Siūloma, kad dėl itin brangių vaistų kompensavimo spręstų Vyriausybė

2020-06-22, sam.lrv.lt

Siūloma, kad kompensuoti ar ne itin brangius žmogui reikalingus vaistus spręstų pati Vyriausybė, o ne Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija (Komisija), kaip yra dabar. Ministrų kabinetas tokiais atvejais spręstų – skirti ar ne lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto labai brangiems vaistams kompensuoti, kurie reikalingi žmogaus gydymui.

Tam šiandien pritarė Ministrų kabinetas, tad toliau šis siūlymas bus svarstomas Seime.

Šias naujoves numatantys įstatymo pakeitimo projektai parengti Vyriausybės darbo grupės siūlymu, kuri sprendžia klausimus, susijusius su inovatyvių vaistų ir inovatyvaus gydymo prieinamumo gerinimu.

Jei Seime būtų galutinai apsispręsta dėl naujos tvarkos, Vyriausybė sprendimus turėtų priimti tais atvejais, kai siūlomas kompensuoti vaistas yra itin brangus, jo kaina viršija vadinamąją referencinę kaštų naudingumo vertę arba, kitaip tariant – nustatytą pereinamąjį slenkstį. Sprendimai būtų priimami vadovaujantis itin aiškiais nustatytais kriterijais, tad tokia nauja tvarka leistų garantuoti efektyvų lėšų panaudojimą.

Svarbu paminėti tai, kad įprastos vaistų kompensavimo tvarkos ši naujovė niekaip nepakeis.

Priėmus pakeitimus, būtų sudarytas aiškesnis sprendimų dėl labai brangių vaistų kompensavimo priėmimo pagrindas, kuris leistų verslui tiksliau ir aiškiau planuoti savo veiksmus dėl vaistų įtraukimo į kompensavimo sistemą.

Kokioms ligoms ir pacientų grupėms šis įstatymo pakeitimas turėtų pagelbėti, šiuo metu dar nėra aišku, nes visiškai neseniai patvirtinta nauja vaistų įtraukimo į kompensavimo sąrašus tvarka, kuria įteisinami sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimo  ir sprendimo priėmimo procesai. Dėl šios priežasties nėra sukaupta informacijos, kokiais atvejais vaistai gali nepatekti į kompensavimo sąrašus ne dėl to, kad nesukuria papildomos naudos paciento sveikatai ar sukuria ne daug kokybiškų gyvenimo metų, bet dėl to, kad yra per brangūs.

Numatyta, kad, jei pakeitimui pritars Seimas, Vyriausybė dar turės patvirtinti brangių vaistų įrašymo ar neįrašymo į kompensavimo sąrašus kriterijus.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad referencinė kaštų naudingumo vertė – matas, leidžiantis palyginti, kiek kainuoja vieneri kokybiški sergančiojo gyvenimo metai, jį gydant jau kompensuojamais vaistais, lyginant su tais, kuriuos siūloma kompensuoti.


Straipsnio komentarai

..2020-06-23
Nors čia ir akivaizdi karinė kriptografija, kur alibabos signalizuoja visam pasauliui kad sezamai atsiverk oluose susikuprojo visi kalnai. Visi vaistai lygūs, bet vieni vaistai yra lygesni negu kiti. Kitas reikalas jeigu žiūrėti į vaistus kaip į kryžiuočių kardus su kuriais ateinama, nes žiūrint iš daktarų grupuotės pusės žodis irgi yra vaistas, tame tarpe žodis "vaistas" jau gali būti forminama kaip vaistas. Žiūrint kaip pateiksi. Kaip švelniai susuoksi. Nu kad ir tos raudonos nosys. Jugi tas cirkas sveikatos apsaugos sistemoje dalyvauja kaip kažkoks labai brangus "vaistas". Va šitas buožė pavargo besifotografuodamas instagramo sesijoms, jam mirtinai reikalinga reliabitacinė kelionė į tropikų salą 5 žvaigždučių viešbutį, kad atgauti jėgas. Va kas įdomu kad raudonasis kryžius buvo ir tarybų sąjungoje. Tad su "itin" brangiais vaistais yra sugalvota kažkas kur galima "nunulinti" kažką. Ir čia kalba eina ne vien apie finansus. Nu galima ligoniui sudaryti įspūdį koks brangus jo gydymas, kokia jo unikali liga, tt kad jam išgyti reikalinga mikstūra pagaminta iš drakono barzdos, kuris gyvena nežinia kur.. Kas įdomu tai dar ir algoritmai, kur "apskaičiuojama" gyvenimo kaina. Bet tame ir esmė su tokiais vergovinės santvarkos "skaičiavimais". Jie diegė tas sistemas visame pasaulyje per kitus metodus: sportą, žvaigždes, tt. Nu net šilutė yra legionierių kraštas, kur nusiperka vergus iš amerikos getų kad žaistų jie su kamuoliukų vietiniams aikštingiems buožėms. Nu čia taip gali atrodyti iš šalies. Iš tikrųjų tie "žaidėjai" puikiai supranta kad if "offer too good to be true it probably is". Jie atvažiuoja apipilami turtais ir aukso kalnais, maitinami aprengiami apgyvendinami, ir iš jų tereikalaujama kad jie pažaistų su kamuoliuku pustuštėse salėse. O jie eina į parduotuvę, vaikšto gatvėmis, mato kiek vaikų jie apvalgo ir apvagia. Jie visi dalyvauja tose sistemose kaip karinė žvalgybą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?