Mes prisimenam! Tarptautinė žydų Holokausto diena Šilutės rajone

2020-02-05, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus informacija

Sausio 27-toji – svarbi diena žmonijai: tądien 1945 metais buvo išvaduoti vienos siaubingiausių žydų tautos genocido vietų Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos kaliniai. Pagerbiant aukas, nuo 2005-ųjų ši diena paskelbta Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. 

Kad ir kaip nebūtų liūdna ir graudu, Šilutės rajone yra kelios žydų Holokausto aukų vietos. Jas pirmadienį pagerbė moksleiviai, vietos bendruomenių žmonės.

Minint šią dieną Šilutės H. Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicijoje atidaryta Dovilės Dagienės fotografijų paroda „Augalų atmintis“. Autorė šiuo projektu nagrinėja tragiško likimo sulaukusią Lietuvos žydų istoriją. Fotografė nuo 2016 metų keliauja po Lietuvos miestelius ir fiksuoja išlikusias medines sinagogas bei augmeniją ant pastatų ir aplink juos. Švėkšnoje pirmadienį atidaryta paroda tik maža pro fotoaparato objektyvą perteiktos istorijos dalelė – paieškų ir fiksavimo procesas tęsiasi.

Vėliau Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos informaciniame centre buvo pristatytas naujas trumpametražis režisieriaus Nerijaus Broko filmas „Švėkšnos žydų bendruomenė: istorija ir paveldas“ (2019 m.). Filme pasakojama apie miestelį, kuomet jame gausiai gyveno žydų bendruomenė, rodomas iki šių dienų miestelyje išlikęs jos paveldas. Pagrindiniai filmo pasakotojai – Holokaustą išgyvenęs švėkšniškis Naftalis Zivas ir išgyvenusios švėkšniškės Lėjos Mentaitės sūnus kompozitorius Benhardas Calzonas.

Dienos minėjimas buvo užbaigtas Holokausto aukų palaidojimo vietoje prie Inkaklių. Švėkšnos gimnazistai palaidojimo vietoje iš atsivežtų akmenukų sudėliojo Dovydo žvaigždę, uždegė žvakutes, prieš tai iš jų sudėlioję simbolinę menorą.

Žemaičių Naumiestyje būrys Žemaičių Naumiesčio gimnazistų, vietos gyventojų greta miestelio esančioje Šiaudvyčių dauboje pagerbė Antrojo pasaulinio karo pradžioje čia hitlerininkų nužudytų ir palaidotų buvusių šio miestelio gyventojų žydų atminimą. 

Žemaičių Naumiesčio muziejaus muziejininkas Saulius Sodonis trumpai papasakojo apie miestelyje gyvenusių žydų gyvenimą, darbus bei tai, kaip karo pradžioje jie buvo pažeminti, kankinti, o vėliau čia ir nužudyti. Ir tai atliko ne tik vokiečių nacių kariai, bet ir su okupantais kolaboravę kai kurie vietos gyventojai. Muziejininkas taip pat priminė, kad karo metu buvo žmonių narsuolių, kurie, rizikuodami savo gyvybėmis, taip pat ir gelbėjo žydus.

Pagerbę Šiaudvyčių dauboje nužudytų ir palaidotų žydų atminimą Tylos minute, susirinkusieji  uždegė atminimo žvakeles ir pagal žydų tradiciją padėjo po akmenuką ant šią šiurpią vietą primenančio paminklo žuvusiems.  

Vainuto seniūnijos Dargiškės žydų genocido aukų kapinėse pirmadienį rinkosi Vainuto gimnazijos moksleiviai, seniūnijos ir Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro darbuotojai. Po Tylos minute pagerbtų genocido aukų, čia uždegtos žvakelės, padėti atminimo akmenėliai. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė Nijolė Stanelienė trumpai priminė skaudžiausius pasaulio istorijoje įvykius, kuomet buvo žudomi greta kažkada gyvenę kaimynai žydai. Užrašai „Mes Prisimenam“ jų rankose bylojo, kad įvykiai nebus pamiršti ir tai neturi pasikartoti nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei.


