Pamario krašto verslininkas kuria apsaugines kaukes iš lino: įvertino ne tik tarptautinis modelis, bet ir vokiečiai

2020-04-25

Šilutiškis verslininkas Edvardas Vitkauskas neslepia, jog jam kiek keista mūsų šalies gatvėse matyti tiek daug žmonių su respiratoriais. Vyras pastebi, kad lietuvių ir vokiečių požiūris į apsaugines priemones žymiaiskiriasi. „Vokietijoje aiškiai nusakoma, jog piliečiams pakanka turėti paprastas apsaugines kaukes, o respiratorių, kurie dėvimi kartu su specialiais akiniais, skydais reikia tik medicinos personalui, glaudžiai kontaktuojančiam su užsikrėtusiais asmenimis“, – sako E. Vitkauskas, su vokiečiais palaikantis verslo ryšius.

Pasak verslininko, įmonės „Eksa“ įkūrėjo E. Vitkausko, lietuviai „medžioja“ rinkoje parduodamus respiratorius, kurie taip reikalingi medikams. Arba ieško kuo storesnių kaukių, pasiūtų iš orui nepralaidaus audinio. Anot pašnekovo, su tokiomis kaukėmis itin sunku kvėpuoti.

- Prasidėjus karantinui, skubiai perorientavote savo įmonės „Eksa“ veiklą ir prisitaikėte prie esamos situacijos: pradėjote kurti įvairių spalvų apsaugines kaukes iš lino.

- Mūsų įmonei pradėti siūti apsaugines kaukes nebuvo sudėtinga, nes paprastai iki šiol šiltuoju sezonu „Eksa“ kurdavo drabužius iš lino, šaltuoju – iš odos, kailio. Tad ir pradėjome siūti, ko šiandien lietuviams labiausiai reikia – kaukių. Kadangi ilgus metus kuriame iš lino, taip ir likome ištikimi šiam natūraliam audiniui, kurio savybės itin vertinamos visame pasaulyje.

- Kuo išskirtinės būtent lininės kaukės?

- Linas nesukelia alerginių reakcijų, yra kaip natūralus antiseptikas, todėl tinka net odos problemų turintiems žmonėms, lyginant su kitais audiniais sudaro geriausią mikroklimatą odai, t. y. laidus orui, gerai sugeria drėgmę, oda nešunta. Be to, lininis audinys ekologiškas, nes tai – beatliekis produktas, taipogi jis yra atsparus statiniam elektros krūviui, todėl nesielektrina ir nedirgina odos. Po naudojimo lininę kaukę patarčiau išskalbti karštame, daugiau kaip 40 laipsnių temperatūros vandenyje.

- Dalį kaukių jūsų įmonė eksportuoja į Vokietiją. Būtent Vokietijoje yra manoma, jog piliečiams pakanka turėti paprastas apsaugines kaukes – nereikia respiratorių ar storo audinio kaukių.

- Verta atminti, jog kaukės nešiojimas neleidžia liesti burnos ir nosies srities, o tai apsaugo nuo viruso plitimo kontaktiniu būdu, o sergantiems neleidžia platinti ligos. Mūsų gaminamos lininės apsauginės kaukės yra dviejų tipų, paprastos ir su specialia kišene filtrui (servetėlei). Tokių kaukių oro respiravimas, kaip mano vokiečių specialistai, atitinka vienkartines medicinines kaukes ir apsaugo nuo tiesioginio viruso dalelių įkvėpimo oro lašeliniu būdu. Vokietijoje aiškiai nusakoma, jog piliečiams pakanka turėti paprastas apsaugines kaukes, o respiratorių, kurie dėvimi kartu su specialiais akiniais, skydais reikia tik medicinos personalui, glaudžiai kontaktuojančiam su užsikrėtusiais asmenimis.

- Jūsų produkcija specialiai buvo tiriama Lietuvos energetikos institute?

- Mano sūnaus Adomo, įmonės „Eksa“ pardavimų vadovo, iniciatyva, kaukes tyrė Lietuvos energetikos institutas, Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymo laboratorijoje. Institutas pateikė išvadą: lietuviškos daugkartinės lininės kaukės atitinka europinio standarto reikalavimus I tipo apsauginei veido kaukei. Kvėpavimo takų pasipriešinimo rodiklis – ne daugiau 40 Pa/ kv. cm. yra artimas vienkartinės medicininės kaukės rodikliui. To visiškai pakanka apsaugai nuo virusų.

- Su jūsų sukurtomis apsauginėmis kaukėmis jau spėjo susipažinti tituluota gražuolė bei modelis Brigita Gaižauskaitė. Žinoma mergina netgi sutiko pozuoti prieš objektyvą, užsidėjusi įvairių atspalvių linines kaukes.

- Brigita – tarsi mūsų šeimos vaikas, pažįstame nuo jaunystės jos tėvus. Darželį, mokyklą, gimnaziją Brigita lankė drauge su sūnumi Adomu, lankėsi mūsų mados namų kolekcijų pristatymuose. Ir pražydo iki modelio, darančio tarptautinę karjerą, į Lietuvą iš grožio konkursų parvežančio diplomus.

-------------

Tarptautinių grožio konkursų laureatei B. Gaižauskaitei likimas lėmė pandemijos laikotarpiu pabuvoti ne tik Italijoje, bet ir Kinijoje. Laimei, pavojingu virusu mergina neužsikrėtė, o grįžusi į tėviškę jau spėjo išbandyti ir lietuviškų apsauginių kaukių iš lino privalumus.

„Tiesą sakant, atvykau į Milaną, kai dar nebuvo paskelbtas karantinas, o ir apie patį virusą nebuvo daug šnekama, užsikrėtusiųjų skaičius nebuvo didelis. Net ir situacijai pradėjus blogėti Italijoje panikos visai nesijautė, žmonės nemanė, jog tai yra rimta. Dabar labai dėl to nesmagu, tačiau aš taip pat nemaniau, kad situacija yra rimta: nesustoję darbai, pilnos gatvės žmonių, veikiantys barai, parduotuvės ir t. t. Be abejo, tai ir buvo didelė klaida, kurią darė Italijoje  gyvenantys žmonės. Kai situacija tapo kritinė bei buvo paskelbtas karantinas, Milanas pasidarė nebeatpažįstamas: visiškai tuščios gatvės, užsidariusios visos kavinės, restoranai bei ne maisto prekių parduotuvės. Visi, kurie kada nors yra pabuvoję šioje šalyje, turbūt žino tą smagų itališką šurmulį, kurį karantino metu pakeitė absoliuti tyla, tad buvo be galo liūdna išvysti tokią pusę”, – pasakojo modelis. 

Pasak Brigitos, Kinijoje dėl viruso protrūkio, jos kontraktas su modelių agentūra buvo nutrauktas jam dar net neprasidėjus, tad šioje tolimoje šalyje mergina, laimei, nepraleido daug laiko, tad ir negali palyginti šių dviejų valstybių padėties, kaip jos tvarkėsi su koronaviruso protrūkiu. 

Pasiteiravus, ar jai nebuvo baugu darbuotis Italijoje, mergina atsakė: „Kaip ir minėjau, iš pradžių panikos Milane visai nebuvo, tad nejauku pasidarė tik paskutinę viešnagės savaitę ir labiau dėl to, nes iškilo klausimas, ar apskritai pavyks grįžti namo. Atsidūrus tokioje situacijoje, be abejo, pradedi dar labiau rūpintis savimi bei žmonėmis, kurie yra šalia. Kartu su kitomis agentūros merginomis laikėmės visų rekomendacijų, dėvėjome kaukes, pirštines, dezinfekuodavome bei vėdindavome patalpas.”

„Dabar, kaip niekad turime būti vieningi ir saugoti save bei aplinkinius ne tik laikantis saugaus atstumo, tačiau ir dėvint kaukes. Džiugu, kad patys lietuviai gamina apsaugines kaukes. Labai patogu, jog, „Eksa” kaukės yra daugkartinio naudojimo, taip pat svarbu, jog jos yra moksliškai ištirtos bei atitinka visus saugumo reikalavimus”, – pastebi B. Gaižauskaitė.

Ar ji nemananti, kad stilinga kaukė šiandien gali tapti ir madingu aksesuaru? Pasak žinomo modelio, šiuo laikotarpiu neturėtume apie apsaugines kaukes galvoti kaip apie aksesuarą, pirmiausia tai – privaloma apsaugos priemonė, „Tačiau jeigu kaukė yra išskirtinė, jos spalva priderinta prie aprangos, tai kodėl gi ne”, – neatmeta galimybės pašnekovė.

 

EKSA gaminamos apsauginės veido kaukės atitinka ES standartą EN 14683:2019. „Medicininės veido kaukės - reikalavimai ir tyrimo metodai“

 Visos EKSA apsauginės lininės veido kaukės buvo testuojamos vokiečių užsakovų pageidavimu Lietuvos energetikos institute, Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymo laboratorijoje , jos atitinka ES (vokiško)  standarto reikalavimus I tipo medicininei apsauginei veido kaukei.  Kvėpavimo takų oro  pasipriešinimo rodiklis - ne daugiau 40 Pa/ Kv. Cm. yra artimas vienkartinės medicininės kaukės rodikliui.

 

Gamintojas: UAB’Prekybos namai EKSA” Lietuvininkų g.30 Šilutė   www.eksa.lt

 Šilutėje daugkartinėmis lininėmis EKSA kaukėmis taip pat prekiauja :

UAB ‘Šilutės prekyba"- „Aibės" tinklo rajoninėse parduotuvėse;

„Pasidaryk pats" PC Pamarys;

„Marių vaistinė"


Straipsnio komentarai

..2020-04-26
Nu tame ir esmė kad tai naujo tikėjimo simbolis panašiai kaip tiurbanas, yarmulkė, burka, tt.. Kaukės nešioja ne tam kad apsisaugoti nuo viruso, bet todėl kad yra privaloma, nors niekas to viruso nematė ir niekam to viruso nesimato. Net patiems daktarams nesimato jokių virusų. Jie atseit turi testus kurie irgi nesako ar yra virusas. Testas parodo atsakymą: teigiamas ar neigiamas. Arba į minusą arba kryžius. Sunku pasakyti kas už tų visų nesamonių slypi. Nu čia daktarų grupuotė išsidavė kad medicinos nėra. Yra tik raudonrankių šundaktarių gauja, kurie visokiais svertais ir valdo pasaulį. Jugi su daktarų grupuotės "priežiūrą" visi gimsta ir visi miršta. kas įdomu kad švedijoje jokio karantino nėra, jokių kaukių nereikia, tt. Panašiai kaip balarusijoje. Čia aišku turint omenyje šilutės oficialius ir verslo "ryšius" su švedais ir jų gaunamais kaulais. Visų pirma reikalinga atkreipti dėmesį į švedų kariuomenės reklamą kur jie reklamuojasi ne švediškai bet "mūsiškių" kalba (our troops). https://volt.se/work/we-dont-always-march-straight/ Jie ir aiškina kad jais negalima tikėti, nes "mūsiškiai" (we) yra sukčiai. (we are not always march straight - we are crooked, we don't march at all even if we say we do, tt). Bet negalima vis tiek "žiūrėti" į švedus, nes nėra jokių švedų. Tenais viskas iššvedincidinta lygiai taip pat kaip lietuvoje viskas išlitvicidinta.
Nu kita pusė kurią atskleidžia šitos kaukės tai kad čia atseit didelis žygdarbis iškirpti iš medžiagos keturkampę skautę ir prisiūti dvi auseles. Ir dar plėšti nežmoniškus pinigus. Bet tame ir esmė kad žmonės nesugeba net tiek. Net išlaikę "brandos egzaminus" aukso medaliu, net pabaigę aukštuosius, tt. Niekas iš tikrųjų tose mokyklose nieko ir nemoko.
Tai aišku neapsaugo kaukės nuo žodžio "virusas" ar nuo VI-rusas ar UI-rusas ar nuo šeštas-rusas. Tos kaukės tai skirtos kiborgų žemės kiborgams kad pridengti tas baisias kiborgines mordas panašiai kaip antivirusinės programos kompiuteryje. Nu o vietiniams irgi yra pliusų. Galima prisidengti dantis kuriuos jums tuojau išpūdys.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Taip2020-04-25
Tos namuose siuvamos kaukes, tai tik kvailystė. Jos neapsaugo nuo virusų nieko. Tas pats kas šalmas nuo meteorito. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
klausimas2020-04-25
kur lininės medžiagos gaunate? Mūsuose nustojo auginti linus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-04-25
čia kaip naujos kartos figos lapas. kažin kodėl jis nesugeba pasisiūti kelnių sau kurios nebūtų gražulio kelnės? Nesvarbu koks fasonas, vos tik apsimauna tuojau pavirsta į gražulio kelnes. Ko jie tuos vokiečius vis mini tarsi lietuvoje niekas nieko nesupranta ir nesugeba išskyrus tik vykdyti įsakymus kurie jiems girdisi iš kažkokios liuciferonų pusės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka