Vagių fortūna – nepatikima dama...

2019-12-16, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Šiemet, sausio 14 dieną, apie 16.05 val., policijos pareigūnai sustabdė automobilį „Mazdą“, kuriuo į Klaipėdą keliavo šilutiškis Donatas C. (gimęs 1979 m.) ir klaipėdietis Kęstutis V. (gimęs 1981 m.). Abu vyrai teisėsaugai žinomi: pirmasis teistas 7 kartus, antrasis – 9 kartus. Į uostamiestį skolintu automobiliu juos vežė už užmokestį pažįstamas vairuotojas. Ant mašinos galinės sėdynės padėtame plastikiniame krepšyje ir dviejose kuprinėse buvo sukrauti įvairių modelių bei dydžių pjovimo diskai, šlifavimo karūnos, grąžtai ir kiti įrankiai. Pareigūnų įtarimai, kad tie daiktai vogti, netrukus pasitvirtino.

Paskutinius du kartus Donatas C. teistas 2015 ir 2016 metais už vagystę (BK 178 str. 2 d.) ir neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, be tikslo jas platinti (BK 259 str. 1 d.). Tuomet pelnė subendrintą bausmę - neteko laisvės vienuolikai mėnesių. Iš pataisos namų paleistas pernai, birželio mėnesį.

Kęstutis V. paskutinius du kartu teistas Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2015-aisiais, spalio 30 dieną, pagal BK 259 str. 1 d., BK 180 str. 2 d. (plėšimas), BK 187 str. 3 d. (nedidelės vertės svetimo turto sunaikinimas ar sugadinimas). Pasiųstas kalėti trejus metus ir 7 mėnesius. Bausmę atliko pernai, rugpjūčio 22 dieną. Teistumas neišnykęs. Neišnykusį teistumą turi ir Donatas C.

Kriminalinė praeitis, deja, toliau gramzdina abu vyrus, nes šiemet kaltinami naujais nusikaltimais. Donatui C. inkriminuota vagystė (BK 178 str. 1 d.), o Kęstučiui V. – vagystė (BK 178 str. 1 d.) ir neteisėtas disponavimas nedidelio kiekio narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis neturint tikslo jas parduoti ar kitaip platinti (BK 259 str. 2 d.). Pastaroji veika klasifikuojama kaip baudžiamasis nusižengimas, už kurį skiriami viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas. Numatyta bausmė už vagystę pagal BK 178 str. 1 d. (tas, kas pagrobė svetimą turtą) – viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Donatas C. ir Kęstutis vagiliavo Šilutės ir Klaipėdos prekybos centruose.

Neigė veikę susitarę

Donatas C. ir Kęstutis V. vagiliavo sausio mėnesį. Iš pradžių sėkmingai, kol įkliuvo. Vagių fortūna – nepatikima dama ir jos šypsena kartą ima ir užgęsta. Dažniausiai netikėtai. Taip nutiko ir minimiems vagišiams.

Jie savo vagysčių taikiniais buvo pasirinkę Šilutėje, Pramonės gatvėje, esančią „Litoriną“, o Klaipėdoje – Šilutės plente veikiantį prekybos centrą DIY LT. Abi parduotuvės prekiauja plataus asortimento ūkinės paskirties prekėmis.

Ką grobė vagišiai? Medžio pjovimo diskus „Makita“, deimantinius pjovimo diskus „Verto“, deimantines gręžimo karūnas, grąžtus, betono šlifavimo diskus „Industry-125“, medienai pjauti diskus bei kitus ūkinės paskirties instrumentus. Jie tai darė slėpdami kai kurias prekes už rūbų, susidėję į kišenes. Vaizdo įrašuose užfiksuota kaip jie kraunasi prekes į krepšius, išeina pro kasas. Bet vaizdo apsaugos kameros visų parduotuvės erdvių neapima, yra ir taip vadinamų „juodųjų plotų“, kurie nestebimi, ypač tarp lentynų. Asmenys, turintys blogų kėslų, panašiose vietose gali nepastebimai susidėti prekes į krepšius, kuprines ar užsikišti už rūbų.

