Kovo 4 d. – Kovarnių diena

2020-03-04
Kovas (Corvus frugilegus). Nuotraukos autorius Gediminas Petkus
Kovas (Corvus frugilegus). Nuotraukos autorius Gediminas Petkus
Kovarnių diena – sena lietuvių šventė, skirta pavasariui pašlovinti. Šiuo metu Lietuvoje stebimi migruojantys kovai. Daugiau apie pirmuosius paukščius rasite www.birdlife.lt svetainės skiltyje - Fenologija
Senoliai šią dieną patardavo praverti tvartų duris, įleisti vidun saulės, kad gyvuliai galėtų pasidžiaugti ateinančiu pavasariu. Kai kur būdavo patariama gyvulius išleisti į lauką. Tikėta, kad jie greičiau augs, bus atsparesni ligoms, ištvermingesni.

Kovai Lietuvoje paplitę visur. Retesni miškinguose rajonuose. Tai vieni iš dažniausių varninių paukščių. Peri artimoje žmogaus gyvenamojoje aplinkoje.

Panašaus dydžio kaip pilkoji varna. Apdaras vienodai juodas su nesunkiai pastebimu violetiniu metališku blizgesiu. Suaugusių paukščių snapo pamatas esti plikas ir matoma balsva dėmė. Patinas nuo patelės iš išvaizdos nesiskiria. Jaunikliai panašūs į suaugusius, bet jų snapo pamatas ir šnervės plunksnuoti. Šie požymiai pastebimi ir tarp žiemojančių jaunų paukščių. Tik pavasarį jie tampa mažiau pastebimi, tačiau pirmamečius ir kelerių metų paukščius atskirti nesunku, nes su amžiumi plika dėmė ties snapo pamatu didėja. Jaunikliai nuo panašių kranklių skiriasi mažesniu dydžiu, buveine (kovai vengia didelio miško), plonesniu bei smailesniu snapu bei balsais.

Minta bestuburiais, įvairiu augaliniu maistu bei visokiausiomis atliekomis. Maistą renka nuo dirvos paviršiaus arba iškapsto esantį negiliai dirvoje. Nuolat lanko vietas, kur žemė dirbama. Kai gyvena miestuose – labiau maitinasi įvairiomis atliekomis. Lanko šiukšlynus. Būdingas kolonijinis veisimosi elgesys. Lizdų kolonijose būna iki kelių šimtų ir tik labai retai – daugiau nei tūkstantis. Žiemojimo metu su kitais varniniais paukščiais – varnomis ir kuosomis – sudaro mišrius būrius.

Naikinti kovų lizdus yra ne tik neetiška, bet ir tai draudžia mūsų šalies bei Europos teisės aktai. Kovai sunaikina daug kenkėjų (grambuolių lervų, smulkių graužikų ir kt.). Tai vieni naudingiausių žemės ūkiui paukščių.

Šiuo metu vis dar stebimi migruojantys kovai, o kai kur jau ir lizdus kraunantys. Keletas LOD narių pranešė, kad kovai jau nuo vasario vidurio krauna lizdus Ukmergės r., Šiaulių r., Jonavos r. ir Kauno mieste.

birdlife.lt


Straipsnio komentarai

..2020-03-04
nėra svarbu. gauna žymiai daugiau. čia tik einamosios išlaidos ledams, saldainiams, tt. Su tokiomis nešventųjų minimomis "šventėmis", kur mindomos kitos jūsų dienos į purvus reikalinga galvoti, o kodėl dabar kovarnis lygesnis negu kitos 388 paukščių rūšys aptiktos lietuvoje. Nu matot vėl atgimėliai "atsimena" apie tai kas buvo, kad kažkas išvarę žiemą iš kiemo jau pradėdavo varstyti ir kažkokius vartus kažkokiems gyvulių fermos gyvuliams. Nu tikrai tai nėra moksliški metodai. Tai kažkokie turgaus bobų tauškalai. Reik atkreipti kad "kovas" tai ne tik vyriška giminė, bet ir daugiskaita žodžio "kova" ir čia jau ta teritorija kur karai ir mūšiai. Pvz jie ėjo kautis į šitą kovą, ne taip pasiruošę kaip į kitas kovas. Kas liečia "varnas" tai čia irgi yra niuansai su vietovardžiais. Kaip galvojate kodėl tas cžvistėlis su fiktyvia tapatybę "daktaras" slapstėsi" bulgarijoje? Tad su tuo "mūsiškiu" irgi panaši daina. Nu neatrodo kaip bulgaras, labiau kaip kažkoks skraidančių olandų desantininkas. Nepamirškit: arabica is for closers only. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ".."2020-03-04
čia rimtas???Jie pusantro gabalo algos gauna??? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02020-03-04
Varnai man patys gražiausi ir įdomiausi paukščiai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-03-04
nu čia irgi gera aferistų šaika. varnas skaičioja raguotose ventėse, seka meldinukes melduose, tt. nelabai kuom ir skiriasi nuo tų būrėjų iš kavos tirščių, makaronų kabintojų apie horoskopus, bioritmus, tt. Pažiūrėkit Lietuvos ornitologų draugija - 17 darbuotojų (apdraustųjų), vidutinis atlyginimas 1 488,06 € (2020 m. sausis). Ir tai kuo iš tikrųjų užsiima tie ostapininkai nieko bendro neturi su jokiais paukščiais. Tai kad jie parašo rašinėlį karts nuo karto tai tik karinės propagandos bukletas paruoštas karinių psichologinių dalinių. Tame ir esmė kad karinė propaganda yra uždrausta lietuvos konstitucijos. Tad kai KAM pradėjo kurti tuos karinės propagandos padalinius jie pažeidė lietuvos konstituciją. Dabar aišku šaukštai po pietų. Bet tame ir esmė turit susiprasti su kuo turite reikalą. Trojos arkliai nėra pėsti, jie su kanopomis ir laimę nešančiomis pasagomis. Nu tokia logika - kad patys kalti - Jeigu jūs būtumėte laimingi jums tos laimės butų nereikėję. Komentaras patinka Komentaras nepatinka