Konkursas į Šilutės r. savivaldybės tarybą – kaip anksčiau į mediciną

2015-02-08, Saulius SODONIS
Kol kas tik spėlioti galima, kas bus šių rinkimų favoritas.
Kol kas tik spėlioti galima, kas bus šių rinkimų favoritas.

Po visų oficialių patikrinimų jau galutinai tapo aišku, kad į varžytuves dėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos nario mandatų stoja 317 kandidatų. Kadangi šioje „ložėje“ vietų skaičius ribotas – tik 25 – tai konkursas didelis – 11,74 į vieną vietą. Gal kai kas dar prisimena, kad taip pat sovietiniais laikais būdavo stojant į mediciną. 

Konkuruos devynios politinės jėgos

Tam, kad ketinantys kandidatuoti į Tarybą išties turi rimtų ketinimų valdyti savivaldybę, yra nustatyti tam tikri išbandymai (panašiai, kaip kažkada Eglei, žalčių karalienei, - aut. pastaba). Vienas jų – politinė jėga turi surinkti toje vietoje pagal rinkėjų skaičių nustatytą juos remiančių būsimų rinkėjų parašų. Pasirašyti gali ne tik jų šalininkai, bet ir visi rinkėjai. Dėl to kiekvienas, skirtingai nei rinkimų metu, savo parašu galėjo išreikšti kad ir visų politinių jėgų palaikymą.

Šilutės r. savivaldybėje politinėms partijoms reikėjo surinkti po 310 parašų. Tai labai mažas „laiptelis“, tačiau ir jis pasirodė veiksmingas: keistai susibūrusi ir pasivadinusi viena žmonių grupė nesurinko reikalingo parašų skaičiaus ir „iškrito iš žaidimo“. Štai ir į tradicines partijas, ir į visuomeninius politinius komitetus susibūrę aktyvūs bei rimtų ambicijų dalyvauti politiniame gyvenime turintys politikai ne tik surinko reikalingą parašų kiekį, bet ir gerokai viršijo juos remiančiųjų kvotą.

Taip prie rinkimų linijos išsirikiavo: Lietuvos socialdemokratų partija, Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija, partija „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis bei visuomeniniai rinkimų komitetai „Už žmonių valdžią“, „Šilutės kraštas“.

Žinomi pretendentai ir politiniai naujokai

Labai liūdna pripažinti, tačiau nuo šios – aštuntos – kadencijos mažėja Tarybos narių skaičius. Kadangi savivaldybės tarybos principas yra „atstovaujamoji demokratija“, tai Tarybos narių skaičius priklauso nuo rinkėjų skaičiaus. Kadangi Šilutės rajone per pastaruosius metus žymiai sumažėjo rinkėjų, todėl mažėja ir Tarybos narių. Tad naująją Šilutės rajono savivaldybės tarybą nuo 2015 metų kovo mėnesio sudarys 25  nariai. Tai dviem mažiau nei yra į pabaigą einančios VII kadencijos taryboje.     

Pagal Savivaldos rinkimų įstatymą kiekviena politinė jėga gali suformuoti kandidatų sąrašą, kuriame gali būti dvigubai daugiau asmenų nei yra vietų. Tad maksimalus skaičius, kurį gali pateikti kandidatuojanti politinė jėga, penkiasdešimt galimų asmenų (politikų).

Gausiausią, iš maksimalaus kandidatų skaičiaus sudarytą sąrašą, pateikė Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai. Juos su 49 kandidatais vejasi Lietuvos socialdemokratų partija. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše į Tarybą pretenduoja 40 žmonių. Darbo partijos sąraše įrašytos 39 pavardės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – 37.

Kitos politinės jėgos suformavo trumpesnius sąrašus: Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) – 28, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 27, visuomeniniai rinkimų komitetai „Už žmonių valdžią“ – 29,  „Šilutės kraštas“ – 18.

Galbūt ilgais kandidatų sąrašais norima pademonstruoti, kad tai galinga politinė jėga, verta pasitikėjimo. Gali būti ir kitas tikslas, pavyzdžiui, į kandidatų sąrašus įtraukti asmenys iš įvairių Šilutės rajono vietų, kad gyventojai, pažindami savus, balsuotų už jo atstovaujamą jėgą. Ankstesnių rinkimų patirtis rodo, kad labai dažnai taip vyksta. Šitaip vietoje ar kitoje vietovėje žinomas žmogus „uždirba“ balsą partijai. Tik retais atvejais tas asmuo patenka į Tarybą, nes jį paremti turi dauguma rajono rinkėjų.

Bandoma kovoti

Dažnai tokiu patraukliu kandidatu tampa seniūnas ar kokios nors savivaldybės įstaigos vadovas, kuris po rinkimų turi rinktis – apmokamas darbas iki tol dirbtose pareigose, ar visuomeninis (be tiesioginio atlygio, - aut. pastaba) darbas savivaldybės taryboje. Jau daugybę kartų yra buvę, kad vienam atsisakius Tarybos nario mandato jis perleidžiamas kitam kandidatui, esančiame tame pačiame sąraše.

Norėdami, kad rinkėjai nebūtų klaidinami, Seimas patikslino Savivaldos rinkimų įstatymą iškeldamas reikalavimą tokiam asmeniui sumokėti solidų piniginį užstatą, kuris būtų grąžintas, jei būtų pasirinktas Tarybos nario mandatas.

Tačiau nežiūrint to, kai kuriuose šių metų sąrašuose yra asmenų, kurių tiesioginis darbas nebūtų suderintas su Tarybos nario mandatu. Tokių kandidatų sąrašuose yra keletas – ir seniūnė, ir įstaigos vadovas, ir skyriaus vedėjas, ir t. t. Vis dėlto šitas saugiklis ėmė veikti – tokių asmenų mažėja.

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?