Kai sausio 14 dieną policijos pareigūnai sustabdė automobilį „Mazda“, kuriuo keliavo būsimieji įtariamieji ir kaltinamieji Donatas C. bei Kęstutis V., mašinoje rasta 29 vienetai įvairių ūkinės paskirties instrumentų. Jų kaina - 497,69 eurai. Prekės priklausė aukščiau įvardytam uostamiesčio prekybos centrui. Prekybininkai, atlikę inventorizaciją, nustatė trūkstamų prekių kiekį.  Policininkų rastos ir pagal aktą perduotos prekės buvo atpažintos pagal prekių brūkšninius kodus.

Taip įsisuko tyrimas apie šilutiškio ir klaipėdiečio vagystes iš parduotuvių. Įrodinėta, kad Donatas C. ir Kęstutis V. veikė bendrai, bet kaltinamieji tai neigė. Abu vyrai, turėdami kriminalinės patirties, žinojo, kad bendrininkavimas apsukintų jų atsakomybę. Donatas C. pagrobtus daiktus parduodavo nepažįstamiems pigiau, maždaug už 60 proc. prekės vertės. 

Neskubėjo prisipažinti kaltais

Donatas C. ir Kęstutis V., kaip įtariamieji, sulaikyti šiemet, vasario 4 dieną. Dėl inkriminuotų vagysčių  prisipažino nenoriai - ką visiškai, ką iš dalies. Tvirtino veikę savarankiškai, nesusitarę, gautais pinigais už parduotas vogtas prekes nesidalinę.

Donatas C. savo poelgį aiškino spontaniškai kilusiu noru pavogti prekes. Sausio 13 dieną įėjęs į parduotuvę paklausė pardavėjos, kur sudėti pjovimo diskai. Ji parodė. Pasiėmęs pirkinių krepšelį nuėjo rinktis prekių. Susikrovė tiek diskų, kiek nurodyta kaltinime.

Sulaikymo metu visus pavogtus daiktus paėmė policijos pareigūnai. Nustatyta, kad kartu vagystes Donatas C. ir Kęstutis V. vykdė sausio 25-26 dienomis. O laikotarpiu nuo sausio 1-os iki 14-os (tiksli data ir laikas ikiteisminio tyrimo metu nenustatyti) Kęstutis V. iš prekybos centro instrumentų skyriaus pagrobė skirtingų įrankių, kurių vertė 357,25 eurai. Beje, jis neigė vogęs Klaipėdoje. Į prekybos centrą užeidavęs ieškodamas darbo įrankių, kadangi vykdo individualią veiklą. Įrankiai, kuriuos policija rado automobilyje „Mazda“, buvę įsigyti parduotuvėje. Teisme šia versija nepatikėta.

Vagišiui teko bėgte nešti kudašių

Yra toks vaizdo kamerų įrašas, darytas lauke prie pagrindinio įėjimo į parduotuvę bei viduje. Sausio 13 dieną, apie 17 valandą, Šilutėje į parduotuvę įeina Donatas C. Klientą domino prekių stendai, kur sudėti „Verto“ ir „Makita“ firmų pjovimo diskai. Donatas C. įsideda į parduotuvės krepšį keletą pjovimo diskų. Po to eina iš parduotuvės nešinas pilnu prekių krepšiu, pradeda bėgti išėjimo durų link. Jį vejasi parduotuvės darbuotojai. Nesusimokėjęs klientas bėga prie automobilių stovėjimo aikštelėje jo laukiančios mašinos. Kažkas atidaro automobilio galines duris, vagišius įsėda, automobilis išvažiuoja. Tai ne vienintelis epizodas, kai Donatas C. ir Kęstutis V. pastebimi parduotuvių darbuotojų, kaip įtartinai besielgiantys asmenys.

