Kaip atpažinti ir elgtis ištikus miokardo infarktui?

2020-03-07, Kalbėjosi Viktorija Skutulienė, visuomenės informavimo specialistė
Miokardo infarkto išsivystymui rizikos turi padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis, cukrinis diabetas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai. Asociatyvi nuotr.
Miokardo infarkto išsivystymui rizikos turi padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis, cukrinis diabetas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai. Asociatyvi nuotr.
Jau daugelį metų kraujotakos sistemos ligos yra pagrindinė vyrų ir moterų mirties priežastis Lietuvoje. Praėjusiais metais mirtis nuo išeminės širdies ligos buvo dažniausia, nusinešusi per 13 tūkst. žmonių gyvybių, skelbia Higienos institutas. Daugėja ir miokardo infarkto atvejų. Pernai ši liga nusinešė darbingo amžiaus 1 126 žmonių gyvybes. Specialistai perspėja, jog miokardo infarktas ištinka vis jaunesnius asmenis. Ypač tuos, kurie per mažai skiria dėmesio savo sveikatai.   Rekomendacijomis apie miokardo infarktą ir išskirtiniais atvejais dalinasi Šilutės ligoninės Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė. 

– Priminkite, kas yra miokardo infarktas? 

– Tai širdies raumenį maitinančių kraujagyslių užsikimšimas. Jis prasideda tada, kai širdies kraujagyslėje esanti aterosklerozinė plokštelė įplyšta ir toje vietoje susiformuoja trombas. Trombas užkemša kraujagyslę visiškai, vadinamas Q bangos infarktu, arba nevisiškai – lengvesnis miokardo infarktas, kuris nesutrikdo kraujotakos. Jeigu trombas visiškai užkimšo kraujagyslę, tuomet ilgiau užtrunkama iki jos „atkimšimo“, tuo labiau pažeidžiamas širdies raumuo. 

– Kokie pagrindiniai miokardo infarkto požymiai? 

– Pagrindinis požymis – skausmas krūtinėje, trunkantis ilgiau negu 20 minučių ir nepraeinantis, pavartojus aspirino, nitroglicerino tabletę ar pasipurškus nitroglicerino aerozoliu, gali plisti į kaklą, į apatinį žandikaulį, abi rankas, pečius, nugarą. Taip pat dažnai su skausmu jaučiamas ir dusulys, pykinimas, vėmimas. Žmogus jaučia didelį bendrą silpnumą, išpila „šaltas“ prakaitas, jaučia mirties baimę ir net gali prarasti sąmonę. 

– Ar visada pasireiškia skausmas krūtinėje?  

– Nebūtinai. Yra atvejų, kuomet žmogus nejaučia jokio skausmo. Tai atipinė miokardo infarkto forma. Tuomet jaučiamas didelis bendras silpnumas, išpila „šaltas“ prakaitas. Tuo pat metu nukrenta kraujospūdis, smarkiau plaka širdis... Žmogus gali ir prarasti sąmonę. Tokia forma būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. 

– Kaip gydomas miokardo infarktas?

– Šiuo metu visose ligoninėse yra preparatai, tirpdantys trombus širdies kraujagyslėse – trombolitikai. Jų suleidus greitai ištirpdomas širdies kraujagyslėje esantis krešulys ir tokiu būdu kraujagyslė atveriama medikamentiniu būdu. Tada pacientas yra pervežamas į miokardo infarktų gydymo klasterį Klaipėdos jūrininkų ligoninėje tolimesnei koronarografijos procedūrai.  

– Tačiau miokardo infarktas gali baigtis mirtimi? 

– Laiku nesuteikus pagalbos, gali ištikti staigi koronarinė mirtis. Pasitaiko atvejų, jog pacientai, gyvenantys Šilutėje, ypač senyvo amžiaus žmonės, galvoja, jog atsiradęs skausmas krūtinėje netrukus praeis. Dalis žmonių išgeria vaistų, kiti tiesiog kenčia skausmą. Yra tokių situacijų, kuomet senjorai nenori trukdyti medikų ypač naktį dėl skausmų krūtinėje. Priminsiu, kad ligoninė dirba visą parą. Pirmosios valandos įvykus infarktui – pačios svarbiausios. 

– Ar visada iš karto gydytojui aišku, kad žmogų ištiko miokardo infarktas? 

– Pacientui, patekus į gydymo įstaigą, diagnozė visada patvirtinama ne tik klinikiniais požymiais, kuriuos minėjome, bet ir laboratoriniais tyrimais, elektrokardiograma. Tyrimuose jau po 2-4 valandų fiksuojami miokardo pakenkimo žymenys. Tyrimai kartojami kas 6 valandas. 

– Ar šiuo metu  skyriuje yra gydomi pacientai po miokardo infarkto? Pasidalinkite išskirtiniais atvejais. 

– Taip. Pas mus, Šilutės ligoninėje, miokardo infarktai, tikriausiai kaip ir visoje Lietuvoje, viena iš dažniausių kardiovaskulinių ligų. Pavyzdžiui, per praėjusią savaitę Reanimacijos skyriuje buvo stacionarizuoti 5 pacientai su miokardo infarktu. Suteikus būtiną pagalbą visi pervežti į Jūrininkų ligoninės miokardo infarkto klasterį. Vienas įsimintiniausių atvejų, kuomet į skyrių greitosios pagalbos automobiliu buvo atvežtas komos būklės pacientas. Pacientas aplinkiniams dar spėjo parodyti, kad skauda širdį ir netrukus neteko sąmonės. Pacientui buvo iškviesta GMP. Jis buvo gaivintas dėl skilvelių virpėjimo, atlikta defibriliacija ir komos būklės pristatytas į Reanimacijos-intensyvios terapijos skyrių. Pacientui buvo diagnozuotas, trombui užkimšus kraujagyslę, miokardo infarktas, lydimas kardiogeninio šoko. Pacientui iškart suleisti trombą tirpdantys medikamentai, atkurta kraujotaka per užsikimšusią širdies kraujagyslę, sėkmingai atgaivintas ir kitą parą pervežtas tolimesniam gydymui į Jūrininkų ligoninę. Jis  buvo komos būklės, galėjo žūti smegenys, laimei, laiku buvo suteikta pagalba.

Taip pat neseniai į ligoninę dėl miokardo infarkto buvo atvežta vyresnio amžiaus moteris. Prieš tai ji dar namuose jautė didelį bendrą silpnumą, ją išpylė „šaltas“ prakaitas ir dėl to kreipėsi į šeimos gydytoją. Skausmo krūtinėje ji nejuto, todėl šeimos gydytoja jai atliko kardiogramą ir įtarusi miokardo infarktą, išsiuntė į ligoninę. Laboratoriniais tyrimais mes patvirtinome šį faktą, suteikėme būtinąją pagalbą ir skubiai pervežėme į klasterį. Šis atvejis atipinis dėl skausmo nebuvimo krūtinėje. 

Tokių atvejų yra nemažai, todėl svarbu, kad visuomenė žinotų, kaip elgtis įtarus miokardo infarktą. Pajutus skausmą krūtinėje, nelaukite kol skausmas praeis ir laiku kreipkitės pagalbos. 

– Kaip sumažinti susirgimo riziką?

– Miokardo infarkto išsivystymui rizikos turi padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis, cukrinis diabetas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai. Ir, kaip taisyklė, dažniau serga vyrai negu moterys. Šie veiksniai palaipsniui ir sukelia miokardo infarktą, todėl reikia ne tik vartoti būtinuosius vaistus, pavyzdžiui, mažinančius cholesterolio kiekį, bet ir sveikiau maitintis, nerūkyti, daugiau judėti, būti gryname ore. Miokardo infarktas gali ištikti ir jaunesnius žmones. Amžiaus ribų nebėra. Miokardo infarktui tikimybė vis dažnėja, tam įtakos turi ilgalaikis stresas. Taip pat svarbu žinoti, ar šeimoje buvo staigių mirčių, infarktų, tai yra genetinio polinkio.


Straipsnio komentarai

..2020-03-09
daktarų grupuotė kabina makaronus. kodėl infarktasiuviai be infarkto? bet taip kaip užduodami tokie klausimai tai yra labai pavojinga teritorija. nu kaip kad ir ta dainelė apie jūsų burnoje esančių baltų žirnių formos perliukų kūlimą. kodėl dantasiuviai su dantimis? Jugi nėra taip kad dėl to kad jie išmoko prižiūrėti dantis kai įstojo studijuoti į medicinos universitetą ir po kelių metų pasirinko odontologijos studijas. Pagal tokią logiką dantys žmonėms negenda iki panašiai to amžiaus kol jiems nesusikukuoja amžius kai jie skaitosi suaugę ir subrendę pakankamai kad nusipirkti alkoholio ir tabako. Aš prisimenu kai augau tarybiniais laikais niekada neturėjau nei dantų šepetėlio ir tėvai per visą gyvenimą nebuvo nei karto nuvedę pas dantistą. Ir tai nebuvo kažkokia didelė išimtis. aš prisimenu tose parduotuvėse tie dantų šepetukai buvo tokie labai nepatrauklūs. Nu kaip koks zaporožietis palyginus su šiuolaikine tesla. Dantų pasta irgi tokiose metalinėse tūbelėse. Nors būdavo ir dantų milteliai. Aš niekados neturėjau. Kalbu tik tai ką matydavau parduotuvėse padėta po stiklu. Tais laikais savitarna parduotuvėse retai kur būdavo. Nu gerai tarybiniais laikais mokyklose būdavo dantistų kabinetas ir vieną kartą per metus patikrindavo dantis ir sutaisydavo. Tai pamenu kiekvienais metais vis ilgiau ir ilgiau tame kabinete reikdavo leisti laiką. Net po kelias dienas. Kitiems vaikams tai nieko. Nueina ir pareina. O man nuo pat mažų dienų didžiulės problemos, tarsi kažkokie pikti kriuksiai vietoj baltų perliukų pabėrė baltų žirniukų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?