Pradinukai klausėsi Hugo Šojaus pasakų ir mokėsi lietuvininkų tarmės

2020-03-02, Daiva Kaktienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Grabupių filialo bibliotekininkė

Vasario 14 dieną vyko Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Grabupių filialo ir Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių skyriaus surengtas edukacinis užsiėmimas ,,Lietuvininkų tarmė“, kuriame dalyvavo 1-4 klasių mokiniai.

Pradinukų mokytoja Drąsutė Vaitkevičienė lanko edukacinius užsiėmimus ,,Lietuvininkų tarmės mokyklėlė“, kurie vyksta Šilutės Hugo Šojaus muziejuje. Edukacinį užsiėmimą ji pradėjo trumpu pasisveikinimu ir prisistatymu lietuvininkų tarme. Trumpai papasakojo apie lietuvininkų tarme kalbančius žmones, paaiškino, kuriame Lietuvos regione ji buvo paplitusi, kokiais drabužiais lietuvininkai rengėsi, kaip atrodė jų namai, baldai ir kt. Mokytoja supažindino su lietuvininkų tarmės žodžiais: savaitės dienų, mėnesių pavadinimais, kitais buityje paplitusiais žodžiais. Mokiniai bandė juos taisyklingai ištarti ir prisiminti jų reikšmę.

Užsiėmimo dalyviai klausėsi Hugo Šojaus ,,Pasakų apie paukščius“, įrašytų į kompaktinę plokštelę. Pasaką ,,Žiogas ir pelėda“ mokytoja skaitė lietuvininkų tarme. Vaikams tai labai patiko. Jie klausinėjo, ką reiškia tam tikras žodis. Bibliotekininkė paruošė užduočių iš „Lietuvininkų tarmės žodyno“. Dalyviams reikėjo parašyti pateiktų lietuvininkų tarmės žodžių reikšmę, buvo labai įdomu.

Mokiniai susidomėjo šia tarme. Jie pasakojo, kad kai kuriuos žodžius naudoja bendraudami su namiškiais.

Edukacinio užsiėmimo pabaigoje visi vaišinosi arbata ir vofeliais – išskirtiniu Klaipėdos krašto lietuvininkų patiekalu, primenančiu vaflius ir kepamą pagal specialią techniką.


Straipsnio komentarai

..2020-03-02
nu kodėl pas piratus kaip simbolis yra ne tik kryžius iš kaulų ant kurio nukryžiuota kaukolė, viena viską matanti akis ir medinė koja ir kablys vietoj kažkurios rankos, bet ir papūga kuri tupi ant peties. Ar papūga moka kalbėti ar tik tarti žodžius viena iš piratiškų tarmių? Panaši daina ir su raganomis, drakulomis, vampyrais, tt. Ten jie gegučių lizduose užsiaugina irgi kalbos dovaną įgavusias varnas, juodvarnius, kranklius, tt.. Nu čia toks primityvus pavyzdys, nes vistiek negali nieko spręsti. Gal ta papūga piratų bosas tik apsimetinėja durnele. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-03-02
tarmė tai tik kažkoks tarybininkų susitarimas. kuo skiriasi mokslas nuo sąmokslo? Kuo skiriasi mokslas teoriškai tirantis sąmokslo teorijas, nuo praktinių ir laboratorinių užsiėmimų tirant sąmokslo teorijas natūralioje aplinkoje? Nu kažkas panašaus į tas pasakas apie piratų tarmę kur jie visur sako "argh". Jugi jie turi net ir tarptautinę "piratų tarmės dieną":

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Talk_Like_a_Pirate_Day

Lygiai ta pati nesamonė ir su "lietuvininkų" tarmės samoksliniu mokslu. Atseit jeigu įtikinsit vaikus tai bus pasiekta kažkas svarbaus potiomkino kaimų statybos industrijoje. Tame ir esmė kad viskas visiškai kitaip su tais "mažais" ir tomis "mažosiomis lietuvomis".
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar karantinas pakeitė jūsų finansinę padėtį?