Posėdžio spektaklyje neapsieita be deguto

2020-05-09, Sergėjus GVILDYS
Pagėgių meras V. Bendaravičius nesidomi savivaldybės įmonės veikla.
Pagėgių meras V. Bendaravičius nesidomi savivaldybės įmonės veikla.

Paskutiniame Pagėgių savivaldybės tarybos posėdyje pritrūko viešumo. Gal todėl lengvai buvo pritarta UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitai. Nesvarbu, kad įmonei skirta bauda sudarė didžiąją nuostolių dalį, o jos buvusiam vadovui buvo paskirta 6 200 eurų dydžio išeitinė kompensacija. Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius vertina tai neigiamai ir tikina, kad nesidomi šios įmonės veikla.

Pažeistas viešumo principas

Pagėgių savivaldybės VI šaukimo taryba balandžio 23-iąją keturioliktajame posėdyje pritarė „Pagėgių komunalinio ūkio“ vadovo ataskaitai. Tačiau gražiai surežisuotame spektaklyje neapsieita ir be deguto. Pirmiausia tai, kad Tarybos posėdyje buvo pažeistas viešumo principas. Šio principo įgyvendinimą savivaldoje numato Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 11 punktas, kuriame aiškiai ir nedviprasmiškai parašyta, kad Tarybos posėdžiai yra vieši. Tokiu būdu Pagėgių politikai, organizuojantys Tarybos posėdį ir atsakantys už jo vedimą, nepasirūpino, kad suinteresuoti asmenys, tarp jų ir žiniasklaidos atstovai, galėtų stebėti posėdžio eigą, klausytis politikų diskusijų aktualiais klausimais.

Išimtinė Pagėgių savivaldybės tarybos kompetencija - tai Tarybos reglamento tvirtinimas. Reglamente, be kitų klausimų, turi būti numatytos pagrindinės bendravimo su gyventojais formos ir būdai, užtikrinantys vietos savivaldos principų ir teisės įgyvendinimą bendruomenės interesais. Tačiau Pagėgių politikai šios sau keliamos nuostatos nėra įtvirtinę šiame dokumente. Todėl akivaizdu, kad dokumentas, kuriuo vadovaujasi Pagėgių politikai, prieštarauja aukštesniam įstatymui – Vietos savivaldos įstatymui. Iš tiesų, ar šie pažeidimai nenubraukia kelių valandų 17 politikų triūso nuotoliniame posėdyje? Dėl šio fakto opozicijos lyderis E. Kuturys išsiuntė skundą Vyriausybės atstovei.

Nuostoliai dėl vadovo kaltės

Tačiau galimai neteisėtame Tarybos posėdyje buvo pritarta Pagėgių savivaldybės įmonės UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitai. Kadangi pagėgiškių bendruomenė neturėjo galimybės stebėti šio sprendimo projekto svarstymo, pasigilinsime į keletą ataskaitos aspektų ir niuansų, susijusių su šios įmonės jau buvusiu vadovu.

Atvertus politikų patvirtintą vadovo ataskaitą, matome, kad įmonė dirbo itin nuostolingai. Savivaldybėje, kur gyventojų skaičius nesiekia ir devynių tūkstančių, valstybės įmonės veiklos rezultatas su 135,69 tūkst. eurų nuostoliu yra tiesiog nesuprantamas sveiku protu. Kaip gali įmonė, kuri rinkoje neturi konkurentų, dirbti nuostolingai, kada kainų skaičiuoklėje yra įskaičiuota viskas: nuo vadovo pieštuko iki investicijų. Todėl nuostolių eilutė vadovo ataskaitoje labiausiai turi dominti bendruomenę, kuri per išrinktus politikus yra šios įmonės savininkė.

O čia galime pamatyti išsamiai išvardintas veiklos sąnaudas, kur atsiveria vienas nekorektiškas dalykas. Tai 82 194 eurų bauda už Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktus klaidingus duomenis apie išgautus gamtos išteklių (geriamo vandens. - red.) kiekius. Ši bauda buvo skirta praėjusių metų lapkričio mėnesį ir UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ vadovo ataskaitos skaičiuose užmaskuotas bendrųjų sąnaudų kontekste, taip sudarydamas 11,5 procento sąnaudų.

