Pagėgių savivaldybėje įprastus atliekų konteinerius pakeis nauji požeminiai ir antžeminiai

2020-01-12, Inga Kuzmarskienė, Dokumentų valdymo ir teisės skyriaus vyriausioji specialistė

UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRAC) su partneriais – Tauragės regiono savivaldybėmis, tarp jų ir Pagėgių, vykdo projektą ,,Tauragės regiono komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, kuris yra finansuojamas Europos Sąjungos (85 proc.) ir partnerių – savivaldybių biudžetų (15 proc.) lėšomis.

Projektas įgyvendinamas nuo 2016 m., projekto sutartis pratęsta iki 2020 m. gruodžio 31 d. Bendra projekto vertė – 2,80 mln. Eur, iš kurių Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšos sudaro 2,38 mln. Eur (85 proc.), Tauragės regiono savivaldybių biudžetų lėšos – 420 tūkst. Eur (15 proc.), iš kurių Pagėgių savivaldybės dalis – 38 tūkst. Eur.

Viena šio projekto veiklų – požeminių ar antžeminių konteinerių aikštelių statyba.  Pagėgių mieste įrengtos 5 požeminės konteinerių aikštelės, kuriomis gyventojai jau gali naudotis nuo 2019 m. gruodžio mėn.  Pagėgių savivaldybės teritorijoje planuojama įrengti dar 20 antžeminių aikštelių, kuriose bus pastatyti konteineriai plastiko, popieriaus, stiklo, biologiškai skaidžioms atliekoms ir mišrioms komunalinėms atliekoms surinkti.

Taip pat, įvertinus tekstilės atliekų konteinerių poreikį, šalia minėtų konteinerių antžeminėse aikštelėse bus pastatyti tekstilės konteineriai – vienas Pagėgių mieste ir po vieną kiekvienoje seniūnijoje, o juose surinkta tekstilė bus perdirbama.

„Senieji antžeminiai konteineriai palaipsniui bus išvežami iš esamų vietų, nebent bus pageidavimas jas palikti“, - teigia TRAC Plėtros skyriaus vadovė Edita Vaitkienė.

Požeminiai konteineriai yra didesnės talpos, užima mažiau vietos, yra uždari, taip užkertamas kelias sklisti kvapams, raustis juose ir paskleisti atliekas po aplinką, tikimasi, kad gyventojai tvarkingai naudosis naujaisiais konteineriais, talpins atliekas tik į juos ir nemes atliekų ant žemės šalia jų, taip teršdami aikštelės teritoriją. Aikštelių įrengimas nebus įskaičiuotas į rinkliavos mokestį, nes yra finansuojamas ES lėšomis.

Didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės

TRAC eksploatuoja 4 didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles (DASA), esančias Tauragės, Jurbarko, Pagėgių ir Šilalės savivaldybėse, kurių paskirtis – iš fizinių ir juridinių asmenų surinkti pavojingas ir nepavojingas atliekas, kurios negali būti pilamos į konteinerius ar paliekamos šalia jų. Pavojingos ir nepavojingos atliekos į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles priimamos nemokamai (tiesa, yra nustatytas metinis atliekų kiekis), tačiau Pagėgiuose (M. Jankaus g. 37, Pagėgiai) esančios didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės darbuotojas teigia, kad Pagėgių miesto gyventojai retai atveža čia daiktus, dažniausi klientai yra iš aplinkinių kaimų.

Pagėgių didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėje taip pat veikia pakartotiniam daiktų naudojimui skirtas pastatas, kuris yra pastatytas projekto „Tauragės regiono komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“ lėšomis. Čia gyventojai yra kviečiami pristatyti atsibodusius ar nusidėvėjusius, bet dar tinkamus naudoti didelių gabaritų daiktus (baldus, langus, duris, dviračius, kilimus, automobilines kėdutes, vežimėlius), elektros ir elektronikos prietaisus, drabužius bei tekstilę.

Atliekų tvarkymas ir rūšiavimas Pagėgiuose vis dar opi problema

Pagėgiuose atsiradus naujiems atliekų konteineriams, atliekų tvarkymo ir rūšiavimo problema neišsisprendė. Tai patvirtina ir Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius, kuris gyvena Pagėgiuose, bendrauja su pagėgiškiais, taip pat sulaukia skambučių bei nusiskundimų dėl ne vietoje paliktų šiukšlių ar daiktų.

Problema akivaizdi ir pasivažinėjus po miestą: šalia specialiais ženklais pažymėtų atliekų konteinerių mėtosi šiukšlių maišai, stiklo ar plastmasės liekanos, statybinės medžiagos, naudotos padangos, didžiosios atliekos ir kt. Pagėgių seniūnas patvirtina, kad siekiant estetinio miesto vaizdo, taip pat, norint išvengti nusiskundimų, seniūnijos darbuotojai reguliariai sutvarko prie konteinerių ar kitose miesto vietose paliktas atliekas, tačiau seniūnui ši tema ypač aktuali, todėl kviečia pagėgiškius būti pilietiškais ir atsakingai žiūrėti į šią problemą.

Pagėgių seniūnas pasidalino ir gražiu vieno Pagėgių daugiabučio namo gyventojų pavyzdžiu: name gyvenančios moterys pačios susitvarkė prie šiukšlių konteinerių esančias atliekas, neaišku kieno paliktus nereikalingus baldus ir daiktus, o dabar jos kviečia rūpintis savo miesto aplinka patiems, neieškant kaltų ar tų, kurie galbūt šiukšlina mieste.

Būkime neabejingi ekologijai, rūšiuokime atliekas ir patys rūpinkimės savo miesto aplinka.


Straipsnio komentarai

Pagėgių sav.2020-01-20
Tik lieka vienas klausimas - ar tas išrūšiuotas šiukšles laiku išveš? Dabar plastiko ir stiklo konteineriai pilni stovi po tris mėnesius Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?