, iš nosies pasipylė kraujas. Aukai sumuštas veidas, padaryta kirstinė dešinio antakio žaizda, lūžo nosis. Nukentėjusysis dėl padarytų sužalojimų kažkurį laiką buvo nedarbingas, jam išmokėta ligos išmoka. Sužalojimas kvalifikuotas kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas (BK 138 str. 2 d., 3 p.), padarytas šeimos nariui. Už tai baudžiama laisvės atėmimu iki penkerių metų. 

A. S. padarė apysunkį tyčinį nusikaltimą, teistas, baustas administracine tvarka. Beje, tėvas jam atleido, civilinio ieškinio nereiškė. Kaltinamasis A. S. kaltės neneigė, nuoširdžiai gailėjosi, žalą ligonių kasai (174,95 euro) atlygino. Daugiau kaip 10 metų po paskutinio teistumo kaltinamasis jokių nusikalstamų veikų nepadarė, charakterizuojamas patenkinamai. Šios aplinkybės leido teismui skiriamą pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę sumažinti vienu trečdaliu.

Teisiamasis A. S. pelnė vienerius metus nelaisvės. Bausmės vykdymas atidėtas tokiam pat laikui. Tenkintas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus civilinis ieškinys dėl 205,69 euro žalos atlyginimo, kuri priteista iš A. S. Nuosprendis paskelbtas spalio 25 dieną. Mažai tikėtina, kad jis bus skundžiamas. A. S. gavo šansą įrodyti, jog ateityje vengs konfliktinių situacijų ir nesigriebs smurto.


Straipsnio komentarai

To Aldona2019-11-12
Tai jeigu moteris pakelia ranką prieš vyrą tai ji jau nebe „Tikra Moteris"? Kas čia per stereotipai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aldona2019-11-11
tas "vyras" kuris bent kartą pakėlė ranką prieš savo moterį daugiau niekada nebebus Vyras! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Oi oi2019-11-10
Tokius kai muša moteris, netgi vyrais gėda vadinti, nesvarbu kad ten pas juos kabo. Tiesiog degradai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?