Trukt už vadžių, vėl nuo pradžių: apie pabrangusias šiukšles

2020-05-23, Svetlana Jašinskienė

Parašyti paskatino gyventojų skambučiai ir pasipiktinimai dėl pabrangusių komunalinių atliekų, kitaip tariant - šiukšlių išvežimo, jų kiekio priėmimų atliekų aikštelėse ir t. t. Norėjosi, liaudiškai tariant, valdininkus priremti į kampą ir apginti paprastus žmones. Tačiau ginti, pasirodo, nėra nuo ko – beliko žadinti gyventojų sąmoningumą.

Vienas žmogus skundėsi, kad tvarko seną pastatą, susikaupė daugybė šiukšlių, o nuvežus į aikštelę paaiškėjo, kad ten priima apgailėtinai mažus kiekius. „Tai ką man daryti, sandėliuoti metus, kol vėl galėsiu leistinus kilogramus nuvežti? O gal vežti į pamiškę?“, - piktinosi pašnekovas, nepanoręs atskleisti savo pavardės.

Nuvykome į Pagėgių didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę (DASA) pasiteirauti, kokie gi yra priimamų atliekų kiekiai.

„Visų pirma žmonėms reikia įprasti vežti šiukšles, o ne apie kiekius kalbėti. Labai mažai žmonių aplanko šią aikštelę, o po to piktinasi. Na, o jei susikaupę kiekiai dideli ar griauna kažkokį sandėliuką, tai Tauragės DASA galite palikti šimtus kilogramų statybinio laužo“, - pasakojo Pagėgių aikštelės darbuotojas.

O jei žmogus neturi kuo atvežti?

„Tikrai, šiais laikais tai nepasiteisinimas. Štai praėjusią savaitę 85 metų Šilgalių gyventojas atvežė pilną priekabėlę tvarkingai surūšiuotų šiukšlių, atliekų. Galiausiai yra giminaičiai, socialiniai darbuotojai, kurie gali tarpininkauti. Tik žmonių sąmoningumą reikia žadinti“, - komentavo pašnekovas.

Beje, nuvežę komunalines atliekas galite ne tik jų atsikratyti, bet ten pat, stambių atliekų aikštelėje, yra puikiai įrengta patalpa, kur žmonės pristato naudoti tinkamus daiktus, kuriuos kiti paskui gali visiškai veltui pasiimti.

Ar dažnai žmonės užsuka pasinaudoti tokia galimybe ir pasiimti baldų, kilimų, technikos ar kitokių daiktų?

„Labai retai, gaila, bet tie daiktai tikrai galėtų palengvinti žmonėms buitį, tačiau žmonės kompleksuoja, gal jiems negražiai skamba - iš atliekų aikštelės...“, - išgirdome atsakymą.

Ar tai sutapimas, ar nebylus žmonių protestas prieš padidintas atliekų tvarkymo kainas, tačiau Pagėgių gatvėse ypač padaugėjo vietų, kur žmonės krauna stambius daiktus, baldus, visiškai nesivargindami juos nuvežti į tą pačią atliekų aikštelę.

Kalbinome Pagėgių seniūną Dainių Maciukevičių. Kaip seniūnija sprendžia šią problemą?

„Apie tai galėčiau knygą parašyti. Tai labai skaudi problema. Šias krūvų krūvas mums visiškai nepriklauso vežti, tačiau negalime leisti, kad taip atrodytų mūsų gatvės. Skaudžiausia, kad išvežame, sutvarkome ir nepraėjus nė valandai toje vietoje – vėl tas pats vaizdelis. Gaila seniūnijos vyrų, jie tapo kaip šiukšlių surinkėjais, skirstytojais, nors jiems visiškai tai nepriklauso daryti. Jėgas ir lėšas, panaudotas degalams surenkant šiukšlynus, galėtume išnaudoti kitiems geriems tikslams, tačiau dienų dienas tvarkome žmonių prišiukšlintas ištisas aikšteles.

Puikiai sutariame su „Eco serviso“ vadovu, susisiekiame, susitariame, kad jie gali paimti stambius daiktus, rašome skelbimus, visada interneto svetainėje skelbiame grafikus, kada juos išveš. Labai mažai gyventojų tuo pasinaudoja. Ir ką jūs galvojote, kai jau pagal nustatytą grafiką išvežame viską, kitą dieną vėl aikštelė pilna.

Pačiose skaudžiausiose vietose pasiryžo budėti patys gyventojai. Pavyko nustverti vieną kitą šiukšlintoją. Nuvykome, perspėjome, susirinko žmogus viską. Tikėkimės, surinkęs antrą kartą taip nesielgs. Tačiau jei tik įvardini šiukšlintojus be vaizdo įrašų įrodymų, jie ginasi ir sako - o tu įrodyk... Bet argi ne patys savo aplinką teršia. Nieko kito nelieka, kaip imtis drastiškų priemonių; sugauti, įrodyti ir skirti baudas.

Teko būti Vokietijoje ir domėtis atliekų aikštelių darbu. Ten viena po kitos važiuoja privačios mašinos ir veža savo šiukšles. Pas mus nuvažiuoti į aikštelę yra misija neįmanoma. Išmetė į gatvę ir lai vaikšto pro sąvartynus miesto svečiai, patys, jų vaikai... Nesuprantama. Dar iki tokio lygio nusirito, kad atveža į aikštelę, kurioje stovi rūšiavimo konteineriai, ir nesugeba net ten išrūšiuoti stiklą, popierių ir t. t.“, - kalbėjo Pagėgių seniūnas.

Privačių namų savininkai turi konteinerius kompostui ir žaliųjų atliekų konteinerius, tačiau jie „prisijaukino“ seniūnijos darbuotojus, kad didžiausias krūvas nuo privačių namų išvežtų būtent seniūnijos darbuotojai. Ir tokių vis daugėja, nes žmonės vadovaujasi principu - anam išvežė, o kodėl man negali? Ir krauna didžiulius kiekius.

Siūlome seniūnui surasti išeitį, nes nesinori galvoti, kad Pagėgiuose, kaip visada kažkuriems išrinktiesiems viskas galima, o kitiems – nieko.

Metų metais Pagėgių valdininkai ruošiasi pastatyti mieste stebėjimo kameras, bet jų taip ir nėra. Pernelyg čia visi savi, na pamatysi, užfiksuosi, o kaip nubausti? Juk tas - to brolis, anas - ano dėdė, šitas - šito pusbrolis... Taip ir gyvename apsišiukšlinę, provincijos sindromu.

Kalbinome ir UAB „Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro“ laikinai einantį pareigas direktorių Virginijų Noreiką - apie pabrangusias paslaugas, atliekų priėmimo aikštelių darbą.

Komunalinių atliekų išvežimo paslauga pabrango vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo planu. Jame yra trys pagrindiniai motyvai, lėmę atliekų išvežimo pabrangimą.

Mat iki šiol nebuvo įskaičiuoti atliekų deginimo kaštai, padidėjo taršos mokestis ir prisidėjo tekstilės atliekų tvarkymas. Išgirdus šiuos argumentus, iškyla klausimas: kai  šiukšles deginsime, kogeneracinė elektrinė gamins elektros energiją ir šilumą. Jei gaminsime elektros energiją ir šilumą, kur tada nukeliaus tie pinigai, jei negali kompensuoti pabrangusių atliekų išvežimo paslaugų sąnaudų?

Taip pat TRATC vadovas įvardino, kad kainos kilo dėl degalų ir elektros pabrangimo bei darbuotojų didinamų atlyginimų. Na, dėl atlyginimų nesigilinsime, bet degalai  pastaruoju metu ne brango, bet pigo.

V. Noreika teigė, jog dėl atliekų tvarkymo nuolat kyla problemų. Pasak V. Noreikos, pvz., net ir sutvarkytas, supakuotas kartonas kelia problemas, tenka net primokėti pristatant jį perdirbti. TRAC darbuotojai daug darbo įdeda rūšiuodami šiukšles ir ragina tai daryti gyventojus. V. Noreikos teigimu, ypatingai palengvino rūšiavimo darbą taromatai. Stiklas, metalas - vienos iš vertingiausių atliekų, kurias galima perdirbti. O kur dar plastikas, tekstilė, kurie kuo toliau, tuo daugiau problemų kelia. Beje miestuose jau atsirado tekstilės atliekų konteineriai. Greitu laiku tokie konteineriai bus ir Pagėgiuose.

Pasidomėjus, kaip pabrangimas kompensuojamas gyventojams, gal didinami pristatomų į aikšteles atliekų kiekiai ar kiti būdai, V. Noreika priminė, kad gyventojai ir taip turi galimybę pasinaudoti lengvata. Ir jei nepasinaudoja teikiamomis paslaugomis tiek, kiek numatoma rinkliavos sistemoje, t. y. per mėnesį atliekos išvežamos 2 kartus, tuomet gali kreiptis į administraciją ir bus perskaičiuoti mokesčiai už atliekų išvežimą.

O atliekų priėmimo kiekius, grafikus, kada jos priimamos, fotografijas, kokius dar tinkamus naudoti daiktus gali paimti iš stambių atliekų aikštelės, gyventojai visada gali rasti TRAC puslapyje uabtratc.lt.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Petriukas to ..2020-05-26
Labas. Kodėl gėrei po pilną?
Sunkios išdykėlio pagirios. Dabar visas piktas, vaidenasi visokių filų failai. Tikriausiai žirniai baigėsi gaidelių iškulti gaidyno gaidžiams.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O2020-05-26
Kam šiukšles rūšiuoti, jei po 2 sr3 mėnesius kartono ir plastiko pilni konteineriai stovi? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Petriukas2020-05-25
tavo triukas su prijaukintais "naminukiniais" gyvūnais niekam neįdomu. Aš tau nepasakojau apie sunkią vaikystę kur tu "supratai" tarsi tai kažkas kas jau yra praeityje. Aš kalbu apie "dabartį". Apie pedofilų kaimą kurie užsiima vaikų auginimais tarsi tai ir būtų tabula rasa material and "pets" for trick and treating. Ta "vaikystė" niekados nesibaigė. Keitėsi tik kraują siurbiančių buožių iškabos, lozungai, vaivorykštės spektro spalvos, tt. Nu tarsi kaleidoskopas. Aš neieškau maskvos ar mečečių kurios tikėtų ašaromis. Tad tu vėl visiškai ne taip supranti tai kas tau pasakojama. Man įdomu visai kiti reikalai. Man įdomu kada klaupsiesi ant kelių tu šlykštyne kad kulti baltus žirnius su savo drąsiais kelėnais? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Petriukas to ..2020-05-25
Kai baliuke prieinama iki pasakojimų apie sunkią vaikystę, kai kas ir ašarą nubraukia...reiškia pareina smygis.
Į sveikatą ir labanakt.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Petriukas2020-05-25
jeigu jau tau "matosi" kažkas tai turėtum susiprasto kai ką apie aklų vištų formos "švytuokles". jos nesikapsto niekur ir neieško nieko. Jeigu joms "pasiseka" ir jos randa tai ko nepametusios, tai tie grūdai joms nebūna panašūs į kažkokius grūdus kuriuos jos jau buvo kažkur mačiusios. Tad čia užuomina apie kitokį aklumą. Svieto lygintojai kurie tokie lygūs, nes viską gali sulyginti su kažkuo ką jau yra matę ar skaitę. Tame ir esmė kad zealandas atseit ir yra kažkoks quantinės fizikos einšteinas. Beraštis bet rašo knygas panašiai kaip ir tarsi iš po žemių išropoję kiborgai šitoje ar bet kurioje kitoje redakcijoje. Tavo linkėjimai man tarsi su mazgote per veidą. Kaip aš tau šypsosiuos jeigu neturiu dantų? Va dabar buvo progra keli mėnesiai tūkstančiai dantų kabinetų stovėjo tušti. Galėjote pasiūlyti paslaugas, tt. Tad jeigu nori "grįžti" į kažkokią "realybę" tai klaupkis ant savo violetinių kelių į kampą prie akmeninės sienos. ir neužmiršk pasibarstyti žirnių. man tie "tėveliai" su kažkokiomis dantukų spardymo fėjomis mano dantis pūdė nuo pat kūdikystės. Jie patys nebuvo nei sykio pas dantistą nuvedę. Nepamenu kad kai augau būčiau turėjęs dantų šepetuką ar dantų pastos. Kai mokykloje jau buvo dantų kabinetas, tai iš visos klasės tenais ilgiausiai užtrukdavau. Nors pamenu tie dantų šepetukai tai irgi būvo seniau kaip kokie vieliniai šepečiai. Tad čia užuomina apie kitas daktarų grupuotės šiukšles - odontologų rūmų buožes per kur vyksta didžiuliai kariniai manevrai panaudojami masiniai dantų naikinimo ginklai, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Petriukas to ..2020-05-25
Ko taip giliai kapstai? Kur dingo humoro jausmas?
Senas anekdotas.
Petriukas traukinyje sutiko kinietį ir uždavė tą klausimą - kelių tėvų tu vaikas...
Tas atsakė: dviejų.
Petriukas reziumavo - taip ir maniau. Iš dviejų kiaušinių vargu ar gautųsi toks geltonas.
Linkiu daugiau šypsotis.
Paskaitinėk Vadimo Zelando -,, Likimo valdymo galimybės,, ir sugrįžk į realybę iš Sruogos romano, buvusių ir esamų spec. tarnybų karcerių...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Petriukas2020-05-25
tu darai klaidą skaičiuodamas kiaušinius žiūrėdamas į viščiukus. Tu savo matematikai naudoji dalybą iš nulio. Tu esi kažkoks branduolinės energetikos "specialistas", kur valdymo tikslais daloma tai kas atseit pagal fundamentalius fizikos dėsnius yra nedaloma. Nu įsivaizduoji atominėje elektrinėje sėdi visokie homeriai ir simpsonai, kurie patys sudaryti iš atomų ir tos atseit nedalomos atomų krūvos dalo kitus jau dalomus atomus. Nepamiršk kokioje country gyveni - visagino country. Visi ginami į krematoriumų krosnis, kurias atseit raganos statė tik nepaklusniems joniukams ir grytutėms. Tad lietuvoje irgi buvo černobylis tik jis buvo kitaip suorganizuotas. Nu kai gestapo talibano aparteidas pasirinko ignaliną ir lietuvą kur jie čia "filmavo" tą černobylio televizijos serialą.
Tad negalvok kad tavo barstomi "komplimentai" kažką sako apie tave, kad tu analogiškai supratingas gudruolis kuris "pagauna" kampą: It takes a thieve to catch a thieve. Nieko panašaus. Tu tik parodai kad esi drėbtas iš lygiai to pačio molio, su tokiomis pat molinėmis kojomis kad būtų drąsu šaudyti į jas ar formintis kad ropoji drąsos ar bet kokiais kitais keliais. Tad tu vis tiek ne nuo to galo pradedi kažką "nagrinėti". Niekam neįdomu visa išorvelinta ir suklastota istorija, kurioje atseit glūdi "atsakymai" kurie turėtų jus "išvaduot" nuo varginančių klausimų apie dabartį. Čia ir yra labai pavojinga situacija. Nes jūs patys ir esate ir "klausimai" ir "atsakymai", kur patys muša patys rėkia. Tame ir esmė kad jūs nekalbate suprantama kalba. Tik galingų plunksnų vėdavimų gūsiai. Nu jūs ir esate šiukšlės, kurie vaidina kad yra brangus turtas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Petriukas to ..2020-05-25
Taip ir maniau. Iš dviejų kiaušinių vargu ar gautųsi toks gudrumas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ petriukas2020-05-25
neina suprasti kas tau neaišku. jeigu tikėti ta nauja teorija kad lietuvių kalba priklauso baltoslavijos kalbų grupei, tai keliai būna drąsūs ir visi likę turbūt nedrąsūs. Jeigu kelias nedrąsus ar tai bailių kelias? Aš iš viso nežinau nieka apie tai kas mano tėvas ar motina. Tie du aferistai kur tuom dedasi akivaizdžiai atlieka kažkokią karinę, žvalgybinę, tarnybinę, tt užduotį. Tame ir esmė kad "alternatyvi" istorijos vaga, kur atseit buvo sukeisti vaikai tai irgi yra saugumiečių saugumo metodas. Apsidraudimas. Jie tada išsispausdina garsų pasaulyje analogiškus dokumentus analogiškoms šlykštynėms ir viskas toliau būna kaip senovei: galima toliau testi vadžių trūkinėjimą. Man neįdomu tėvai, giminės, tt. Tai tik žodžiai naudojami pedofilų klano kaip vergovės instrumentai ir priespaudos metodai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Petriukas to ..2020-05-25
klausiu...kelių tėvų tu vaikas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-24
matot kaip įdomu. baltoslavų kalboje žodžiai "svet" ir "mir" yra sinonimai, jeigu kalbama apie tų žodžių reikšmes kur turima omenye pasaulis. pvz jeigu keliauji aplink pasaulį tai gali sakyti "vokrug sveta" arba nors ir gramatiškai teisinga "vokrug mira", bet kažkaip taip nelabai sakoma. Taip kaip nėra vardo mirlana. Yra niuansai ir abu žodžiai turi kitas reikšmes kur tada jie pasidaro nebe tokie artimi. Pvz "svet" yra šviesa, "mir" yra taika. Neina suprasti straipsnio. Norėjo rašyti straipsnį, nes norėjo ginti kažką. Kai išsiaiškino kad nėra ką ginti tai straipsnis pasidaro kaip ir nereikalingas žmonėms. Turėjopasilikti sau tas apseilėtas ir apkandžiotas musėles, dabar kaip koks voras musę suvyniojo į burbulo dydžio apseilėto tinklo kokoną ir atseit musė nebedūzgia įsivyravo tyla, tvarka ir teisingumas. Dažykit kiaušinius ir kabinkit ant medžių. Iš kur šitos nesamonės yra atisbasčiusios? Tarybiniais laikais tokių nebūdavo. Gigantomanija būdavo, bet kažkokia kitokia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?