Naminių paukščių augintojai įspėjami – prasidėjo pavasarinė paukščių migracija

2020-02-11, VMVT informacija

Ventės rago ornitologai šią savaitę informavo apie vis intensyvėjančią paukščių migraciją. Gausesni žąsų, gulbių ir ančių pulkai stebimi ne tik Kuršių marių pakrantėje esančiame Ventės rage ir Rusnėje, jų daugėja ir Nemuno deltoje, kur migruojantys paukščiai leidžiasi pailsėti ar pasimaitinti. Dėl to mūsų šalies paukščių laikytojams reikėtų ypač sunerimti, nes rizika Europos Sąjungos (ES) valstybėse šiuo metu plintančiam paukščių gripo virusui patekti į Lietuvos teritoriją grėsmingai didėja.

Vakar apie pirmąjį protrūkį naminių paukščių ūkyje informavo Vokietija. Didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) viruso židinys identifikuotas nekomerciniame Vokietijos ūkyje, kuriame savo reikmėms laikyti 57 naminiai paukščiai, taip pat augintos 9 kanarėlės ir 3 fazanai. Visi ūkyje laikyti paukščiai jau nugaišinti ir saugiai sunaikinti. Prieš tris savaites šioje valstybėje vienas gripo atvejis buvo patvirtintas laukiniam vandens paukščiui – laukiui.

Paukščių gripo epidemija plačiai yra apėmusi kaimyninę Lenkiją (21 protrūkis, o artimiausias židinys užregistruotas vos už 200 km), taip pat kitas netolimas ES valstybes – Slovakiją (4 protrūkiai), Čekiją (1) ir kt. 

Veterinarijos specialistų ilgamečiai stebėjimai rodo, kad ligą dažniausiai perneša šiuo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. 

„Nuolat primename, kad kiekvienas paukščių laikytojas įvertintų kylantį pavojų ir dar atidžiau saugotų savo paukščius nuo šios ligos. Šiuo metu visiems paukščių laikytojams Lietuvoje privaloma laikinai, kol baigsis intensyviausias laukinių vandens paukščių migracijos laikotarpis, laikyti savo naminius paukščius uždarytus arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios yra įrengtos (aptvertos) taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais. Būtina atsižvelgti į netiesioginius viruso patekimo kelius, tokius kaip užterštas pašaras, vanduo ar užteršti rūbai bei transporto priemonės, ir stiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą paukštininkystės ūkiuose“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika.

Kaip rodo kitų ES valstybių patirtis, užsikrėtus paukščių virusu, apsaugos zonos ir apribojimai skaudžiai atsiliepia ir netoliese esančioms paukščių laikymo vietoms – tiek nedideliems ūkiams, kuriuose paukščiai laikomi asmeninėms reikmėms, tiek komercinėms fermoms. Iš viruso paveiktų zonų draudžiama įvežti ar išvežti paukščius ir jų produktus. Tokiuose regionuose paskelbiamas karantinas, ūkiuose, kuriuose pasireiškia liga, vykdomas gyvūnų naikinimas ir dezinfekcija.

Iš viso per šiuos 2020 metus paukščių gripo židiniuose ES jau sunaikinta daugiau kaip 605 tūkst. paukščių, liga labiausiai paveikė komercinius kalakutų ūkius.

Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių naminių ar laukinių vandens paukščių, prašoma apie tai kuo skubiau pranešti artimiausiam VMVT departamentui, visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui. 

Rekomendacijas paukščių laikytojams ir nuolat atnaujinamą informaciją apie ES plintantį paukščių gripą VMVT teikia ir savo interneto svetainėje https://vmvt.lt/node/4073 .


Straipsnio komentarai

dvitaskiui2020-02-12
speju, kad pasigavai miningita. Todel nepersk i vandeni ir nebaidyk veziu... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-02-12
dievų miško drąsieji berniukai susigalvojo ir skraidančius vilkus kurie migruoja neatsižvelgdami į jūsų baimes. Tame ventės rage tie raguočiai tiek paukščių kasdien peržieduoja su plikomis rankomis tad jeigu toks gripas egzistuotų iš tikrųjų tai turėjo jau senai visi tenais išstipti, bet pas juos matyt kaip pas trojos arklius yra kažkoks stebuklingas imunitetas. Tad gali būti kad pati paukščių gripo sanprata tarnauja kaip kriptologijos priemonė kad šnekėti atvirai apie kažkokius gyvulių fermos karinių operacijų procesus, eigą, progresą, tt. pvz litvicidą, holokausta, tt. Nu visiškai neaišku į kokias grupes yra suskaldyta okupuotos teritorijos gyventojai tam kad juos iškrematorinti. Nu vieni paukščiukai kuriuos gal įdomu nušauti po kelis su vienu šūvių, kiti gal kiaulės kuriuos nupenima ir po to paskerdžiama, kiti gal skaitosi kaip vilkai kuriuos peni kojos ir jų populiacija "palaikoma", bendrai paėmus šalis turbūt visa tai skaitosi kaip europietiškų bitučių kolonijos avilys kuris baigia išmirti, tt Nu dabar prasidėjo dar ir corona spektakliukas, kuri turbūt vartojama kartu su limies ligos virusu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka