Lietuvoje skelbiamas karantinas: įvedami nauji ribojimai, uždaromos parduotuvės. Nesilaikantiems nurodymų – treji metai nelaisvės

2020-03-15

Šeštadienį Lietuvoje nustačius aštuntą užsikrėtimo koronavirusu atvejį, vėlai vakare surengtas skubus Vyriausybės posėdis. Siekiant pažaboti koronaviruso plitimą, visoje Lietuvoje nuo pirmadienio Vyriausybė skelbia trečio lygio karantiną. Dėl paskelbto karantino šalyje įsigalios naujas paketas svarbių draudimų ir pokyčių, kurie palies kiekvieną. Tačiau draudimai neapims prekių judėjimo. „Vyriausybė nusprendžia paskelbti visoje Lietuvos Respublikoje karantiną“, – surengtame posėdyje paskelbė premjeras Saulius Skvernelis. Karantinas prasidės kovo 16 d. ir tęsis iki kovo 30 d. Karantino terminas gali būti pratęstas.

Kas keičiasi?

1. Uždraudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvos Respubliką, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, kai asmenys turi imunitetų ir privilegijų pagal Vienos konvencijas, kitaip sakant diplomatams. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenis ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Laikinai paliekamas humanitarinis koridorius Latvijos, Estijos piliečiams pasiekti savo šalis. „Po ilgų diskusijų mes gavome patvirtinimą – preliminarų tiesa – kad sausumos transportu 72 valandų humanitarinis koridorius bus padarytas“, – apie suderintą humanitarinį koridorių Lietuvos piliečiams per sienas uždariusią Lenkiją kalbėjo premjeras.

2. Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos/Budzisko, Saločiai-Grenstale, Būtingė-Rucava, Smėlynė-Medume, Medininkai-Kamenyj Log, Raigardas-Privalka, Kybartai-Černiševskoje, Panemunė-Sovietskas tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.  Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo. Uždraudžiama LR piliečiams išvykti iš Lietuvos Respublikos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

3. Draudžiama Lietuvos piliečiams visų rūšių transportu išvykti į koronaviruso paveiktas valstybes. Taip pat uždraustas išvykimas bet kur į užsienį ne darbo tikslais. 

4. Uždrausta prekyba parduotuvėse, išskyrus maisto prekių parduotuves; prekybos ir pramogų centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose; turgaviečių, išskyrus maisto, veikla draudžiama, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

5. Draudžiama kavinių, barų veikla. Viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veiklos draudimas, išskyrus kai maistas galimas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

6. Draudžiami visi vieši renginiai: visų atviruose ir uždaruose erdvėse organizuojamų renginių bei susibūrimų draudimas.

7. Draudžiama patekti kruiziniams laivams į Klaipėdos jūrų uostą.

8. Vyriausybė nustatė, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje. Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

9. Dėl sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo: atidedamos planinės operacijos, išskyrus tas, kurių nesuteikus pacientui atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų paciento būklė; Pertvarkomas pacientų lankymą draudžiant lankymą, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymas, gydančio gydytojo leidimu. Ribojamas reabilitacijos paslaugas ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas; Nustatytas paslaugų teikimas nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymą, konsultacijas, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimą ir tęsimą, gydytojo-gydytojui konsultaciją, būtinųjų tyrimų paskyrimą, slaugytojo konsultacijas.

10. Draudžiama teikti SPA, reabilitacijos paslaugas, jei jos nėra susijusios su gydymu, draudžiama kirpyklų, grožio salonų veikla. Visų atviruose ir uždaruose erdvėse organizuojamų renginių bei susibūrimų draudimas: sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veiklos draudimas, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

11. Ribojamas tarpmiestinis ir priemestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip nei 1 metro atstumu ir ypatingų saugumo priemonių taikymas, dezinfekuojant transporto priemones kiekvieno maršruto pradinėje-galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

12. Viešbučiai, esant reikalui, turės įsileisti žmones į karantiną, valstybei už tai apmokant. Viešbučių ir kitos patalpos naudojamos asmenų izoliavimui atskiru savivaldybių ir apgyvendinimo paslaugų teikėjų susitarimu.

13. Švietimo įstaigos toliau lieka uždarytos. Ugdymo procesas turi būti organizuojamas nuotoliniu būdu.

14. Atidedami profilaktiniai patikrinimai ir prevencinių programų vykdymas. Atidedamas odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimą. Perorganizuojama vaistinių veikla siekiant išvengti tiesioginio kontakto. Uždraudžiamas lankymasis visuose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose; Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

15. Visoms religinėms bendruomenėms, veikiančioms Lietuvoje, rekomenduojama neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.

15. Visoms religinėms bendruomenėms, veikiančioms Lietuvoje, rekomenduojama neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.

