Mokslininkai bando paaiškinti, kodėl katės taip mėgsta dėžes

2015-02-07, 15min.lt
Fotolia nuotr. / Katė dėžėje
Fotolia nuotr. / Katė dėžėje
Internete plinta kačių mylėtojų nuotraukos, kuriose jų augintinės įsitaisiusios kokioje nors dėžėje. Mažoje, didelėje, netaisyklingos formos – nesvarbu. Lygiai taip pat nesvarbu, kur yra pati dėžė – ant žemės, kėdės ar knygų lentynoje. Kodėl gi katės taip mėgsta dėžes? Atsakymo ieško wired.com.

Paprasčiausias paaiškinimas toks: katės, kaip plėšrūnai, mėgsta pasalas. Dėžė gali būti puiki slėptuvė tykant grobio.

Tačiau kačių elgsenos tyrinėtojai ir veterinarai sugalvojo keletą kitų originalių paaiškinimų. Įvertinus juos suprasite, kad jūsų katė ne šiaip mėgsta dėžes. Gali būti, kad jai jos tiesiog gyvybiškai reikia.

Kai kurie mokslininkų tyrimai atskleidžia, kad katės, lindėdamos uždarose erdvėse, jaučia didesnį komfortą ir saugumą.

Utrechto universiteto Nyderlanduose veterinarė Claudia Vinke atliko tyrima, kurio metu stebėjo streso lygį, patiriamą prieglaudose gyvenančių kačių.

C.Vinke stebėjo prieglaudoje atsidūrusių kačių naujokių elgseną. Vienos iš jų savo aplinkoje turėjo dėžių, kitos – ne. Veterinarė pastebėjo žymų streso lygio skirtumą tarp kačių, galėjusių slėptis dėžėse, ir tų, kurioms tokios sąlygos nebuvo sudarytos.

Pastebėta, kad katės, kurios slėpdavosi dėžėse, anksčiau nurimo, greičiau priprato prie naujos aplinkos ir rodė didesnį interesą bendrauti su žmonėmis.

Išvada – slėpimasis yra viena iš katėms būdingų reakcijų į stresą. Laukinės katės kartųsi į medžio viršūnę, slėptųsi urve ar oloje, o naminės nusiraminimą gali rasti elementarioje batų dėžėje.

Be to, katės nemėgsta spręsti konfliktų. Jos labiau linkusios pabėgti nuo problemų arba jų išvengti. Dėžė šiuo atveju gali tapti saugiu prieglobsčiu išlaukti, kol nerimas, priešiškumas ar nepageidaujamas dėmesys paprasčiausiai išnyks.

Didžiumos savo keturkojes kompaniones auginančių šeimininkų tokios įžvalgos neįtikintų – juk jų katės labai mylimos ir joms nėra dėl ko nerimauti.

Šiuo atveju fetišas dėžėms turi kitą paaiškinimą: katės vadovaujasi principu – „Jei dėžė tinka, į ją tilpti yra principo reikalas“.

Todėl visai nenuostabu, kad šeimininkai savo numylėtines užtinka susirangiusias kriauklėje, kokiame nors dubenyje, pirkinių krepšyje, kaušinių dėžutėse ir kitose uždarose erdvėse.

Tam yra ir kitas logiškas paaiškinimas: mažoje erdvėje katėms tiesiog lengviau išlaikyti taip jų mėgstamą šilumą.


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!