Tarnautojų kelionė į Vokietiją apgaubta paslapties skraiste

2019-11-22, Sergėjus GVILDYS
Politikų kelionės apgaubtos paslapties šydu. Savivaldybės nuotr
Politikų kelionės apgaubtos paslapties šydu. Savivaldybės nuotr

Nėra jokios paslapties, kad kai kurie „nusipelnę“ valdininkai iš Savivaldybės vykdomosios valdžios struktūrų yra retkarčiais pamaloninami kelionėmis po užjūrio šalis. Apie paskutines tokias šilutiškių keliones sužinojome iš šaltinių Savivaldybėje. Todėl nusprendėme iš arčiau žvilgtelėti, kaip čia yra iš tikrųjų.

Meras nieko nežino?

Iš patikimų šaltinių Savivaldybėje sužinojome, kad lapkričio pradžioje Savivaldybės darbuotojų delegacija lankėsi Vokietijoje. Mums žinoma, kad į komandiruotę išvyko mero patarėja Inesa Murauskienė, Tarybos sekretorius Andrius Jurkus, Planavimo ir plėtros skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas, to paties skyriaus vyr. specialistas Romualdas Ambrulaitis, Viešojo administravimo institucijos specialistė Simona Bokštaitė-Dryžienė ir Centralizuotos buhalterijos skyriaus vedėja Andžela Bernotienė.

Apie tai, kaip įprasta, pasidomėjome Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio. Nustebome - meras sakė nieko konkretaus apie komandiruotę nežinantis. Jis pasiūlė dėl to kreiptis į Planavimo ir plėtros skyrių. Sutikite, kažkaip keistokai atrodo, kad meras nežino, kur ir dėl ko išvyksta jo patarėja kartu su sekretoriumi. Nebūkime naivūs ir supraskime, kad šioje komandiruotėje yra kažkas ne taip.

Stiprina įtarimus

Įtarimais perpinta nuojauta dar labiau sustiprėjo po pokalbio su Planavimo ir plėtros skyriaus vyr. specialistu R. Ambrulaičiu. Mat išsiaiškinome, kad kelionė į Vokietiją buvo organizuota vykdant projektą „Žuvų turgūs ir smulki pakrantės žvejyba“. Šis projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų.

Kadangi minėtas pareigūnas yra atsakingas šio projekto vykdytojas, todėl paprašėme jo trumpai supažindinti su šiuo projektu. Be abejonės, uždavėme klausimą ir apie komandiruotę bei vykusius į ją darbuotojus. Pasak R. Ambrulaičio, komandiruotėn vyko keturi darbo grupės nariai ir du mero institucijos atstovai. Tačiau paminėti jų pavardes atsisakė, prisidengdamas informacijos pateikimo taisyklėmis. Iš esmės - kokia čia paslaptis. Tačiau atsisakymas dalintis informacija, kad ir nereikšminga, visuomet nuteikia įtariai. Ir šis atvejis nėra išimtis.

Informacijos žodžiu neteikia

Kadangi susidūrėme su savotiška tylos siena, vadovaudamiesi administracinės paslaugos „Informacijos pateikimas interesantams apie Savivaldybės veiklą“ taisyklėmis išsiuntėme paklausimą. Tačiau dabar pamąstykime - o kas gi čia tokio, kad niekas nenori net trumpai pakomentuoti telefonu? Juolab, atvirai pasisakyti, kad „ir aš vykau toje darbo grupėje“. Matyt, yra ką slėpti nuo visuomenės.

Mūsų neoficialias duomenimis, kai kurie šios komandiruotės dalyviai nėra tiesiogiai susiję su šiuo projektu, o ir vykstančiųjų atranka vyko slaptai. O kadangi apie tuos dalykus atsakingi asmenys nekalba, tai spręskime patys. Savivaldybės tinklapyje surandame šiek tiek informacijos apie minimą projektą. Reikia pažymėti, kad interesantams nurodytas R. Ambrulaičio telefono numeris. Tik va - bėda, kaip rodo praktika, reikiamos informacijos negausi, o būsi pasiųstas... kreiptis raštu.

Taigi, akivaizdžiai matome, kad šio projekto įgyvendinimo laikotarpis: pradžia - 2016-06-01, pabaiga - 2019-05-31. Informacijos apie pratęsimą, deja, neradome. Pasirodo, visgi yra dėl ko tylėti. O ar komandiruotė yra teisėta, kai išvyka organizuojama pasibaigus projekto įgyvendinimo laikotarpiui?

