Ar Šilutei reikalinga dar viena žiedinė sankryža?

2020-05-14, Sergėjus GVILDYS
Socialinio tinklo personažas „Šilutės Trolis
Socialinio tinklo personažas „Šilutės Trolis", dalijosi satyriniu būsimos žiedinės sankryžos vaizdu, kuriame dominuoja kelio ženklai.

Šilutės rajono savivaldybės administracija, reguliuodama piniginius srautus rajonui iš įvairių finansavimo šaltinių, ne visuomet projektus rengia įsiklausydama į bendruomenės nuomonę. Daugiau pasikliaujama įvairiomis studijomis ir tyrimais, kuriuose bendruomenės atstovai suranda ir netikslių duomenų panaudojimą.

Suprojektuota žiedinė sankryža miesto centre

Paskutiniąją balandžio dieną Šilutės bendruomenė buvo viešai informuojama apie projektą, kuriuo numatomas valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 165 Šilalė-Šilutė sankryžos su Šilutės miesto M. Jankaus gatve, esančios 56,65 kilometre, rekonstravimas į žiedinę sankryžą. Dėl COVID-19 plitimo grėsmės projektas buvo viešinamas rengiant tiesioginę internetinę vaizdo transliaciją.

Šio projekto užsakovas ir statytojas - Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir Šilutės rajono savivaldybės administracija. Projektą parengė ir pristatė projektuotojo UAB „Patvanka“ atstovas. Pristatymo metu buvo pateikti projektiniai siūlymai - žiedinė sankryža parinkta mažo tipo. Tai padaryta atsižvelgiant į kadastrines sklypų ribas bei įsijungiančių gatvių konfigūraciją.

Projektuojant žiedinę sankryžą, įsijungiančių gatvių trasos pakeistos taip, kad jos į žiedą įsijungtų stačiu kampu. Žiedinė sankryža, kurios vidinė sala neužvažiuojama, sudaryta iš vienos eismo juostos žiedinės važiuojamosios dalies ir vienos eismo juostos įvažų ir išvažų. Tarp žiedinės važiuojamosios dalies ir vidinės salos suprojektuotas vidinis žiedas, ant kurio, esant būtinybei, galima užvažiuoti. Įvažos ir išvažos atskirtos saugos salelėmis, kurios panaudojamos kaip gatvių kirtimo pagalbinė priemonė pėstiesiems. Pėsčiųjų perėjos su salelėmis numatytos per tris į žiedinę sankryžą įsijungiančias gatves – Lietuvininkų, Tilžės ir M. Jankaus. Perėjų plotis – 4 m Lietuvininkų, Tilžės gatvėse ir 3 m - M. Jankaus gatvėje. Perėjos su salelėmis rengiamos 4-4,5 m atitrauktos nuo žiedinės važiuojamosios dalies. Išorinis žiedo skersmuo 27 m. Žiedinės važiuojamosios dalies plotis 6 m. Vidinio žiedo plotis 3,25 m, vidinės salos skersmuo 8,5 m.

Vidinės salos ir vidinio žiedo matmenys parinkti taip, kad į važiuojamąją dalį nepatektų vandentiekio tinklų kameros. Vidinis žiedas nuo važiuojamosios dalies atskirtas nužemintais granitiniais bordiūrais (peraukštėjimas - 5 cm) bei jame numatyta sustiprinta trinkelių dangos konstrukcija, kad, esant būtinybei, ant jos galėtų užvažiuoti stambiagabaritinis transportas.

Žiedinės važiuojamosios dalies išoriniame krašte rengiami 12 cm aukščio granitiniai bordiūrai. Vidinė sala aprėminta 15 cm aukščio betoniniais bordiūrais su atšvaitais („katės akys“). Žiedinės sankryžos įvažų plotis 3,75 m, išvažų – 4 m.

Kas apgins visuomenės interesus

Bet ar galime tai pavadinti viešu svarstymu? Visuomenės informavimo procedūros tvarkos apraše numatyta jos atlikimo forma: viešas susirinkimas. Ar internetinė transliacija gali būti prilyginama viešam susirinkimui. Tikėtina, kad šiuo klausimu yra daug skirtingų nuomonių, tačiau juridinio įvertinimo nėra. Juk tai gali būti patogus įrankis privalomai procedūrai atlikti. Ypač vyraujant bendruomenės pasipriešinimo nuojautoms.