Straipsnio komentarai

..2020-02-06
bet kai aš naudojau žodį "tauta" tas jau nebegalioja globalizuotame pasaulyje. Tad čia taip suorganizuota kaip karas ir taika (war of the worlds). "Mir" tai rusiškas žodis kuris reiškia vienu metu ir taiką ir pasaulį. Gal kai boratas dainavo tą dainelę "throw the jew down the well", tai jeigu nebuvo kalbama apie kažkokius laimės šulinio vasiukus (wellness), tai kitas variantas kad jis ir turėjo omenyje H. G. Wells. Matot problema su tokiomis hipotezėmis? Tarsi byrantis iš dangaus trigrašių perliniai kyšiai. Viskas turėtų verstis aukštyn kojomis ne nuo žodžių, bet nuo "tų" žodžių. Bet jeigu sakoma kad nėra blogio kuris neišeitų į gerą, tai šitas blogis yra kažkoks labai siaubingas. Niekur jis neina. Per visą savo beveik pusę amžiaus gyvenimą gyvenant įkalintam tarp šitų psichopatų neturėjau progos pastebėti net mažiausios prošvaistės, jokios vilties... Tame ir esmė kad jeigu vaiko lūpomis kalba tiesa, vadinasi yra kažkokia didžiulė problema su visa švogerių krašto aplinka kuri apraizgė visą pasaulį kaip 666 aparteidas. Jie atseit aklųjų karalystė, jiems nieko nesimatė, nieko jie negirdėjo, nieko nesuprato. Tad aš ir kalbu apie visą lietuvą kaip vieną iš brexitinės imperijos pedofilų klano koloniją. Ir negalit kažko susiprasti, nes jūs dar nieko nesate pasiklausę apie nieką. O iš tos kalbos nieko akis į akį nepasiklausus jūs ir nesuprasit. Paimkit pvz paprastą lietuvišką žodį "yra". Kas yra? Šilutėje yra daug žiniasklaidos.. Atrodo savaime suprantama, bet jeigu žodis "yra" pavartotas kita prasme. Pvz Kokiu greičiu yra lawonas, kuris yra gražiame dievų miške kur yra ir šerno viduriai išvirtę? Matot antras ir trečias žodis "yra" pavartotas taip kad nepaklausę nesuprasit kas turima omenyje Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-02-06
tame ir esmė kad čia kalbama ne apie žydus, bet karčių šaknų vienybės žiedų žydėjimą. nėra nei vieno žydo toje lietuvos žydų bendruomenėje, kuri buvo panaudotas kaip stogas ir svertas kad žydų vardu susigražinti tą visą turtą. Čia yra labai įdomi brexitinės imperijos karinė apgaulė. Bet turtas tai tik svertas. Holokaustas iš viso netikras žodis. Sovietiniais laikais tarybų sąjungoje nebuvo iš viso naudojamas. Istorija buvo, vadovėliai, tt apie nacius, bet to žodžio nenaudojo. Pradėjo naudoti ne taip senai. Kai mūsiškiai pradėjo tiesti drąsos kelio patvorius. Nu kaip ir amerikoje anksčiau jie cypdavo "never again", bet dabar rėkia "never is now". Tarsi "never" yra ne žodis, bet etiketė, vardas, pavadinimas, tt. Tai yra kai jie šaukdavo kad "never again" tai jie ir įspėdavo kad jie ruošiasi kažkam ko jūs nesuprantate. Dabar kai yra "never is now" laikai galima kažkiek galvoti kas tas "never. Čia aišku tik tuo atveju jeigu gyvenote tais laikais. Gali būti kad perimta ir išorvelinta istorija tarnauja kaip svertas kad kalbėti apie dabar vykdomas operacijas. Tai yra jie "mini" holokausta, atžymėdami dabar įvykdytą etninį valymą, pamintą lietuvos tautinį identitetą, tt. Čia kaip ir karinis pergalės paradas. Krokodilo ašarų raudų sieną. Tai yra "žydo" žodis irgi nėra kažkas statiško. Karinių operacijų atžvilgiu ir yra kaip "uber alles" dievai kurie pasirenka kažkokią tautą kaip išrinktuosius ir ta tauta ir tarnauja tada "žydo" vietoje kol tą tautą jie neišnaikina. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-02-05
mes - mūsiškiai. jie prisimena, nes jie ir turi omenyje tai ką jie išdarinėjo. jie neužmirštuolės. jūs mirštuolės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?