Lietuvos metų mero rinkimuose V. Laurinaitis – tarp blogiausiai įvertintų

2015-02-11, Saulius SODONIS

Vasario 5 dieną Panevėžio „Cido“ arenoje vyko konferencija „Ateities Panevėžys“. Jos metus buvo paskelbtas 2014 metų Lietuvos mero rinkimų nugalėtojas. Juo tapo nuo 2011 metų Jonavos savivaldybei vadovaujantis jauniausias mūsų šalies meras Mindaugas Sinkevičius. Šį titulą jam skyrė politologų, žurnalistų, redaktorių ir kitų specialistų komisija. Be kitų kriterijų buvo atsižvelgta ir į skaitytojų nuomonę, kurią jie galėjo išreikšti balsuodami portale „lrytas.lt“. Gaila, bet Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis skaitytojų vertinamas, mandagiai kalbant, ne itin kaip.  

Pirmą kartą viešas išbandymas – mūsų reikalai ne kokie

Šių metų pradžioje keletas respublikinių internetinių žinių portalų dar iki prasidedant tiesioginių merų rinkimų reklaminei kampanijai nutarė patyrinėti, kaip vertinami dabartiniai savivaldybių vadovai. Taip pat buvo svarbus ir vienas kriterijų, kaip juos palaikė, ar priešingai – nepalaikė, Lietuvos žmonės.

Žinoma, komisija analizavo ir kitus rodiklius. Vienas jų – kaip vertina savo darbą ir nuveiktus darbus per savo kadenciją. Taip pat buvo atsižvelgta ir į savivaldybių bendrus ekonominius rodiklius.

Taigi, Panevėžyje paaiškėjo, kad meras V. Laurinaitis, kaip ir visa Šilutės r. savivaldybė, jau keletą metų yra vertinimo  pabaigoje. Liūdna, kad dažnai net nesinori nepažįstamam žmogui prisipažinti, jog esi iš Šilutės, kur ši kadencija pasižymėjo merų kaita, milžiniškomis skolomis ir kasdien vis prasčiau atrodančiu miestu.

Skaitytojų vertinimai

Vienas iš rodiklių, kuris lėmė merų vietą sąraše, kaip juos ir jų darbus palaiko respublikinių interneto portalų skaitytojai. Lietuvos metų mero rinkimuose galėjo balsuoti tik tie asmenys, kurie yra prisiregistravę socialiniame tinkle „Facebook“. Tad labai norint galima matyti, kaip kas pasisakė. Ir nors šio balsavimo rengėjai tikrai neatskleis išsakytos nuomonės, tačiau anonimiškumo nebuvimas šiuo atveju tikrai suteikia daugiau atsakomybės balsuojant ir rezultatus galima vertinti pakankamai objektyviai.

Balsavimo rengėjai vertino du parametrus – balsavusių „už“ ir „prieš“ santykį. Šilutės r. savivaldybės meras V. Laurinaitis sulaukė 470 palaikymo balsų, o štai 2 561 pasisakė nepritariantis jo darbams. Tad įvertinus šiuos parametrus santykis išties labai menkas – tik 0,18. 

Vis dėlto tai nebuvo pagrindinis merų įvertinimas. Pavyzdžiui, kaimyninio Klaipėdos rajono mero Vaclovo Dačkausko reitingai: parėmė 812, nepalaikė 2 239. Bendras santykis – 0,36. Nors jis ir aukštesnis nei Šilutės, tačiau žinant, kad tai vienas geriausiai besitvarkančių rajonų, kiek stebina žmonių nuomonė apie merą.  

Jei pasižvalgysime  aplink, tai matysime tokį vaizdą: Pagėgių merą Virginijų Komskį palaiko 616, nepalaiko 3 904, o santykis – 0,16. Šilalės mero Jono Gudausko įvertinimas - „už“ 2 768, „prieš“ 2 284, santykis – 1,2. Skuodo meras Stasys Vainoras vertinamas: teigiamai – 608, neigiamai – 2098, o santykis – 0,29. Kretingos merą Juozą Mažeiką palaiko 1 921, nepalaiko – 1 900 gyventojų, o santykis – 1,01.

Ar mero, ar rajono vertinimas?

Pažiūrėjus į skaitytojų vertinimus ir žinant komisijos sprendimą, kad Šilutės r. savivaldybės meras yra reitingo gale, įdomu, ar tai tik jo, ar viso rajono įvertinimas. Dar iš senų laikų žmonės valdžią tapatina su asmenybėmis. Galima tik įsivaizduoti, kokius įvertinimus būtų gavęs prieš tai buvęs meras. Tad suversti visą „kaltę“ dabartiniam merui būtų neteisinga. Juo labiau, kad jis prie Šilutės rajono vairo stojo tik nuo liepos mėnesio.

Paprašytas pakomentuoti šiuos balsavimo rezultatus meras V. Laurinaitis sakė, kad tai vertina kaip žaidimą, kuris toli gražu neatspindi realybės. Jis pridūrė, kad nieko nedarė, jog rezultatai būtų kitokie. O kad tokie internetiniai balsavimai gali neatitikti realybės rodo ir tai, jog viename Šilutės portalų esančiame balsavime pirmuoju yra kandidatas, kuris tikrai negali būti populiariausias rajone.        


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?