Tokia manipuliacija tikrai akių nebado, mat kur kas didesnės atlyginimų ir suvartotos elektros energijos sąnaudos. Tačiau jei išskaidysime tiesioginius įmonės nuostolius 2019 metais, tai vaizdas - kur kas arčiau tiesos. Taigi, iš 135 tūkstančių eurų nuostolių 82 194 eurų bauda sudaro apie 60 procentų visų nuostolių. Jei dar išskirsime 38 tūkstančius eurų vartotojų skolų, galėsime susidaryti vaizdą, artimesnį realybei. Likęs apie 15 tūkstančių eurų nuostolis ir parodo tikrąjį įmonės veiklos rezultatą. Tačiau jei grįšime prie baudos, tai veiklos sąnaudų eilutėje, nustatant paslaugų kainodarą ateityje, šis skaičius gali būti įkalkuliuotas į kainą, o tai lems jos didėjimą galutiniam vartotojui. Ši bauda, skirta už klaidingų deklaracijų pateikimą Valstybinei mokesčių inspekcijai, parodo ir kitą medalio pusę.

Kompetencijų stokos piramidė

Tai vadovo kompetencijos rodiklis, kurio tiesioginė pareiga kontroliuoti pavaldžių darbuotojų rengiamus dokumentus. Tačiau, jau buvusiam vadovui Saugintui Vaičiūnui, 2019 metais gruodžio mėnesį pasiprašius atleisti jį iš pareigų, iš to paties nuostolingo biudžeto buvo dosnia ranka atseikėta net keturių mėnesių vidutinio atlyginimo išeitinė kompensacija, tai maždaug apie 6 200 eurų suma. Kaip į situaciją bežiūrėtum, tai akivaizdus atlygis už „gerą“ darbą.

Toks trijų UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ valdybos narių sprendimas, neprieštaraujant merui V. Bendaravičiui. Komentuodamas „Šilokarčemai“ Pagėgių meras prisipažino, kad apie 2019 metų lapkričio mėnesį paskirtą baudą Savivaldybės įmonei jis sužinojo tik vasario mėnesį, prieš koronavirusą. „Požiūris į tokią situaciją, aišku, yra neigiamas“, – sakė V. Bendaravičius. Tačiau tai nė kiek nesutrukdė teigiamai įvertinti UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitą. Keistokai iš šalies atrodo tokių vadovų kompetencijos, parodančios visišką abejingumą kontrolei. O gal po kontrolės stokos marška paslėpti politiniai susitarimai, kurie mero reputacijos tikrai nepagerina?