Buvęs Klaipėdos prekybos centro saugos tarnybos vadovas parodė, kad minimi vyrai yra kėsinęsi pavogti santechnikos prekes – labai brangius čiaupus, kitą kartą – brangius grąžtus, trečią sykį – alkoholinius gėrimus. Pamatę, jog stebimi, prekes sudėdavo atgal.

Slėpė veidą po gaubtuvu

Sausio 25 dieną parduotuvės „Litorina“ klientais popietės metą paeiliui buvo Donatas C. ir Kęstutis V. Pirmasis dėvėjo pilką striukę, galvą šildė juodos spalvos kepurė. Antrasis vilkėjo raudona striuke, galvą dengė gobtuvas. Pastarasis apžiūrinėjo žvejybos reikmenis. Kitame vaizdo įraše užfiksuota, kaip Donatas C. antro aukšto įrankių skyriuje paima iš lentynų du daiktus ir išeina. Po jo ateina Kęstutis V, kuris taip pat paima du daiktus ir išeina iš skyriaus.

Kitą dieną abu vyrai vėl lankosi parduotuvėje. Vaizdo įrašas rodo – Donatas C. ateina prie kasų su tuščiu prekių krepšiu, padeda krepšį ir traukia išėjimo link. Po poros minučių Kęstutis V. leidžiasi laiptais iš antro aukšto į pirmą aukštą, praeina pro kasas.

Sausio 27 dieną vaizdo įrašas fiksuoja, kaip Kęstutis V. deda daiktus į pirkinių krepšį, o kai išeina, beturi tuščią krepšį, kurį padeda ir išdrožia. Parduotuvės darbuotojai ima įtarti, jog keli (3-4) asmenys, kurie nieko neperka, ateina vogti. Bet nutverti įtariamųjų nepavykdavo, nes jie labai greitai dingdavo. Po jų apsilankymo trūkdavo įvairių prekių. Kartą vienas iš jų bandė užsikišti už rūbų kirvį, tačiau pajutęs esąs stebimas, paliko prekę ir skubiai pasišalino. Vėliau pardavėja-konsultantė, duodama parodymus, atpažino Donatą C. Pasigestos prekės suskaičiuotos, įvertinti nuostoliai.

Ką teigė vagis vežę vairuotojai?

Policija nustatė du vežėjus. Jie tapo liudytojais. Ir vienas, ir antras sausio mėnesį vežė Donatą C. ir Kęstutį skolintais automobiliais į Klaipėdą. Automobilį „Mazda“ vairavęs vyriškis keleivius pažinojo iš matymo. Tą paslaugą darė už 30 eurų atlygį. Išvažiuojant iš Šilutės prie parduotuvės nebuvo sustojęs. Vairuotojas nesidomėjo, kokiu tikslu Donatas C. ir Kęstutis V. vyksta į uostamiestį. Keleiviai turėjo krepšius, bet vairuotojas nesiteiravo, kas juose sudėta. Pakelyje sustabdė policija ir visus sulaikė.

Nedaug ką pasakė ir kitas vairuotojas, beje, pažįstantis Donatą C. nuo paauglystės, o Kęstutį V. – apie kelis mėnesius. Pastarasis keletą kartų prašė nuvežti jį ir Donatą C. į Klaipėdą. Veždavo pasiskolintu automobiliu, kurį parūpindavo Kęstutis V.

Pasitarnaudavo kaip vairuotojas. Veždavo dykai, už ačiū. Nieko vyrų neklausdavo, o šie nepasakodavo. Pernai, gruodžio mėnesį, vairavo pastarojo draugės opelį. Kadangi tąkart pažeidė kelių eismo taisykles, sustabdė policininkai. Automobilio bagažinėje pareigūnai rado įvairius statybinius įrankius. Apie juos vairuotojas nieko nežinojo. Nemalonumų neišvengta: visi trys buvo pristatyti į Šilutės rajono policijos komisariatą. Vairuotojas neslėpė šiemet sausio mėnesį, gal 12-13 dienomis, vežęs Kęstutį V. ir Donatą C. automobiliu „Mazda“ į parduotuvę uostamiestyje. Ar jie parsinešę prekių, nepamena. Yra nuvežęs juos ir į Kintus, ten palikęs. Pats nėra vogęs iš jokių parduotuvių. Nežino, ar jo buvę keleiviai parsineštas prekes buvo pavogę, ar nusipirkę? Tai tiek tyrimas išpešė iš liudijusių vairuotojų. Gal vagis yra vežęs ir nežinomas vairuotojas, nes kartą Donatas C. paspruko tik jo laukusio automobilio dėka. 

