Socialinių darbuotojų darbą sunkina prieštaravimai dokumentuose

2020-01-20, Sergėjus GVILDYS
Šilutėje lankėsi Seimo narys T. Tomilinas ir ministro patarėjas L. Vičkačka. S. Gvildžio nuotr.
Šilutėje lankėsi Seimo narys T. Tomilinas ir ministro patarėjas L. Vičkačka. S. Gvildžio nuotr.

Sausio 8-ąją Šilutės rajono savivaldybėje viešėjo Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministro patarėjas Liutauras Vičkačka. Atvykusieji domėjosi socialinėje srityje dirbančių specialistų nuomone dėl šalyje vykdomų procesų.

Politiniai sprendimai socialinėje sferoje

Seimo nario Alfredo Stasio Nausėdos kvietimu į Šilutę atvykęs jo kolega T. Tomilinas sausio 8 dieną susitiko su Šilutės rajono savivaldybės meru Vytautu Laurinaičiu, administracijos direktoriumi Virgilijumi Pozingiu, Socialinės paramos skyriaus vedėju Alvidu Šimelioniu, Tarybos nariais ir gausiu būriu rajono socialinių darbuotojų. Susitikime dalyvavo ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas L. Vičkačka.

Seimo narys T. Tomilinas susirinkusius informavo, kad naujo šalies biudžeto priėmimas buvo ypatingas, kuriuo siekiama sustiprinti naudos įtaką mažosioms savivaldybėms, tokioms kaip Šilutė. Taip pat Seimo narys pažymėjo, kad svarbu yra ne tik biudžeto išdalinimas, o ir jo papildymas.

Todėl pasiūlymo svarstyme dėl didžiųjų prekybos centrų apmokestinimo padaryta pertrauka. Tačiau T. Tomilinas mano, kad anksčiau ar vėliau jis turės būt priimtas. Kaip pavyzdį pateikė vieno iš tokių centrų investicijų dydžius, palygindamas su galimu mokesčiu. Tai toks mokestis sudarytų apie dešimtadalį tokių investicijų. „Vadinasi, – pažymėjo politikas, - jie pinigų turi, jei tiek investuoja“.

Jam pritarė ir šilutiškis verslininkas Rimantas Jaruškevičius, pasiūlydamas prekybos centrų apmokestinimą susieti su prekybos plotais.

Kalbėdamas apie socialinius sprendimus Seime, tokius kaip vaiko pinigų didinimas, T. Tomilinas kreipėsi į salėje dalyvaujančius socialinius darbuotojus, prašydamas išsakyti pastabas, kritiką ir pasiūlymus iš praktinės pusės. Ministro patarėjas L. Vičkačka pasidžiaugė, kad vyks daug pokyčių socialinėje srityje, ir jie gerės. Anot Seimo narių, pagrindinis dėmesys buvo skirtas pokyčiams pensijų sistemoje, socialinių darbuotojų atlyginimams bei socialinėms paslaugoms.

Socialinių paslaugų spektras plečiasi

Rajono vadovai diskusijoje neliko nuošaly. Meras V. Laurinaitis kalbėjo apie Saugų vaikų globos namų pertvarką, po kurios vaikai gyvens šeimynose, vadinamuosiuose bendruomeniniuose namuose. O atlaisvėjusiose patalpose Saugose planuojama įsteigti Šilutės senelių globos namų filialą. Meras pasidžiaugė, kad socialinių paslaugų spektras plečiasi, tai Savivaldybėje labai juntama, taip pat daugėja socialinių darbuotojų.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas A. Šimelionis pasisakė, kad pašalpų išmokama mažiau, nes griežčiau žiūrima į paramos gavėjus, todėl sumažėjo nesąžiningų pašalpos gavėjų. A. Šimelionis atkreipė svečių iš sostinės dėmesį į tai, jog būtina keisti nuo vaikystės psichikos liga sergančių asmenų kasmečio tikrinimo praktiką, jei konstatuojama, kad ligonio būklė nepagerėja.

Verslininkas R. Jaruškevičius išsakė savo nuomonę dėl seniūnų rinkimų. Jis mano, kad renkami seniūnai pagerintų savivaldos savarankiškumą. Jam pritarė ir meras V. Laurinaitis, patvirtindamas, kad įteisinti tiesioginiai mero rinkimai pagerino savivaldos stabilumą.

Socialiniai darbuotojai Seimo nario prašė atidžiau priiminėti teisės aktus, reglamentuojančius jų veiklą. Šiuo metu galiojančiuose dokumentuose gausu prieštaravimų, kurie apsunkina socialinio darbuotojo darbą. Prieš keičiant įstatymus verta diskutuoti su praktikais, neturėtų būti rekomendacinio pobūdžio nuorodų, kurias savivaldybės taiko skirtingai ir dėl to kyla neaiškumų, pažymėjo savo pasisakyme Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audronė Barauskienė. Seimo narys T. Tomilinas atsakydamas patikino, kad įstatymų priėmimas - tai politikų susitarimas, todėl yra priimtinas. Jis paprašė bendruomenės aktyviau bendrauti su Seimo nariu, teikti jam pasiūlymus ir pastabas, kurio pagalba bus galima inicijuoti įstatymų pakeitimus.

Smulkieji ūkininkai susirūpinę

Tarybos narė Lijana Jagintavičienė, atstovaudama rajono ūkininkų bendruomenei ir naudodamasi proga kreipėsi į Seimo narį T. Tomiliną dėl sprendimų, didinančių mokesčius ūkininkams. Mat Sveikatos apsaugos ministerija ketina privalomo  sveikatos draudimo (PSD) mokestį smulkiems ūkininkams didinti kone trigubai. Jau parengtas teisės akto projektas, kuriame yra siūlymas panaikinti vienintelę PSD įmokos dydžio lengvatą asmenims, kurių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra ne didesnis kaip du ekonominės valdos dydžiai (EDV). Seimo narys pažadėjo įsigilinti į šį klausimą ir priimti atitinkamus sprendimus.


Straipsnio komentarai

...2020-01-24
...kaip straipsnyje pastebėta, pats meras puikiai apibūdina savo savijautą... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2020-01-23
Man tai jis neatrodo piktas, man jis labiau atrodo piktas, susireikšminęs , visada kaip mokytojas - visada prieš visus teisus, ko gero dėl to,kad prislėgtas grandinėmis. Tereikia neišrinkti ir vėl kojomis sieks žemę Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02020-01-21
O Šilutės meras kada nors šypsosi? Jis visada tik rūstus ir rūstus. Jis man visada atrodo piktas kaip Lukašenka - jokio šilto supratingumo jo žvilgsnyje niekad neįžvelgiau. O gal jis tiesiog šiaip nefotogeniškas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka