Ar dėl medikės „prastos nuotaikos“ „Sveikatos darna“ sumokės pacientei 10 tūkst. litų?

2014-08-05, Stasys BIELSKIS
Asociatyvi taurageszinios.lt nuotrauka
Asociatyvi taurageszinios.lt nuotrauka
Švėkšnoje gyvenanti Zita tik dabar nusprendė paviešinti kaltinimus gydytojai ginekologei, kuri praėjusių metų gegužės 31-ąją, negavusi jos sutikimo, pašalino kontraceptinę spiralę ir dar už šią „paslaugą“ paprašė sumokėti 40 litų. Zita tikina patyrusi ne tik finansinių nuostolių, bet ir pažeminimą. „Pasijutau, kaip žmogus nuo konteinerio“, - piktinosi švėkšniškė, kuri dabar iš sveikatos įstaigos reikalauja keliolikos tūkstančių litų kompensacijos. Jai dar neatlyginta ir finansinė žala.

Savaitę prieš šį įvykį Zita buvo nuvykusi pas privatų ginekologą Klaipėdoje. Šis, padaręs echoskopiją, pasakė, kad spiralė gerai laikosi. Liepė pagal gyvenamąją vietą pasidaryti nemokamą onkocitologinį tyrimą, o paskui vėl atvažiuoti į Klaipėdą. Tada bus galima išimti tą spiralę ir įdėti naują.
 Zita nuvyko į pirminės sveikatos priežiūros įstaigos „Sveikatos darna“ Šilutės skyrių, kad gydytoja akušerė-ginekologė Aušra Elena Venckuvienė jai padarytų onkocitologinį tyrimą.
 
Zita „Šilokarčemai“ pasakojo, kad tuomet ši gydytoja, ją apžiūrėjusi, pašaipiai paklausė: „Kokius čia eksperimentus atliekate? Kiek metų nešiojate spiralę?“. Švėkšniškė atsakė, kad šešerius, ir dar paaiškino, kad dėl kontracepcijos konsultuojasi su privačiu ginekologu Klaipėdoje. Medikai rekomenduoja, kad spiralė turi būti keičiama kas penkerius metus (pastaba).
 
Gydytoja A. E. Venckuvienė pirmiausia paėmė tepinėlį onkocitologiniam tyrimui. Paskui Zita pajuto stiprų skausmą pilve. Ir pamatė, kaip gydytoja apžiūrinėja ištrauktą spiralę. Švėkniškė pasakojo, kad gydytoja pasišaipė: „O, kaip puikiai spiralė išsilaikiusi“.
 
Negana to, kad spiralė buvo pašalinta be pacientės sutikimo, dar jai buvo nurodyta sumokėti kasoje 40 litų. Zita „Šilokarčemai“ prisiminė, kaip tuomet išėjusi į lauką ir atsisėdusi į automobilį ėmė isteriškai verkti. Jai buvo skaudu ne tik fiziškai, moteris dar  jautėsi ir pažeminta.
 
Po poros dienų švėkšniškė nuvyko į „Sveikatos darną“ pakalbėti su šios įstaigos vadove Dalia Starkiene, paprašyti, kad jai būtų kompensuota spiralės kaina ir grąžinti pinigai, sumokėti už neprašytą paslaugą. Moteris tikėjosi atsiprašymo, bet nei jo, nei kompensacijos nesulaukė. Nauja spiralė, pvz., „Mirena“, kainuoja 550 litų.
 
„Aš nesu aplaidi savo sveikatai, nuolat ją tikrinuosi, - sakė Zita. – Todėl ir nusprendžiau paviešinti šį atvejį, nes susidūriau su tokiu šlykščiu dalyku, su „Sveikatos darnos“ vadovės D. Starkienės pašaipomis. O prasitarus apie nepagarbų ginekologės elgesį išgirdau, kad gal jos nuotaika tą dieną buvo prasta“.
 
Zita „Sveikatos darną“ apskundė įvairioms instancijoms. Valstybinės ligonių kasos atsakyme buvo patvirtinanta, kad tokiai procedūrai reikėjo pacientės parašo, bet jo nerasta. Taip pat pažymėta, kad tokioje pirminio lygio įstaigoje negalima teikti intrauterininės spiralės pašalinimo paslaugos. Ir konstatuota, kad „Sveikatos darna“ neturi licencijos teikti antrinio lygio ambulatorines akušerijos ir ginekologijos paslaugas.
 
Tokius pat pažeidimus nustatė ir Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.
 
Švėkšniškė, gavusi tokias tikrintojų išvadas, pareikalavo iš „Sveikatos darnos“ 15–20 tūkst. litų kompensacijos. Paskui nusileido iki 10-ies tūkst. litų, o D. Starkienė, pasak Zitos, elektroniniu laišku atsakė, kad ir tokia suma yra niekuo nepagrįsta.
 
Bendrovės „Sveikatos darna“ vadovė D. Starkienė pasiūlė Zitai kompensuoti materialinius nuostolius – 555 litus už naują intrauterininę spiralę. Zita parašė jai savo asmeninės sąskaitos numerį, tačiau pinigų iki šiol nesulaukė.
 
„D. Starkienė nesutinka atlyginti moralinę žalą. O materialinę žalą, kurią aš patyriau, ji privalo atlyginti. Mielai kreipčiausi į teismą, bet neturiu tam finansinių galimybių“, - sakė moteris.

„Sveikatos darnos“ vadovė D. Starkienė atsiuntė Zitai tokį elektroninį laišką: „Atlikus vietinį auditą nustatyta, kad ginekologės A. E. Venckuvienės pažeidimų nerasta“. Bet tame pranešime nenurodyta, kokie gydytojai ir specialistai tame audite dalyvavo.
 
„Prisimenu, sumokėjau kasoje tuos 40 litų, gavau čekį. Sutikau tą ginekologę registratūroje, tai man tas čekis iš rankos iškrito... Matyti jos nebegalėjau, ir nebegaliu... Aš peržegnojau tą gydymo įstaigą, išėjau iš „Sveikatos darnos“, - teigė Zita, pažymėdama, kad ji irgi yra medicinos darbuotoja, jog jai tenka bendrauti su įvairiais žmonėmis, bet niekada negali būti blogos nuotaikos ar įžeidinėti pacientus.
 
Norėjome paklausti „Sveikatos darnos“ vadovės D. Starkienės, kodėl ji neperveda Zitai tų žadėtų 555 litų, ir kodėl portalo lrytas.lt žurnalistei ji sakė, kad švėkšniškė neduoda jai savo sąskaitos numerio, todėl negalinti pervesti pinigų. Zita „Šilokarčemai“ teigė priešingai, kad parašiusi savo sąskaitos numerį. Telefonu susisiekti su D. Starkiene vakar nepavyko. Ginekologė A. E. Venckuvienė šiuo metu atostogauja.
 
„Šilokarčema“ dar domėsis, kaip bus išspręstas Zitos ir „Sveikatos darnos“ ginčas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?