Misija: švari vasara

2020-06-15, Pranešimas spaudai

Šalį apleidžianti pandemija įrodė, jog lietuviai – pilietiški žmonės, galintys suvienyti jėgas siekdami padėti savam ir svetimam, o poilsis gamtoje ir sveikata jiems tapo kaip niekad svarbūs. Todėl aplinkosauginės iniciatyvos „Žalioji olimpiada“ ir „Kita forma“ skatina nelikti abejingais ir šį kartą - jungtis prie iššūkio „Misija: švari vasara“ ir stoti į kovą su šiukšlėmis, savanoriškai prisidedant prie Lietuvos gamtos švarinimo.

Vasarai įsibėgėjant vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje: lankome parkus, miškus, pažintinius takus, apžvalgos aikšteles, stovyklavietes, mėgaujamės tyru oru ir pasakiškais vaizdais, tačiau kaip bebūtų gaila, šiose vietose dažnai randame ne tik grožį, sielos ramybę, bet ir lankytojų kultūros stokos pėdsakus – paliktas šiukšles.

Regioninių parkų darbuotojai vieningai sutaria, jog nors palyginus su praėjusiu dešimtmečiu, piktybiškai paliekamų šiukšlių gamtoje mažėja, tačiau ši problema vis dar egzistuoja ir jai būdingas sezoniškumas. Tarkime vasarą parkus nukloja gaiviųjų gėrimų, greitojo maisto pakuotės, stovyklavietėse padaugėja alkoholinių gėrimų, užkandžių pakuočių, nesuvalgyto maisto ir jo gamybos atliekų, na o šaltuoju metu dažniausiai randamos šiukšlės, tai arbatai ar kavai naudojami vienkartiniai puodeliai.

 „Dažną lankytoją nustebina faktas, jog šiukšliadėžių stoka parkuose – nėra atsitiktinumas, tai sąmoningas sprendimas siekiant mažinti atliekų kiekį, kadangi parke pastatyta šiukšliadėžė šiukšlintojui tampa tarsi savotišku leidimu apie savo atliekas negalvoti, jų visiškai neplanuoti. Jei į parką kažką atsinešame turime ir išsinešti, gamta yra tobula be žmogaus įsikišimo ir jai visai nereikia jokių žmogiškomis atliekomis perkrautų šiukšliadėžių. Užtektų suprasti tai, jog visi daiktai, kuriuos įsigyjame, tame tarpe ir atliekos, priklauso mums, tad kaip ir telefoną ar piniginę, taip ir atlieką galime įsidėti į kuprinę, maišelį ar kišenę ir išnešti su savimi“, samprotavo pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadybininkė Asta Burbaitė.

Tad iššūkio „Misija: švari vasara“ organizatoriai kviečia šią vasarą praleisti netik smagiai, bet ir prasmingai – vykstant poilsiauti pagalvoti du kartus: planuoti savo atliekas ir jas išsivežti, bei nelikti abejingais kitų nusižengimams - pastebėti gamtoje atsirandančius aplinkosauginius pažeidimus ir, svarbiausia, nepatingėti jų sutvarkyti.

Viskas ką reikia padaryti, tai einant pasivaikščioti pasiimti maišelį, surinkti ne vietoje žmonių paliktas šiukšles, jas išrūšiuoti ir išmesti į tam skirtus konteinerius. Juk gamta savo lankytojų pasirinkti negali, o tuo labiau pati savęs susitvarkyti, todėl pagalba iš sąmoningų žmonių jai yra neįkainojama.

„Nesame pirmieji, kurie siūlo savanoriškai tvarkyti gamtą, tad turime puikių bendraminčių - visiems gerai žinomą akciją „Darom“, Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, iniciatyvą „Už švarią Lietuvą“, tačiau  dabar prie mūsų jungtis kviečiame didžiausią jėgą - visos Lietuvos gyventojus. Sukūrėme Facebook grupę „Gamtos herojai“, kurioje skatiname semtis žinių,  dalintis savo pasiekimais ir taip geru pavyzdžiu įkvėpti kitus, maišelio į gamtą pasiimti dar neišdrįsusius žmones, nes kartu nuveikti didelius darbus - daug lengviau nei po vieną “ – prie iniciatyvos jungtis ragino aplinkosauginio konkurso jaunimui „Žalioji olimpiada“ organizatorė Liepa Vaitkevičiūtė.

Iniciatyva „Misija: švari vasara“ vyks iki rugpjūčio 31 dienos. Daugiau informacijos Facebook grupėje „Gamtos herojai“.


Straipsnio komentarai

..2020-06-16
va kokie etninioi valymo kryžiuočių misionieriai. Matot tos visos misijos sukonstruotos panašiai kaip GTA misijos. Jie prasuka kažkokią aferą ir pasibrexitina. Panagrinėkit tuos visus startuolius, verslo angelus vienaragius, tt. Pas juos didžiausia vertybė yra "exit". Tai yra pabėgimai. Tad su šita kaip ir su bet kuria kryžiuočių misija nėra svarbu nei ką jiem rėkia, nei ką jie muša. Kaip besuprasi vis tiek būsi suklydęs. Bet kiek daug karinės propagandos sukišta atrodo į tokį "nekaltą" rašliavėlę. Matot kalba eina ne apie lietuvos piliečius, bet kažkokios jėgos atstovus kurie kol gyvena lietuvos teritorijoje skaitosi kaip lietuvos gyventojai ir kurie kad atpirkti savo nežmoniškus nusikaltimus prieš žmoniją simuliuoja elgesį kuris turi skaitytis kaip "pilietiškas", nes kažkokie didikai iš kažkokių pilių taip sako. Jie surenka ne vietoje žmonių paliktas šiukšles. Nu kalba ir eina apie ilgapirščius kurie visada žiūri ar kažkas yra padėta ne vietoje, nes tada kažkoks lobis gali skaitytis kaip šiukšlė. Ir čia jau labai sudėtinga ir liūdna karinės propagandos teritorija, nes kai kalba eina apie etninį valymą tai tie padugnės ir turi omenyje žmones kuriuos vadina šiukšlėmis.

@savanoris .tu lygindamas svieto pragyvenimo kaštus nelabai suprantai ką reiškia gyvenimas žuvėjų krašte. jeigu tu dar gyvas vadinasi tu dar nesi žuvėjęs, tu dar nesusimokėjai už pragyvenimą. tu dar ne savas, ne mūsiškis, ne vietinis, tu dar nežuvęs apie kurį galima nekalbėti arba kalbėti tik gerai. Apie tave kalbama blogai. Tu nešvarus, pas tave priklausomybės, neurozės, nepilnavertiškumas, nepaeinančios molinės kojos, galva kuri pati negalvoja už ją kaip "vieną" pagalvoja "visi", tt. Ir čia yra labai didelė klaida tų raitelių be galvos, kai jie nebesuvokia kažko ką turėtų suvokti. Tu dar neperšokai 6 pėdų griovio kurį tau kasa atgimėliai barzdūnuose. Tu apsimeti kad nesupranti kad taip kaip sukonstruota savivalda mero institucija visada yra ta pati. Tai vis ta pati kėdė į kurią įsodinamas vis kitas buratinas. Va kas įdomu kad mero algos jau viršija seimo narių algas. Visiškai neaišku kas čia vyksta, nes niekas nevadinama savais vardais. Kaip galvoji kodėl indija visose indų, nepalo, tt kalbose vadinama ne indija, bet ir kažkas panašaus į boratų buratininkystę - "barat". Indijoje indai nei savęs indais nevadina, nei indijos nevadina indija. Čia užuomina apie visus tuos makaronus apie indėnus amerikoje. Taip ir su c​ž​v gestapinio aparteidinio talibano okupuota lietuva. Va kas įdomu tai visokios šiukšlės kurios beraščių kultūristų primestos ne tik šilutės kraštui, bet ir lietuvos valstybei. pvz visi tie išgalvoti stabai ir paminklai. Kas surinks ir utilizuos tą paminklą rusnėje dviem gaideliams?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
savanoris2020-06-15
Per prievartą mieli, savivaldybės ir merijos lapės, nebūsit. Savanoriškai tvarkėmės ir jūsų neraginami. O dabar šilutiškiai už aplinkos tvarkymą du kartus permoka. Kur dedat lėšas tam skirtas??? Ir aplamai, šilutiškiams pragyvenimas savo gimtinėj yra brangiausias visoj Lietuvoj, o gal ir pasaulyje. Kiek metų pas mus vienas ir tas pats meras? Priminkit! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?