Seimas pradeda diskusijas dėl kompensacijų asmenims, kurie buvo suimti, bet teismo išteisinti

2020-06-03, tm.lrv.lt

Valstybė be jokių bylinėjimusi įsipareigoja sumokėti kompensaciją už patirtą žalą, jeigu žmogui iki teismo buvo pritaikytas suėmimas, tačiau byloje jam buvo panaikinti visi įtarimai. Išteisintiems asmenims nebereikės dar kartą kreiptis į teismą ir prašyti priteisti kompensaciją. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius antradienį pristatė Seimui svarstyti ministerijos parengtas pataisas, nustatančias žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo tvarką.

„Demokratinė valstybė turi pagarbiai elgtis su žmonėmis. Jeigu teismas nusprendžia, kad žmogus yra nekaltas, nėra jokio reikalo vėl grįžti į teismą dėl kompensacijos už suėmimo laiką, – sako ministras E.Jankevičius. – Gali būti, kad griežčiausia kardomoji priemonė buvo taikoma pagrįstai, atsižvelgus į tuo metu byloje susiklosčiusias aplinkybes, turimus įrodymus. Bet žinant galutinį teismo žodį, išteisinantį suimtąjį, iš karto jam galima atlyginti už nelaisvėje patirtą moralinę, finansinę žalą“. 

Teismų duomenimis, 2017 m. buvo išteisinti 63 asmenys, kuriems buvo skirtas suėmimas, 2018 m. – 25, o pernai – 10. Pastaraisiais metais suėmimų skaičius Lietuvoje ženkliai mažėja: jeigu 2015 m. suėmimas buvo skirtas 1202 asmenims, tai 2019 m. – 580.

Šiuo metu Lietuvoje suimtų asmenų 100 tūkst. gyventojų skaičius yra mažesnis (21), negu ES vidurkis (26).

Taip pat siūloma didinti įmokas – nuo 10 MGL iki 250 MGL (500-12 500 eurų) – į Nukentėjusiųjų asmenų fondą  į fondą, iš kurio atlyginama žala nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų.


Straipsnio komentarai

..2020-06-04
čia yra ne tik įdomi demagogija, bet ir svarbūs elementai kur vyksta brexitinės baudžiamosios kolonijos statybos tiekiant į jas nusikaltėlius, recidivystus, atgimėlius, tt.. Tad čia pedofilų klanas asfaltuoja sekančia drąsos kelio atkarpą. Tai yra "poliruojama" kažkas nuleista į pergalingų geltonų krantinių arkų kanalizacijos vamzdžius praeityje. Pasidedamos pagalvės kad išmiegoti. Čia kaip tas antras punktas tų anekdotų kur buožė visada teisus. O antras punktas jeigu buožė neteisus jie gali "susimokėti" ir susimokyti tau už nugaros kad tu taip nesakytum kai ilsiesiesi ramybėje. Jeigu teismas nusprendžia kad žmogus nekaltas tai nereiškia kad žmogus yra nekaltas ir čia net nežiūrint į tą sistemą iš kažkokios tai pusės kur teisminė sistema nėra absoliuti institucija nes yra dar aukštesnės instancijos kurių atžvilgiu teismas yra tik butaforija. Matot teisme žmonės prisiekia ant biblijos, kur juodu ant balto užrašyta kad teisti negalima. Tai jau yra paradoksali situacija. Nekalbant apie tai kad teismo sprendimai gali būti skundžiami, vilkinami, protestuojami, bylos atnaujinamos, tt. Tai yra jeigu žmogus buvo suimtas vadinasi tas žmogus buvo kalinamas. Tai jau reiškia kad žmogus yra kaltas. Matot čia yra žodžių žaismas. Jeigu vinis nebuvo kalta su plaktuku tai jinai nekalta, o jeigu jau buvo kalta vadinasi ta vinis jau buvo naudota. Vinis jau yra kalta. To kaltumo su pinigais nenuplausi. Tame ir esmė kad čia visų pirma reikalinga žiūrėti į tai kaip ostapininkams yra atrišamos rankos kad vykdyti atgimėlystes. Nu žinot atvejų vadybininkai ir rakštisteinai sukiša savo klipatas į krematoriumus, jų dokumentai prasisuks kažkokiose juridinėse karuselėse: notarai, antstoliai, tt. Tada tokie "dokumentai" gali būti jau naudojami kaip "narvas" ar "vamzdis" kažkokiems spec nazams. Jiems atsibrexitinus tada būna labai mažai judėjimo laisvės tik įsakymų vykdymas. Ir tai nebūtinai nesugalvota specialiai. Nu žinot į gegutės lizdą patenka didžiulius gegužiukas. Jam užtenka sumirksėti ir visas lizdas tuščias. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?