Šurmuliavo kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje

2019-12-21, Inga Kuzmarskienė, Dokumentų valdymo ir teisės skyriaus vyriausioji specialistė
Turguje netrūko geros nuotaikos. Autorės nuotr.
Turguje netrūko geros nuotaikos. Autorės nuotr.

Gruodžio 14-ąją Pagėgiuose netrūko šurmulio: skambant Dolskio ir Šabaniausko dainoms, visi, kas tik yra girdėję apie tradicinį Mažojoje Lietuvoje vykstantį kalėdinį žąsų jomarką, tądien vyko į Pagėgius. Šiemet tai jau 9-sis kalėdinis žąsų turgus, kurį kasmet organizuoja Pagėgių savivaldybės kultūros centras. Renginiui 2017 m. suteiktas Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produkto sertifikatas.

Pagrindinė turgaus „šukdytoja“ – aktorė Nijolė Narmontaitė, žemaitė iš Telšių, kvietė visus „jomarke alasą kelti ir kupčystę vesti“, o „žandarai“ iš Smalininkų tikrino prekeivius, ar jie neatvežė į turgų kontrabandinių prekių, tokių kaip antai – oranžų ar ependrupos, gaudė šmulgelnikus bei „palaikė tvarką“ renginio metu. Po turgų prekiautojus ir pirkėjus su jų pilnais krepšiais gėrybių vežiojo traukinukas. Nuotaikingą programą ir gerą nuotaiką dovanojo Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ (vad. Milda Ričkutė) ir Priekulės kultūros centro Ernsto Vicherto mėgėjų teatras (vad. Donatas Savickis).

Turguje įsikūrė edukacinės erdvės, kuriuose kupčiavo Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus, Vydūno viešosios bibliotekos, Pagėgių krašto turizmo ir informacijos centro darbuotojai. Šiemet taip pat buvo įrengta kulinarinio paveldo virtuvė „Pilni puodai“, kurioje buvo galima nusipirkti įvairių maisto gaminių su kulinarinio paveldo ženklu – baumkuchenų, Mažosios Lietuvos arbatžolių, medaus ir kt. gėrybių.

Iš viso turguje buvo parduota 115 paukščių, tarp kurių - 58 žąsys, 39 antys, 17 broilerių, 1 kalakutas. Jomarke buvo galima ne tik žąsų įsigyti, bet ir karštos kafijos, švartczupės, kuria vaišino Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija, paskanauti. Daug kas bandė sėkmę loterijoje „Laimėk žąsį“, kurią laimėjo Danutė Kavaliauskienė iš Šilgalių.

Kupčystėse ir kituose monuose dalyvavo ir prakalbas rėžė LR Seimo narys Ričardas Juška, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius, Pagėgių kredito unijos administratorė Raimonda Tutlienė.

Pagėgių savivaldybės meras V.  Bendaravičius renginio metu padovanojo žąsį maltiečiams ir linkėjo visiems ramaus šv. Kalėdų laukimo bei jaukaus ir sotaus šventinio stalo. Dalintis gerumu kvietė Savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė ir administracijos direktorė Jūratė Mažutienė: turguje nupirktas žąsis padovanojo Pagėgių savivaldybės Vaiko globos centro šeimynoms.

Pagėgių miesto burmistras-seniūnas D. Maciukevičius paskelbė, kurio prekiautojo žąsis Žąsų svėrimo punkte buvo sunkiausia ir įteikė renginio rėmėjų UAB „Ariogalos grūdai“ įsteigtus prizus – grūdų maišus. Du grūdų maišus už sunkiausią broilerį (4 kg) ir sunkiausią antį (4 kg) išsivežė Lina Lukošienė iš Usėnų. Už sunkiausią žąsį, svėrusią 6.9 kg, jau ketvirti metai iš eilės apdovanota Lina Grublienė iš Stoniškių, kuriai taip pat įteiktas specialus prizas už aktyvų dalyvavimą šiame renginyje.

Pagėgių kultūros centro pavaduotoja Danutė Bardauskienė dėkojo visiems atvykusiems į jomarką, renginio svečiams, dainininkams ir šokėjams, Pagėgių seniūnijos darbuotojams, Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijai, renginio rėmėjams, taip pat įteikė žąsį renginio „šukdytojai“ aktorei N. Narmontaitei ir kvietė vėl čia atvykti kitais metais.

Renginio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Pagėgių savivaldybės administracija, Pagėgių kredito unija, UAB „Ariogalos grūdai“.

Informaciniai rėmėjai: „Šilokarčema“, „Pamarys“, „Voruta“, „Vakarų ekspresas“.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?