Saulės elektrinių Lietuvoje sparčiai daugėja – gyventojai toliau kviečiami teikti paraiškas gauti kompensacijas

2020-06-02, enmin.lrv.lt

Gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį per savaitę buvo prijungiama vidutiniškai 125 gaminantys vartotojai.  

„Saulės elektrinių įsirengimas pasiekė rekordinius tempus. Per penkis mėnesius Lietuvoje vartotojų, kurie patys pasigamina savo poreikiams žalią elektrą, padaugėjo jau dviem tūkstančiais – tiek, kiek pernai per visus metus. Gyventojams yra nuolatinės galimybės gauti kompensacijas – be šiandien paskelbto kvietimo dar bus skelbiami kvietimai paramai gauti liepos ir spalio mėnesiais, todėl gaminančių vartotojų skaičius ir toliau augs“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Nuo birželio 1 d. Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) teikti paraiškas kompensacijai gali fiziniai asmenys, sudarę paskolos sutartis su finansų ar kredito įstaiga. Jie gali gauti kompensacinę išmoką už saulės elektrinių iki 10 kW įsirengimą, kai elektros energija yra naudojama namų ūkio poreikiams (išsamiai apie sąlygas rasite čia). Kompensacijos dydis yra 381 Eur už 1 kW elektrinės galios. Tokiu būdu, kaip ir anksčiau, yra skiriama parama 323 Eur už 1 kW ir taip pat kompensuojama dalis palūkanų – taip užtikrinamos dar palankesnės galimybės saulės elektrinei įsigyti.

Paskolos sutartis turi būti sudaryta ne trumpesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Paskola gali būti grąžinama anksčiau, nei paskolos sutartyje nustatytas terminas, bet ne anksčiau kaip po 3 metų nuo paskolos suteikimo dienos.

Šiuo kvietimu saulės elektrinėms įsirengti iš Klimato kaitos programos skirta 5 mln. Eur. 

Nuo liepos 1 d. bus skelbiamas naujas kvietimas ir gyventojai galės gauti paramą nutolusioms saulės elektrinėms įsirengti arba daliai elektrinės saulės elektrinių parkuose įsigyti. Tam bus skirta 5 mln. Eur.  Nuo spalio 1 d. gaminantiems vartotojams skatinti bus skirta dar 13 mln. Eur. Iš viso šiemet saulės elektrinėms namų ūkiuose įsirengti arba nutolusiuose parkuose įsigyti bus skirta beveik 40 mln. Eur. valstybės paramos.

Lietuva yra viena pirmųjų šalių ES, įtvirtinusi išskirtinę sistemą, kuri leidžia elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje. Taip sudarytos galimybės kiekvienam namų ūkiui tapti elektrą gaminančiu vartotoju, pasigaminančiu ir vartojančiu žalią, švarią ir klimatui draugišką elektrą.

Nuo birželio 1 d. juridiniai asmenys taip pat gali teikti paraiškas paramai atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimui visuomeninės  ir gyvenamosios paskirties pastatuose, kurie nuosavybės teise priklauso valstybei, savivaldybėms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, religinėms bendrijoms ar centrams. Tam iš Klimato kaitos programos skirta 15 mln. Eur.


Straipsnio komentarai

taip ir norisi2020-06-03
visiems " įkalti " galvą - žmones, tai eilinė afera, netikėkit ką sako ir rašo, nieko Jūs čia nesutaupysit, pinigai išmesti nesąmonei. Kai dabar viena suvartota viena kw/h kainuoja 0,002-3 eur, su akcizu ir tiekėjo pelnu, kur čia logika, kokių 5 ar 10000 eur investicijai.??? Pasiūlykit Macikų durniams, tiems bent stogas kitaip atrodys Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ ką daryti2020-06-02
negali nagrinėti kažko ko nesupranti su svieto lygintojų metodais. Šiuo atveju tu lygini kažką su nieku. Dalyba iš nulio negalima. Tai nėra matematika jeigu lygtyje rodoma kad kažkas lygu nuliui ar gaunasi neigiami skaičiai. Romėnai kažkodėl tai žinojo ir žino, nes lotynu kalba kaip nekeista ir yra mokslo daktarų grupuotės kalba ty mirusio atgimėlių pasaulio. Nu kam reikalingas cirkas ar atrakcionai kur atvažiuoja vis į šilutę? Atseit žmonės eina į cirką ir moka didelius pinigus nes nesugeba patys save pasilinksminti, nors puikiai turėtų suprasti kad gyvenime geriausi dalykai yra nemokami. Čia irgi galima bandyti suprasti kažką apie pedofilų klano čiuptuvus ir veiklą. Mažiems vaikams cirkas ir atrakcionai neįdomu. Jeigu tikėti pasakomis, filmais ar išorvelinta istorija visur pas karalius rūmuose ir dvaruose bėgiodavo klounai, pajacai, tt. kurie ir būdavo atsakingi už gydymą su geriausios medicinos vaistais. Jie net turėdavo teisinę neliečiamybę, imunitetą ir žodžio laisvę kad tyčiotis, gelti, sakyti tai ko kitiems net negalima būdavo pagalvoti kaip kokie apaštalai ar giltinės kurios įgelia ar gelia. Ale kažkokia eksliuzyvinė daktarų grupuotė. Nu su tais šilutės cirkais irgi panašiai. Atvažiuoja klounai pas karalius ir palinksmina. Nors tie vietiniai karaliai labai stipriai užsiima pramogomis, kultūristine kultūra ir chaltūra.
Tad su tomis saulės elektrinėmis yra labai didžiulės problemos pradedant nuo to kad visiškai neaišku iš ko jos gamina tą elektrą. Gal saulė tarnauja kaip priedanga ir jos gamina tą elektrą siurbdamos energiją iš žemės magnetinio lauko ar panašiai. Gal dar "įdomiau". Nu kaip bebūtų tai kažkas "nesuprantamo". Jugi abi šaltojo karo pusės šitas kosmines technologijas naudojo dangiškiems palydovams ir palydovėms jau pusę amžiaus. Tad čia visiškai neaišku kas ir kaip, bet negalima ir taip nepažiūrėti į tas elektrines. Kad tai kažkokie žemai skraidantys nupuolę "palydovai". Vyksta žvaigždžių karai. Matot su Elon Musk tai jau labai akivaizdūs makaronai. Persunka asmenybės kultu labiau negu šiaurės korėjos lyderis. Tai ir yra aparteido produktas. Vėl brendama į kažkokią niekada netekėjusią "operation paperclip" rubikono upės vagą.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ką daryti2020-06-02
jei su ale parama visada gaunasi gerokai brangiau, nei be jos?
Ieškokite durnių, kurie, nusipirkę įrangą už keliariopą kainą, gamins jums elektros energiją, kurią patys turės pirkti iš jūsų už ale pasandėliavimą...t.y. brangiau už savikainą.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-06-02
kaip įdomu ta "išskirtinė sistema", kur energija "gaminama" vienoje vietoje, o vartojama jau kitoje. Jugi elektros energija niekada nevartojama toje pačioje vietoje kur gaminama. Nesvarbu jeigu ir pastatytas generatorius, kurio gaminamą energiją naudoja kompresorius kuris pastatytas šalia. Tai vis tiek nesiskaito kaip ta pati vieta. Adresas tai nėra vieta. Net GPS koordinatės nėra vieta, nes tai dvimatė sistema, kur žemė skaitosi plokščia. Kas svarbu suprasti su rubikono kabinamais makaronais apie elektrą, tai ne gamyba, bet "pusiausvyra". Kur prapuola elektra kurią jie pagamina, bet jinai nėra sunaudojama? Nes pagal jų logika turėtų būti viskas suorganizuota panašiai kaip Šilutės Spirito gamyklos trešimai. Tai yra elektra tiems žemėtiems kiborgams reikalinga ir naudojama visiškai kitaip. Čia matyt jau kažkokia sistema kuri suorganizuota kaip tos išskirtinės lanzbėrio žemės kilnojimo rakštisteinystės, kur kažkas kas buvo nekilnojama pasidarė kilnojama. Jeigu sklypus atsikėlinadavo iš užsienio valstybių į lietuvą tai čia irgi gali būti kažkas panašaus. Apsiformins kad elektrinė lietuvoje, o "vartoja" jau šveicarijoje ar palestinoje ar kur nors piratų ofšorinėje saloje gulint po palme. Nu kaip grybauskaitė ir linkevičius kur pasirašė tuos paslaugių medvedevo susitarimus su lichtenšteinu ar liuksemburgu, kur lietuva iškirs lietuviškus miškus ir tai skaitysis kad lichtenšteinas įvykdė ES nustatytą miškų kirtimo kvotą. Matot kaip įdomiai ES diktuoja kad kiekvienais metais kiekviena valstybė turi išnaikinti tiek ir tiek miško. Komentaras patinka Komentaras nepatinka