Straipsnio komentarai

Permainu meistras2020-05-16
Paskaicius komentarus, tai atrodo, kad straipsnis apie kuturi, o straipsnio esme visai kitokia. Skundus jis pabaigs rasineti kai pats prilys prie Pagėgių valdzios lovio. Tada ir rozetes pamirš ir kad komunalinis, blogai dirba ir Gargždus iskeis i Pagėgius ir sugyventine pakeis i kokia Pagėgių savivaldybes darbuotoja. Juk permainu jis nori. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pasiūlymas2020-05-14
galėtų kuturys baigt važinėt į Gargždus skundus rašinėt ir eit dirbt į komunalinį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Razetė2020-05-10
tu neklysti kai žiūri į principingus makaronščikus bandydamas nepažeisti nekaltumo prezumpcijos principus. Ostapininkui akivaizdžiai kažkas atrodo, bet jis elgiasi taip tarsi jam tai matosi. Jis "mato" principus, ir tie vargšai principai tarsi prie galo galuojantis brisius su strėle makaulėje, sužeisti inkščia, kraujuoja, pūliuoja, tt.. Jis yra labai pavojingas berniukas kuris jodamas ant vilko aiškina apie atbėgančius vilkus. Šiuo atveju kalba eina apie kitokią atsakomybę. Nu jeigu jam kažkas atrodo tai vadinasi jisai yra kažkoks psichinis ligonis kuris pavojingas sau ir kitiems. Kadangi veikiama organizuoto nusikalstamumo grupuotėje (šiuo atveju su serh galingais plunksnuočiais) jie apsidraudžia užbėgdami tiems saviems psichiatrijos vilkams už akių, nes psichiatrijos vilkai nemedžioja bandų. Tai nesiskaito kaip haliucinacija jeigu kažkokia nesamone tiki grupė. Net jeigu ta grupė akivaizdžiai ir daro tas nesamones pvz bet kokios "tradicijos", tautos paveldas, istorija, užgavėnės, žydėjimai, vienybė, tt. Tad šiuo atveju nėra svarbu kas duoda įsakymus, nes į visas galvas ir lyderius irgi reikia žiūrėti kaip į butaforijas. Visi raiteliai be galvos, kurių galvos nieko vertos. Niekas neprašo atnešti jų galvų. Niekas neprašo atnešti ir drakono, nes kaip jūs galite save nešioti. Jūs nešite ir pamesite. Jūmis negalima pasitikėti. Jie tik vaidina kad jų galvos labai daug reiškia, kad pateisinti tas minkštas lobių prikimštas kėdes ant kurių jie sėdi. Nedarykit klaidos su kedistais, kėdainistais, kėdėmis ir kedžiais. Tos kėdės lobių prikimštos tik jiems. Turbūt biometriškai atpažįsta jų pasturgalius. Jeigu jūs atsisėsit ant tos kėdės tai ta kėdė pavirs į suskilusią geldą. Su skundikais visada yra ir kiti reikalai, ypač kalėjimuose ir kolonijose. Ir čia ne dėl to kad "stukačius", bet vėl dėl tų pačių atbėgančių vilkų makaronų. Nu jisai "skundžia" sau, tam kad galėtų pats atbėgti. Nu ar nėra pas jį kabinete įtaisytas kažkoks veidrodukas kur jis su tuo veidroduku kalbasi apie svieto nelygumus? Koks jo kabineto numeris? Tame ir esmė su rozetėmis, kad visiškai neaišku su tais iš po neaišku kokių žemių išropojusiais žemaitiniais kiborgais kurie visus žemina. Gal jiems nereikalinga valgyti. Jugi jeigu tikėti mokslo daktarų grupuotės makaronais rozetėje pilna energijos kaip ir maiste. Matai ant bet kokio maisto pakelio būna energetinė vertė užrašyta ir kalorijomis ir džouliais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Razetė2020-05-10
Straispnio skyriaus pavadinimas teigia, kad pažeistas viesumo principas. Kas nustate, kad pazeistas? Juk skundas dar tik išsiųstas. Tai reiskia, nepažeistas. Tiesa, o kaip baigesi su pradinės mokyklos uzmuryta razete? Skundu buvo, viesumoj buvo, sake permainu lyderis informuos apie eiga skundo ir dingo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ketureiliui2020-05-10
Tas laimingas paukštis labai tvarkingas ir teisingas! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ta proga tinka senas ketureilis2020-05-10
Gyvenimas - tai arklio š-das,
numestas gatvės vidury.
Tik vienas paukštis randa grūdą,
o š-dą sulesa kiti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-10
nedarykit asmenybės kulto iš tų alibabų, nesvarbu kokios jų miklios rankos ar liežuviai bebūtų, net jeigu jie žaidžia simultanus su jumis kaimiečiais vaidindami šachmatų didmeistrius ir jų burnos pilnos antikvarinių kašpirovskinių dantų. Visada su žydrabarzdžiais reikalinga turėti omenyje didžiąją žydrynę arba kitaip tariant big blue (IBM). Nu aš nesakau kad jie nieko dėti. Jie labai daug dėti. Aš tik bandau pasakyti kad jie nieko nereiškia. Nu kaip tie kiti veikėjai ale Osama Bin Ladenas, Hitleris, Adamkus, Lanzbėris, Nausėda, Trump, Putin, tt... Nu jie kiekvienas tarnauja kaip akis. Ne tik akis kuri žiūri, mato, seka, žvalgosi, tt, bet ir kaip tinklo akis. Ne tik kaip žuvėjų krašto tinklo akis kuri gaudo žuvis jeigu tos žuvis bando vogti tą tinklą, bet ir kaip voro tinklai kur gaudo muses. Muilo burbulas žibantis vaivorykščių spalvomis. Jie kariniai aktoriai, kurie atlieka karinį vaidmenį, kuris taip ir sugalvotas kaip cirkas. O cirke visi specnazai arba pagalbiniai darbininkai. Nu tame ir esmė kad čia neina suprasti iš viso kas vyksta, jeigu lietuvių kalba yra taip "perkasta". Nu čia nėra ką nuo ko ginti. Jie atėjo išlitvicidino visus mušdami, rėkdami, mojuodami trispalvėmis, daužydami kumščius į krūtinę, tt. tarnaudami tarnybą kur jie atlieka vaidmenį pavyzdingų "geresnių" lietuvių. Pakazuka. Nu čia toks tarpinis laikotarpis, kur jie eina link mažumų lietuvos laikotarpio, kur jie paveldi viską. Kas toliau visiškai neaišku ką jie čia bando padaryti. Aš kaip galvoju kad čia ne tik lietuvoje tas cirkas. Visame globalizuotame pasaulyje tas pats vaivorykščių, smaluotų biudžetų ir anglių karalystės aparteido, gestapo talibanas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nu aisku2020-05-10