Švirkštas ir 13 tablečių

Kai policininkai sausio 14 dieną sustabdė automobilį „Mazda“, kuriuo į uostamiestį keliavo Donatas C. ir Kęstutis V., mašinoje aptiktas švirkštas, tablečių lapelis su trimis baltos spalvos tabletėmis „Eunoctin“, taip pat 10 tablečių be pavadinimo. Kęstutis V. geranoriškai prisipažino, kad tie daikteliai jo. Švirkšte buvo likę skaidrios spalvos skysčio. Nustatyta, kad 10 tablečių, kurias pateikė Kęstutis V., sudėtyje yra psichotropinės medžiagos – klonazapamo. Kęstutis V. nurodė, kad yra jas vartojęs. Tabletės jam atiteko po močiutės mirties – tvarkydamas jos namus rado stalčiuje tarp vaistų. Tabletes neišmetė, įsidėjo į kišenę. Nėra nuo jų priklausomas.

Už tai, kad jas neteisėtai laikė, gabeno, vartojo, pelnė bausmę pagal BK 259 str. 2 d. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti) – 30 parų areštą.

Neteko laisvės

Kaltinamųjų Donato C. ir Kęstučio V. baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose viešame teismo posėdyje gruodžio 4 dieną. Nuosprendį paskelbė teisėja Virgina Pankauskienė, kaltinimą palaikė prokurorė Stefa Dalia Ramanauskienė, teisiamuosius gynė advokatai Vytautas Kelpša ir Edvardas Staponkus.

Ar ikiteisminio tyrimo metu „nesukarti visi šunys“ ant kaltinamųjų, turinčių recidyvistų reputaciją, sprando? Maža kam paniežti nagus pasiglemžti svetimą turtą. Liudytojai teigė, kad tokių asmenų galėjo būti 3-4? Parduotuvėms padaryta nemaža žala. Kaltinamieji iš dalies pripažįsta 1 413, 60 eurų civilinį ieškinį. Jie solidariai privalės atlyginti 568,40 turtinę žalą, be to, iš Kęstučio V. priteista 663,60 žalos atlyginimas, iš Donato C. - 181,60 euro.

Teisėja, skirdama bausmes, patikėjo tik tais įkalčiais, kuriuos patvirtino vaizdo įrašai. Abejotini dalykai atsijoti. Teisiamasis Donatas C. neigė daręs nusikalstamas veikas sausio 27-28 dienomis, o Kęstutis V. – sausio 29 dieną. Vaizdo įrašai bei kiti bylos duomenys tai patvirtino. Minėtomis dienomis kaltinamieji iš parduotuvių nevogė, todėl iš kaltinimo šios aplinkybės pašalintos. Žinoma, Donatas C. ir Kęstutis V. laisvės atėmimo bausmės neišvengė. Nors jų padaryti nusikaltimai nesunkūs, tačiau praeityje teisti, bausti administracinėmis nuobaudomis, deja, nelinkę keistis į gerąją pusę, nekeičia gyvenimo būdo.

Galutinė bausmė Donatui C. ir Kęstučiui V. vienoda – neteko laisvės 2 metams ir 6 mėnesiams. Bausmę atliks pataisos namuose. Nuteistajam Donatui C. laikinai apribotos nuosavybės teisės: turėtos santaupos (1 016,37 euro) paliktos civiliniams ieškiniams padengti. Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?