Saulės jėgainių technologijų tobulėjimas atveria galimybes ne tik pasiturintiems

2020-05-08, Sergėjus GVILDYS

Kone prieš pusmetį rašėme apie alternatyvius elektros energijos šaltinius. Apie jų svarbą jau kalbėti ir nereikia, nes vartojimo augimo amžiuje tai kone reikalingiausia prekė. Lietuvai atsisakius nesaugios atominės energetikos, vis dažniau ieškome alternatyvų. Apie vieną tokių ir rašėme. Tai UAB „Energetikos objektų statyba“ montuojamos saulės baterijos, gaminančios elektros energiją ne tik stambiems energijos naudotojams, bet ir fiziniams asmenims.

Rentabilumas didina pardavimus

Pasak UAB „Energetikos objektų statyba“ direktoriaus Audriaus Endzino, aktyvesnis susidomėjimas saulės jėgainėmis juntamas jau keletą metų. Tačiau dėl buvusios aukštos kainos jas galėjo susimontuoti tik turintys stabilias pajamas ir daug elektros energijos sunaudojantys ūkininkai ar gyventojai. Laikmetis, kai saulės energija buvo aukštumose ir už kilovatvalandę buvo mokama aukštoka kaina, jau praėjo.

Tuo metu buvo montuojamos 30 ir 100 kW jėgainės. Šiuo metu tokios jėgainės jau seniai atsipirko ir uždirba jų savininkams pinigus. Taigi, prieš trejetą metų po truputį saulės įdarbinimas žmogaus naudai buvo vėl prisimintas. Pirmosios jėgainės buvo 10 kilovatų galingumo ir pademonstravo gerą rentabilumą, nežiūrint į jų brangoką savikainą. Tobulėjant technologijoms įrenginiai atpigo kone trečdaliu. Tai lėmė daugelio susidomėjimą saulės gaminama elektros energija. A. Endzinas pasidžiaugė, kad praėjusiais metais jo bendrovė sumontavo apie dvidešimt saulės energijos jėgainių, kurių bendra galia sudarė daugiau kaip 250 kilovatų.

Mažina energijos vartojimo kaštus

Šilutiškiams gerai pažįstamas Šilutės meno mokyklos orkestro „Pamarys“ vadovas Gražvydas Raila paskutinėmis dienomis įšoko į nuvažiuojantį Vyriausybės paramos, skirtos atsinaujinančios energijai, traukinį. Pasak jo, sprendimas naudotis paties gaminama saulės energija subrendo įsirengus geoterminę būsto šildymo sistemą. Pastebėjus, kad šildymui sunaudojama daug daugiau elektros energijos ir išaugus sąskaitoms, G. Raila pradėjo domėtis alternatyviais elektros energijos šaltiniais ir kreipėsi į UAB „Energetikos objektų statyba“ vadovą ir savininką A. Endziną. Čia jis sužinojo ir apie valstybės skiriamą paramą.

Atlikus reikiamus paskaičiavimus, G. Railos namuose buvo sumontuota 10 kW galios saulės jėgainė. Šiuo metu klientas pastebi, kad elektros energijos kaštai mažėja. Be to, yra ir kitų pliusų. Dalis pagaminamos energijos atidedama į saugyklą, iš kurios galės naudoti tuo metų laiku, kai saulė pasislėps už debesų. Tai taip pat galimybė susimažinti išlaidas padidėjusiems elektros energijos suvartojimo poreikiams.

Pigiausias šilutiškių pasiūlymas

Prieš porą mėnesių saulės jėgainę įsigijęs Darius Naruševičius savo istoriją pasakoti pradeda nuo to, kad atsisakė tradicinio šildymo malkomis. Tačiau įsirengęs geoterminę šildymo sistemą, kuri vartoja didelius elektros energijos kiekius, pastebėjo išaugusius šildymo kaštus. Tuomet ir šovė mintis pasidomėti gaminama saulės energija.

Bendravo su daugelio įmonių atstovais, tarp jų ir su žinomais visoje Lietuvoje, montuojančiais saulės jėgaines. Tačiau iš šešių pateiktų pasiūlymų patraukliausias ir pigiausias buvo UAB „Energetikos objektų statyba“ siūlymas. Šiuo metu D. Naruševičius pastebi, kad per mėnesį jo jėgainė pagamina apie 1 500 kW energijos, o savo poreikiams sunaudoja apie 800 kW. Likusieji yra kaupiami saugykloje, kuriuos ateityje galės panaudoti.