Taip pat šioje procedūroje nedalyvavo ir šio projekto organizatorius – Šilutės rajono savivaldybės administracijos ar Lietuvos kelių direkcijos  atstovas, nors viešo susirinkimo organizavimo procedūra - tai organizatoriaus kompetencija. Todėl į daugelį klausimų, tokių kaip dėl projekto būtinumo, jo naudos visuomenei ir kt., taip ir nebuvo atsakyta. Mat šio renginio vedėjas - tai projektuotojas, kurio kompetencijos apsiribojo tik parengto projekto techninėje dalyje. Taip pat visuomenei nebuvo pateikta ir pristatomo projekto vertinimo ataskaita, kuri yra privaloma vykdant šią procedūrą. O į dalyvio klausimą, kaip įrengta žiedinė sankryža pagerins eismo kokybę Šilutės mieste ir transporto srauto pralaidumą, vedėjas atsakė, kad toks vertinimas nėra atliktas. Todėl labai galimas dalykas, kad viešo susirinkimo procedūra atlikta formaliai ir su pažeidimais. Tikrai galima pasakyti, kad dalis suinteresuotos bendruomenės, kuri turi ribotas galimybes naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, buvo eliminuota iš svarstymo. Tačiau kas apgins viešą visuomenės interesą?

Bendruomenės nuomonės skirtingos

Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys nuo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovas Ričardas Stonkus mano, kad „toje vietoje didelio būtinumo žiedinei sankryžai nėra“. Politiko nuomone, žiedinės sankryžos atsiradimas gali padidinti transporto kamščius dėl pėsčiųjų perėjų sankryžoje. O štai jo kolega „tvarkietis“ Vygantas Stoškus mano kitaip - žiedinė sankryža reikalinga tam, kad būtų pagerintas eismas. „Važiuojant Lietuvininkų gatve nuo centro ir pasukti į kairę, į Jankaus gatvę, būna sudėtinga. Taip pat kaip ir Kudirkos bei Taikos gatvių sankryžoje, kur važiuojama, kaip kas nori“, – sakė Tarybos narys.

O štai buvusi Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė mano, kad žiedinė sankryža istorinėje miesto dalyje tikrai nereikalinga. Jos nuomone, istorinės dalies ir jos kraštovaizdžio išsaugojimas kur kas svarbiau nei neaiškių transporto srautų reguliavimas. Dalyvavusi internetu pristatomo projekto svarstyme R. Šikšnienė pastebėjo, kad pateikti paskaičiavimai dėl automobilių srauto yra netikslūs, nes skaičiavimai atlikti kitoje vietoje – aplinkkelyje, kur ir yra nukreiptas pagrindinis transporto srautas.

Pateiktas alternatyvus pasiūlymas

Asociacija „Šilutės S.O.S. medžiai“ raštu kreipėsi į Šilutės rajono savivaldybės administraciją, siūlydama nedaryti istorinėje miesto dalyje žiedinės sankryžos, o eismą reguliuoti pakoreguotu horizontaliuoju ženklinimu. „Sprendimas įterpti didelių gabaritų konstrukciją - žiedinę sankryžą - į trapų ir unikalų Šilutės senamiesčio kraštovaizdį yra neišprovokuotas būtinybės, griaunantis senosios architektūros dvasią, nepriimtinas tiek kultūrine/istorine/pažintine/paveldosaugine, tiek moraline ir estetine prasme, - teigiama rašte. - Todėl teikiame alternatyvų pasiūlymą pateiktiems projektiniams pasiūlymams – atsisakyti žiedinės sankryžos įrengimo apskritai.“

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio pasirašytame atsakyme nurodyta, kad alternatyvūs pasiūlymai bus svarstomi po viešinimo procedūros. Šį dokumentą parengęs Savivaldybės specialistas Mindaugas Oželis taip pat informavo, kad Vilniaus Gedimino technikos universitetas Savivaldybės užsakymu atliko sankryžos poveikio vertinimą, kurio nustatyta: „Įrengus žiedinę sankryžą, numačius transporto priemonių stovėjimo vietas pagal reikalavimus, Tilžės-Lietuvininkų-Laisvės al.-M. Jankaus g. sankryžoje ir jos prieigose sumažės konfliktinių taškų skaičius, sumažės važiavimo greitis, eismo organizavimas bei eismo pirmenybė bus aiški visiems eismo dalyviams“.

Projektai ne visuomet atitinka poreikius

Administracijos direktorius V. Pozingis viešuose savo pasisakymuose yra ne kartą konstatavęs, kad „ateina pinigai, kuriuos Savivaldybė turi įsisavinti“. Džiugu, kad Savivaldybei ir jos gerovei yra skiriamas finansavimas. Antai Vyriausybė trečiadienį paskirstė 345 mln. eurų papildomam ir skubiam ekonomikos skatinimui. Pinigai skirti šiemet įgyvendinamiems valstybės ir savivaldybių projektams – statybų darbams, kitoms priemonėms, susijusioms su ekonomikos palaikymu. Šilutės rajono savivaldybė kultūros ir pramogų centro rekonstrukcijai gaus 2,3 mln. eurų, o sporto kompleksui – dar 1,1 mln. eurų.

Tačiau vis dažniau susidaro toks įspūdis, kad valstybės finansavimą skirstantys Šilutės politikai savaip supranta prioritetus. Panašu, kad projektai rengiami ir vykdomi ne vien pagal poreikį, o pagal skiriamų pinigų kiekį ar finansavimo šaltinio reikalavimus. Ir ypač tai susiję su gatvių tvarkymu. Kaip pavyzdį galime prisiminti nurimusią istoriją su naujos gatvės įrengimu, kuomet visuomenė pasipriešino ir nesutiko pėsčiųjų Laisvės alėją ir Kalinausko gatvės dalį padaryti važiuojamomis. Dabar štai atėjo ir centrinės miesto dalies eilė...


Straipsnio komentarai

Pilietis tam Eug2020-05-17
O kas tau neleidžia pasiimti grėbli ir sutvarkyti ta Šyša . O kodėl ja reikia tvarkyti tik miesto ribose? Negi mieščionys tiek pridergė ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eug2020-05-15
Kolchozu palikuoniai Meras ir iš tų pačių per klaida likęs kada tvarkysit Šyša miesto ribose Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Neįsivaizduojantiems2020-05-15
visų pirma čia ne anglija nors iš lietuvos likusi tik šlapia aplankytų krokų vieta po visų šitų bendrų (raudonai, baltai žydrų) anglių karalystės okupacijų (JT). O tu neklysti. Aš pamenu pravažiavau per pusę anglijos sėdėdamas furoje toje pusėje kur ne vairas. Iš surrey į mačesterį po to į rytinę pakrantę kažkokį krovininį uostą ir vėl atgal į londoną. Nu rimtai tos žiedinės sankryžos ant kiekvieno žingsnio. Nežinau gal tas anglas vairuotojas įgudęs. Tarsi žiedinę sankryžą įrengti "pigiau" atsieina negu pastatyti stop ženklą ar šviesoforą, nes gal būt kažkaip ir buvo finansuojamos iš kažkokių tai europinių ar drąsos kelių fondų ar programų. Kas dar įdomu apie anglių karalystę kad tenais jie važiuoja atbulai, visi keliai nutiesti atbulomis, net mašinose vairai įtaisyti kitose pusėse. Jie perjunginėja bėgius ne su dešine ranka, bet su kaire. Pamenate kai buvo straipsnis ir televizijos reportažas apie kažkokį "šilutiškį" kuris gasdino visus nes vaikščiojo atbulomis. Gal tai ir buvo kažkoks "landed gentry" kiborgas kuriam neišejo iš karto aklimatizuotis prie naujos teritorijos kelių ir takelių eismo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Neįsivaizduojantiems2020-05-15
Nematę mažų žiedų? Anglijoje žiedinės sankryžos daromos visai siaurose sankryžose Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-15
matot sankryža yra įdomus žodis lietuvių kalboje. Tarsi žodis "kryžius" su keistu priešdėliu "san-". Tarsi "san" šiuo atveju turėtų reikšti "kelius" kur tie keliai kryžiuojasi. Bet jeigu pažiūrėti į kitus lietuvių kalbos žodžius kur vartojamas tas priešdėlis tai "kelio" variantas atkrenta, nebent galvoti "plačiau" pvz santaupa, santvarka, santuoka, sanglauda, sandara, sandora, santrauka, sandarinti, santechnika, sankaba, sankirta, santūrus, sandėlis, tt. O kai kuriuose žodžiuose dar sunkiau pagauti prasmę pvz santykiai ir santykinis. Nu jeigu čia kažkokie kryžiai, gal "san" tai čia kaip san francisco, kur ispanų inkvizitorių kalboje "san" reiškia šventas. Bet negalima atmesti ir tolimųjų rytų ypač kai tos sakuros jau žydi visur kaip ir tos sankryžos. žodis "san" japonų, korėjiečių, tt kalbose reiškia "kalnas". Matot žiedinės sankryžos yra tokios kur nesvarbu koks tiesus tavo kelio maršrutas bebūtų tu turi sukti iš kelio kad apvažiuoti taikinio "bulls eye". Va kas keista kad amerikoje tokių sankryžų nėra. Gali skersai išilgai pervažiuoti visas 50 valstijų ir nerasi tokių dalykų. Anglijoje ir prancūzijoje atvirkščiai. Tarsi tenais napoleonai pirmiau atsibrexitino ir susitvarkę kelius ir "durnius", brexitinasi dar toliau. Tad čia nėra skirtumo su tomis sankryžomis. Negyvenama čia teritorija. Taip ta vergovė sugalvota kaip 2001 odisėjoje. Jūs negalite prieštarauti niekam jeigu esate kažkokiame riedančiame ir dundančiame gyvuliniame vagone. Jums duos tai ko jūs neatsargiai panorėsite - "laisvę". Jūs kaip vergas irgi nieko nežinote kaip ir kas turi būti. Jūs turite tiek laisvės ir valios kad galite tik "gerinti" savo vergovinę padėti. Tai ir yra ta baisi lulzboat "free will", kur anglų kalboje "will" reiškia ne tik valia, bet ir testamentą. Jums nemokamai yra tik "testamentas". Už visa kita jums reikalinga mokėti: už kiekvieną oro įkvėpimą ar vandens gurkšnį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Donis2020-05-15
Geriau padarytumet ziedine sankryza prie Andopo vaziuojant link Grabupiu tenai daug avariju buna???????? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2020-05-15
Tokių nevykusių -mažo diametro žiedų tikrai kad nereikalinga . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Zita2020-05-15
Nereikalinga,jau prilipino sankryzu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02020-05-15
Tie žiedai man atrodo kaip pinigų plovimas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Fūra2020-05-14