16. Atsiskaitymams rekomenduojama naudoti ne grynuosius pinigus.

Nesilaikantiems nurodymų – treji metai nelaisvės

S.Skvernelis taip pat įspėjo – nuo pirmadienio įsigaliojus karantinui, visiems, kurie nepaisys valdžios įvedamų nurodymų, grės baudžiamoji atsakomybė. Komentuodamas tai, kad šeštadienį Klaipėdoje iš ligoninės savavališkai pasišalino 1988 m. gimęs vyras, kuriam pagal pirminius požymius medikai įtarė galimą koronavirusą, premjeras pažymėjo, kad saviizoliacija nebėra rekomendacija. Tai, akcentuoja jis, taps privalomu nurodymu. „Noriu labai trumpai paminėti, kad įsigaliojus Vyriausybės nutarimui kovo 16 d. 0:00 val. už tokio žingsnio padarymą yra numatyta ir administracinė, o jei tai sukels sunkias pasekmes, kalbant apie ligos plitimą, numatoma ir baudžiamoji atsakomybė: bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trijų metų“, – sakė S.Skvernelis. „Tai yra privalomi nurodymai – jau nebe siūlymai ir nebepageidavimai dėl saviizoliacijos“, – akcentavo ministras pirmininkas.

Vestuvių ir laidotuvių nedraus

Premjeras S.Skvernelis po posėdžio teigė, kad sprendimas buvo sunkus, tačiau neišvengiamas. „Kito kelio ir pasirinkimo nėra. Tai yra sunkus sprendimas, bet manau, jis yra neišvengiamas“, – tikino S.Skvernelis. Premjeras aiškino, kad visos šalies mastu vestuvių ir laidotuvių neuždraus, tačiau akcentavo, jog organizatoriams tai bus tikras iššūkis. „Apribojimų vestuvėms ir laidotuvėms nėra. Tai bus tam tikras iššūkis realizuojant vestuvių pokylį – kur tai padaryti, bet apribojimų ir draudimų dėl vestuvių ir laidotuvių šiuo atveju nėra“, – kalbėjo jis. Visuomenės informavimo grupės dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys svarstė, kad karantino terminas greičiausiai bus pratęstas: „Greičiausiai tas karantinas turės būti pratęstas atsižvelgiant į tai, kas vyksta pasaulyje.“

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

.. @ Verygai2020-03-15
nu negalima nepagalvoti ir iš tos daktarų grupuotės pusės, kur lietuva yra paimta į nelaisvę kažkokių kaukaziečių - kaukazo belaisvėje. Kažkokių gruzinų kurie užsiima sunumeruotais gruzais pvz gruz200, gruz666, tt. Aš kalbu apie tai kad į šitą karūnavimo karantiną negalima nepažiūrėti ne tik pro brexit prizmę, bet ir pro tą pramintą taką kur jau žydroji statinė prariedėjo ir pradundėjo prieš kelis metus kai apipylė namais ir turtais kažkokį talibano vertėją, vos tik jam nusileidus ant lietuvos žemės. Tad iš tos pusės žiūrint lietuvoje ta stalingrado blokada tęsiasi jau beveik 47 metus. Kalba eina ne tik apie tarybų sąjungininkus, bet apie tai kad preš kelias savaites JAV ir visa koalicija tame tarpe ir "lietuvos" smaluotų biudžetų turtus nešantys aitvarai skubiai pasirašė kažkokias sutartis su talibanu ir bėga iš to afghanistano pabrukę uodegas. Nu gal tas karantinas yra sugalvota kad tarnautų kaip kažkokia priedanga ir kažkoks stogas, kur talibanas kraustosi į europą. Nu tas "stogas" kaip kad su tais cžv kalėjimais ten irgi tuos "kalinius" visur su budelių gaubtais ant galvų vežiodavo. Dabar jie susigalvojo mini burkas kurias kiekvienas turės dėvėti kaip antsnukius, ne tik kaliniai ir ne tik talibano "moterys". Aš pamenu skaičiau straipsnį apie afghanistaną NYT ankstyvaisiais 2000s metais. Kad tenais nereikalinga dažyti perėjų vaivorykščių kopėčiomis, ten ir taip vien drąsos keliai ir vien vaivorykštės. Nu kad viskas kažkaip atvirkščiai. Tad negalima irgi galvoti kad čia kažkas vyks ko nevyko iki šiolei. Panagrinėkit lietuvos keliautojus į žvaigždes, per mėnulio ragelių kančias. Kol jauni visi buvo paperoksidinti išgrimuoti, tt kaip kokie klounai. O dabar jau išaugo į talibano alibabinius činginschanus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Verygai,2020-03-15
nedelsiant supakuokit sita ( .. dvitaski ), nes tai Covit 19 auka su diagnozuota proto negalia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vetra2020-03-15
O tai dar gal ivesit valandas masinu srauta ,kokios prevencijos bus atsizvelgiant i tai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aldona2020-03-15
gerai jog spėjau apsipirkti dar prieš visus tuos uždarymus ir korontinus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-03-15
žaidžia dangus griuva cirkelį iš po skvernelio duoną valgantys daktarų grupuotės cžv gestapo klouneliai. čia ir yra tie jau atbėgę neaišku iš kur vaivorykštiniai vilkiniai berniukai kurie gasdina apie dievų miškuose bėgiojančius sanitarus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka