Šilutė – 10 netikėtų faktų

2020-04-08

Šilutės kraštas – kupinas netikėtumų ir paslapčių, čia, kaip niekur kitur Lietuvoje, juntama gamtos didybė ir grožis. Kraštas paženklintas upių santakomis, daugeliui žinomas dėl didžiojo pavasarinio potvynio, kurio metu gausiai užliejamos pievos ir keliai. Šiame krašte į vieną bendrą gyvenimą suteka ne tik upės, bet ir Mažosios bei Didžiosios Lietuvos kultūros.

Pamarys – žvejų Meka. Kiekvieno tikro žvejo širdyje rusena didžiojo laimikio troškimas. Šiam troškimui tarnauja visi šio krašto švyturiai, uostai ir prieplaukos. Tai viena žuvingiausių vietų Baltijos regione. Šilutės kraštas turtingas ir istoriniu kultūriniu paveldu, žymiais čia gimusiais, gyvenusiais ir kūrusiais žmonėmis, tokiais kaip: E.V. Berbomu, Vydūnu, M. Mažvydu, H. Zudermanu ir kt.

Šilutė – sparčiai augantis turistinis miestas, svečiams patrauklus nepaprasta šio krašto istorija, savo apylinkių unikalumu bei savitu paveldu, išskirtine gamta bei marių skleidžiama ramybe.

1. Ar žinojote, kad 1926 metais pastatytos Šilutės Evangelikų liuteronų bažnyčios laikrodis – didžiausias Lietuvoje? Jo ciferblato skersmuo – 2.5 m, didžioji rodyklė – 1.10 m., mažoji – 0.80 m. ilgio.

2. Ar žinojote, kad Nemuno delta ir Kuršių marios yra žuvingiausios iš visų Lietuvos vidaus vandenų?

3. Ar žinojote, kad Rusnėje, Atmatos krantinėje, stovi paminklas Indijos tautos tėvui Mahatma Gandžiui ir jo bendražygiui, Rusnės sūnui Hermanui Kalenbachui?

4. Ar žinojote, kad Rusnė didžiausia sala Lietuvoje? Rusnės sala įsikūrusi vienoje iš Nemuno deltos salų, Atmatos ir Skirvytės upių sankirtoje. Nors Rusne nėra vienintelė sala regione, tačiau iš esamų 6 salų Nemuno deltoje Rusnė – didžiausia. Salos plotas siekia net 47km2.

5. Ar žinojote, kad Kintuose auga didžiausia tuja Lietuvoje? Tujos aukštis siekia apie 18 metrų.

6. Ar žinojote, kad Minijos kaimas neturi gatvės? Kaimas unikalus tuo, kad Minijos upė, burianti čia gyvenančius žvejus, atstoja gatvę.

7. Ar žinojote, kad etnokultūros paveldo unikumu tapusios Kuršmarių vėtrungės – pamario krašto žvejų kaimų ženklus įvedė Ernstas Vilhelmas Berbomas? Didžiąją savo gyvenimo dalį praleidęs Muižės dvare. Muižės kapinaitėse ir palaidotas.

8. Ar žinojote, kad Degučių kaime stovi unikalios statybos bene vienintelė Europoje trikampė medinė Šv. Vincento Ferero bažnyčia?

9. Ar žinojote, kad nuo Šilutės pakeliui į Kintus išvysite vieną didžiausių pelkių Lietuvos teritorijoje – Aukštumalą. Per ją nutiestas takas vingiuoja buvusia kūlgrinda ir kartu su esančiu šalia durpynu užima daugiau nei 2500 ha plotą?

10. Ar žinojote, kad Ventės Rago ornitologinėje stotyje iškelta didžiausia pasaulyje paukščių gaudyklė? Aukštis – 25 m., plotis – 66 m., ilgis – 125 m.

Šilutės turizmo informacijos centro informacija

welovelithuania.com


Straipsnio komentarai

.. Buvęs.. 2020-04-09
Nu vėl pradedi važiuoti su savo šizofrenijos simptomais, apsimesdamas kad pas tave sutrikimai su atmintimi. Jugi aš tau jau neaišku kiek kartų aiškinau kad nesu buvęs nei vienoje šilutės kavinėje, užeigoje, restorane, bare, picerijoje, sušerijoje, tt. Tad man nei šilta nei šalta tavo "žodžiai" kuriuos tu čia barstai visiems tarsi visi čia kažkokie kiaulės uždaryti į gardus. Tame ir esmė pagal tavo istorijos versijas dabartinė situacija lietuvoje yra žymiai blogesnė, negu kai dar būdavo piemenukams kur kojas pasišildyti. Dabar nėra net to. Nėra nei stogo virš galvos, nėra nei lovos, nei drabužių, nei avalynės, tt. Tik cžv gestapo aparteido talibanas. Ir čia negalima sakyti kad talibanas laimėjo tarptautinį karą prieš terorizmą ir dabar su tomis kaukėmis pradeda įvedinėti "burkas" visame pasaulyje. Yra labai sunku suprasti kas yra bandoma pasiekti su tokiomis "perestroikomis". Ar bėgama nuo vilko ar bėgama link meškos? Nu gali būti kad tai dalis "vaivorykštoliucijos", kur jie diegia kažkokias sistemas kuriose bus sukurtas stogas vaivorykštėms, barzdotoms moterims, fėjoms, tt.. Bet kadangi jie yra "uber alles" tai irgi negalima sakyti kad "diegiama". Visiškai nesuprantami dalykai. Ir kas keisčiausia kad jie tokie "uber alles" ir nesugeba paaiškinti tai ką "daro". Vadinasi patys sau prieštarauja. Ir čia turėtų pradėti veikti kažkokios jų pačių jėgos. Nu ale skorpionas kuris pradeda šaudyti sau į kaktą. Nu jie žaidžia kažkokius žaidimukus ir jeigu tai žaidimas į vienus vartus, tai nei šis nei tas. Visiškas išsigimimas. Kam tai gali būti įdomu? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Buvęs gerbėjas tu ...2020-04-09
Neisivažiuok su ta Korėją ir Japonija. Nei tu ten buvai , nei tu aiškink čia viešai ! . Suvalgei tų tauraginių "suši " Tilžės gatvės pradžioje ar " morkų korektiškai " , jau skaitai save specialistu rytų Azijos ? Nesvarbu , kad tavo " Samsung " telefonas , o buityje naudoji kažką iš japonų išrastų daiktų . Nusivyliau tavimi .... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-04-09
Tikrų žodžių nebūna. Taip kaip nebūna "tikrų" faktų ar "tikros" meilės lietuvai. Tikrumas šiais netikrumo laikais egzistuoja tik tiems "tikriems" vyrams, kurie praktikuoja tą "tikrą" meilę vardan tos lietuvos, tam kad žydėtų kažkokia vienybė. Ką reiškia "vardan"? Nu čia reikalinga žiūrėti į trikampinių "uber alles" religijos įpatumus, kur jie ir garbina "žodininkystę". Tokioje sistemoje bet koks žodis ir yra dievas, net ir žodis "dievas". Bet tai tik brexitinės imperijos karinės apgaulės "sistema". Tame ir esmė kad tai yra aukštesnio lygio sistemos. Tai yra kai jie sako "gerbiu" jie gali turėti omenyje kažką atvirkščiai. Jiems patiems matosi tai, o jeigu tu nesupranti vadinasi tu esi aklas. Nu korėjiečių kalba yra vienintelė kažkokia "uber alles". Kur kiekviena raidė rašosi atskirai iš raidžių. Bet man sunku tai suprasti, kaip tai veikia tikrovėje. Kažkas panašaus į "natas" muzikoje? Matot ir korėjoje ir japonijoje karaliauja "mūsiškiai", kurie pjudo ir smaugia korėjiečius prieš japonus. Pvz beveik visi azartinių žaidimų salonai japonijoje valdomi "korėjiečių", ty mūsiškių. Tad link kur čia aš linkiu. Kad bandyti žiūrėti į Čijunė Sugihara istorijas kaip į makaronus. Kaip į pagalvę kurią "vienybininkai" yra pasidėję ir gali būti kad dabar naudojasi "brexitinimui". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To...2020-04-09
Koks yra tada tikras žodis ? Prie stalo , po 0,5 litro , visi lygūs ir dažniausia prieš girtų konfliktą " tu mane gerbi ? " .
Mano balsas nieko nereiškia , kaip daug balsų . Ar paukščių švilpimas dabar kažką reiškia daugumai ?
Tik retas , gali atskirti balsus ir tai neaišku ar būtent tas paukštis. Na nebent gegutės kukavimas ir monetų skambesys kišenėje.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-04-09
Todėl kad tai netikras žodis, kuris nieko nepasako išskyrus kažkokią "politinės" prostitucijos poziciją. Nu tavo požiūris ar nuomonė nėra tiesi ar neutrali, jis paveikiamas "krypsta", "linksta", tt.. Tu prieini prie "reikalo" tarsi yra kažkokios pusės konflikte. Tame ir esmė kad pas mane nėra jokios pusės kurią galima būtų "gerbti". Nu prie gerų geriausų norų jeigu bandysi "pereiti" į mano pusę tu lieki kaip musę kandęs. Nes tu tai darytum skraidydamas ant savo išpūstų rožinių dramblių. Atseit tas nuomonės neapibrėžtumas ir "netvirtumas" yra gėras kuris jau pateikiamas kaip "demokratija" - tau duodama pasirinkti ką tu gali gerbti arba negerbti. Tu dėl to ir esi kažkokia "vertybė" nes tavo "balsas" kažką reiškia. Tarsi vienas iš balsuotojų su nykščių vergų gladiatorių turnyruose, kur kovojama iki mirties. Nu jie tą romos imperijos aspektą jau yra išvystę ir pastatę su tomis kovomis be taisyklių, profesionaliomis imtynėmis, koviniai sportai, sportai, tt... Kodėl visą istoriją apie romos imperiją reikalinga žiūrėti kaip į klastotę. Visų pirma dėl romėniškų skaičių. Tai kažkokia nesamonė, ant kurios niekas nepastatytų romos nei per dieną, nei per milijoną metų. Nu tame ir esmė kad romos imperija niekada ir nebuvo pastatyta, jinai yra tebestatoma. O tie romėniški skaičiai tai "kriptografija". Suknelė užvilkta ant tos pačios "mergelės". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To ...2020-04-09
Jeigu aš tave gerbiu, tai ir vartoju " gerbėjas ". Kodėl tu man nurodinėji, kaip ta dauguma kuri liepia tau užsičiaupti? Ar tu vienas iš jų ?
Aš tavęs nemyliu , aš nesu tavo fanatas. Nes tavęs nėra , kaip ir manęs. Bet aš gerbiu vistiek , nes sugaišai laiką , pažiūrėti Mingės gatves registrų centre.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ gerbėjas2020-04-08
nevartok tokių netikrų žodžių kaip "gerbėjas", kad kalbėti apie kažką kas yra savaime suprantamo. tai paradinių garbėtroškininkysčių spąstai, kur užkrečiama su durnų pavyzdžių užkratais. pas juos dienos ne šventė ir ne šventos, bet tik "kaip" šventė. didelis skirtumas. Disneylande ar las vegase visos dienos kaip šventė. Kas liečia bažnyčias nesvarbu kiek jose kampų tai visada yra kažkas kas niekam nėra reikalinga išskyrus kažkokiems kampuočiams. Nu negali sakyti kad ta bažnyčia ne trikampinė jeigu jinai priklauso kažkokiems alibabų trikampiniams, brexitinei triado mafijai, swastikų garbinimo trimurti, nešventų puodų lipdytojų sulipdytai trejybei, tt.. Skaičių yra tiek kiek tu juos asmeniškai naudoji. Visi kiti skaičiai tau negalioja. Nu pats pagalvok sako bažnyčia tai dievo namai, tarsi dievas yra kažkoks benamis. Nu čia yra panaši patyčių "labdara" kaip su tais kitais kryžiuočiais, matiečiais, maisto bankais, tt. Per šventes išverda sriubos dideliame katile gedimino prospekte pasikviečia adamkų, nausėdą, grybauskaitę, tt - tie vargšai suvalgo, nusifotografuoja ir skaitosi labdara. Nu taip ir yra. Jie visi kryžiuočiai ir yra vargšai nabagėliai, gyvena asketiškai, spartietiškai, tt iš to ką sugeba susimedžioti, prisiplėšti, apvogti, tt Glaudžiasi butuose kuriuos nukrematorina iš kažkokių misionierinamų aborigenų.
Kas liečia mingę, tai tu neklysti ir pagal registrų centrą tenais yra dvi gatvės: upaičio g ir krokų lankos g.. Bet kaip bebūtum nesuklydęs negalima iš karto pulti kaltinti kad jie melagiai. Nu gal jiems kažkaip viskas matosi atvirkščiai. Gal jie kažkokie kiborgai išlindę iš veidrodinės karalystės žemės. Nu jeigu pas juos eismas atvirkščiai važiuoja, jeigu rašoma iš kitos pusės, viskas vadinama kitokiais žodžiais negu čia, tt. Žiemą kai užšala minija tai tuo vandeniu galima vaikščioti, kaip jėzus. Pereini iš vieno kranto į kitą, be problemų. Visais kitais metų laikais reik turėti labai didelių išmierų avalynę su irklais.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ... gerbėjas 2020-04-08
Gal galėtų gerbiamas ... pakomentuoti kodėl nuotraukoje Degučių bažnyčia užvardinta kaip " trikampė " , nors nuotraukoje matosi šeši kampai ?
Kodėl Mingės kaimo nuotraukoje matosi du vieškeliai dešinėje ir kairėje lygiakrečiai Minijos upės per gyvenvietę , o pastaboje prie nuotraukos " Ar žinojote, kad Minijos kaimas neturi gatvės ? " Nors nuotraukoje jos dvi ?
Gal yra problemų su mano monitoriumi , kad aš matau kitokį vaizdą nei tekstą ?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Pragarui2020-04-08
nu tu neklysti. nėra problemų kurios būtų ne mano. kas yra blogai kad visi problemų sprendimo garbėtroškiniai paradai taip suorganizuoti kad jie nekalba patys už save, bet naudojami kaip tos nugalėtojų nugalėjimo arkos kad tyčiotis slepiant nuo aplinkos vamzdžiuose geltoną lietų. Nu kad kaip ir pats šitas straipsnis irgi gali skaitytis kaip vienas iš "netikėtų" faktų, kuriais negalima nei tikėti nei netikėti, nei neigti nei tvirtinti. Nu tame ir esmė su tomis boratinėmis dainelėmis apie vėžėjų transporto problemų sprendimus nešant ir metant. Tame ir esmė, kad šulinys tai ne lova. Lietuviai tai žino kad spjaudyti į šulinį negalima. Jugi visi šuliniai susisiekiantys indai, gal net susisiekia ir su indija ar indėnais. Nepamiršk kad anglų kalboje "well" žodis yra ir kažkokia gerovė. Tad nieko negali kaltinti tik patį save, jeigu nesupranti kur kišiesi ir ką tu čia per perliukus barstai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pragarui2020-04-08
Jei myzi dar i lova tai cia tavo problemos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-04-08
man tai šilutė asociuojasi su baisiausiu pragaru, kuriame niekas iš esmės ir nesikeitė nei prie raudonrankio komunizmo, nei prie violetinkelėnio kryžiuotizmo. Niekada čia nebuvo gerbiama nei žmonių nuomonė, nei žmogaus teisės, laisvės, tt. Pragyvenau šitame pragare jau beveik pusę amžiaus tai gali pasakyti kad palyginus su tuo "gyvenimu" orwello 1984 ar gyvulių ferma tai ir atrodo kaip pasivaikščiojimas parke. Net tie pragariniai angelai kur važinėja su trandalietais palyginus atrodo kaip dangiški angeliukai. Ypač keista ne tiek galingos plunksnos, bet galingi trintukai, kur patys perskaito ir patys ištrina kad kitiems neliktų. Kas per auksu spindinčio protinio atsilikimo galiūnai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šilutiškė2020-04-08
Labai myliu savo gimtą kraštą ir juo didžiuojuosi. Tačiau unikalių faktų yra ir daugiau..???? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Senis2020-04-08
Garzus, labai grazus musu Silutes krastas, nuostabi Silute... Didziuojuosi gimes ir auges Cia... Komentaras patinka Komentaras nepatinka