Pašnekovo nuomone, suteikta galimybė įsigyti saulės jėgainę su mokėjimo atidėjimu palengvina finansinę investicijos naštą. Jo skaičiavimais, jėgainės įrengimo kaštai atsipirks po penkerių metų, pridedant ir 3 000 eurų valstybės paramą.

Ekologiškas taupymo sprendimas

Ūkininkaujantis Pašyšiuose šilutiškis Raimondas Aukštuolis seniai domėjosi galimybe gamintis pačiam elektros energiją ekologijos atžvilgiu. Sprendimą įsirengti saulės jėgainę jis priėmė vos prieš porą mėnesių, atsižvelgdamas ir į monopolijos stiprėjimą šioje srityje. Šiuo metu ūkininkas naudoja saulės jėgainėje pagamintą energiją, o dalį kaupia energijos saugykloje. Anksčiau įsirengti kliudė nuostata, kad energijos naudojimas buvo įmanomas tik tame pastate, kur įrengta jėgainė. Dabar taip nėra. Jau yra galimybė, kad Pašyšiuose pagaminta energija galėtų naudotis ir Šilutės mieste. O tokia galimybė - programuojant jėgainės valdymą.

R. Aukštuoliui 10 kW saulės energijos jėgainės įrengimas kainavo apie 9 000 eurų. Tačiau ūkininkas nesigaili investicijomis, nes jos atsipirks ateityje ne tik pinigine, bet ir gamtos saugojimo prasme.

Susidomėjimas didėja

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktoriaus A. Endzinas, remdamasis savo paties ir klientų patirtimi, drąsiai teigia: „Tai labai apsimokanti investicija šiais neramiais finansiniu požiūriu laikais“. Pasak verslininko, tik labai svarbi dar viena detalė. Tai neapsirikti renkantis produktą. Šiuo metu rinkoje yra visko. Parduodami ir labai geri produktai, ir produktai, kurie jau yra istorinis reliktas. Tačiau toks reliktas parduodamas kaip naujas ir už patrauklią kainą. Todėl A. Endzinas pataria nepaskubėti ir įsitikinti prekes parduodančių įmonių patikimumu. „Pakankamai svarbi ir valstybės parama“, – teigia energetikos įmonės vadovas. Pasak A. Endzino, vien tik šiemet ja pasinaudojo daugiau kaip dešimt klientų ir tiek pat dar laukia pervedimų, o daliai dokumentai dar yra tvarkomi. Taigi, galima pastebėti, kad didėja susidomėjimas ekologiška ir pigesne elektros energija.


Straipsnio komentarai

apie ale atsipirkimą2020-05-09
Akių dūmimas. Norint pasinaudoti nuosava įranga pagamintos elektros energijos pertekliumi, atiduotam ale sandėliavimui, reikia sumokėti brangiau nei savikaina.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-08
žiūrėk kokį namą "užsidirbo" iš geros bylos gadinimo visiems. bet negalima daryti klaidos su vaivorykštiniais gestapininkėliais. Reikia net į Bill Gates, Nausėda ar Trump žiūrėti kaip benamius. Jie dalyvauja rakštisteinų "užimtumo" atvejų vadybų programose kur jie užima kažkokį gyvenamą plotą. Čia taip įdomiai sugalvota priespauda kad visada būtų galima lyginti svietą kur jūs netgi jeigu vaikštote su ubago terba ir ubago lazda vistiek atrodysit turtingesnis negu pvz koks lanzbėris, adamkus ar grybauskaitė dėl ko jie atseit viską ir daro. Tad asmenybės kultas ir yra ir nėra. Tai yra simuliuojama. Tai irgi vienas iš gestapo metodų kuris gali būti panaudojamas taip kad savi šaudo į "savus". Jie tai vargšai ostapininkai kurie slepia savo tapatybes po priedanga pasmirdusiomis prieštvaninių pasų lapų. Nu kažkas panašaus kaip tie holokaustininkų (šojaus dvarininkų mafija) išorvelinti frankistiniai dienoraščiai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kuo daugiau brukate reklamą2020-05-08
tuo mažiau tikiu tomis melagystėmis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka