Naujos kartos vadovė mato ne tik mokyklą, bet ir bendruomenę

2014-09-02, Saulius SODONIS
Naujoji Kintų pagrindinės mokyklos direktorė A. Gužauskienė.
Naujoji Kintų pagrindinės mokyklos direktorė A. Gužauskienė.
Nuo rugpjūčio 1 dienos prie Kintų mokyklos vairo stojo nauja vadovė Asta Gužauskienė. Šilutės Vydūno gimnazijoje ji laikoma sava. Sava ji ir Kintuose: 1990 metais A. Gužauskienė baigė Kintų vidurinę mokyklą, vėliau po mokslų Klaipėdoje ji grįžo į Kintus, o nuo rugsėjo 1-osios tapo ir pertvarkytos mokyklą direktore.
 
Sutapimas - mokyklos reorganizacija

Šilutės rajono savivaldybės taryba, optimizuodama (pertvarkydama, - aut. pastaba) švietimo tinklą, nuo šių metų mokslo metų pradžios Kintų vidurinę mokyklą reorganizavo į pagrindinę mokyklą - dešimtmetę. O Lietuvos politikams patobulinus bei patikslinus švietimo teisės aktus, atsirado galimybė steigti mokyklų skyrius. Taip nuo rugsėjo 1-osios Kintų pagrindinėje mokykloje įkurtos gimnazijinės klasės. Šilutės r. savivaldybės taryba apsisprendė, kad tai bus Šilutės pirmosios gimnazijos skyrius. Tad nuo 2014 metų rugsėjo 1 dienos Kintuose veikia pagrindinė mokykla su Šilutės pirmosios gimnazijos skyriumi. Jame yra dvi klasės – 11 ir 12, arba trečia ir ketvirta pagal gimnazijos sistemą. Šiais metais mokyklą Kintuose baigę abiturientai gaus Šilutės pirmosios gimnazijos atestatus. Ir taip jau sutapo, kad šio virsmo metu naująja Kintų pagrindinės mokyklos direktore, perėjusi atranką, tapo jau minėta A. Gužauskienė.

Direktorė tik specialybės mokslams buvo pasitraukusi iš Kintų
 
Naujoji Kintų pagrindinės mokyklos direktorė pasakojo, kad mokykloje jai patiko matematika. Buvo net kilusi mintis kažką su ja susijusio studijuoti. Tačiau pasirinko kitą, taip pat mėgiamą, dalyką – choreografiją, nes tuomet labiau viliojo darbas, kuriame „nereikėtų sėdėti“. Vėliau, tapusi choreografe, anot A. Gužauskienės, matematikos elementus vis pritaiko savo profesijoje.

Baigusi choreografijos studijas Muzikos ir teatro akademijos fakultetuose Klaipėdoje ji metus laiko nedirbo. Mokslų metu ji susilaukė trijų sūnų, tačiau mokslų dėl to nenutraukė. Tad jauna specialistė metus neieškojo darbo, nes vienam iš sūnų reikėjo šiek tiek daugiau dėmesio ir pagalbos nei kitiems. Vėliau ėmė dirbti Kintų vidurinėje mokykloje, kur turėjo choreografijos būrelį, vėliau – šio dalyko pamokas. 2006 metais A. Gužauskienė baigė choreografijos magistrantūros studijas.

Nors ir gerai jautėsi gimtuosiuose Kintuose, tačiau teko ieškoti papildomo darbo Šilutėje, nes darželis Kintuose buvo uždarytas. Ir jau tuomet A. Gužauskienė suvokė, kad ši įstaiga yra būtina norint bendruomenėje turėti jaunų žmonių. Vėliau tai buvo vienas iš argumentų siekti mokyklos vadovės darbo.

Darbą Šilutėje tuomet ji gavo eksperimentuoti nebijančio Jono Jatauto vadovaujamoje „Vydūno“ gimnazijoje. Direktorius seniai puoselėjo mintį atkurti prieškaryje šioje gimnazijoje vykusias choreografijos pamokas. Ir nors A. Gužauskienė pradžioje ten buvo priimta kaip muzikos mokytoja, vėliau, pasitvirtinus direktoriaus lūkesčiams, sekant „gerąja Šilutės „Vydūno“ gimnazijos patirtimi“, choreografijos pamokos atsirado mokyklinėse programose.
 
Nors A. Gužauskienė ir dirbo choreografijos mokytoja Šilutės „Vydūno“ gimnazijoje, tačiau nenutraukė ryšių ir su Kintų vidurine mokykla. O tuo pat metu, gavusi paramą savo projektams per Kintų Vydūno kultūros centrą, rengė choreografijos programas. Jose drauge dalyvaudavo ir Kintų bei Šilutės šokėjai. Jos vadovaujami Kintų kultūros namuose taip pat dar šoko ir suaugusieji. Darbų įvertinimas aukštas – kvietimas su kolektyvais dalyvauti respublikinėse Dainų šventėse. Vėliau A. Gužauskienė ėmėsi naujo iššūkio – tapo įsteigto daugiafunkcio centro Kintuose kuratore. Kaip prisipažįsta naujoji Kintų mokyklos vadovė, tai buvo nauja patirtis, kuri leido minčiai plėtotis toliau. Tad tolimesnis kelias natūraliai jau buvo Kintų mokyklos vadovės link.

Kelias ir egzaminas
 
Nors konkursas eiti Kintų vidurinės mokyklos direktoriaus pareigas buvo paskelbtas dar prieš metus, tačiau tuomet neatsirado pretendentų jas užimti. Šių metų pavasarį baigėsi daugiafunkcio centro, kuris yra sujungtas su mokykla, kuratoriaus sutartis. Vasaros pradžioje vėl paskelbus konkursą Kintų vidurinės mokyklos direktoriaus pareigoms užimti, A. Gužauskienė jau buvo apsisprendusi kandidatuoti.

Šiandien ji jau su šypsena prisimena kandidatams į mokyklų vadovus tenkančius išbandymus bei egzaminus Vilniuje. Jie trunka visą dieną, kuomet bendraujant su įvairiais specialistais „akis į akį“ teko spręsti įvairias psichologines problemas, analizuoti bei prognozuoti gyvenimiškas situacijas. Vėliau, jau skaitydama jų parašytas išvadas bei pastabas, A. Gužauskienė stebėjosi, kaip per tokį palyginti trumpą laiką egzaminatoriai ją pažino, ir, svarbiausia, pritarė jos sprendimui dirbti mokyklos vadove.
 
Vizija – Kintų atgimimas

Vilniuje pristatydama savo programą, kaip ji mato mokyklos ateitį bei perspektyvas, A. Gužauskienė sakė, kad mokykla gali imtis uždavinių, kurie leistų Kintams atgimti iš naujo. Visų pirma – tai emocinių ryšių stiprinimas. Be ugdymo proceso, kuris turėtų būti sustiprintas, galimybes suteikia ir mokyklai priklausantis daugiafunkcis centras, kuris gali tarnauti tiek mokyklos, tiek bendruomenės poreikiams. Tai jungiamoji kartų grandis, kuri yra siejama bendra veikla bei projektais.

Labai svarbu, kad žmonės norėtų gyventi Kintuose. Visų pirma, kad iš čia neišvažiuotų arba čia sugrįžtų jaunimas. Tam būtinos sąlygos: darželis, jauki mokykla, jau minėtas plačios veiklos galimybių turintis daugiafunkcis centras. Gyventi čia turi būti gera.

Direktorė sakė, kad žmonės Kintuose turi būti ne tik laukiami, bet ir kviečiami, taip pat skatinami grįžti baigus mokslus atgal. Tam reikia pastangų. O vietinio išsilavinusio jaunimo jau ir dabar yra: baigę įvairius mokslus ir dažnai jau sukūrę šeimas čia ir gyvena. Tai nemažas potencialas.

A. Gužauskienė sakė, kad yra daugybė galimybių įvairių fondų pagalba susikurti įdomų ir įvairiapusį gyvenimą. Tuomet tai išties bus stimulas žmonėms ne išvažiuoti iš Kintų, o stengsis grįžti.

Taip pat direktorė minėjo, kad ugdymo procese reikia naujovių. Ji sieks, kad mokiniai drauge su mokytojais dažniau bandytų refleksuoti, stengiantis labiau suvokti ne tik tai, ką per pamoką sužinojo, bet ir šiek tiek pasigilinti į save. Tam net atskiras laikas pamokoje galėtų būti skirtas.
 
Žinoma, anot A. Gužauskienės, visam tam įgyvendinti reikės stiprios komandos. Šiais metais Kintų pagrindinėje mokykloje pradeda dirbti keletas naujų mokytojų. Taip pat jau yra ir nauja direktorės pavaduotoja, kuri bus daugiafunkcio centro vadovė. Tad iššūkiai priimti – reikia visą tai pradėti įgyvendinti. Baigdama pokalbį A. Gužauskienė pasidžiaugė, kad ji jaučia nebylų Kintų bendruomenės pritarimą savo veiksmams. O tai suteikia jėgų ir pasitikėjimo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!