Ten kur benderis - ten problemos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
***2020-05-10
Eilinį karta kuturys iskreipia įstatymus ir faktus, pateikdamas gyventojams. Vietos savivaldos įstatyme ir tarybos nariu pagrindiniame darbo dokumente sakoma, kad gyventojai norintys pasisakyti posėdzio metu, turi is anksto užsiregistruoti pries posėdį, tai jei būtų buve uzsiregistravusiuju, tai ir būtų jiems nuorodos nusiųstos ir būtų galėję dalyvauti. Registracijai yra skiriamos kelios dienos pries posėdį. Na o kuturys kaip visada klaidina siuo straispniu. Jis teisininkas, bet turbūt supranta istatymo raidę iškreiptai. O visas posėdis yra įdėtas savivaldybes svetaineje. Tai kur cia anot jo yra išvengta viešumo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2020-05-09
Ir dar.
,,...Tokiu būdu Pagėgių politikai, organizuojantys Tarybos posėdį ir atsakantys už jo vedimą, nepasirūpino, kad suinteresuoti asmenys, tarp jų ir žiniasklaidos atstovai, galėtų stebėti posėdžio eigą, klausytis politikų diskusijų aktualiais klausimais...'''
Tai reiškia, kad nuotolinio posėdžio moderatorius nenusiuntė visam pasauliui ( t,y. kiekvienam Pagėgių gyventojui ir visiems žurnalistas) Zoom konferencijos prisijungimo ID ir nuorodos?.. :)))
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2020-05-09
Iki visiškos palaimos permainų meistrui trūksta galimybės filtruoti netinkančius komentarus ir blokuoti komentatorius. Jei pavyktų - būtų pasiektas aukščiausias viešumo laipsnis. Kitaip tariant- ,,Tvarka ir permainos''. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nepykdykite2020-05-09
Nepykdykite Edgaro, o paskui dar pasiūlys ne tik akis prasitrinti.... Na, gal jis straipsnių ir nerašo pats, bet visi žinome, kad S.Gvildžio ar L.Jagintavičienės iniciatyva straipsniai apie Pagėgių savivaldybę neatsiranda šiame laikraštyje, nes jei tik koks "pirstelėjimas" Pagėgių savivaldybėje ne į dabartinės valdžios naudą, iškart straipsnis iškalamas vos ne ant rytojaus. Netikiu, kad šio laikraščio žurnalistai sėdi savivaldybėje ir seka visas žinias ir rašo TIK tuos straipsnius, kurie būtų valdžios NE naudai. o aišku iš to - kieno nuomonės visada yra "klausiama". Ir Edgarai, informuok kaip baigsis su šiuo skundu? kad ir bus ne tavo naudai, vis tiek informuok, o nenuslėpk. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-09
koks žurnalistas, jie gi beraščiai kolumbariumų urnų urnalistai. Ne šventieji lipdo tuos puodus vadinamus urnomis. Nu nebent žurnalistas iš tos pusės kur vedami krematoriumų krosnių žurnalai. Matai jis išsiuntė skundą ne vyriausybei, bet vyriausybės atstovei. patys savivaldybės tarybos nariai nesiskaito nei kaip vyriausybė nei kaip atstovaujantys vyriausybę. Jie kažkokie savivaldžiautojai. Bet kas įdomiausia kad net savivaldybės tarybos nariai negali kreiptis į vyriausybę tiesiogiai. Yra kažkokie "atstovai" apskrityse kurie ir tarnauja kaip tarpinė vergovės grandis kuri atseit ir atstovauja tą didenybišką vyriausybę, kuri irgi kažkoks miražas ir visiška nesamonė.. Ta vyriausybė egzistuoja tik ant urnalistų presų priespaudos popieriaus. O ką daryti paprastam žmogui susidūrus su šito gestapinio talibanizminio aparteido savivale? Atseit yra ir apie tai pagalvota. Įtaisyta šitame jūsų kalėjime jums visiems vienas langelis kur kaip sakykloje jus išklausys kažkoks atvejo vadybininkas atstovaujantis kažkokius kryžiuočių aikštingus kunigus. Bet ir tam reikalinga turėti dokumentus, vardą, pavardę, tt, nors jeigu esi savas mūsiškis tai atvirkščiai tikrai nebūtina. O ką daryti jeigu žmogus auginamas pedofilų klano šlykštynių su svetima suklastota tapatybe? Tad "kuturys" yra įdomus kitaip lygiai kaip ir kiti vaizduojantys zerh gerus gvildentojai ar zehr gerus gėjus. Čia iš tos pusės kur visi keliai ir vedą į kažkokių romėnų taborus, prancūzų užsieniečių legionus, dinamitinius napoleonus, vote pedro, interpolus, žydrabarzdžius drąsiuosius kelėnus, tt. Visos tos tarybininkų tapatybės yra fiktyvios. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tau gal vaidenasi?2020-05-09
Gal autoriaus nematai viršuje parašyto? Prasitrink akis ir pasižiūrėk, bo visur kuturiai vaidenasi tamstai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kuturys - zurnalistas2020-05-09
Vel kuturio straispnis :D tai gal tu mesk ta politika, eik straispniu rašinėti, nes tu tik moki pateikti žmonėms visiskus briedus ir juos tik suerzini. Ir nei vieno skundo pabaigos tavo naudai nesam girdėję, tu tik skundi ir skundi, bet is tavo skundu visiskas snipstas gaunasi! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?