Vairavo girtutėlis, lenkė automobilių virtinę...

2020-02-15, Romualdas Danielius MAŽUTIS
„Šilokarčemos
„Šilokarčemos" archyvo nuotr.

Kuo tai baigėsi? Atspėti nesunku – eismo įvykiu, kurio metu nukentėjo pats kaltininkas ir dar trys asmenys. Kaime gyvenantis 42 metų R. G., būdamas stipriai pakaušęs ir vežęs panašios būklės draugą, vairuodamas automobilį „Renault Scenic“, kelyje Rusnė-Šilutė lenkdamas mašinų srautą nesuvaldė savo ratų, trenkėsi į ta pačia kryptimi važiuojantį opelį. Pastaruoju keliavo sutuoktinių pora. Abu automobiliai atsidūrė pakelės griovyje. Po smūgio R. G. išbiro viršutiniai priekiniai dantys, išniro dešinio klubo sąnarys, nesunkiai sužalotas keleivis. Tuo metu opelio vairuotojas patyrė ne tik šoką, bijodamas, kad dujomis varomas automobilis, pradėjęs viduje rūkti, neužsidegtų, bet ir kairės pėdos lūžį, kitų sužalojimų. Petį ir kelį skaudžiai susimušė jo žmona. Visiems prireikė Šilutės ir Klaipėdos medikų pagalbos.

Tai įvyko pernai, gegužės 5 dieną, apie 14.19 valandą kelio Šilutė-Rusnė 4-ame kilometre. Automobilis „Renault Scenic“, kurį vairavo sunkiai girtas (2,55 promilių girtumas) R. G., lenkdamas ta pačia kryptimi iš Rusnės į Šilutę važiuojantį automobilį „Opel Vectra“, nepasirinko saugaus atstumo, kliudė opelio kairės pusės galinį sparną ir su juo susidūrė. Apgadintos abi lengvosios mašinos, sužaloti važiavę asmenys.

Opelio vairuotojas buvo blaivus. Kartu važiavo jo žmona. Sutuoktiniai – Šilalės rajono gyventojai. Eismo įvykio kaltininkas R. G. taip pat registruotas Šilalės rajone, bet gyvena pamario krašte. Jis su draugu, automobiliui įlėkus į pakelės griovį, liko sėdėti mašinoje – laukė atvykstančių medikų ir policijos pareigūnų. Abu buvo akivaizdžiai neblaivūs.

Sutuoktiniai, nors ir patyrę įvairių sužalojimų, iš opelio, atsidūrusio šalikelės griovyje, išlipo. Atskubėję greitosios medicininės pagalbos medikai visus nukentėjusiuosius nuvežė į Šilutės ligoninę. R. G. buvo paguldytas į Reanimacijos skyrių stebėjimui. Suteikus reikiamą pagalbą paleistas kitos dienos rytą. Opelio vairuotojui lūžo kairės kojos pėdos kaulai, sumušta krūtinės ląsta, fiksuotos žaizdos dešinės rankos plaštakoje. Kadangi vyras turėjo problemų dėl kraujo krešėjimo nedelsiant išvežtas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Jam nustatyti sužalojimai – nesunkaus sveikatos sutrikdymo masto.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dėl stuburo slankstelių sužalojimų bei kairiojo IX šonkaulio lūžimo teko gydytis ir automobilio „Renault Scenic“ keleiviui. Jam irgi buvo nesunkiai sutrikdyta sveikata, gydytas Klaipėdos ir Šilalės ligoninėse. Avarijos kaltininkas R. G. jį lankė, atsiprašė. Nukentėjusysis jokių pretenzijų neturėjo, civilinio ieškinio nepareiškė. Opelio keleivė patyrė nežymų sveikatos sutrikdymą.  

Lenkdamas neįvertino savo sulėtėjusios reakcijos

Taip R. G. aiškino savo vairavimo klaidą. Dėl jam pareikšto kaltinimo pagal BK 281 str.2 d. (Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas) prisipažino nesiginčydamas. Minėto straipsnio 2-oji dalis inkriminuojama asmenims, kurie vairuoja mašinas neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir sukelia eismo įvykį, dėl kurio nesunkiai sutrikdoma kito žmogaus sveikata arba nukentėjusiam asmeniui padaroma didelė turtinė žala. Už tai baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Anksčiau neteistas, teigiamai charakterizuojamas R. G. teisme atsivėrė kaip per išpažintį. Pernai, gegužės 5 dieną, apie pietų metą kartu su draugu nuvažiavo į Rusnę. Vairavo nuosavą automobilį „Renault Scenic“. Rusnėje abu pasivaišino alumi ir degtine. Jis išgėrė apie pusę litro stipraus alaus 7,5 laipsnio, ir apie 200 gramų degtinės. Nors juto, kad yra gerokai apsvaigęs, nusprendė pats vairuoti automobilį.

Jo draugas klestelėjo šalia. Saugos diržus prisisegė. Iš Rusnės važiavo į Šilutę apie 80 kilometrų per valandą greičiu. Priartėjo prie ta pačia kryptimi važiuojančių automobilių kolonos. Ši judėjo lėčiau nei jo vairuojama mašina, todėl pradėjo lenkimo manevrą. Nežinojo, koks toje vietoje leistinas greitis, nematė greitį ribojančių ženklų. Lenkdamas nesuvaldė savo „Renault Scenic“, kliudė vieną kolonoje važiavusį automobilį. Po susidūrimo įvažiavo į pakelės griovį. Smūgis buvo stiprus, išsiskleidė oro pagalvės. Jis susitrenkė veidą, iškrito viršutiniai priekiniai dantys, pradėjo klibėti apatiniai priekiniai dantys, prasikirto lūpą, išniro dešinio klubo sąnarys. Iš automobilio nelipo, kol atvyko policijos pareigūnai ir medikai. Draugas niekuo nesiskundė. Matė, jog savo automobiliu kliudė opelį. Medikai juos pristatė į Šilutės ligoninės priėmimo skyrių. Jo sveikatos būklę sekė paguldę į reanimacijos skyrių. Išgulėjo iki gegužės 6-osios ryto. Draugo atsiprašė. Bendrovė „Lietuvos draudimas“ pareikalavo 4 127 eurų žalos atlyginimo. Moka dalimis. Taip kaltinamasis R.G. nušvietė įvykį Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjui Vaclovui Jurjonui.

Kaltininko automobilį sustabdė griovyje kelmas

R. G. kompanionas kelionėje į Rusnę ir atgal į Šilutę ikiteisminio tyrimo metu taipgi liudijo nieko nedangstydamas. Atgal važiavo neblaivūs, jis sėdėjo priekinėje keleivio sėdynėje. Lenkiant mašinų virtinę pajuto smūgį į automobilį. Mašina įlėkė į šalikelės griovį ir, atsitrenkusi į kelmą, sustojo. Abu smūgiai buvo stiprūs, suveikė oro pagalvės. Nežino, kodėl taip atsitiko, į kelio ženklus nekreipė dėmesio, pats nevairuoja, greičio nesekė. Patyrė stuburo slankstelių bei kitokių sužalojimų, nesunkiai sutrikdžiusių sveikatą. Po įvykio R. G. rūpinosi jo sveikata, kelis kartus aplankė, atsiprašė.

Bijojo, kad automobilis neužsidegtų

Sutuoktiniai iš Šilalės rajono į pamarį atidūmė lankyti namiškių. Atgal iš Rusnės į Šilutę važiavo automobilių sraute apie 50 km/h greičiu. Kolonoje nelabai paskubėsi. Kaip liudijo nukentėjusysis, vairavęs „Opel Vectra“, netikėtai pajuto smūgį į mašinos kairįjį šoną. Po smūgio opelis tapo nevaldomas – nuvažiavo į pakelės griovį.

Vairuotoją išgąsdino ne tiek skausmas kairėje pėdoje, sukraujavusi dešinioji ranka, kiek kilusi baimė, kad dujomis varomas automobilis gali užsidegti. Patyrė didelį šoką. Skausmu krūtinėje skundėsi sužeista žmona. Į opelį atsitrenkęs tamsios spalvos automobilis taip pat „ilsėjosi“ griovyje apgadintas. Viduje sėdėję du vyrai lauk nelipo. Aplinkiniai kalbėjo, kad jie abu girti. Kažkas iškvietė policiją ir medikus.

Atvykę greitosios pagalbos medikai jį ir žmoną nuvežė į Šilutės ligoninės Priėmimo skyrių. Jam nustatė kairės kojos pėdos kaulų lūžius ir išvežė į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Tą pačią dieną iš ten išleido gydytis namuose ambulatoriškai. Vizitai pas gydytojus tęsiasi. Dėl patirtų sužalojimų išgyveno stresą, nes koja sunkiai gyja, atsirado nepatogumų.

Įvykio dieną vairavo automobilį leistinu greičiu, segėjo saugos diržu pats ir žmona, laikėsi kelių eismo taisyklių. Atsimena, jog toje vietoje buvo greitį ribojantis ženklas: 50 km/h. Ar buvo lenkimą draudžiantis ženklas? Anot nukentėjusiojo, tokio ženklo net nereikėjo, nes keliu judėjo automobilių kolona ir niekas nieko nelenkė.

Deja, prisivijęs koloną automobilio „Renault Scenic“ pakaušęs vairuotojas R. G. „davė žibalo“ ir sukėlė skaudų eismo įvykį. Dar viena liudytoja teigė, jog iš pradžių automobilis „Renault“ vos nesusidūrė su kita mašina, tačiau toliau pavojingai manevravo ir vėl lenkdamas padarė avariją. Nusėdus dulkėms moteris pamatė griovyje atsidūrusį opelį, o automobilyje „Renault“ sėdėjo du girti kaip pėdai vyrai. Juos ji ir nurodė policininkams.

Pelnė baudą, neteko teisės vairuoti ir automobilio

Kaltinamajam R. G. nuosprendis paskelbtas pernai, gruodžio 30 dieną. Kadangi teisiamasis visiškai prisipažino, nuoširdžiai gailėjosi padaręs neatsargų nusikaltimą, skirta 90 MGL (4 500 eurų) bauda sumažinta vienu trečdaliu, tai yra iki 60 MGL (3 000 eurų). Jam uždrausta vairuoti kelių transporto priemones 3 metus, nusikaltimo priemone tapęs 1 050 eurų vertės automobilis „Renault Scenic“ konfiskuotas. Nusprendis įsiteisėjo, nuteistasis R. G. jo neskundė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?