Darbas ar poilsis?

Galime abejoti ir dėl tokios komandiruotės tikslingumo. Kyla pagrįstų klausimų, dėl kai kurių dalyvavusių asmenų kompetencijos. Pvz., kokį vaidmenį projekte atlieka Tarybos sekretorius ir kaip edukacinė žvejų, žuvies kulinarų veikla yra susiję su jo tiesioginiu darbu, organizuojant Tarybos veiklą? Arba, kokios patirties įgauna buhalterijos vedėja mūsų regiono senųjų žvejybos tradicijų ir žuvies kulinarijos pristatymuose parodose ir kitose viešinimo akcijose? Kaip tai susiję su jos tiesioginėmis pareigomis? Sprendžiant iš viešos informacijos apie šį projektą, su užsienio partneriais daugiau bendrauti turėtų asmenys, glaudžiau susiję su krašto tradicijomis ir žvejybos amatu.

Ar mes kažko dar nežinome? O gal iš tikrųjų viskas paprasta – prisidengiant galimybėmis nusipelnę ir geri tarnautojai paskatinimui įtraukti į delegaciją ir važiuoja tiesiog pailsėti?

Tai ne vienintelė kelionė

Tai ne vienintelė panašaus pobūdžio kelionė. Spalio mėnesį savivaldybės delegacija lankėsi Turkijoje - Muratpasos ir Antalijos savivaldybėse. Pasak oficialaus pranešimo, kelionės metu buvo aptariamos bendradarbiavimo galimybės. Delegacijos sudėtyje buvo mero pavaduotojas Sigitas Šeputis, Tarybos narys, valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas Sigitas Majus, Šilutės turizmo informacijos centro direktorė Rasa Grygelienė, Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė ir Sekretoriato darbuotoja Toma Poteliūnė. Tiesa, pastaroji nuo šios savaitės savivaldybėje jau nebedirba. Jos vietą užėmė R. Grygelienės dukra Giedrė Grygelytė. Mergina nuo šiol atstovė ryšiams su visuomene. Įdomu, kaip šią nepotizmo (giminių, draugų įdarbinimas) apraišką neigtų valdžia?

Daugiau informacijos apie nuveiktą darbą išvykoje ir kokia nauda iš kelionės, niekur neradome.

Bet žinoma, kad kelionės planavimas ir atranka nebuvo vieša. Dalis Tarybos narių, esančių valdančios koalicijos sudėtyje, nežinojo apie šią kelionę net delegacijai išvykus. Ir suprantama, kad pikta darosi, kai kažkas slaptai išvyksta kažkur. O kas dar galėtų paneigti, kad tai ne poilsinė kelionė už biudžeto lėšas? Juolab, kad į keliones reguliariai vyksta buhalterių vadovai. Gal jie kurortiniuose regionuose taip pat „aptarinėja“ bendradarbiavimo ir biudžeto naudojimo galimybes?


Straipsnio komentarai

Jonas2019-11-25
po kelionės paskui lengviau įdarbinti vaikus. Grygelienė sukasi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
klausimas,2019-11-24
Na sužinojot, parašėt, įdėjote nuotrauką. O kas toliau? Ar ne laikas keisti pareigybinėse kėdėse užsisėdėjusias personalijas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
voooo2019-11-23
voooo taip ir keliauja mūsų visų pinigai vėjams Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šilutiškė2019-11-23
Ant pinigų karaliai, kur nori ten ir leidžia nors ir bet kur. Juk kur tuos pinigėlius išleisti naudingai nėra kompetetingų specialistų kad pagalvotų. Ir kam čia vargintis, juk išleisti bet kur lengviausia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2019-11-23
,tai ,kad jie patys ant savęs ponai ir ant visų mūsų lėšų ,kur nori ir kada nori ten ir tada deda,jų niekas neturi teisės kontroliuoti ir niekas nekontroiliuoja ,tai yra saviškių UABAS ir su tuo reikia susitaikyti ,tik renkant reikia pagalvoti ,kad ir kitus prie to lovio reikia prileisti . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
sA2019-11-23
ton ib et sun eN Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As2019-11-22
Nenustebinot. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?