Prisiekęs sau nebenusikalsti, ėmė ir žengė dar vieną žingsnį

2019-12-03, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Juknaičiuose vyras padarė apysunkį tyčinį nusikaltimą. Asociatyvi pixabay.com nuotr.
Juknaičiuose vyras padarė apysunkį tyčinį nusikaltimą. Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Buvęs Šilutės rajono gyventojas, 36-erių M. T., anksčiau teistas už įvairius nusikaltimus, taip pat ir už sunkų, atlikęs bausmę nusprendė mesti šunkelius ir tapti doru piliečiu. Bet pirmiausia jam reikėjo atsikratyti įgytos priklausomybės alkoholiui, nes suprato, kad tai temps jį atgal į nusikaltimų liūną. Pernai, lapkričio 9 dieną jis buvo paleistas iš Marijampolės pataisos namų ir tikėjosi nebegrįžti į zoną, bet tą patį vakarą Juknaičiuose iš parduotuvės „Šilokas“ išsinešė puslitrinį butelį degtinės už jį nesumokėjęs. Tokiu būdu padarė atvirą vagystę (BK 178 str.2d.). Teisme dėl to nuoširdžiai gailėjosi.

Kodėl M. T., prisiekęs sau nebenusikalsti, ėmė ir žengė dar vieną žingsnį seniau pramintu klaidingu taku? Negi visai bevalis, negi taip smarkiai panoro tų velnio lašų, spanguolėmis pagardintų. Gal ne. Suveikė kitas faktorius: emocinis. Buvęs kalinys negavo vietos reabilitaciniame centre. Po to, matyt, supyko ant viso pasaulio ir pasielgė kaip vaikėzas.

Juknaičiuose,  parduotuvėje „Šilokas“, apie 18.50 val., atvirai pagrobė 0,5 l talpos butelį degtinės „Originali lietuviška“, kainuojantį 7,65 euro. Kaip vėliau liudijo pardavėja, į parduotuvę įėjęs nepažįstamas vyras paprašė degtinės. Ji padavė butelį, o pirkėjas sugriebė pirkinį ir išrūko iš parduotuvės nesumokėjęs. Labai primityvus ir trumpas nusikaltimo siužetas. Ir patirtas nuostolis mažavertis. Bet užtat tyrimas buvo ilgas - M. T. į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą sėdo tik šiemet, lapkričio 7 dieną, tai yra po metų. Byloje - daugiau nei 200 puslapių. Tiek triūso dėl vieno pavogto degtinės butelio. Formalizmo triumfas. Yra šalių, kur panašios teisinės situacijos sprendžiamos daug lanksčiau, neignoruojant ekonomiškumo principo, nevaikant pareigūnų. Pasakius liaudiškai: „netempiant gumos“.

O menką nuostolį nukentėjusiajam atlygina valstybė iš specialaus fondo. Nusikaltimas, aišku, nenurašomas, fiksuojamas, o išaiškinus procesas baigiamas žaibiškai, negaištant. Juk yra kitų bylų, iš tikrųjų painių ir svarbių visuomenei, pačių detektyvų reputacijai.

Degtinę išgėrė, ieškojo nakvynės ir...

M. T. nuotykiai, pavogus degtinę, nesibaigė. Naktį atsidūręs Šilutėje ketino permiegoti nakvynės namuose, bet ten laisvų vietų nebuvo. Lapkritis - ne birželis, kokiame patvoryje ar skvere ant suoliuko, kad ir susisukęs į kamuolį ežiu, neištversi, peršalsi.

Ką tik buvęs kalinys nusprendė ieškoti prieglobsčio policijoje. Tik policija nakvynės paslaugų neteikia, o prasižengėlius talpina į laikino sulaikymo kamerą. Neblaivus M. T. tapo viešosios tvarkos pažeidėju, kol viskas išaiškėjo. Žinoma, M. T. prisipažino visiškai kaltu atvirai pavogęs pardavėjos paduotą puslitrinį butelį degtinės, kurią vėliau išgėrė.

Byla baigta. Šiuo metu M. T. beveik metus gyvena ir gydosi viename priklausomybės ligų reabilitacijos centre Kėdainių rajone. Naujų teisės pažeidimų ir nusikalstamų veikų nepadarė, charakterizuojamas patenkinamai. Baigęs gydytis M. T. planuoja likti centre talkinti savanoriu. Elgesio pažanga leidžia manyti, kad M. T. pasitaisys ir pabandys įsitvirtinti visuomenėje sąžiningai dirbdamas.

Šansą gavo: Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Daiva Jazbutienė skyrė jam nelaisvę pusmečiui. Bausmę sumažinus vienu trečdaliu galutinė bausmė - 4 mėnesiai laisvės atėmimo. Bausmės vykdymas atidėtas vieneriems metams. M. T. įpareigotas neišvykti už gyvenamosios vietos (rajono, miesto) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo, taip pat privalo dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų. Skirta ir baudžiamojo poveikio priemonė – 30 valandų darbų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų ar kitose valstybinėse ar nevalstybinėse įstaigose bei organizacijose, juos atliekant be atlygio per 6 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Nuosprendis paskelbtas lapkričio 7 dieną.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?