nu jo alibabiniai krizentojai, kur patys muša patys rėkia. Nu tame ir esmė su "mūsiškiais" kad viskas ir yra labai bjauriai pavergta pradedant nuo kalbos. Ir aš tą žodį "pavergta" irgi vartoju simboliškai, nes neįsivaizduoju kad yra ar gali būti buvę kitaip. Keičiasi tik miestų pavadinimai ir veidai, o kariniai romos taborysčių principai yra tie patys: kai romoje daryk kaip romėnai. Nors reik turėti omenyje ir lietuvių kalboje yra daug kitų prasmių su tuo išsireiškimu, bet anglų kalboje yra ir kita lulzboat kurios niekas nepastebi. Nu žodis "romans" tai reiškia ne tik romiečius, bet ir literatūrinį epinį knygų rašymo žanrą - romanus. Lietuvoje pagal nutylėjimą yra dvi "oficialios" kalbos: lietuvių kalba ir valstybinė kalba, kur po to įstatymu ta nutylėta valstybinė kalba įteisinama sulyginant ją su lietuvių kalba. Kodėl yra visokios valstybinės kalbos inspekcijos, valstybinės kalbos komisijos, valstybinės kalbos mokėjimo kvalifikacijos egzaminai, tt.. Nu jeigu galvoji kad moki lietuvių kalbą tai dar nereiškia kad moki valstybinę kalbą. Tad trys raidelės tai tik trijų protingų beždžionėlių sakurinės vyšnios ant "let them eat cake" pyragų. Kaip galvojate kada alibabos ruošiasi mažumų lietuvoje dėti gatvių lenteles ta išgalvota lietuvininkų kalba? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Fūra2020-05-14
https://www.youtube.com/watch?v=QywT9ckwRLs&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3Be7pEb9zJ64dQs9uLR4LHVhwq3WAWN8MUaXsDJiyHqhp9Qzn3DUsPIyQ Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Mano nuomonė2020-05-14
Palei mane, toje sankryžoje žiedas yra nereikalingas, palei mane būtu geriau šviesaforas, nes žiedo toje sankryžoje nelabai galiu įsivaizduoti... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-14
gal baltoslaviją nėra užpuolę kažkokie dinamitiniai napoleonai, kur jie aimanuoja kad jų drąsiuose keliuose iškyla problematiški durniai. Gal viskas paprasčiau jeigu galvoti iš globalizuoto pasaulio prizmės pusės, kur viskas bendra pas kažkokius nusikaltimų bendrininkus. Nu kaip čia tie išrinktieji šilutės "bendruomenės" atstovai kurie iš viso ne iš šilutės. Čia kaip ta patarlė anglių karalystės kalboje kur sakoma "it takes a village to raise a child". Šita patarlė ne tokia paprasta. Čia ir turima omenyje "tikėjimas", kur būtina organizuotas nusikalstamumo susivienijimas kad žmogus patikėtų kad jis "vaikas". Na o "vaikai" tai yra tokia kategorija žmonių kurie skaitosi kad jie nepakaltinami, pavojingi sau ir kitems, jiems niekas negalima, kurie nieko nemoka, tt. Tad toje patarlėje ir kalbama apie pedofilų klano samokslininkystės mokslinius metodus. Taip ir su šituo straipsniu. Vien antraštė ką reiškia. Žodis "Šilutė" nėra kažkas kam iš viso kas nors būtų reikalinga. Tai tik žodis, kuris naudojamas kaip "vietovardis". Šilutei nei šilta nei šalta kiek žiedinių sankryžų stovės šilutėje. Net jeigu ir lietuvininkų gatvę pakelsit aukščiau kad tarnautų kaip į mirties kilpą suraityta estakada. Čia tas pats kai pedofilų klano "tėvai" išsikalinėja klausinėdami vaikų apie kažkokius reikalus kur tie vaikai neturi nei mažiausio supratimo pvz klausia 3 metų kūdikio kokius baldus pirktis į miegamąjį ar su kuria mašina važiuoti ar uždavinėja klausimus apie "ateinančius" broliukus ar sesutes. Niekam nėra svarbu nei jūsų nuomonė nei jūsų atsakymai. Tai tik pokazucha kur bandoma atrodyti kad vergam davė kažkokias "teises". Kažkas panašaus kaip kad gyvuliams kur išmokina daryti triukus cirke pvz beždžionei važiuoti dviračiu.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ir dar kaip būtiną 2020-05-14
reikia mažau lakstyt akis išplikusiems o žiedų butinai reikia kokie kamščiai yra ne tik prie marių vaistinės bei teismo bei ir prie sodros kai pasipila per pietus visokie ir būtent taxxxxxxsistai tai išvis iš kiemo neįmanoma išvažiuot Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ji2020-05-14
Reikia maziau lakstytu ta gatve miesto zmones???? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vejas2020-05-14
Biski ne i tema bet vistek Vakar teko stebeti toki vaizda atvazevo su klevo lapu zmogus nemoka aikstelej masina pasistatyt stumde pirmin atgal paliko toki nuomone taip kaip tu zmogau galejai islaikyt tas teises. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vejas2020-05-14
Pre banko geriau padarykit nes kaimas susirenka nemoka vaz Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vejas2020-05-14
Apie dideliu gabaritu masinas pagalvokit apsisukti nebeina pridirbo tokiu ziedu ka neklausk kaip nuori taip ir turi suktis Komentaras patinka Komentaras nepatinka